Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 32
First pagePrevious page1234Next pageLast page
1.
Vpeljava notranjih pravil z uporabo informacijske in komunikacijske tehnologije v izbrano organizacijo
Jure Pintar, 2016

Abstract: Kiberkriminal se vse bolj virozno širi po kibernetskem prostoru in predstavlja globalno naraščajočo grožnjo organizacijam in drugim uporabnikom spleta. V največji meri se kiberkriminal osredotoča na vladne organizacije, saj te predstavljajo vir najvrednejših informacij za izkoriščanje ter manipulacijo. Posledično takšen uspešen napad povzroči največjo možno škodo. Gre za sodobno obliko kriminala, ki vztrajno nadomešča njegove klasične oblike. Pojav vključuje različne načine zlorabe, vsem pa je skupna uporaba interneta ter omrežij. Internet je hekerjem omogočil, da se s svojimi tehnikami ter tehničnim znanjem hitro prebijejo do ključnih informacij na nelegalen način. Vsak informacijski sistem brez primerne zaščite in njenega ozaveščenega uporabnika je potencialno ogrožen. Tako predstavlja zagotavljanje varnosti in zasebnosti uporabnikov spleta največji izziv sodobne družbe.
Found in: osebi
Keywords: IKT, informacijska in komunikacijska tehnologija, informacijska varnost, varnostna politika, notranja pravila, vpeljava
Published: 22.08.2018; Views: 3384; Downloads: 162
.pdf Fulltext (2,37 MB)

2.
Zdravstvo v digitalni dobi
Marjan Matešić, 2017

Abstract: Zavarovanje informacij v današnjem času postaja vse bolj zahtevnejše delo. Zaradi vrednosti informacij so le-te postale tarče različnih in številnih posameznikov in skupin. V zdravstvu se pogosto srečujemo z občutljivimi osebnimi podatki, ki so ozko povezani s posameznikom. V nalogi se osredotočamo na izzive zavarovanja zdravstvenih informacij, ki so se pojavili z uvedbo različnih sodobno informacijsko-komunikacijskih tehnologij. Skozi nalogo poskušamo ugotoviti, kako zavarovane so zdravstvene informacije, katere so nove tehnologije, ki so se uvedle v zdravstvo, katere so prednosti in pomanjkljivosti teh tehnologij, kako se na pravni podlagi regulira zavarovanje zdravstvenih informacij, možna tveganja in grožnje ter tehnike zavarovanja zdravstvenih informacij.
Found in: osebi
Keywords: zdravstvo, zavarovanje, informacija, občutljivi osebni podatki, elektronski zdravstveni zapis, aplikacije mHealth, napadi na zdravstvene informacije
Published: 24.08.2018; Views: 2839; Downloads: 146
.pdf Fulltext (1,50 MB)

3.
Privilegirani uporabniki in varna uporaba gesel
David Kolbezen, 2018

Abstract: Privilegirani uporabniki so skupina strokovnjakov, ki nadzirajo in skrbijo za pravilno delovanje informacijskega sistema znotraj podjetij. So specifična skupina uporabnikov, ki imajo praktično neomejen dostop do informacijskega sistema ter informacij zaupne narave, zato je potrebno postaviti dobro varnostno politiko nadzora in upravljanja privilegiranih uporabnikov. Ker pa so tovrstni uporabniki le ljudje, se tako kot pri navadnih uporabnikih pojavi problem pravilne rabe gesel. Gesla uporabnikom velikokrat predstavljajo nujno zlo, zato so tudi posledično slabe kvalitete in ne dosegajo standardov varnostne politike gesel. Dodatne težave se lahko pojavijo tudi pri izposoji gesel, saj se možnost vdora v informacijski sistem s tem še dodatno poveča. Skozi magistrsko nalogo in s pomočjo anketnega vprašalnika poskušamo ugotoviti, kako privilegirani uporabniki v slovenskem prostoru sledijo varnostni politiki gesel na podlagi priporočil in standardov.
Found in: osebi
Keywords: privilegirani uporabnik, geslo, informacijski sistem, informacijska varnost, identifikacija, avtentikacija
Published: 24.08.2018; Views: 2864; Downloads: 183
.pdf Fulltext (3,20 MB)

4.
Vpliv uporabnikov na stopnjo informacijske varnosti
Matej Repovž, 2018

Abstract: Informacijska varnost je tematika, ki se je pričela nenadno razvijati. Zaščiti so pričeli namenjati pozornost tudi tisti, ki so do sedaj menili, da je zaupnost podatkov in informacij v njihovi organizaciji na visokem nivoju. K razvoju dejavnosti je mnogo pripomogla tudi javnost s svojim obveščanjem o nekaterih kibernetskih napadih na različna podjetja. Raziskovalna naloga je usmerjena na teoretični vidik zaščite podatkov, v empiričnem delu pa so predstavljeni rezultati izvedene raziskave, ki prikazujejo ravnanje uporabnikov z avtentikacijskimi podatki vsakdanje uporabe.
Found in: osebi
Keywords: informacijska varnost, geslo, uporabniki, podatki, identifikacijski podatki, analiza
Published: 24.08.2018; Views: 2972; Downloads: 214
.pdf Fulltext (1,66 MB)

5.
Vpeljava spremembe v informacijski sistem v farmacevtski industriji
Franja Kapš, 2018

Abstract: V današnjem času so spremembe stalnica. Za uspešno obvladovanje sprememb v informacijskih sistemih je potrebno vzpostaviti formalni in sistematični postopek procesa upravljanja sprememb. Postopek upravljanja sprememb v farmacevtski industriji mora zadostiti vsem predpisanim zakonskim zahtevam, slediti mednarodnim standardom in upoštevati priporočila dobrih praks. V magistrski nalogi smo izdelali dokumentacijsko predlogo vpeljave spremembe v informacijski sistem v farmacevtski industriji na podlagi teoretičnih izhodišč okvira COBIT 5, ITIL, družine standardov ISO/IEC 20000 in zakonodajnih zahtev. Z dokumentacijsko predlogo smo opredelili namen upravljanja sprememb, področje uporabe, ključne izraze, prednosti, vloge in odgovornosti, različne politike, delovanja v primeru odstopanja, opredelili smo dejavnike uspeha, kazalnike uspešnosti ter prikazali delovne procese s pomočjo diagramov poteka.
Found in: osebi
Keywords: spremembe, upravljanje, informacijski sistemi, COBIT 5, ITIL, ISO, GAMP
Published: 24.08.2018; Views: 3216; Downloads: 176
.pdf Fulltext (1,51 MB)

6.
Finančna interpretacija ocenjevanja tveganj upravljanja znanja
Simona Kos, 2018

Abstract: V magistrski nalogi je predstavljen pojem znanja. Opredeljene so vrste znanja in vloga znanja v sodobnih podjetjih. Podrobneje je predstavljeno upravljanje znanja, čemur sledi opis modelov upravljanja znanja. Podrobneje je predstavljen tudi proces upravljanja znanja. Namen magistrske naloge je predstaviti možnost evalvacije upravljanja tveganj pri upravljanju znanja s pomočjo preslikave numerične ocene v finančno. Podatke o tveganjih znanja in upravljanja znanja, s katerimi se v podjetjih soočajo, smo pridobili s pomočjo vprašalnika. Dobljene rezultate tveganja upravljanja znanja smo glede na čiste prihodke od prodaje posamezne organizacije finančno ovrednotili.
Found in: osebi
Keywords: znanje, upravljanje znanja, modeli upravljanja znanja, tveganja znanja, tveganja upravljanja znanja, finančna interpretacija ocenjevanja tveganj
Published: 24.08.2018; Views: 2788; Downloads: 151
.pdf Fulltext (3,38 MB)

7.
Ocenjevanje tveganj pri upravljanju znanja
Dejan Umek, 2017

Abstract: V magistrski nalogi so predstavljeni in opredeljeni pojmi znanje, grožnja, tveganje in upravljanje znanja. Podrobneje sta predstavljena življenjski cikel znanja in upravljanje tveganj v organizacijah. Namen magistrske naloge je ugotoviti, ali se slovenska podjetja zavedajo, kaj upravljanje znanja pomeni. Prav tako nas zanima, ali obstajajo kakšna tveganja pri upravljanju znanja na področju človeških, upravljavskih in tehničnih tveganj. Z anketo želimo pridobiti odgovore na vsa ta vprašanja in na koncu magistrske naloge odgovoriti na vsa zastavljena vprašanja.
Found in: osebi
Keywords: tveganje, grožnja, znanje, upravljanje znanja, organizacija
Published: 24.08.2018; Views: 2803; Downloads: 136
.pdf Fulltext (2,21 MB)

8.
Grožnje in tveganja pri rokovanju z informacijami v poslovanju podjetij
Helena Novosel, 2017

Abstract: Zaščita in varovanje podatkov in informacij sta ključnega pomena za uspeh vsakega podjetja in organizacije, zato je pomembno, da so podatki in informacije primerno zaščiteni in varovani. Za dobro zaščito in varovanje pa je treba upoštevati več dejavnikov, in sicer smernice vodstva, ozaveščenost zaposlenih in tudi vrste podatkov, ki jih hočemo zaščititi. Elektronske podatke ogroža veliko nevarnosti in mogočih zlorab, predvsem pri povezavi z medmrežjem, zato je treba dostope do podatkov in dokumentov omejiti glede na uporabnika in jih zaščititi vsaj z uporabo gesel, ob zunanjih dostopih pa z uporabo varnih povezav navideznih zasebnih omrežij (angl. Virtual Private Network – VPN).
Found in: osebi
Keywords: podatki, varnostne grožnje, varnostna tveganja, medmrežje, gesla, varne povezave, dostopi
Published: 24.08.2018; Views: 2850; Downloads: 150
.pdf Fulltext (2,73 MB)

9.
Varnost spletnih plačil pri nakupovanju pri slovenskih in mednarodnih spletnih trgovcih
Nika Herak, 2017

Abstract: Z razvojem interneta se razvija tudi spletno nakupovanje, ki je danes vse bolj priljubljeno med mladimi, starimi med 26 in 30 let. V magistrski nalogi posebej izpostavljamo varnost spletnih plačil, osnovne varnostne mehanizme in dodatno zaščito, s katero je plačilo nakupa na spletu še bolj varno. Da bi preverili, kateri spletni trgovci delajo v skladu z evropskimi smernicami o varnosti spletnih plačil, smo testirali nekaj slovenskih in mednarodnih spletnih trgovcev ter tako ugotovili, kateri spletni trgovci poslujejo v skladu s smernicami oziroma imajo pri plačilu s kreditno ali plačilno kartico vključeno dodatno zaščito (varnostni standard 3-D Secure). Z anketnim vprašalnikom smo zbrali in analizirali različne informacije, stališča in mnenja o tem, kako so anketirani seznanjeni z varnostjo plačil pri spletnem nakupu, ali poznajo nevarnosti, do katerih lahko pride pri spletnem nakupovanju, pri katerih spletnih trgovcih (slovenskih ali tujih) največ kupujejo, ali poznajo varnostni standard 3-D Secure itd.
Found in: osebi
Keywords: spletni nakup, spletna trgovina, varnost, spletna plačila, smernice, 3-D Secure
Published: 24.08.2018; Views: 2610; Downloads: 138
.pdf Fulltext (1,67 MB)

10.
Ukrepi za zmanjševanje tveganj pri upravljanju znanja
Darko Jerković, 2018

Abstract: Magistrska naloga predstavlja znanje, grožnje in tveganja ter obravnava področje upravljanja znanja in upravljanja tveganj. Po obravnavi posameznih področjih sledi združitev obeh področij s predstavitvijo ukrepov za zmanjševanje tveganj pri upravljanju znanja. Namen magistrske naloge je preučiti, kakšna tveganja obstajajo na področju upravljanja znanja in predstaviti ukrepe, s katerimi se ta tveganja odpravljajo. V empiričnem delu naloge smo s pomočjo vprašalnikov identificirali tveganja v šestih različno velikih podjetjih in poskusili oceniti, s katerimi ukrepi bi uspeli tveganja zmanjšati.
Found in: osebi
Keywords: znanje, tveganje, obvladovanje tveganj, upravljanje znanja, zmanjševanje tveganj, izguba znanja
Published: 26.10.2018; Views: 3195; Downloads: 171
.pdf Fulltext (1,61 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top