Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Razmerje med Evropskim sodiščem pravice v Luksemburgu in Evropskim sodiščem za človekove pravice v Strasbourgu
Tina Hernec, 2019

Abstract: Diplomsko delo se osredotoča na dva od najbolj obremenjenih mednarodnih sodnih organov - Sodišče EU in Evropsko sodišče za človekove pravice in razmerje med njima. Čeprav sta oba del različnih pravnih sistemov, se v delu varovanja človekovih pravic njune pristojnosti prekrivajo. Evropsko sodišče za človekove pravice je bilo v okviru Sveta Evrope ustanovljeno prav z namenom varstva človekovih pravic in temeljnih svoboščin, medtem ko je bila Evropska unija najprej zgolj ekonomska skupnost, v kateri se je šele kasneje pojavila potreba po varovanju človekovih pravic. Glavna pomanjkljivost trenutne ureditve je nekakšna dvojna ureditev, saj so iste človekove pravice različno urejene v različnih pravnih dokumentih in jih posledično nadzorujejo različni organi - v tem primeru celo iz različnih organizacij. Ravno iz tega razloga se že več desetletij pojavljajo težnje, da bi Evropska unija pristopila h Konvenciji o človekovih pravicah. Leta 2014 je Sodišče EU z Mnenjem 2/13 zavrnilo težko pričakovan osnutek za pristop EU k EKČP, ki so ga pripravili predstavniki obeh organizacij. Odločitve Sodišča EU mnogi niso pričakovali in začela so se pojavljati vprašanja, kolikšen je še interes Evropske unije, da pristopi k EKČP.
Found in: osebi
Published: 18.09.2019; Views: 1724; Downloads: 142
.pdf Fulltext (1012,45 KB)

2.
Afriška unija – opis, način delovanja in problemi
Tina Hernec, 2021

Abstract: Magistrsko delo se osredotoča na Afriško unijo, opisuje njene organe in način delovanja ter varovanje človekovih pravic na celini, ki ga ureja Afriška listina o človekovih pravicah in pravicah ljudstev. Z ustanovitvijo Afriškega sodišča za človekove pravice in pravice ljudstev je bil storjen pomemben korak, saj se je začela razvijati sodna praksa, ki je pomagala pri reševanju konfliktov na nacionalni ravni. Metode, uporabljene v magistrskem delu, so metoda analize, s katero se je preučevala zakonodaja Afriške unije, in aksiološka metoda, s katero so se kritično ovrednotile pravne norme. Primerjava med organi in mednarodnimi telesi se je opravila s primerjalno metodo, sodnost se je preučevala s pomočjo metode in analize, kasneje pa še s pregledom sodne prakse, pri katerem se je ugotovilo, ali se pravna pravila odražajo tudi v praksi. Cilji, ki so bili doseženi v magistrski nalogi, so predstavitev načina delovanja organov Afriške unije in razlaga načina varstva človekovih pravic v Afriki, ki poteka na nadnacionalni ravni, za kar je pristojno Afriško sodišče za človekove pravice in pravice ljudstev. Izpostavljen je bil tudi odnos Afriške unije do drugih mednarodnih organizacij oziroma sui generis teles, kot sta OZN in EU – do OZN predvsem zaradi sodelovanja pri mirovnih misijah v Afriki in varstva človekovih pravic, do Evropske unije pa zaradi finančne pomoči, brez katere bi Afriška unija imela resne težave. Uporabnost ugotovitev magistrskega dela se kaže predvsem pri pomanjkanju literature o Afriški uniji v slovenskem jeziku. Omogoča boljši vpogled v delovanje unije, predstavlja njene probleme in omogoča razumevanje dogajanja na afriški celini.
Found in: osebi
Keywords: Afriška unija, Organizacija afriške enotnosti, Afriška listina o varovanju človekovih pravic in pravic ljudstev, Afriško sodišče za človekove pravice in pravice ljudstev, varstvo človekovih pravic
Published: 05.01.2022; Views: 936; Downloads: 85
.pdf Fulltext (975,10 KB)

Search done in 0 sec.
Back to top