Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Mehanske lastnosti vratu po nihajni poškodbi
Bernarda Šuštarič, 2019

Abstract: Uvod in namen: Nihajna poškodba vratu je pogosta posledica prometne nesreče, v kateri pride do trka od zadaj ali od strani. Prekomerno gibanje glave in cervikalne hrbtenice naprej in nazaj lahko privede do poškodb vratnih struktur, ob čemer se pojavijo simptomi, kot so bolečina v vratu, vrtoglavica, mravljinčenje, mišična napetost, itd. Stanje lahko iz akutnega preide v kronično, kar se zgodi pri polovici poškodovancev. Namen diplomskega dela je predstaviti strukturne spremembe in spremembe v mehanskih lastnostih cervikalne hrbtenice po nihajni poškodbi. Metode: S pomočjo podatkovnih baz so bili pridobljeni znanstveni in strokovni članki, objavljeni v slovenskem in angleškem jeziku med letoma 2009 in 2019. Rezultati: Podatki iz člankov kažejo, da so po nihajni poškodbi vratu prisotni akutni in kronični simptomi ter znaki, ki se med seboj razlikujejo. Pri poškodbi pride do strukturnih sprememb mišic (povečana infiltracija maščobe, povečan presek mišice, zmanjšana gibljivost, utrujenost in zmanjšana aktivacija mišice), ligamentov (raztrganine) in fasetnih sklepov (poškodba sklepne kapsule). Uporabnost: Diplomsko delo je namenjeno fizioterapevtom pri praktičnem delu s poškodovanci po nihajni poškodbi vratu, ki želijo razumeti vzroke in posledice omenjene poškodbe. Omejitve: Pri izbiri člankov smo bili omejeni s starostjo člankov, z neustreznostjo kontrolnih skupin, s slabo kvaliteto člankov, z neenakimi kriteriji pri izbiri vzorca in s premajhnimi vzorci. Podatke imamo le od kadavrov in pedikcijskih modelov.
Found in: ključnih besedah
Keywords: nihajna poškodba, cervikalna hrbtenica, biomehanika vratu, mehanske lastnosti vratu, akutna in kronična bolečina vratu
Published: 02.10.2019; Views: 3337; Downloads: 285
.pdf Fulltext (1,04 MB)

2.
POVEZAVA MED UPORABO SODOBNIH MOBILNIH NAPRAV IN POJAVNOSTJO BOLEČINE V VRATU IN GLAVI PRI MLADOSTNIKIH
Sara Šarenac, 2019

Abstract: Uvod in namen: Pri uporabi pametnih telefonov je glava v položaju, ki lahko povzroča bolečine v vratu in glavi. Namen diplomske naloge je preučiti povezavo med uporabo sodobnih mobilnih naprav in pojavnostjo bolečin v vratu in glavi pri mladostnikih. Metode: Podatki so bili zbrani s pomočjo anketnega vprašalnika, ki je obsegal 13 vprašanj. Raziskava je bila izvedena na vzorcu 199 mladostnikov savinjske regije, starih od 15 do 19 let. Rezultati so bili obdelani s pomočjo programa SPSS 23.0. Rezultati: Analiza pridobljenih rezultatov je pokazala povezavo med uporabo pametnih telefonov in pojavnostjo bolečine v vratu in glavi. Pogoste in občasne bolečine v glavi in vratu je imelo 35.7 % deklet in 29.6 % fantov. Rezultati so pokazali, da med večletno uporabo pametnega telefona in jakostjo bolečine v vratu obstaja pozitivna nizka povezanost (r = 0.3; p < 0.01), med večletno uporabo pametnega telefona in jakostjo bolečine v glavi pa nizka povezanost (r = 0.4; p < 0.001). Uporabnost: Pridobljeni rezultati ankete lahko pomembno vplivajo na razvoj posodobljenih preventivnih programov in ukrepov, ki bi lahko zajemali ergonomske ukrepe kot izobraževanje mladostnikov o pravilni drži telesa pri uporabi sodobnih mobilnih naprav. Omejitev: Vprašalnik je izpolnilo 199 mladostnikov savinjske regije. Raziskavo bi bilo smiselno opraviti še v drugih regijah.
Found in: ključnih besedah
Keywords: Ključne besede: bolečina v vratu, glavobol, pametni telefon, mladostnik
Published: 26.11.2019; Views: 2669; Downloads: 229
.pdf Fulltext (1,29 MB)

3.
Vrednotenje kinestezije vratu pri bolnikih z bolečinami v vratu in vrtoglavicami
Živa Majcen Rošker, 2021

Abstract: Uvod in namen: Cervikogene vrtoglavice so pogost simptom, ki spremljajo posameznike z bolečinami v vratu. Izsledki raziskav nakazujejo, da bi lahko pojav cervikogenih vrtoglavic pripisali neskladju senzoričnega dotoka iz vratnih proprioceptorjev, vestibularnega aparata in vidnega sistema. Namen diplomske naloge je bil prikazati razlike v kinestetičnem zaznavanju vratne hrbtenice med zdravimi posamezniki ter bolniki z bolečinami v vratu z in brez vrtoglavic. Metode: V študiji je sodelovalo 71 preiskovancev, od tega 25 zdravih in 46 s kronično bolečino v vratu (21 s pridruženo vrtoglavico). Kinestezija vratu je bila vrednotena s pomočjo Metuljnega testa in spremenljivkami prehitevanja, zaostajanja, časa na referenci in gladkosti gibanja. Rezultati: Analiza varianc je pokazala statistično značilne razlike za vse opazovane spremenljivke. Post-hoc analize so pokazale statistično značilne razlike med skupino zdravih preiskovancev in obema skupinama bolnikov za večino spremljanih spremenljivk. Statistično značilne spremenljivke med obema skupinama bolnikov so bile prisotne za spremenljivke zaostajanja, prehitevanja in amplitudne napake. Uporabnost: Rezultati raziskave pomembno prispevajo k razumevanju odnosa med kinestetičnimi deficiti in težavami z vratno hrbtenico ter spremljajočimi simptomi. Posledično je smiselno v rehabilitacijske protokole vključiti vaje za izboljšanje kinestetičnega zaznavanja. Omejitve: Uporaba slikovne diagnostike bi lahko doprinesla k boljšemu razumevanju strukturnih sprememb in njihovih povezav s funkcionalnimi testi in simptomi, povezanimi s cervikogeno vrtoglavico.
Found in: ključnih besedah
Keywords: cervikalna hrbtenica, kinestezija, bolečina v vratu, cervikogena vrtoglavica
Published: 05.02.2021; Views: 1853; Downloads: 186
.pdf Fulltext (2,49 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top