Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Lastnosti sodobnih programov za obdelavo digitalnih fotografij in njihova uporaba v odločitvenem sistemu za izbiro programa
Andreja Petrovič, 2009

Abstract: V magistrski nalogi govorim o lastnostih sodobnih programov za obdelavo digitalnih fotografij in njihovi uporabi v odločitvenem modelu za izbiro programa. Pojasnila sem osnovne pojme, povezane s fotografijo, povzela sem zgodovino fotografije in razloţila formate digitalnih fotografij. Opisala sem sodobne tehnologije, ki jih potrebujemo za obdelovanje digitalnih fotografij in predstavila pomen strojne in programske opreme za obdelovanje digitalnih fotografij. Ocenila sem nekatere lastnosti izbranih programov za obdelovanje digitalnih fotografij. Opravila sem anketno raziskavo med različnimi tipi fotografov, s katero sem dobila podatke o uporabi programov za obdelovanje digitalnih fotografij, ki so mi pomagali pri zasnovi in izvedbi odločitvenega modela za izbor programa za različne profile uporabnikov. Odločitveni model je pokazal, da so za različne tipe fotografov primerni različni programi.
Found in: ključnih besedah
Keywords: fotografija, digitalna fotografija, računalniški programi, slikovni formati, orodja za obdelavo, večparametersko odločanje
Published: 08.08.2018; Views: 2285; Downloads: 112
.pdf Fulltext (2,24 MB)

2.
Iskanje javno dostopnih fotografij na spletu z uporabo Flickr API
Siniša Colarić, 2015

Abstract: Danes je fotografija glavni način zabave vse večjega števila ljudi. Z razvojem digitalne fotografije in spletnih socialnih omrežij je deljenje fotografij postalo del njihovega vsakdana. Obstajajo številni spletni servisi, kjer lahko delimo naše fotografije, najbolj poznani so naslednji: Flickr, Picasa in Photobucket. Na teh servisih imamo ogromno fotografij, ki so javno dostopne, kar pomeni, da so vidne vsem. Ti servisi nam preko različnih API-jev ponujajo različne metode in načine, kako do teh fotografij lahko dostopamo. V tej nalogi želimo zgraditi preprosto spletno aplikacijo, s pomočjo katere se bo lahko iskalovse te javno dostopne fotografije in hkrati določalo, ali bi te fotografije uporabili v turistične namene (z njimi bi se predstavilo neko mesto ali turistična znamenitost). V ta namen smo najprej preučili digitalno fotografijo in obstoječe spletne servise za deljenje fotografij, njihove API-je, naredili spletno aplikacijo, poizvedbe in analizirali rezultate. Ker je Flickr najpopularnejši servis za deljenje fotografij in ima najboljšo dokumentacijo za svoj API, ga bo naša spletna aplikacija uporabljala za iskanje fotografij.
Found in: ključnih besedah
Keywords: digitalna fotografija, Flickr, Flickr API, Picasa, Photobucket
Published: 20.08.2018; Views: 2760; Downloads: 116
.pdf Fulltext (3,57 MB)

3.
Geolokacija EXIF slikovnega formata kot grožnja zasebnosti
Luka Medved, 2015

Abstract: Današnja digitalna fotografija vključno z mobilnimi telefoni, ki ravno tako vsebujejo fotoaparate, je cenovno dostopna širši množici. Telefoni, ki so čedalje hitrejši in pametnejši, vsebujejo veliko aplikacij in tehnologij, s katerimi si lahko olajšamo življenje oz. si ga brez njih težko predstavljamo. Med tehnologijami je tudi globalna pozicijska naprava, bolje poznana pod kratico GPS. Z njegovo pomočjo lahko ugotovimo, kje na planetu se nahajamo, kar so proizvajalci današnjih mobilnih telefonov učinkovito kombinirali s fotoaparatom. Tako je prišlo do geolociranja – postopka, pri kateremu se koordinatni podatki zapišejo v fotografijo oz. v njen EXIF format med njenim zajemom. Da razumemo geolociranje, je potrebno preučiti format EXIF, ki je osnova za zapis geolokacijskih podatkov. Preučena je bila literatura, ki je na voljo predvsem na spletu, saj gre pri geolociranju za relativno mlado tehnologijo, ki bazira na starejših tehnologijah, torej EXIF formatu in GPS sistemu. Spoznali smo, da nekatere spletne strani takšne občutljive podatke očistijo same, nekatere ne, zato je v diplomski nalogi opisanih tudi nekaj orodij, s katerimi si lahko tovrstne podatke očistimo sami in si tako zagotovimo našo varnost na spletu.
Found in: ključnih besedah
Keywords: digitalna fotografija, mobilni telefoni, EXIF format, geolociranje, GPS sistemi, zasebnost
Published: 21.08.2018; Views: 3023; Downloads: 125
.pdf Fulltext (1,71 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top