Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Spodbude razvoja svobodnega podjetništva kot temeljnega načela gospodarske ureditve
Amadeja Juvan, 2020

Abstract: V magistrski nalogi je prikazano, kako pomembno za razvoj gospodarske rasti in inovativnosti v državi je spodbujanje svobodnega podjetništva. Podjetništvo prispeva k razlikam v gospodarski uspešnosti posameznih držav. Mala in srednje velika podjetja so najmočnejša gonilna sila gospodarstva, saj ta podjetja predstavljajo visok odstotek vseh podjetij. Svoboda podjetništva je ena temeljnih ustavnih pravic, opredeljena v 74. členu Ustave Republike Slovenije, zato je izjemnega pomena, da Republika Slovenija bodočim podjetnikom omogoči čim lažje ustanavljanje podjetij in spodbudi posameznike predvsem iz prikrajšanih skupin, da stopijo na pot podjetništva. V magistrski nalogi je opisano delovanje Agencije za javnopravne evidence in storitve, kjer se vodi poslovni register, ki je informatizirana baza podatkov, v kateri so zbrani vsi poslovni subjekti s sedežem na območju Republike Slovenije, ki opravljajo pridobitno dejavnost. S pomočjo zgodovinsko-kontemporalne metode je ugotovljeno, da je Republika Slovenija s poenostavitvijo postopkov pri registraciji poslovnih subjektov naredila velik napredek na tem področju. Z uporabo deskriptivne metode, s katero so predstavljene spodbude za razvoj svobodnega podjetništva, je dognano, da se Republika Slovenija premalo zavzema za izboljšanje poslovnega okolja med posameznimi ciljnimi skupinami, ki so v Sloveniji še vedno premalo zastopane v podjetniških dejavnostih, saj je vsem ljudem treba ponuditi enake možnosti za ustvarjanje trajnostnega poslovanja, ne glede na njihove družbene ali osebnostne značilnosti.
Found in: ključnih besedah
Keywords: podjetništvo, registracija podjetja, Poslovni register Slovenije, e-VEM (SPOT), spodbude
Published: 29.06.2021; Views: 1070; Downloads: 98
.pdf Fulltext (1,27 MB)

2.
Elektronsko vlaganje zahtevkov za refundacijo in izplačilo nadomestil
Agata Maselj, 2022

Abstract: Elektronsko vlaganje zahtevkov za refundacijo nadomestil je delodajalcem omogočeno preko državnega informacijskega sistema SPOT. Refundacijski zahtevki se lahko vložijo preko sistema SPOT z neposrednim vnosom podatkov v elektronski obrazec na spletnem portalu SPOT, ali preko spletnega vmesnika, ki omogoča prenos podatkov iz uporabnikovega sistema za obračun plač na zahtevek za refundacijo in njegovo pošiljanje preko sistema SPOT na ZZZS. Za samostojne zavezance in fizične osebe pa elektronsko vlaganje vlog za direktno izplačilo nadomestil ni omogočeno, zato bo potrebna nadgradnja sistema, ki bo prispevala k še večji uporabi elektronskega načina vlaganja in odpravi administrativnih ovir. Magistrsko delo je razdeljeno na teoretični in empirični del. V teoretičnem delu smo predstavili Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in opisali postopke za uveljavljanje pravice do nadomestil plače med začasno zadržanostjo od dela. Podrobneje je predstavljeno ročno in elektronsko vlaganje refundacijskih zahtevkov za nadomestila plač preko portala SPOT in vlaganje individualnih zahtevkov. V empiričnem delu je bila izvedena analiza vloženih zahtevkov za refundacije in identificirane prednosti oziroma pomanjkljivosti elektronskih zahtevkov v primerjavi z navadnimi zahtevki. Prav tako smo na podlagi analiz prikazali dopolnitve oziroma nadgradnje sistemov. Izvedena analiza postopkov vlaganja zahtevkov in praktične izkušnje uporabnikov so nas pripeljali do ugotovitve, da bo nadgradnja sistema prispevala k odpravi administrativnih ovir za vlagatelje in prinesla prednosti vsem udeležencem v procesu.
Found in: ključnih besedah
Keywords: elektronsko vlaganje, zahtevki za nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela, nadgradnja sistemov, administrativne ovire, državni informacijski sistem SPOT
Published: 23.11.2022; Views: 597; Downloads: 27
.pdf Fulltext (2,09 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top