Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 14
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Internet stvari skozi prizmo kibernetskih groženj sedanjosti in prihodnosti
Anja Dular, 2017

Abstract: Povezava fizičnega in virtualnega sveta je danes nekaj običajnega. Razvoj informacijskokomunikacijskih tehnologij ima v kibernetskem prostoru velik pomen tudi z varnostnega vidika, saj se le-ta s priklopom vsake nove naprave v omrežje zmanjšuje. Pojav interneta stvari število teh naprav enormno zvišuje, hkrati pa prinaša povsem nove dimenzije varnostnih tveganj. V diplomskem delu sem proučevala pojav interneta stvari v povezavi s kibernetskimi grožnjami. Koncept interneta stvari in področja, kjer se ta pojavlja, vključno s kritično infrastrukturo, tehnologijo in tudi varnostimi tveganji, sem opisala v teoretičnem delu, kjer sem se hkrati navezala tudi na sam pomen kibernetskega prostora in groženj v njem, tako z vidika storilcev kot tudi motivov, metod in tehnik. Teoretični del sem podkrepila z intervjuji strokovnjakov z raziskovanega področja, kjer sem ugotavljala, kateri kibernetski napadi v povezavi z internetom stvari se že pojavljajo v sedanjosti in kaj lahko pričakujemo z motivi, posledicami in razsežnostmi v prihodnosti ter kateri so in bodo tisti najučinkovitejši varnostni ukrepi.
Found in: ključnih besedah
Keywords: internet stvari, IOT, kibernetska kriminaliteta, kibernetski terorizem, kibernetsko bojevanje, grožnje, napadi, kritina infrastruktura, kibernetska varnost
Published: 24.08.2018; Views: 3594; Downloads: 238
.pdf Fulltext (1,89 MB)

2.
Zavedanje domačih uporabnikov v Sloveniji o varnostnih grožnjah pri uporabi domačega računalnika
Uroš Urbas, 2018

Abstract: Sodobno gospodarstvo in industrija sta postala odvisna od informacijsko-telekomunikacijskih tehnologij. Podjetja brez informacijsko podprtega poslovanja dandanes ne morejo več delovati v globalnem svetu. Kibernetska varnost zato postaja glavni problem, izziv. Podjetja, predvsem večja, se tega že dobro zavedajo in vsako leto vlagajo vse več sredstev za zagotavljanje kibernetske varnosti. Kako pa se tega problema lotevajo domači uporabniki v Sloveniji? Ali se zavedajo vseh pasti, imajo dovolj znanja s tega področja, kakšne ukrepe sprejemajo za zaščito in varno uporabo domačega računalnika? Da bi prišli do teh spoznanj, smo v magistrski nalogi najprej izvedli raziskavo z izvajanjem intervjujev, na podlagi le-teh pa oblikovali anketni vprašalnik.
Found in: ključnih besedah
Keywords: kibernetska varnost, kibernetski kriminal, domači uporabnik, domači računalnik, zavedanje, tveganje
Published: 21.12.2018; Views: 3368; Downloads: 181
.pdf Fulltext (1,76 MB)

3.
Tehnično preverjanje stanja kibernetske varnosti v podjetju
Matic Kuhelj, 2020

Abstract: Hitrost razvoja informacijske tehnologije je vedno hitrejša in posledično se tudi vedno več naprav povezuje v svetovni splet. Če se malo zamislimo, katere vse naprave se povezujejo v svetovni splet, kaj hitro pridemo do spoznanja, da se v svetovni splet povezujejo skoraj vse naprave. Vsaka naprava, ki se je sposobna povezati v splet, pa pomeni ranljivost oziroma morebitno nevarnost bodisi zaradi napake v delovanju oziroma programski kodi ali pa v napaki same konfiguracije. Zavedati pa se tudi moramo, da v podjetjih gledajo na IT-kader kot nekaj, kar jim povzroča strošek, in ne nekaj, kar je nujno potrebno za nemoteno delovanje podjetja. Zaposleni v IT-oddelkih so velikokrat preobremenjeni in vse, kar morajo narediti, naredijo na hitro. Prav tako v IT-oddelkih ne namenijo dovolj časa za razna izobraževanja, da bi se IT-kader naučil pravilno in varno konfigurirati naprave ter izvesti osnoven varnostni pregled.
Found in: ključnih besedah
Keywords: heker, ranljivosti, penetracijsko testiranje, kibernetska varnost, konfiguracija, varnostni pregled
Published: 01.10.2020; Views: 2033; Downloads: 198
.pdf Fulltext (2,54 MB)

4.
Ukrepi Evropske unije za zmanjšanje kibernetskih groženj: poznavanje zakonodaje o kibernetski varnosti s strani posameznikov
Urška Dolenc, 2020

Abstract: Magistrska naloga, ki je pred vami, združuje informacije o vrstah najpogostejših kibernetskih groženj ter povzetke zakonov, ki na tak ali drugačen način zajemajo področje zagotavljanja kibernetske varnosti in so uveljavljeni tako na ravni Republike Slovenije kot na ravni Evropske unije. Med drugim prikazuje tudi pregled stanja kibernetskih groženj in njihovih pojavov v zadnjih petih letih. Empirični del naloge prikazuje rezultate izvedene ankete s področja poznavanja zakonodaje o kibernetski varnosti s strani posameznikov. Nalogo zaključijo primerjava rezultatov, zaključni sklep glede zadanih hipotez in raziskovalnih vprašanj ter ideje za potencialne nadaljnje raziskave.
Found in: ključnih besedah
Keywords: kibernetika, kibernetska varnost, zakonodaja, zavedanje posameznikov, Evropska unija
Published: 11.12.2020; Views: 2101; Downloads: 167
.pdf Fulltext (1,83 MB)

5.
Kibernetski napadi z izsiljevalskim virusom - študija primera v Republiki Sloveniji
Matej Kropf, 2020

Abstract: V današnjem svetu je varnost dobrina. Nacionalni varnostni sistemi se srečujejo z novimi varnostnimi izzivi na področju kibernetike. Z rastjo in razvojem na področju informatike in telekomunikacij pridobivamo prednosti in lagodnejše življenje pri uporabi teh tehnologij. Ključnega pomena je, da se v kibernetskem prostoru obnašamo odgovorno in da ob kibernetskem incidentu pravočasno zaznamo kibernetske grožnje in preprečimo nadaljnje širjenje. Spoznali bomo tudi temeljne pojme, kot so kibernetske grožnje, kibernetski terorizem, kibernetska varnost, kibernetski kriminal in kibernetski napadi z izsiljevalskimi virusi. Poznavanje pojmov nam da lažjo predstavo in boljše razumevanje, kaj sploh je kibernetika. V magistrskem delu je raziskava pred kibernetskimi napadi z izsiljevalskimi virusi v Republiki Sloveniji podana na podlagi opravljene analize normativnih aktov in analize kibernetskih incidentov ter kaznivih dejanj računalniške kriminalitete za obdobje več let. Iz opravljenih analiz normativnih aktov je razvidno, da je Republika Slovenija z zakoni uredila zaščito kibernetske varnosti na celotnem področju kritične infrastrukture. Tudi z zakonom je določila, katere institucije bdijo nad zagotavljanjem kibernetske varnosti. Pri tem je nuja izpostaviti Policijo, Slovensko vojsko, Slovensko obveščevalno agencijo in Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost. V izbranem delu bomo podrobno pogledali delovanje izsiljevalskega virusa, kako se razmnožuje po spletu in kaj je njegov namen in zakaj je ta kibernetski napad tako nevaren. Skozi raziskavo letnih poročil Policije in Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost smo dobili dejansko stanje vseh kibernetskih incidentov, napadov, ki so bili zabeleženi v Republiki Sloveniji. Za doseganje kvalitetne kibernetske varnosti je tudi bistvenega pomena vlaganje v izobraževanje, saj s tem dvigujemo nivo kibernetske zaščite. Ocena ugotovitev in argumenti za izboljšanje kibernetske varnosti bi lahko v prihodnosti pripomogli k večji kibernetski varnosti. Republika Slovenija peša na področju izobraževanja kibernetske varnosti, z malo iznajdljivosti in računalniške pismenosti pa lahko sami poiščemo brezplačne seminarje, kjer pridobimo osnovno ali napredno znanje s področja kibernetske varnosti. Pri raziskavi smo ugotovili, da na spletu obstaja ogromno poučnih spletnih strani za izobraževanje o kibernetski varnosti, kjer je večina v tujem jeziku.
Found in: ključnih besedah
Keywords: izsiljevalski virus, kibernetska grožnja, kibernetska varnost, kritična infrastruktura, kibernetski napad
Published: 10.03.2021; Views: 1996; Downloads: 182
.pdf Fulltext (1,66 MB)

6.
Kibernetski terorizem kot grožnja delovanju sodobne informacijske družbe
Neža Repše, 2020

Abstract: Kibernetski terorizem je zaradi tehnološkega napredka postal resna grožnja sodobni informacijski družbi in predstavlja veliko varnostno tveganje. Naraščajoča grožnja naprednih kibernetskih napadov je ena najpomembnejših varnostnih groženj sodobnemu svetu ter predstavlja edinstven izziv za mednarodne akterje, države, zasebni sektor in posameznike. V nalogi bomo z različnimi metodami družboslovnega raziskovanja podrobneje raziskali in analizirali področje kibernetskega terorizma kot nove grožnje sodobni informacijski družbi. Odgovor na raziskovalno vprašanje bomo oblikovali s pomočjo analize, interpretacije primarnih in sekundarnih virov, primerjalne metode in metode strukturiranega intervjuja. Namen magistrskega dela je raziskati, kolikšno grožnjo kibernetski terorizem predstavlja sodobni informacijski družbi ter na kakšen način bi na globalni in nacionalni ravni vzpostavili sistem za učinkovit boj proti kibernetskemu terorizmu. Raziskava lahko znanosti omogoči zavedanje, da področje kibernetskega terorizma v sodobni družbi postaja vedno bolj pomembna tema, ki se je bo potrebno veliko bolj resno lotiti, če želimo družbo zaščititi pred uničujočimi posledicami, ki jih bodo kibernetski teroristi povzročili čisto nepričakovano. Raziskava poleg ocene tveganja nakaže smer, v kateri bi morali strokovnjaki nadaljevati svoje delo: posameznike ozaveščati o kibernetski varnosti in posledicah kibernetskega terorizma ter spodbujati sodelovanje držav mednarodne skupnosti na tem področju.
Found in: ključnih besedah
Keywords: informacijska družba, kibernetski prostor, kibernetska kriminaliteta, kibernetska varnost, kibernetski terorizem
Published: 10.03.2021; Views: 2282; Downloads: 205
.pdf Fulltext (1,24 MB)

7.
Analiza kibernetskih napadov v geopolitično izpostavljenih državah na območju Evrope v primerjavi s Slovenijo
Boštjan Špehonja, 2021

Abstract: Internet je nevaren prostor, kjer poteka pravo kibernetsko vojskovanje. To smo dokazali s postavitvijo laboratorija detekcijskega sistema na štirih strežnikih v Angliji, Nemčiji, Srbiji in Sloveniji. Na strežnike smo namestili senzorje različnih internetnih storitev, s katerimi smo zaznavali in lovili poizkuse napadov. Vsi štirje strežniki so imeli enako postavitev po šest senzorjev; senzor varne lupine, senzor protokola za prenos datotek, senzor ranljive spletne strani, senzor za deljenje datotek, senzor za vzpostavitev navideznega zasebnega omrežja in senzor protokola za strukturiran povpraševalni jezik za delo s podatkovnimi bazami. Pridobljene podatke smo zapisovali na peti, neodvisni strežnik v podatkovno bazo. V magistrskem delu smo z eksperimentom proučili hipotezo, ali je pogostost hekerskih napadov izven Slovenije večja. Odgovorili smo si na vprašanje, ali je izvor hekerskih napadov, ki se izvedejo v Sloveniji, v večini primerov izven Slovenije. Eden izmed senzorjev je omogočal zajem zlonamerne programske opreme. Na podlagi zajetih vzorcev smo izvedli analizo, ali se je na strežnik v Sloveniji naložila datoteka z ranljivostjo ničtega dne. V zadnjem zastavljenem vprašanju smo želeli dokazati, da bo strežnik v Sloveniji napadan iz drugih izvorov kot preostali strežniki.
Found in: ključnih besedah
Keywords: kibernetska varnost, honeypot, hekerji, zlonamerna programska koda, kibernetski napadi, kibernetske grožnje
Published: 28.09.2021; Views: 1093; Downloads: 97
.pdf Fulltext (949,36 KB)

8.
Possibility of implementing CIS (Center for internet security) control framework in the company
Mustafa Bešić, 2021

Abstract: Danes je kibernetska varnost zelo pomembna v vsakdanjem človeškem življenju. Komunikacija, e-poslovanje, organiziranje dela poteka prek elektronskih naprav. Številni kibernetski napadi v zadnjih letih postavljajo nove cilje organizacijam in njihovemu elektronskemu poslovanju. Iz tega razloga je CIS (Center for Internet Security) sestavil seznam varnostnih tveganj, ki jih je treba preučiti v organizaciji. Na podlagi dobljenih rezultatov organizacija mora ustvariti organizacijsko politiko, da bo se zagotovila varnost poslovanja organizacije v kibernetskem prostoru. V magistrski nalogi so bile uporabljene metode kvalitativne, kvantitativne analize in eksperimenta. Vse metode so bile namenjene testiranju organizacije in oceni njihovih prednosti in pomanjkljivosti na področju kibernetske varnosti.
Found in: ključnih besedah
Keywords: kibernetska varnost, CIS, Center for Internet Security, e-poslovanje, organizacija
Published: 01.12.2021; Views: 986; Downloads: 98
.pdf Fulltext (2,64 MB)

9.
Kibernetske grožnje nacionalni varnosti
Goran Flisar, 2021

Abstract: V magistrskem delu obravnavamo in proučimo kibernetske grožnje z vidika nacionalne varnosti. Omenjene grožnje imajo namreč vedno večji pomen v sodobni varnosti, tako v nacionalnem kot tudi mednarodnem okolju. Kot temeljno raziskovalno metodo v magistrskem delu uporabimo metodo analize primarnih in sekundarnih virov, s katero proučimo literaturo, normativne akte ter diplomska, magistrska, doktorska in druga dela, ki obravnavajo proučevano tematiko. Za proučevanje udejanjanja kibernetskih groženj v praksi uporabimo študijo primera. Ugotoviti želimo, v kolikšni meri kibernetske grožnje predstavljajo grožnjo nacionalni varnosti ter na kakšne načine se lahko najuspešneje zoperstavimo tem grožnjam. Opredelimo temeljne pojme kibernetske varnosti in kibernetskih groženj ter jih umestimo v kontekst nacionalne varnosti. Ugotavljamo, kakšen je trenutni nacionalni in mednarodni pravni red na področju kibernetske varnosti in kibernetskih groženj, kateri so možni zaščitni ukrepi za zoperstavljanje kibernetskim grožnjam, kakšna sta bila namen in način kibernetskih ogrožanj nacionalne varnosti v primerih iz prakse ter kakšna je teža oziroma pomen kibernetskih groženj nacionalni varnosti v odnosu do drugih oblik ogrožanja nacionalne varnosti. V raziskavi ugotovimo, da se obseg kibernetskih groženj nacionalni varnosti z razvojem in implementacijo sodobnih tehnologij povečuje in da je za uspešno izvajanje kibernetske varnosti potreben celovit pristop
Found in: ključnih besedah
Keywords: kibernetska varnost, nacionalna varnost, kibernetske grožnje, kibernetski prostor, informacijska varnost
Published: 01.07.2022; Views: 784; Downloads: 79
.pdf Fulltext (1,34 MB)

10.
Kibernetska varnost v avtomobilski industriji
Jusuf Hasak, 2022

Abstract: V magistrski nalogi smo proučili, kako je epidemija COVID-19 vplivala na uporabo kvalificiranih digitalnih potrdil v Sloveniji. S pomočjo izvedene spletne ankete in primerjav nekaterih rezultatov s podatki Statističnega urada RS smo ugotovili, da posamezniki digitalna potrdila najpogosteje uporabljajo za e-podpisovanje ter za oddajanje različnih e-vlog, nekaj manj jih z njim dostopa do raznih elektronskih portalov ter v e-bančništvo. Vpliv epidemije se, v primerjavi z obdobjem pred epidemijo, kaže predvsem v drugačnih deležih uporabe spletnih storitev.
Found in: ključnih besedah
Keywords: kibernetska varnost, industrijski sistemi, kibernetske grožnje, avtomobilska industrija, internet stvari
Published: 15.07.2022; Views: 1081; Downloads: 83
.pdf Fulltext (1,94 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top