Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
UGOTAVLJANJE ŠPORTNE AKTIVNOSTI PRI OSEBAH S POŠKODBO HRBTENJAČE IN VLOGA FIZIOTERAPEVTA
Sara Novak, 2021

Opis: Poškodba hrbtenjače je problem, ki se pojavlja v vsaki družbi. Nastane zaradi različnih vzrokov, za seboj pa pusti nepopravljivo škodo. Skozi rehabilitacijo se poškodovanec sooča s posledicami, ki jih je povzročila poškodba. Veliko vlogo pri vključevanju v socialno življenje in v spopadanju z vsemi posledicami ima šport. Osebe s poškodbo hrbtenjače se lahko ob prilagoditvah ukvarjajo z zelo različnimi športnimi aktivnostmi, bodisi rekreativno ali pa tekmovalno. Raziskava temelji na empirični kvantitativni metodi dela. V teoretičnem delu smo uporabili metodo pregleda literature, v raziskovalnem pa kvantitativno metodo raziskovanja, v kateri smo podatke zbrali s pomočjo anketnega vprašalnika. Podatke za teoretični del smo zbrali s pomočjo strokovne in znanstvene literature, ki je dostopna v strokovnih in splošnih knjižnicah v Sloveniji. Ugotovili smo, da se večina članov Društev paraplegikov Prekmurja in Prlekije, Podravja in Koroške ukvarja s športom. Le pri redkih na treningih in tekmah sodeluje fizioterapevt. Večina anketiranih, ki se ukvarja s športom meni, da bi bil fizioterapevt na treningih in tekmah potreben. Večina je mnenja, da fizioterapevt pripomore pri doseganju boljših rezultatov, tako pri športu kot pri sami rehabilitaciji.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: poškodba hrbtenjače, šport invalidov, fizioterapija
Objavljeno: 05.02.2021; Ogledov: 1433; Prenosov: 133
.pdf Celotno besedilo (950,62 KB)

2.
Fizioterapevtska obravnava bolnika pri poškodbi caudae eqinae
Renata Zupančič, 2022

Opis: Uvod in namen: Ena od poglavitnih lastnosti poškodbe hrbtenjače je začasna ali trajna okvara telesnih funkcij distalno od ravni poškodbe. Pri poškodbah hrbtenjače v spodnjem delu hrbta najpogosteje govorimo o sindromu caude equine. Namen fizioterapevtske obravnave je povrnitev funkcije, preprečevanje nastanka sekundarnih zapletov ter zmanjševanje bolečin in depresivnih motenj. Učinkovitost mnogih fizioterapevtskih metod in tehnik ni povsem znana, zato je namen diplomske naloge pregledati literaturo na temo njihove učinkovitosti in predlagati najučinkovitejši program fizioterapevtske obravnave pri bolnikih po poškodbi hrbtenjače v spodnjem delu hrbta. Metode: Diplomska naloga temelji na sistematičnem pregledu strokovne literature, ki smo jo pridobili v elektronskih bazah podatkov PubMed in Cochrane Library. Rezultati: Proučili smo 23 študij. Ugotovili smo, da visokokakovostnih študij, ki bi jasno potrdile učinkovitost fizioterapevtskih metod in tehnik pri zdravljenju poškodb hrbtenjače v spodnjem delu hrbta, primanjkuje. Uporabnost: Rezultati so uporabni pri izbiri metod in tehnik zdravljenja pri bolnikih s poškodbo hrbtenjače v spodnjem delu hrbta. Omejitve: Pregledane študije imajo majhno število vključenih preiskovancev ali raziskav ter kratek čas trajanja študij.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: poškodba hrbtenjače, sindrom caude equine, fizioterapevtska obravnava
Objavljeno: 14.06.2022; Ogledov: 809; Prenosov: 102
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

3.
Klinične smernice za fizioterapevtsko obravnavo bolnikov po okvari hrbtenjače
Maša Slevec, 2022

Opis: Okvara hrbtenjače je lahko posledica travme, bolezni ali degenerativnih sprememb. Posledice se kažejo v izgubi telesnih funkcij kavdalno od ravni okvare. V diplomski nalogi smo raziskovali, ali obstajajo klinične smernice za fizioterapevtsko obravnavo bolnikov po okvari hrbtenjače. Ugotovili smo, da je vsa literatura namenjena posameznim področjem obravnave (npr. respiratornih funkcij), ki pa bolezensko niso specifična. Po pregledu literature smo smernice strnili in jih razvrstili glede na raven okvare hrbtenjače. Ugotovljeno je bilo, da je obravnava okvar vratnega dela hrbtenice najbolj kompleksna. Z upadanjem ravni okvare upada tudi prizadetost pacienta in se veča stopnja samostojnosti. Pri višjih vratnih okvarah je obravnava osredotočena na nemoteno respiracijo, saj je ta bistvena za preživetje. Z nižanjem ravni okvare se obravnava osredotoča na obvladovanje ročnega vozička in učenje transferja. Nekateri pacienti se učijo tudi stoje in hoje z različnimi pripomočki. Z nižanjem ravni okvare se pacienti osredotočajo na učenje čim bolj funkcionalne hoje z ali celo brez pripomočkov. Nekateri pacienti se na tej ravni še vedno srečujejo z motnjami križnih funkcij. Ugotovljeno je bilo, da se fizioterapevtska obravnava precej razlikuje glede na raven okvare. Dejstvo pa je, da se ne glede na raven okvare osredotoča na doseganje najvišje stopnje samostojnosti, ki je za to raven dosegljiva.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: Poškodba hrbtenjače, rehabilitacija, fizioterapevtska obravnava, klinične smernice
Objavljeno: 13.09.2022; Ogledov: 766; Prenosov: 95
.pdf Celotno besedilo (627,37 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh