Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 23
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
2.
Načrtovanje rasti podjetja Tušmobil, d.o.o.
Aleš Erman, 2012

Found in: osebi
Keywords: mobilne telekomunikacije, poslovni načrt, generična rast, analiza poslovanja
Published: 14.06.2018; Views: 2228; Downloads: 125
.pdf Fulltext (919,72 KB)

3.
Digitalna pismenost in bralno-učne navade osnovnošolcev
Gregor Gošnik, 2018

Abstract: V raziskavi smo proučevali korelacijo med nivojem digitalne pismenosti in bralno učnimi navadami osnovnošolcev na podeželskih šolah Podravske statistične regije v Sloveniji. Predstavili smo teoretično podlago in modele za merjenje digitalne in bralne pismenosti. Na osnovi teoretičnega modela digitalne pismenosti DCA ter modela mednarodne raziskave bralne pismenosti PISA smo pripravili vprašalnik, ki so ga osnovnošolci reševali. Ugotovili smo, da imajo osnovnošolci z višjimi rezultati na področju digitalne pismenosti statistično značilno bolj razvite bralne navade in bolj pogosto berejo tiskane medije kot njihovi vrstniki. Ugotovili smo tudi, da bolj digitalno pismeni osnovnošolci pogosteje uporabljajo splet kot glavni vir informacij in tudi bolj preverjajo zanesljivost informacij, pridobljenih s spleta. Statistično značilen vpliv nivoja digitalne pismenosti na uporabo učinkovitejših učnih navad pa smo samo delno potrdili.
Found in: osebi
Keywords: digitalna pismenost, okvir DCA, bralna pismenost, učne strategije, osnovna šola
Published: 24.08.2018; Views: 3226; Downloads: 249
.pdf Fulltext (1,44 MB)

4.
Kvantitativni pristop ocenjevanja tveganj informacijsko-komunikacijske tehnologije
Žiga Hervol, 2018

Abstract: Diplomska naloga predstavlja kvantitativni pristop k oceni tveganja informacijsko-komunikacijske tehnologije. Vsebuje predstavitev njegovega teoretičnega ozadja in ponuja vpogled v metodologije, okvire in dobre prakse obvladovanja informacijske varnosti po aktualnih standardih, ki pokrivajo to področje. Predstavljena metodologija aplicira izračun razpoložljivosti sporočilnega sistema in poda izhodišče za identifikacijo tveganj, povezanih z izračunom. Na podlagi pridobljenih rezultatov so s pomočjo izbrane metodologije identificirana tveganja, ki jim je lahko izpostavljena organizacija, v zaključku pa je podana primerjava med stanjem prej in potem ter predstavljena okvirna rešitev za izboljšanje postopka generiranja kvantitativnega pristopa zbiranja, obdelave in uporabnosti podatkov, ki so bili na voljo.
Found in: osebi
Keywords: kvantitativni pristop, tveganje, IKT, informacijska in komunikacijska tehnologija, sporočilni sistem, razpoložljivost
Published: 24.08.2018; Views: 2956; Downloads: 207
.pdf Fulltext (2,47 MB)

5.
Privilegirani uporabniki in varna uporaba gesel
David Kolbezen, 2018

Abstract: Privilegirani uporabniki so skupina strokovnjakov, ki nadzirajo in skrbijo za pravilno delovanje informacijskega sistema znotraj podjetij. So specifična skupina uporabnikov, ki imajo praktično neomejen dostop do informacijskega sistema ter informacij zaupne narave, zato je potrebno postaviti dobro varnostno politiko nadzora in upravljanja privilegiranih uporabnikov. Ker pa so tovrstni uporabniki le ljudje, se tako kot pri navadnih uporabnikih pojavi problem pravilne rabe gesel. Gesla uporabnikom velikokrat predstavljajo nujno zlo, zato so tudi posledično slabe kvalitete in ne dosegajo standardov varnostne politike gesel. Dodatne težave se lahko pojavijo tudi pri izposoji gesel, saj se možnost vdora v informacijski sistem s tem še dodatno poveča. Skozi magistrsko nalogo in s pomočjo anketnega vprašalnika poskušamo ugotoviti, kako privilegirani uporabniki v slovenskem prostoru sledijo varnostni politiki gesel na podlagi priporočil in standardov.
Found in: osebi
Keywords: privilegirani uporabnik, geslo, informacijski sistem, informacijska varnost, identifikacija, avtentikacija
Published: 24.08.2018; Views: 2872; Downloads: 183
.pdf Fulltext (3,20 MB)

6.
Kritični pogled na proces usvajanja digitalnih kompetenc
Igor Časar, 2018

Abstract: Digitalna tehnologija prežema vse več segmentov sodobne družbe. Poslovanje podjetij in ustanov postaja virtualizirano in digitalizirano. Zaposleni se za uspešno opravljanje nalog na delovnem mestu prilagajajo zahtevam novih tehnologij. Raven usvojene digitalne kompetence je tista, ki posamezniku omogoča uspešno prilagajanje. Tako razvijanje digitalnih kompetenc ni omejeno samo na obdobje primarnega in sekundarnega izobraževanja, temveč je vseživljenjski proces. Naše raziskovanje področja digitalnih kompetenc se bo zato omejilo na vpliv gerontofobije in odnosa do staranja na posameznikovo pridobljeno raven digitalnih kompetenc.
Found in: osebi
Keywords: sodobna družba, digitalne kompetence, gerontofobija, odnos do staranja, delovne naloge
Published: 26.10.2018; Views: 3407; Downloads: 211
.pdf Fulltext (2,02 MB)

7.
Problem brezposelnosti mladih diplomantov v Sloveniji
Katja Velemirov, 2018

Abstract: Prehod iz šolanja v zaposlitev predstavlja mladim v življenju velik in pomemben korak, saj to pomeni vstop v svet odraslih in v svet neodvisnosti ter odvisnosti od samega sebe. Vendar je za diplomante težko priti do same zaposlitve, sploh do take, katero bi opravljali z zadovoljstvom in bi se skladala z njihovo izobrazbo. V svoji magistrski nalogi se bom ukvarjala s problematiko brezposelnosti mladih diplomantov v Sloveniji, kakšni so razlogi za to, ter po drugi strani, katere so tiste lastnosti in kompetence, s katerimi se do zaposlitve lažje pride. Preverila bom, katere so tiste študijske smeri, s katerimi imamo boljše možnosti za zaposlitev, in tudi kakšen vpliv na hitrejšo zaposlitev ima informacijsko komunikacijska tehnologija.
Found in: osebi
Keywords: brezposelnost, mladi diplomanti, zaposlitev, izobrazba, študijske smeri, informacijsko komunikacijska tehnologija, IKT
Published: 26.10.2018; Views: 3997; Downloads: 204
.pdf Fulltext (1,60 MB)

8.
Sistem avtentikacije s samodejnim prepoznavanjem obrazov z metodami multivariatne analize
Drago Černčec, 2018

Abstract: Informacija in znanje predstavljata pomemben člen razvoja sodobne informacijske družbe, s tem posledično pa pridobivajo tako vlogo kakor vse večji pomen računalniško podprti informacijski sistemi. Zaradi varovanja podatkov in informacij je osnovna naloga vsakega informacijskega sistema zagotavljanje nadzora dostopa do varovanih podatkov in informacij uporabnikom, ki imajo ustrazna pooblastila. Diplomska naloga bo obravnavala tematiko možnosti avtentikacije s samodejnim prepoznavanjem obrazov z metodami multivariatne analize, ob predpostavki, da je obraz na digitalni fotografiji že lokaliziran. Kot metodološki pristop k prepoznavanju obrazov bosta uporabljeni analiza glavnih komponent (PCA) in linearna diskriminantna analiza (LDA). Diplomska naloga bo tudi aplicirala algoritme PCA in LDA z uporabo programskega jezika R ter integracijo le-tega s programskim jezikom Java.
Found in: osebi
Keywords: avtentikacija, biometrija, prepoznavanje obrazov, analiza glavnih komponent, eigenfaces, linearna diskriminantna analiza, fisherfaces
Published: 30.11.2018; Views: 3254; Downloads: 162
.pdf Fulltext (1,42 MB)

9.
Zavedanje domačih uporabnikov v Sloveniji o varnostnih grožnjah pri uporabi domačega računalnika
Uroš Urbas, 2018

Abstract: Sodobno gospodarstvo in industrija sta postala odvisna od informacijsko-telekomunikacijskih tehnologij. Podjetja brez informacijsko podprtega poslovanja dandanes ne morejo več delovati v globalnem svetu. Kibernetska varnost zato postaja glavni problem, izziv. Podjetja, predvsem večja, se tega že dobro zavedajo in vsako leto vlagajo vse več sredstev za zagotavljanje kibernetske varnosti. Kako pa se tega problema lotevajo domači uporabniki v Sloveniji? Ali se zavedajo vseh pasti, imajo dovolj znanja s tega področja, kakšne ukrepe sprejemajo za zaščito in varno uporabo domačega računalnika? Da bi prišli do teh spoznanj, smo v magistrski nalogi najprej izvedli raziskavo z izvajanjem intervjujev, na podlagi le-teh pa oblikovali anketni vprašalnik.
Found in: osebi
Keywords: kibernetska varnost, kibernetski kriminal, domači uporabnik, domači računalnik, zavedanje, tveganje
Published: 21.12.2018; Views: 3440; Downloads: 181
.pdf Fulltext (1,76 MB)

10.
Pristranskost zaradi uporabe skupne metode v študijah digitalne pismenosti
Nina Meglič, 2019

Abstract: V raziskovanju družbe in vedenja je zbiranje podatkov o več konstruktih iz enega samega vira zelo pogosto. Za uresničitev cilja raziskovanja potrebujemo podatke, ki morajo biti veljavni in zanesljivi, drugače lahko dobimo nepravilne, netočne in celo pristranske rezultate. Cilj magistrske naloge je bil raziskati vpliv pristranskosti zaradi skupne metode v študijah digitalne pismenosti. Predstavili in praktično smo uporabili analitične metode, ki so nam v pomoč pri preverjanju prisotnosti skupne metode variance ter posledično pristranskosti zaradi uporabe skupne metode. V podatkih, ki smo jih pridobili s strani Evropske komisije na temo uporabe IKT-ja v izobraževanju, se nahaja pristranskost v skupni metodi variance. Menimo, da bi bilo treba pri proučevanju digitalne pismenosti uporabiti vsaj dva merska instrumenta, obstoječo samoocenjevanje s pomočjo anketnega vprašalnika, ki bi mu morali dodati še dejanski test uporabe IKT-ja.
Found in: osebi
Keywords: harmanov test enega faktorja, pristranskost, skupna metoda variance, skupna metoda zbiranja podatkov, študija digitalne pismenosti, veljavnost, zanesljivost
Published: 13.11.2019; Views: 2199; Downloads: 175
.pdf Fulltext (1,28 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top