Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 5 / 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Metode za vrednotenje podjetja: Primer podjetja Salus
Jure Natek, 2018

Opis: Podjetja se vrednotijo za različne namene. Najpogosteje za namen nakupa ali prodaje delnice podjetja, ki kotira na borzi, lastniškega deleža podjetja, ki ne kotira na borzi, ali podjetja kot celote. Obstajajo različne metode vrednotenja. Z metodami, ki temeljijo na sredstvih, ugotovimo vrednost sredstev, ki jih podjetje ima v lasti. Z relativnimi metodami podjetje z mnogokratniki primerjamo s podobnimi podjetji ali celotnim trgom. Na donosu zasnovan način nam z diskontiranjem pokaže vrednost glede na zanesljivost in višino donosov, ki jih bo podjetje dosegalo v prihodnosti. V kombinaciji z analizo poslovanja z vrednotenjem ugotovimo, ali je obravnavano podjetje, njegov delež ali delnica glede na ponujeno ceno precenjeno, podcenjeno ali realno ovrednoteno. Na podlagi tega se podjetnik ali vlagatelj lahko odloči za nakup oziroma prodajo.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: vrednotenje, analiza poslovanja, diskontiranje, denarni tok, strošek lastniškega kapitala, povprečni tehtani strošek kapitala, finančne projekcije, dividende
Objavljeno: 21.09.2018; Ogledov: 2656; Prenosov: 204
.pdf Celotno besedilo (1,97 MB)

2.
Financiranje projekta izgradnje stanovanj za trg
Martin Jamnik, 2019

Opis: Diplomsko delo opisuje postopek gradnje stanovanj z analizo ponudb in pripravo projektne dokumentacije. V prvem delu naloge so opisane faze gradnje in kako poteka gradnja stanovanjskih objektov. Razlika v gradnji je v namenu gradnje, in sicer ali je objekt, ki je predmet gradnje, namenjen prodaji na trgu ali drugi uporabi. Temu je pogojen tudi primer, obravnavan v tem zaključnem delu, saj gre za objekt, ki je namenjen prodaji na trgu. Gradbena dejavnost je v Sloveniji kompleksna, saj je treba pridobiti veliko soglasij, kar dodobra zapolni vsebino dokumentacije, ki je potrebna za uspešno pridobitev gradbenega dovoljenja, ki pozna več različnih oblik. V drugem delu je predstavljena metodologija analiziranja pridobljenih ponudb za omenjen projekt. Uporabljene metode so smiselne, vendar je zaradi razlik v ponudbah možno neposredno primerjati zgolj postavke, ki so si med seboj enake oziroma so si po sami metodološki definiciji enake. V tretjem delu je analiza ponudb in predstavitev poteka projekta s finančnimi načrti in gibanjem denarnega toka. Predstavljene so tudi predpostavke trajanja gradnje in predpostavke o prodaji dokončanih prostorov. Izkaže se, da je projekt ekonomsko upravičen in njegova rentabilnost pozitivna. Prav tako je denarni tok pozitiven tudi v primeru delne prodaje posameznih bivanjskih enot, vendar dolgoročno pri manjšem delu oziroma nepopolni prodaji vseh enot ni ekonomsko vzdržen.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: gradbeništvo, gradnja, posojilo, denarni tok, projektno vodenje
Objavljeno: 23.05.2019; Ogledov: 2139; Prenosov: 200
.pdf Celotno besedilo (1,25 MB)

3.
4.
5.
Inoviranje trajnostnega poslovnega modela skupnostne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov
Jan Zakrajsek, 2021

Opis: Uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije predstavlja temelj razvoja skupnostne samooskrbe v Sloveniji. Skupnostna samooskrba omogoča aktivnim odjemalcem, občinam, energetskim podjetjem in drugim tržnim deležnikom, da se povezujejo in aktivno sodelujejo na trgu električne energije, ki je bil v preteklosti rezerviran za tradicionalne in centralizirane energetske sisteme. Na tej podlagi se odpirajo številne priložnosti za razvoj novih inovativnih poslovnih modelov, ki bodo poleg ekonomskih ciljev zasledovali tudi cilje trajnostnega razvoja. Za inoviranje poslovnega modela skupnostne energetske samooskrbe sem uporabil orodje Canvas – platno poslovnega modela, ki sta ga razvila priznana avtorja Osterwalder in Pigneur, za potrebe trajnostnega razvoja pa nadgradila nemška avtorja Tiemann in Fichter. Gre za mednarodno uveljavljeno orodje za inoviranje poslovnih modelov, ki na inovativen in sistematičen način prikaže logiko, kako organizacija kreira, izvaja in zajema vrednost. V procesu inoviranja sem opredelil ključne gradnike poslovnega modela in jih z vidika vseh treh ključnih partnerjev (aktivni odjemalec, občina in energetsko podjetje) povezal v smiselno, trajnostno naravnano in ekonomsko učinkovito celoto, ki bo snovalcem tovrstnih projektov pomagala do lažje in bolj učinkovite praktične implementacije.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: samooskrba, skupnostna samooskrba, električna energija, obnovljivi viri energije, trajnostni razvoj, sončna elektrarna, inoviranje, poslovni model Canvas, denarni tok, neto sedanja vrednost, notranja stopnja donosa
Objavljeno: 27.07.2021; Ogledov: 1444; Prenosov: 135
.pdf Celotno besedilo (3,81 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh