Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 10 / 18
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Problematika zavržene hrane v povezavi s cilji trajnostnega razvoja
Maja Rot, 2023, diplomsko delo

Opis: Predstavili smo problematiko zavržene hrane, kako se jo predela, stranske učinke na okolje in finančne posledice zavržene hrane. Omenili smo nove priložnosti na področju podjetništva ter predstavili štiri cilje trajnostnega razvoja s poudarkom na tematiki zavržene hrane. Cilj diplomskega dela je bil z metodo anketiranja potrditi ali ovreči hipoteze glede problematike zavržene hrane v Sloveniji. S pridobljenimi rezultati ne moremo potrditi, da je okolje, v katerem živimo, povezano s količino zavržene hrane, prav tako ne moremo potrditi, da višina dohodka vpliva na količino zavržene hrane. Pri zadnji hipotezi pa so naši rezultati pokazali, da starost posameznika ni povezana s količino zavržene hrane.
Ključne besede: Zavržena hrana, načrtovanje, podjetništvo, krožnost, trajnostni razvoj.
Objavljeno v ReVIS: 08.07.2023; Ogledov: 448; Prenosov: 40
.pdf Celotno besedilo (724,75 KB)

2.
Analiza vplivnih dejavnikov na cene nepremičnin : magistrsko delo
Niko Maučec, 2021, magistrsko delo

Opis: Konec leta 2008 se je finančna kriza, ki jo je povzročil zlom nepremičninskega trga v ZDA, razširila po vsem svetu in v veliki meri vplivala na razvoj gospodarstva. Krizo je sprožil propad hipotekarnega trga posojil v ZDA, zlom pa je prizadel tudi evropske države, vključno z razvitimi državami, kot so Avstrija, Finska, Francija, Nemčija, Irska, Italija, Nizozemska, Španija, Švedska in Združeno kraljestvo. Tudi v Sloveniji smo krizo močno občutili. Finančna kriza je povzročila velik padec cen nepremičnin, nato pa je trajalo precej časa, da so se cene ustalile, šele zadnjih nekaj let pa spet opažamo njihovo rast. Na oblikovanje cen nepremičnin vplivajo različni dejavniki, ta analiza pa zajema BDP na prebivalca, obrestne mere in inflacijo. Ko so obrestne mere nizke, narašča zadolževanje, cene nepremičnin pa rastejo, kar bi lahko povzročilo nastanek novega mehurčka na nepremičninskem trgu. Splošno povišanje cen, ki je posledica inflacije, lahko vpliva tudi na cene nepremičnin, kar pomeni, da se cene po navadi zvišajo za določeno stopnjo inflacije. Vpliv omenjenih dejavnikov na cene nepremičnin je potrjen v nekaterih znanstvenih in strokovnih študijah, ki smo jih predstavili v magistrskem delu. V njem pa smo s pomočjo regresijskega modela dokazali statistično pomemben vpliv BDP na prebivalca ter obrestnih mer na oblikovanje cen nepremičnin. Statistično pomemben vpliv inflacije v raziskavi ni bil potrjen. Prav tako smo ugotovili, da je vpliv analiziranih dejavnikov na slovenskem trgu drugačen, kot je vpliv istih dejavnikov na evropskih nepremičninskih trgih. Zato ugotavljamo, da slovenski nepremičninski trg ni popolnoma primerljiv z razvitimi nepremičninskimi trgi.
Ključne besede: nepremičnine, oblikovanje cen, BDP na prebivalca, obrestne mere, inflacija
Objavljeno v ReVIS: 24.03.2022; Ogledov: 1049; Prenosov: 0

3.
Analiza vpliva finančne in gospodarske krize na kmetijstvo v zgornjem Posočju : magistrsko delo
Lara Kalčič Leban, 2018, magistrsko delo

Opis: Kmetijstvo je gospodarska dejavnost, katere temeljna naloga je zagotavljanje zadostne preskrbe s hrano. Hrana je ena izmed osnovnih potreb človeka. Kmetijstvo jev finančno-gospodarski krizi (v nadaljevanju kriza)sorazmerno malo prizadeto v primerjavi z drugimi gospodarskimi dejavnostmi. Kriza pogosto prinaša gospodarske izzive in izpostavlja vprašanja glede prihodnosti.Na razvoj slovenskega kmetijstva imajo poleg naravnih in strukturnih značilnosti velik vpliv tudi razmere na evropskem in svetovnih trgih. Ponudba in povpraševanje na svetovnih trgih vplivata na raven svetovnih cen ter tudi na cene kmetijskih proizvodov na evropskem in slovenskem trgu. Slovensko ozemlje velja za deželo, ki nima ugodnih naravnih in družbenih razmer za kmetijstvo. Pretežno hribovit svet, neugodno podnebje in prst znižujejo produktivnost kmetijstva. Največji problem pa je razdrobljenost kmetijskih zemljišč in s tem veliko število majhnih kmetij. Na kmetijstvo Zgornjega Posočja lahko gledamo z dveh zornih kotov. Na eni strani lahko vidimo, da so naravne danosti za rentabilno kmetijsko pridelavo neugodne. Razdrobljena kmetijska zemljišča in razgiban relief onemogočajo uporabo sodobne mehanizacije. Pogled z druge plati pa nam da popolnoma drugačno sliko. Lahko bi rekli, da so zaradi naravnih danosti razmere za kmetovanje nekaj posebnega. Naravno okolje je zelo dobro ohranjeno. Velik del območja sodi v širše vodovarstveno območje, kar omogoča naravi prijazne načine kmetovanja (ekološka, sonaravna in integrirana pridelava). Čeprav naravne danosti za specializirano kmetijstvo na območju Zgornjega Posočja niso ugodne in največkrat onemogočajo uporabo sodobne mehanizacije, pa so možnosti samooskrbe posameznega gospodinjstva zadostne.
Objavljeno v ReVIS: 13.08.2018; Ogledov: 2376; Prenosov: 172
.pdf Celotno besedilo (2,14 MB)

4.
5.
Analiza prehranskih navad na Koprskem območju in vpliv na gostinsko ponudbo
Matjaž Marinič, 2018, diplomsko delo

Opis: POVZETEK V diplomskem delu analiziramo prehrambne navade prebivalcev Kopra in okolice. Glavni predmet preučevanja so prehranjevalne navade na izbranem območju. Povod za raziskavo je med drugim tudi izražena skrb za bolj zdrav način prehranjevanja in posledično izboljšanje zdravstvenega stanja. Cilj dela je obrazložitev oz. eksplanacija stanja na področju prehrambnih navad v Kopru in zaledju. Eksplanatorni cilj odkriva vzročnost starosti kot dejavnika, ki vpliva na prehranjevalne navade prebivalcev izbranega območja. Pri izdelavi teoretičnega dela diplomskega dela smo si pomagali s slovensko in tujo strokovno literaturo o prehrani in prehrambnih navadah. Pojasnjeni so različni pojmi v povezavi s hranilnimi snovmi, s piramido zdrave prehrane pa so prikazana priporočena razmerja na dnevnem jedilniku. Za potrebe analize uporabimo anketni vprašalnik z enajstimi vprašanji zaprtega tipa. Anketiranci so naključni prebivalci mesta Koper in okolice, razdeljeni v tri starostne skupine. Postavimo si tri hipoteze. Tekom raziskave dve hipotezi ovržemo, eno pa potrdimo.
Ključne besede: hranilne snovi, Koper in okolica, piramida zdrave prehrane, prehrambne navade, statistična analiza
Objavljeno v ReVIS: 07.07.2018; Ogledov: 2800; Prenosov: 150
.pdf Celotno besedilo (1,55 MB)

6.
Vpliv finančne krize na turizem v Sloveniji : diplomsko delo
Siniša Stevanović, 2012, diplomsko delo

Ključne besede: gospodarska kriza, finančna kriza, turizem, slovenski turizem, diplomske naloge
Objavljeno v ReVIS: 03.07.2018; Ogledov: 3696; Prenosov: 193
.pdf Celotno besedilo (779,68 KB)

7.
8.
Kakovost in učinkovitost klicnega centra : diplomsko delo
Aleksandar Novaković, 2014, diplomsko delo

Ključne besede: poslovanje, kakovost storitev, učinkovitost, zadovoljstvo zaposlenih, izobraževanje
Objavljeno v ReVIS: 29.05.2018; Ogledov: 2515; Prenosov: 165
.pdf Celotno besedilo (1,13 MB)

9.
10.
Iskanje izvedeno v 0.29 sek.
Na vrh