Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 9 / 9
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
POVEZAVA MED RAVNOTEŽJEM V RAZLIČNIH POLOŽAJIH IN UPADOM FUNKCIJE GLOBOKIH FLEKSORJEV VRATU
Tom Zorec, 2019

Abstract: Mišice vratu in zgornjega dela trupa so zaradi prekomernega sedenja in nepravilne drže močno izpostavljene utrujanju. Znano je, da globoke mišice služijo kot stabilizatorji in zato vsebujejo več mehanoreceptorjev, ki služijo kot vir informacij do CŽS. Utrujene mišice so lahko razlog različnih asimetrij telesa, ki vodijo do bolečine ali drugih patologij, kar ima močan vpliv na zaznavanje somatosenzoričnega sistema. Ta posledično vpliva na posameznikovo ravnotežje. Treniranje globokih fleksorjev vratu bi izboljšalo položaj glave, funkcijo mišic in zaznavanje gibanja telesa. S tem bi vplivali na zmožnost ohranjanja ravnotežja in vzdrževanje vzravnane drže. Raziskava je zajemala 20 preiskovancev, starih v poprečju 24,35 leta (± 4,04 leta). Izbor je potekal glede na izpolnjeni vprašalnik o zdravstveni anamnezi, ki je izločil neprimerne kandidate. Z uporabo tenziometrične plošče smo zajemali podatke o nihanju CPP v smeri anteriorno-posteriorno in medialno-lateralno. Glede na spremenljivke je bila opravljena 2-faktorska analize variance. Končni rezultati so nakazovali na statistično značilnost vpliva utrujanja na ravnotežne naloge, na razlike pri ravnotežnih nalogah na nestabilni podlagi in na vpliv utrujanja na ravnotežne naloge (p < 0,05). To je vodilo do zaključka, da ima utrujanje vpliv na globoka fleksorja vratu, ki imata pomembno vlogo priliva somatosenzoričnih informacij za ohranjanje ravnotežja. Za nadaljnjo implementacijo te študije bi bila priporočljiva izbira večje in bolj raznolike populacije ljudi, ki bi vplivala na bolj točne rezultate. Prihodnje študije naj se osredotočajo na raziskovanje funkcije mišic vratu pri prisotnih različnih patologijah vratu.
Found in: osebi
Keywords: cervikalna hrbtenica, globoka fleksorja vratu, ravnotežje, kraniocervikalni fleksijski test
Published: 05.09.2019; Views: 2373; Downloads: 151
.pdf Fulltext (1,85 MB)

2.
VPLIV RAZLIČNIH STRATEGIJ VZPOSTAVLJANJA STABILNOSTI TRUPA NA RAVNOTEŽJE MED UNILATERALNO STOJO
Tjaša Kovačič, 2019

Abstract: Pri vzravnani drži gre za aktivnost telesa, ki je vodena preko aktivnega, pasivnega in nevralnega podsistema. Ravnotežje s pomočjo aktivacije mišic ohranja center mase telesa znotraj podporne ploskve. Delimo ga na statično in dinamično. V raziskavi smo opazovali statično ravnotežje, za katerega velja, da je najbolj ključno pri ohranjanju mirne stoje, pri čemer je glavna funkcija ohranjanje STP in centra mase telesa vertikalno nad podporno ploskvijo z minimalnim odstopanjem centra masnega središča. Na podlagi vnaprej prebrane literature smo se odločili za štiri kinezioterapevtske intervencije: (i) izvajanje krepilnih vaj za mišice medeničnega dna, (ii) izvajanje vaj za napenjanje m. transversus abdominis, (iii) izvajanje vaj za krepitev bracinga in (iv) izvajanje vaj za povečevanje togosti torakolumbalne fascie. Vse meritve smo izvedli na zdravi populaciji z namenom ugotovitve, kako kinezioterapevtske intervencije vplivajo na ohranjevanje unilateralne stoje. Namen diplomske naloge je bil proučiti razlike v vplivu in trajanju učinka štirih različnih kinezioterapevtskih intervencij na ravnotežje med unilateralno stojo. V raziskavi je sodelovalo 40 preiskovancev povprečne starosti 28,39 ± 9,34 let. Merili smo STP telesa na podlago v medialno-lateralni in anteriorno-posteriorni smeri. Meritve so bile zajete s pomočjo tenziometrične plošče. Pri primerjavi odprtih in zaprtih oči smo dobili statistično značilne podatke v obeh smereh gibanja (p <0,05). Nihanje v anteriorno-posteriorni smeri je imelo velik učinek (η2 >0,26). Prav tako je bil velik učinek med kinezioterapevtsko intervencijo abdominalni bracing in torakolumbalno fascio (d >0,80). Pri primerjavi leve in desne noge smo dobili statistično značilne podatke v anteriorno-posteriorni smeri in medialno-lateralni smeri nihanja STP (p <0,05). V obeh primerih je prišlo do srednje velikega učinka (η2 >0,13). Po končani študiji smo prišli do ugotovitve, da imajo vse štiri kinezioterapevtske intervencije pozitiven vpliv na ohranjanje unilateralne stoje. Skupina, ki je uporabljala vaje za povečevanje togosti torakolumbalne fascie, je prikazala najboljši vpliv. Prav tako ne vpliva pomen leve in desne noge na ohranjevanje unilateralne stoje, kot smo sprva predvidevali, ima pa zelo velik vpliv vidni dotok, ki veliko bolj vpliva na nihanje STP. V prihodnje bi bilo priporočljivo uporabiti kinematiko, s katero bi lahko gledali spremembo centra mase. Z večjim številom preiskovancev bi poskrbeli za večjo homogenost med raziskovalnimi skupinami.
Found in: osebi
Keywords: stabilnost, strategije ravnotežja, unilateralna stoja
Published: 05.09.2019; Views: 2576; Downloads: 170
.pdf Fulltext (2,03 MB)

3.
Mehanske lastnosti vratu po nihajni poškodbi
Bernarda Šuštarič, 2019

Abstract: Uvod in namen: Nihajna poškodba vratu je pogosta posledica prometne nesreče, v kateri pride do trka od zadaj ali od strani. Prekomerno gibanje glave in cervikalne hrbtenice naprej in nazaj lahko privede do poškodb vratnih struktur, ob čemer se pojavijo simptomi, kot so bolečina v vratu, vrtoglavica, mravljinčenje, mišična napetost, itd. Stanje lahko iz akutnega preide v kronično, kar se zgodi pri polovici poškodovancev. Namen diplomskega dela je predstaviti strukturne spremembe in spremembe v mehanskih lastnostih cervikalne hrbtenice po nihajni poškodbi. Metode: S pomočjo podatkovnih baz so bili pridobljeni znanstveni in strokovni članki, objavljeni v slovenskem in angleškem jeziku med letoma 2009 in 2019. Rezultati: Podatki iz člankov kažejo, da so po nihajni poškodbi vratu prisotni akutni in kronični simptomi ter znaki, ki se med seboj razlikujejo. Pri poškodbi pride do strukturnih sprememb mišic (povečana infiltracija maščobe, povečan presek mišice, zmanjšana gibljivost, utrujenost in zmanjšana aktivacija mišice), ligamentov (raztrganine) in fasetnih sklepov (poškodba sklepne kapsule). Uporabnost: Diplomsko delo je namenjeno fizioterapevtom pri praktičnem delu s poškodovanci po nihajni poškodbi vratu, ki želijo razumeti vzroke in posledice omenjene poškodbe. Omejitve: Pri izbiri člankov smo bili omejeni s starostjo člankov, z neustreznostjo kontrolnih skupin, s slabo kvaliteto člankov, z neenakimi kriteriji pri izbiri vzorca in s premajhnimi vzorci. Podatke imamo le od kadavrov in pedikcijskih modelov.
Found in: osebi
Keywords: nihajna poškodba, cervikalna hrbtenica, biomehanika vratu, mehanske lastnosti vratu, akutna in kronična bolečina vratu
Published: 02.10.2019; Views: 3339; Downloads: 285
.pdf Fulltext (1,04 MB)

4.
POVEZAVA MED UPORABO SODOBNIH MOBILNIH NAPRAV IN POJAVNOSTJO BOLEČINE V VRATU IN GLAVI PRI MLADOSTNIKIH
Sara Šarenac, 2019

Abstract: Uvod in namen: Pri uporabi pametnih telefonov je glava v položaju, ki lahko povzroča bolečine v vratu in glavi. Namen diplomske naloge je preučiti povezavo med uporabo sodobnih mobilnih naprav in pojavnostjo bolečin v vratu in glavi pri mladostnikih. Metode: Podatki so bili zbrani s pomočjo anketnega vprašalnika, ki je obsegal 13 vprašanj. Raziskava je bila izvedena na vzorcu 199 mladostnikov savinjske regije, starih od 15 do 19 let. Rezultati so bili obdelani s pomočjo programa SPSS 23.0. Rezultati: Analiza pridobljenih rezultatov je pokazala povezavo med uporabo pametnih telefonov in pojavnostjo bolečine v vratu in glavi. Pogoste in občasne bolečine v glavi in vratu je imelo 35.7 % deklet in 29.6 % fantov. Rezultati so pokazali, da med večletno uporabo pametnega telefona in jakostjo bolečine v vratu obstaja pozitivna nizka povezanost (r = 0.3; p < 0.01), med večletno uporabo pametnega telefona in jakostjo bolečine v glavi pa nizka povezanost (r = 0.4; p < 0.001). Uporabnost: Pridobljeni rezultati ankete lahko pomembno vplivajo na razvoj posodobljenih preventivnih programov in ukrepov, ki bi lahko zajemali ergonomske ukrepe kot izobraževanje mladostnikov o pravilni drži telesa pri uporabi sodobnih mobilnih naprav. Omejitev: Vprašalnik je izpolnilo 199 mladostnikov savinjske regije. Raziskavo bi bilo smiselno opraviti še v drugih regijah.
Found in: osebi
Keywords: Ključne besede: bolečina v vratu, glavobol, pametni telefon, mladostnik
Published: 26.11.2019; Views: 2670; Downloads: 230
.pdf Fulltext (1,29 MB)

5.
UČINKOVITOST RAZLIČNIH FIZIOTERAPEVTSKIH TEHNIK ZA ODPRAVLJANJE CERVIKOGENEGA GLAVOBOLA
Sara Blaznik, 2020

Abstract: Glavobol velja za enega najpogostejših dejavnikov onesposobljenosti svetovnega prebivalstva. CG predstavlja enega najpogostejših vrst glavobola. Že od nekdaj so se pojavljala vprašanja o najučinkovitejših terapevtskih pristopih in za eno najpogosteje uporabljenih učinkovitih metod je veljala fizioterapija. Za postavljanje diagnoze moramo poleg diagnostičnih kriterijev imeti zadostno količino znanja o cervikalni hrbtenici. Zaradi kompleksnosti cervikalnega dela je diagnosticiranje CG ortopedom in fizioterapevtom dolgo predstavljalo velik problem, zato so CG velikokrat zamenjali za druge tipe glavobola. Danes so znanje in sposobnosti fizioterapevtov dovolj široki in podprti s strokovno literaturo, da lahko za zdravljenje CG z dobrimi manualnimi tehnikami uspešno postavimo diagnozo in izvajamo terapevtske postopke. Znanstveno podprta praksa je najučinkovitejši način za izbiro terapevtskih pristopov. Za najučinkovitejši način zdravljenja CG (ne glede na tip) so se izkazale mobilizacija cervikalne hrbtenice ter terapevtske vaje za vzdržljivost in raztezanje globokih cervikalnkih fleksorjev, še največji učinek pa imajo v obliki kombinirane terapije.
Found in: osebi
Keywords: Cervikogeni glavobol fizioterapija, manualne tehnike, vaje, elektroterapija, transkutana električna nevrostimulacija
Published: 21.01.2020; Views: 3380; Downloads: 574
.pdf Fulltext (1,44 MB)

6.
Pomen upada vida in staranja na preventivo pred padci
Urška Leskovšek, 2020

Abstract: S starostjo se vid slabša. Spremembe pa imajo pomemben vpliv na vsakdanje življenje starejšega. Povečana potreba po pomoči osnovnih dnevnih dejavnosti je povezana z zmanjšano ostrino vida. Vid prispeva k ohranjanju ravnotežja med gibanjem, z njim zaznavamo orientiranost lastnega telesa glede na silo težnosti in gibanja. Proces staranja poslabša tudi ravnotežje, kar poveča nevarnost za padce. Padci postajajo glavna skrb za javno zdravstvo, saj so eden izmed glavnih vzrokov poškodb in smrti starejših odraslih. Padci pri starejših sprožijo strah, kar vodi v depresijo, zaskrbljenost in zmanjšano telesno dejavnost. Čeprav nekatere raziskave niso odkrile pomembne povezave med ostrino vida in tveganjem padca, imajo starejši odrasli z nizko ostrino vida večje tveganje za padce. Zdrav način življenja, ki vključuje redno telesno vadbo, druženje in komunikacijo, prispeva k boljšemu počutju posameznika in večji samozavesti.
Found in: osebi
Keywords: starejši (elderly people), ravnotežje (balance), vid (eyesight), padci (falls).
Published: 28.05.2020; Views: 2051; Downloads: 140
.pdf Fulltext (1,16 MB)

7.
Cervikogena vrtoglavica mit ali resnica?
Tjaša Valjavec, 2020

Abstract: Uvod in namen: Namen diplomske naloge je pregledati področje cervikogene vrtoglavice in poiskati ustrezno literaturo o tem. Cilj diplomske naloge je poiskati povezave med vrtoglavico in funkcionalnimi testi ter predstaviti njene vzroke in diagnostične teste. Metode: Pri iskanju literature smo uporabili podatkovne zbirke PubMed, ScienceDirect, PEDro, Google Scholar in COBISS+. Pregled člankov, ki niso starejši od 10 let, je podan v preglednici. Rezultati: Za analizo podatkov je bilo izbranih deset člankov, ki so ustrezali vključitvenim in izključitvenim merilom. Zasledili smo priporočila za izvajanje več testov hkrati in povezovanje rezultatov. Testi za diagnosticiranje cervikogene vrtoglavice so pokazali dobro specifičnost, vendar bi bilo potrebno za bolj podrobni vpogled v simptome uporabiti več testov hkrati. Cervikogena vrtoglavica je pogosteje prisotna pri pacientih, ki so imeli travmatsko poškodbo vratu (nihajna poškodba vratu). S temi testi lahko brez relativnih navedb razberemo strukturne težave, iz katerih izvirajo simptomi. Uporabnost: Predstavitev najnovejših pristopov za fizioterapevtsko odkrivanje in zdravljenje cervikogene vrtoglavice, ki temelji na izsledkih strokovne in znanstvene literature. Omejitve: Pri izbiri člankov smo bili omejeni s starostjo člankov. Pri nekaterih člankih polno besedilo ni bilo dostopno ali ni bilo mogoče razbrati, kateri podatki se nanašajo izključno na cervikogeno vrtoglavico.
Found in: osebi
Keywords: cervikogena vrtoglavica, diagnosticiranje cervikogene vrtoglavice, cervikogena vrtoglavica po nihajni poškodbi, rehabilitacija pri cervikogeni vrtoglavici.
Published: 22.09.2020; Views: 2079; Downloads: 149
.pdf Fulltext (1,32 MB)

8.
Vrednotenje kinestezije vratu pri bolnikih z bolečinami v vratu in vrtoglavicami
Živa Majcen Rošker, 2021

Abstract: Uvod in namen: Cervikogene vrtoglavice so pogost simptom, ki spremljajo posameznike z bolečinami v vratu. Izsledki raziskav nakazujejo, da bi lahko pojav cervikogenih vrtoglavic pripisali neskladju senzoričnega dotoka iz vratnih proprioceptorjev, vestibularnega aparata in vidnega sistema. Namen diplomske naloge je bil prikazati razlike v kinestetičnem zaznavanju vratne hrbtenice med zdravimi posamezniki ter bolniki z bolečinami v vratu z in brez vrtoglavic. Metode: V študiji je sodelovalo 71 preiskovancev, od tega 25 zdravih in 46 s kronično bolečino v vratu (21 s pridruženo vrtoglavico). Kinestezija vratu je bila vrednotena s pomočjo Metuljnega testa in spremenljivkami prehitevanja, zaostajanja, časa na referenci in gladkosti gibanja. Rezultati: Analiza varianc je pokazala statistično značilne razlike za vse opazovane spremenljivke. Post-hoc analize so pokazale statistično značilne razlike med skupino zdravih preiskovancev in obema skupinama bolnikov za večino spremljanih spremenljivk. Statistično značilne spremenljivke med obema skupinama bolnikov so bile prisotne za spremenljivke zaostajanja, prehitevanja in amplitudne napake. Uporabnost: Rezultati raziskave pomembno prispevajo k razumevanju odnosa med kinestetičnimi deficiti in težavami z vratno hrbtenico ter spremljajočimi simptomi. Posledično je smiselno v rehabilitacijske protokole vključiti vaje za izboljšanje kinestetičnega zaznavanja. Omejitve: Uporaba slikovne diagnostike bi lahko doprinesla k boljšemu razumevanju strukturnih sprememb in njihovih povezav s funkcionalnimi testi in simptomi, povezanimi s cervikogeno vrtoglavico.
Found in: osebi
Keywords: cervikalna hrbtenica, kinestezija, bolečina v vratu, cervikogena vrtoglavica
Published: 05.02.2021; Views: 1856; Downloads: 186
.pdf Fulltext (2,49 MB)

9.
Biomehanika fascije ter njena vloga pri zaznavanju bolečine
Fatima Adilovci, 2021

Abstract: Uvod in namen: Fascijo opisujemo kot trodimenzionalno mrežasto tkivo, sestavljena iz kolagena in elastina. Fascija pritrjuje, stabilizira, daje moč ter ločujejo mišice. Poznamo različne fizioterapevtske pristope pri obravnavi fascij. Namen diplomske naloge je na podlagi pregleda literature predstaviti biomehaniko fascij in vlogo fascij pri zaznavanju bolečine v mišično-skeletnem sistemu. Metode: Literaturo smo iskali po podatkovnih zbirkah Cobiss, PubMed in Google Scholar. Uporabljali smo raziskovalne zaključke, objavljene po letu 2010. Ob tem smo upoštevali vključitvene in izključitvene dejavnike. Rezultati: Fascije delujejo kot prenosniki sil. Različne patološke spremembe fascij so vzrok bolečin ter vplivajo na prožnost fascij in spremenijo njeno funkcijo v telesu. Raziskave potrjujejo pozitivno učinkovitost fascijalnih tehnik kot dodatne terapije. Uporabnost: Predstavitev biomehanike fascije in sodobnih pristopov na podlagi strokovne in znanstvene literature za obravnavo nastalih patoloških sprememb na fasciji oziroma zaradi fascije. Omejitve: Izključitveni in vključitveni dejavniki, primeren vzorec in možnosti ponovitve študije.
Found in: osebi
Keywords: fascija, fascijalna bolečina, biomehanika fascije
Published: 28.05.2021; Views: 1136; Downloads: 142
.pdf Fulltext (1,28 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top