Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Asimetrija konflikta
Fredi Mustavar, 2015

Abstract: Magistrsko delo obravnava oborožen konflikt v Afganistanu, ki poteka od oktobra 2001, ko so Združene države Amerike skupaj s svojo najtesnejšo zaveznico Veliko Britanijo in s podporo držav članic zveze NATO napadle Afganistan z namenom ujeti vodjo teroristične organizacije Al Kaida Osamo Bin Ladna zaradi njegove odgovornosti za teroristični napad na Združene države Amerike 11. septembra 2011 in zrušitve talibanskega režima v Afganistanu, ki je podpiral Al Kaido. Kljub prizadevanjem mednarodnih in afganistanskih nacionalnih varnostnih sil ter tudi mednarodne politične javnosti Afganistan ostaja še vedno nestabilno okolje. Največji dejavnik, ki vpliva na to stanje, so uporniške skupine, katerih osnovni cilj je pregnati mednarodne sile iz države, zrušiti afganistansko vlado in prevzeti oblast. Za upornike v Afganistanu je značilno, da v svojem vojskovanju največ uporabljajo asimetrične oblike napadov, ki povzroča tako mednarodnim silam kot tudi afganistanskim nacionalnim varnostnim silam veliko težav. V asimetričnih oblikah napadov so uporniške skupine začele uporabljati vse bolj tudi teroristične oblike delovanja kot eno od taktičnih oblik asimetričnih napadov. V teh vrstah napadov pa so med žrtvami tudi civilni prebivalci, proti katerim so uporniki prav tako usmerili svoje aktivnosti, predvsem zaradi njihove podpore mednarodnih sil in afganistanskih nacionalnih varnostnih sil.
Found in: ključnih besedah
Keywords: asimetrično vojskovanje, uporništvo, terorizem, nacionalna varnost, varnostne sile, mednarodne sile, Slovenija, Afganistan, magistrske naloge, bolonjski program
Published: 31.08.2017; Views: 2986; Downloads: 139
.pdf Fulltext (2,41 MB)

2.
Pomen sodobnih znanj za vodenje v oboroženih silah
Jana Bardutzky Žerdoner, 2022

Abstract: V magistrskem delu so predstavljene aktualne varnostne grožnje s poudarkom na ilegalnih migracijah ter COVID-u v povezavi z vlogo oboroženih sil Republike Slovenije, Avstrije ter Hrvaške pri zagotovitvi in ohranjanju varnostne stabilnosti. V teoretičnem delu smo opisali vodenje na splošno ter vodenje in poveljevanje vojaški enoti, pri čemer smo opozorili na specifike vodenja in poveljevanja, ki so značilne le za vojaško vodenje. Izpostavili smo nekaj kazalnikov, ki opredeljujejo, kako kakovostno je vodenje in poveljevanje. Osrednja tema magistrskega dela je pomen sodobnih znanj za vodenje v oboroženih silah, zaradi česar smo se v raziskovalnem delu osredotočili na osnovno izobraževanje in usposabljanje bodočih vojaških voditeljev v obravnavanih državah. Z uporabljeno raziskovalno metodo razgovora smo zbirali podatke o vlogi poveljnika v krizni situaciji. Predstavili smo ocene lastne pripravljenosti poveljnikov za prevzem prvih dolžnosti neposredno po zaključenem osnovnem izobraževanju/študiju ter oceno kompetentnosti za izvedbo lastne priprave in priprave podrejenih za vojaški enoti dodeljene naloge, izhajajoče iz obvladovanja ilegalnih migracij ter preprečevanja širjenja COVID-a. V raziskavi smo ugotovili, da poveljnik vojaške enote tudi pri netipičnih vojaških nalogah potrebuje osnovna vojaška znanja in veščine, s katerimi izgradi disciplinirano enoto, kjer vladata visoka bojna morala in motiviranost. To znanje mora za kompetenten in hiter odziv nadgraditi še z informacijami ter specifičnim strokovnim znanjem, njegov pristop do podrejenih pa mora biti ponavadi »mehkejši« in situaciji primeren. Za uspešno pripravo bodočih vojaških voditeljev ob spremembi varnostnega okolja je zato v bodoče potreben razmislek o spremembi ali nadgradnji vojaškega izobraževalnega sistema in celovitejši pristop.
Found in: ključnih besedah
Keywords: varnostne grožnje, oborožene sile, vodenje in poveljevanje vojaški enoti, poveljnik, Slovenska vojska
Published: 27.01.2023; Views: 495; Downloads: 60
.pdf Fulltext (2,24 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top