Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Omejitve svobode govora na primeru spletnih korporacij
Martin Podbregar, 2020

Opis: Svoboda govora je del svobode izražanja in je po celem svetu zavarovana z ustavnopravnimi akti. Je ena najpomembnejših pravic in je ključna za normalno delovanje demokratične družbe. Spletne korporacije na svojih velikih spletnih portalih (Twitter, Facebook, YouTube) postavljajo pravila in sprejemajo ukrepe, ki prekomerno in nesorazmerno posegajo v svobodo govora. Vse to vodi v družbeno stanje, kjer prevladuje glas enega političnega pola, medtem ko je drugi zatrt s strani korporacij, ker ni v skladu z njihovo agendo. Družba tako izgublja na demokraciji in vladavini ljudstva, ki sta bila dolgo ponos zahodne civilizacije. Namen diplomskega dela je s pravnega vidika preučiti omejitve svobode govora na določenih portalih ter primerjati slovensko in tujo ustavnopravno ureditev pravice do svobode govora s poudarkom na pravu ZDA. Cilji diplomskega dela so raziskati različne ukrepe spletnih korporacij, ki omejujejo svobodo govora in presoditi o njihovi zakonitosti in ustavnosti z vidika slovenskega in tujega prava, s poudarkom na pravu ZDA. Pri raziskovanju so bile uporabljene opisna metoda, analiza in interpretacija, primerjalna, sintetična, deduktivna in induktivna metoda. Ugotovitve diplomskega dela bodo prispevale k razumevanju posegov zasebnih korporacij v svobodo govora in spodbudile diskusijo o njihovi omejitvi s strani državne oblasti.
Najdeno v: osebi
Objavljeno: 09.12.2020; Ogledov: 1365; Prenosov: 132
.pdf Celotno besedilo (650,25 KB)

2.
Primerjalno pravni vidik ustavno pravne ureditve umetne prekinitve nosečnosti v Republiki Sloveniji in ZDA - študija primera Dobbs v. Jackson
Martin Podbregar, 2023

Opis: V magistrskem delu smo se ukvarjali s primerjalnopravnim vidikom ustavnopravne ureditve umetne prekinitve nosečnosti v Republiki Sloveniji in ZDA. Posvetili smo se študiji primera Dobbs v. Jackson, o katerem je Vrhovno sodišče ZDA izdalo odločitev konec junija 2022. Na kratko smo predstavili umetno prekinitev nosečnosti kot medicinski pojem in postopke za umetno prekinitev nosečnosti v Republiki Sloveniji ter pregledali relevantno zakonodajo. Napravili smo izčrpen pregled ustavnopravnih virov na ravni Republike Slovenije, EU in ZDA, vključno s sodno prakso Ustavnega sodišča RS, ESČŠ in Vrhovnega sodišča ZDA. Na enem mestu smo povzeli tudi zaključke pravne teorije v zvezi s pravico do svobodnega odločanja o rojstvih otrok. Predstavili smo načine ustavnopravne presoje in različne teste, ki jih ustavna sodišča uporabljajo pri ustavni presoji. Napravili smo celovito študijo odločitve v zadevi Dobbs v. Jackson, od materialnopravne analize do širših družbenopolitičnih vidikov sodbe. Študija primera tako predstavlja celovit in zaokrožen akademski izdelek v slovenščini. V zadnjem poglavju je avtor dela podal tudi svoj komentar. Raziskava je potrdila, da umetna prekinitev nosečnosti tudi po sprejetju odločitve v zadevi Dobbs v. Jackson ostaja ustavnopravna kategorija v ZDA, saj to velja le na zvezni ravni. Samo v primeru, da bi v ZDA sprejeli amandma k ustavi, ki bi izrecno zavrnil pravico do umetne prekinitve nosečnosti, bi ta prenehala obstajati kot ustavnopravna kategorija. Raziskava je potrdila hipotezo, da je umetna prekinitev nosečnosti v pravu Republike Slovenije ustavnopravna kategorija in bo, razen v primeru sprememb Ustave RS, to tudi ostala.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: umetna prekinitev nosečnosti, splav, Dobbs v. Jackson, Roe v. Wade, svobodno odločanje o rojstvih otrok
Objavljeno: 12.12.2023; Ogledov: 262; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (784,73 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh