Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Zavedanje domačih uporabnikov v Sloveniji o varnostnih grožnjah pri uporabi domačega računalnika
Uroš Urbas, 2018

Opis: Sodobno gospodarstvo in industrija sta postala odvisna od informacijsko-telekomunikacijskih tehnologij. Podjetja brez informacijsko podprtega poslovanja dandanes ne morejo več delovati v globalnem svetu. Kibernetska varnost zato postaja glavni problem, izziv. Podjetja, predvsem večja, se tega že dobro zavedajo in vsako leto vlagajo vse več sredstev za zagotavljanje kibernetske varnosti. Kako pa se tega problema lotevajo domači uporabniki v Sloveniji? Ali se zavedajo vseh pasti, imajo dovolj znanja s tega področja, kakšne ukrepe sprejemajo za zaščito in varno uporabo domačega računalnika? Da bi prišli do teh spoznanj, smo v magistrski nalogi najprej izvedli raziskavo z izvajanjem intervjujev, na podlagi le-teh pa oblikovali anketni vprašalnik.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: kibernetska varnost, kibernetski kriminal, domači uporabnik, domači računalnik, zavedanje, tveganje
Objavljeno: 21.12.2018; Ogledov: 3432; Prenosov: 181
.pdf Celotno besedilo (1,76 MB)

2.
Kibernetski kriminal v elektronskem poslovanju
Mojca Malešič, 2021

Opis: Diplomsko delo obravnava področje kibernetskega kriminala v elektronskem poslovanju ali e-trgovini. Z razvojem informacijsko-komunikacijskih tehnologij in posledično kibernetskega prostora se je razvil tudi kriminal znotraj kibernetskega prostora, tj. kibernerski kriminal. Diplomsko delo obravnava vprašanja, kaj je kibernetski kriminal in katere vrste poznamo ter kaj je elektronsko poslovanje in katere vrste kibernetskega kriminala se pojavljajo pri njem. Elektronska trgovina je v velikem razmahu že vrsto let, s trenutno situacijo, v kateri smo (mislim seveda na pandemijo in posledično karanteno zaradi covida-19), pa se je količina elektronskega poslovanja še povečala, saj so fizične trgovine začasno nehale poslovati. Z udeležbo v elektronskem poslovanju je vsak uporabnik v nevarnosti, da postane žrtev kibernetskega kriminiala, saj so tehnike, ki jih uporabljajo storilci, pogosto napredne in težko prepoznavne. Poznavanje in razumevanje vrst kibernetskega kriminala v e-trgovini sta ključnega pomena, da se lahko pred njim zaščitimo. Obravnavana je tudi pravna ureditev kibernetskega kriminala v mednarodnem okolju in v Sloveniji. Glavno vodilo diplomske naloge je spoznati, kako se kibernetski kriminal v e-trgovini pojavlja in kakšna je pravna ureditev le-tega.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: kibernetski kriminal, elektronsko poslovanje, internet, informacijsko-komunikacijske tehnologije, pravna podlaga
Objavljeno: 09.05.2022; Ogledov: 720; Prenosov: 82
.pdf Celotno besedilo (636,43 KB)

3.
Kibernetski kriminal na temnem spletu ter vpliv nelegalnih trgovin
Timotej Godec, 2022

Opis: Diplomska naloga obravnava kibernetski kriminal na temnem spletu ter nelegalne spletne trgovine. V teoretičnem delu naloga bralca seznani z definicijami temnega spleta, ter njegovo uporabo. Za anonimen dostop do temnega spleta uporabimo brskalnik-Tor. Kriminalci na temnem spletu zelo radi uporabljajo kripto-valute, ki pa so eden zelo pomembnih elementov za kibernetski kriminal na temnem spletu. Bitcoin je bil med prvimi kripto-valutami, ki so ga začeli uporabljati na temnem spletu, zato ker je zelo težko sledljiv. Nelegalne spletne trgovine na temnem spletu prodajajo prepovedano blago, so tudi zelo ne-regulirane. Kibernetski kriminal je zelo podcenjen. Glavni cilj diplomske naloge je raziskati pojav temnega spleta ter vpliv nelegalnih spletnih trgovin na temnem spletu. Temni spleti ima veliko legalne kot tudi nelegalne vsebine.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: temni splet, kibernetski kriminal, nelegalne spletne trgovine, brskalnik Tor, anonimnost, kripto-valute
Objavljeno: 28.10.2022; Ogledov: 654; Prenosov: 92
.pdf Celotno besedilo (2,31 MB)

4.
Učinkovitost omejevalnih ukrepov Evropske unije za preprečevanje kibernetskih napadov
Anamarija Klemenčič, 2022

Opis: Kibernetski napadi v zadnjih letih predstavljajo vse večji globalni problem, zato je Evropska unija leta 2019 sprejela omejevalne ukrepe za preprečevanje kibernetskih napadov, s katerimi skuša omejiti nevarnost kiberkriminala v državah članicah. Magistrsko delo opredeljuje problematiko kibernetskih napadov na območju Evropske unije in skuša na podlagi različnih raziskovalnih metod določiti učinkovitost omejevalnih ukrepov, ki jih je Evropska unija sprejela zoper kibernetske napade. Teoretični del magistrskega dela posega predvsem po zgodovinski in deskriptivni metodi ter definira osnovne pojme in prikaže razvoj oziroma nastanek kibernetskih napadov in omejevalnih ukrepov v Evropski uniji. V raziskovalnem delu pa so z normativno analizo proučeni sekundarni pravni akti (s poudarkom na omejevalnih ukrepih), sprejeti za ohranjanje kibernetske varnosti. S primerjalnopravno metodo sta analizirana pravna sistema Republike Slovenije in Zvezne republike Nemčije na področju izvajanja omejevalnih ukrepov Evropske unije. Na koncu so določeni kriteriji oziroma merila, ki so v pomoč pri iskanju odgovora na ključno raziskovalno vprašanje. Ugotovitve glede učinkovitosti oziroma možnih izboljšav omejevalnih ukrepov Evropske unije so zbrane, predstavljene in ovrednotene v zaključku. Na podlagi izbranih meril je ugotovljeno, da omejevalni ukrepi Evropske unije vsebujejo nekatere pomanjkljivosti in nepopolnosti. Največji problem je izvajanje omejevalnih ukrepov v državah članicah, saj še vedno nista zagotovljena ustrezen nadzor in sodelovanje med državami članicami. Težave pa se pojavljajo tudi pri zagotavljanju učinkovitega sodnega varstva. V prihodnje bo zato treba graditi na izboljšanju pravnih aktov s slogovnega, pravnega, političnega in predvsem praktičnega vidika, kar lahko dosežemo z nadaljnjimi analizami in diskurzi. Magistrsko delo prispeva k nadgrajevanju in razvoju pravnih aktov Evropske unije in njihovemu učinkovitejšemu izvajanju. Raziskava lahko ključno prispeva k razumevanju nujnosti omejevalnih ukrepov za preprečevanje kibernetskih napadov, saj je področje kiberkriminala v pravni literaturi še dokaj neraziskano. Delo želi opozoriti na preteče kibernetske grožnje (npr. kibernetski terorizem in kibernetsko vojskovanje) in graditi na učinkovitosti sredstev, ki preprečujejo te grožnje.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: kibernetski napad, informacijski sistem, kibernetski kriminal, kibernetska varnost, Evropska unija, omejevalni ukrepi, skupna zunanja in varnostna politika
Objavljeno: 23.11.2022; Ogledov: 573; Prenosov: 70
.pdf Celotno besedilo (1018,70 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh