Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 10 / 14
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Promocija zdravja na delovnem mestu pri zaposlenih v ambulantah družinske medicine
Mija Vacik Snoj, 2015

Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: promocija zdravja, družinska medicina, zaposleni
Objavljeno: 19.02.2016; Ogledov: 6764; Prenosov: 310
.pdf Celotno besedilo (522,78 KB)

2.
Vpliv joge na velneško počutje izbranih ciljnih skupin uporabnikov joge
Tjaša Gaberšek, 2017

Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: velnes, alternativna medicina, joga, zdravje, življenjski slog, osebnostna rast, diplomsko delo
Objavljeno: 28.03.2017; Ogledov: 3831; Prenosov: 187
.pdf Celotno besedilo (971,64 KB)

3.
RAZVOJ ALTERNATIVNE MEDICINE V SLOVENIJI KOT PODJETNIŠKA PRILOŽNOST
Barbara Prebil, 2017

Opis: Če človek ne bi okusil težjih in težkih trenutkov, ne bi znal ceniti sreče. V upanju po iskanju svoje sreče, ko nam uradna medicina ne pomaga več, se zatečemo k alternativni medicini. Alternativna medicina je mlada veja znanosti. Da se lahko zatečemo k njeni uporabi, moramo imeti določeno znanje in možnost izbire ponudnikov. Ponudniki alternativnih oblik morajo imeti znanje in ponujati kakovostne storitve, da lahko zadovoljijo svoje potrošnike. Namen raziskave je bil ugotoviti uporabnost alternativne medicine in zaupnost potrošnikov v alternativno medicino. Raziskovanja smo se lotili s pomočjo kvantitativnega raziskovalnega pristopa in metode deskripcije. Za pridobivanje podatkov smo uporabili računalniški program 1KA, ki omogoča internetno anketiranje. Raziskovanje smo zaključili z ugotovitvijo, da alternativna medicina v Sloveniji doživlja razcvet. K uporabi le-te se uporabniki zatečejo, kadar jim uradna medicina ne pomaga več. Ugotovljeno je bilo, da najpogosteje uporabljajo homeopatijo in zdravljenje z naravnimi zelišči ali naturopatijo. Zaupanje uporabnikov bi bilo povečano, če bi vsi izvajalci imeli formalno medicinsko izobraževanje. Zato smo mnenja, da je potrebna prenova zakona o zdravilstvu.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: alternativna medicina, uradna medicina, zdravilstvo
Objavljeno: 11.08.2017; Ogledov: 3606; Prenosov: 190
.pdf Celotno besedilo (831,14 KB)

4.
Razvoj alternativne medicine v Sloveniji kot podjetniška priložnost
Barbara Prebil, 2017

Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: alternativna medicina, uradna medicina, zdravilstvo, etika
Objavljeno: 21.09.2017; Ogledov: 3481; Prenosov: 139
URL Celotno besedilo (0,00 KB)

5.
Razvoj evtanazijskega vprašanja v slovenski medicinski stroki po drugi svetovni vojni
Mitja Četina, 2011

Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: etika, medicinska etika, evtanazija, medicina, Slovenija, magistrske naloge
Objavljeno: 28.09.2017; Ogledov: 3476; Prenosov: 140
.pdf Celotno besedilo (648,05 KB)

6.
Pravica do življenja spočetega zarodka
Saša Vesel, 2017

Opis: Pravica kot pojem, ki nekomu nekaj dovoljuje, mu daje možnost, da nekaj je, mu pusti nekaj narediti ali pa imeti je tisto, kar lahko upravičeno štejemo med pomembnejše vrednote v vsakdanjem življenju. Vanje se nikakor ne sme neupravičeno posegati, predvsem pa jih ni dovoljeno izkoriščati. Verjetno se vsi strinjamo s tem, da je življenje tisto, kar moramo oziroma bi morali skrbno varovati ne glede na to, ali gre za naše življenje ali pa za življenje nekoga tretjega. Namen razprave v magistrskem delu je iskanje pravice do življenja spočetega zarodka. Obstoječi pravni redi omenjeno pravico, ki v večini primerov ni deležna neposrednega varstva, različno obravnavajo. V redkih primerih zasledimo celo absolutno varstvo pravice do življenja spočetega zarodka. V našem pravnem redu zarodek nima absolutne pravice do življenja, saj je od leta 1977 umetna prekinitev nosečnosti do 10. tedna nosečnosti dovoljena in popolnoma legitimna. Tudi Ustava Republike Slovenije v svojem 55. členu določa, da je odločanje o rojstvih otrok svobodno; to pomeni, da se vsak posameznik sam odloči glede tega, koliko otrok bo imel in kdaj jih bo imel. Podobno morajo biti posamezniku zagotovljene tudi metode in načini, ki mu omogočajo spočetje, rojstvo ali pa preprečitev rojstva otroka. V Evropski uniji pa je Malta tista država, kjer je umetna prekinitev nosečnosti popolnoma prepovedana. Zarodku priznava absolutno pravico do življenja. Sledijo ji še Irska, Poljska in Ciper, ki imajo prav tako eno strožjih zakonodaj s področja umetne prekinitve nosečnosti.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: splav (medicina), umetni splav, pravna ureditev, Evropa, Nemčija, Poljska, Irska, magistrske naloge, bolonjski program
Objavljeno: 17.08.2018; Ogledov: 2551; Prenosov: 200
.pdf Celotno besedilo (1,09 MB)

7.
8.
Ginekologov ugovor vesti
Tamara Miljanović, 2020

Opis: Pravica do ugovora vesti je v pravnem sistemu Republike Slovenije ustavna pravica, torej urejena v Ustavi Republike Slovenije. Institut ugovora vesti je urejen tudi v različnih zakonih in drugih predpisih. Naloga države je, da zagotavlja uresničevanje te pravice posameznemu ginekologu. V zvezi z institutom ugovora vesti se v diplomski nalogi dotaknemo tudi drugega pola, torej pravice nosečnice, npr. njene pravica do prekinitve nosečnosti, ki je do desetega tedna nosečnosti čisto avtonomna, kasneje, ko nosečnost traja nad deset tednov, pa o tem ne odloča več izključno in samo nosečnica, temveč o prekinitvi nosečnosti odločata komisiji prve in druge stopnje. V vsebinskem delu diplomske naloge je predstavljen institut ugovora vesti skozi zgodovino, na splošno urejenost instituta v zdravstvu, dotaknemo se tudi razlage pojma vesti, etičnega in pravnega vidika ugovora vesti. Nadrobneje sledi pregled zakonodaje, ki ureja ta institut, ter diskusije o zarodku in njegovih pravicah v drugih področnih zakonih in na drugi strani o osebnostnih pravicah ženske, ki ga nosi. Posvetimo se tudi umetni prekinitvi nosečnosti, tj. splavu. Nalogo zaključimo z razlago postopka uveljavljanja ugovora vesti z aktualno predstavitvijo konkretnih številk, natančneje s številom ginekologov v Sloveniji in kolikšen del teh ima registriran ugovor vesti pri Zdravniški zbornici Slovenije.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: ugovor vesti, ginekologi, pravo, medicina, splav
Objavljeno: 11.01.2021; Ogledov: 1599; Prenosov: 191
.pdf Celotno besedilo (446,74 KB)

9.
Razlogi za izbiro zdravljenja z marihuano
Alan Hazdovac, 2018

Opis: Marihuana je rastlina, ki ima dolgo tradicijo in posebno mesto v industriji, v zadnjem času pa je vse bolj v porastu tudi njena uporaba za namene zdravljenja. V preteklosti so jo uporabljali kot protibolečinsko sredstvo, proti krčem in slabosti ter kot naravno uspavalno sredstvo. Kljub temu da spada v prvo skupino prepovedanih drog, pa se posamezniki še vedno odločajo za njeno uporabo. V diplomski nalogi je predstavljena marihuana in njena zgodovina uporabe na različnih področjih. Opisan je kanabinoidni sistem, njegov pomen in nekateri izmed najbolj pomembnih kanabinoidov. Predstavljeno je tudi zdravljenje z marihuano, njene prednosti in stranski učinki kot tudi pregled delovanja pri določenih boleznih in bolezenskih stanjih. V empiričnem delu je predstavljena raziskava, s katero smo skušali odgovoriti na vprašanje, zakaj se posamezniki odločajo za zdravljenje z marihuano. V intervjuju smo štiri posameznike, ki so že uporabljali marihuano za potrebe zdravljenja, vprašali po njihovem mnenju in izkušnjah. Rezultati so pokazali, da posamezniki še vedno bolj zaupajo uradni medicini, vendar se odločajo za zdravljenje z marihuano, ker jih moti odnos, ki ga imajo z zdravnikom, si želijo celostne obravnave, se bojijo stigmatizacije ali pa se znajdejo v brezizhodnem položaju, ko nič več ne pomaga in so pripravljeni poskusiti vse. Na osnovi ugotovitev vidimo, da obstaja potreba po ukrepih za destigmatizacijo uporabe storitev uradne medicine, posebej na področju težav v duševnem zdravju. Kaže se tudi potreba po izobraževanju za spremembo odnosa ter komunikacije v uradni medicini.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: marihuana, stigma, uradna medicina, alternativna medicina, marihuana kot zdravilo, konoplja
Objavljeno: 12.01.2021; Ogledov: 1333; Prenosov: 117
.pdf Celotno besedilo (1,07 MB)

10.
Pravica samskih žensk do umetne oploditve
Erika Delia, 2021

Opis: V magistrskem delu obravnavamo postopke oploditve z biomedicinsko pomočjo ter z zakonodajo s tega področja, s poudarkom na pravici samskih žensk do zadevnih postopkov. Uvodoma predstavimo zgodovinski razvoj postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, tako pri nas kot na splošno. Ravno tako predelamo zgodovinski razvoj zakonodaje s tega področja, oziroma pravic do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, tako na mednarodnem področju kot pri nas. V nadaljevanju predstavimo postopke znotrajtelesne in zunajtelesne oploditve in se osredotočimo na postopke primerne za samske ženske. Nato analiziramo aktualno zakonodajo držav članic Evropske unije v povezavi s pravico samskih žensk do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo in jo v okviru primerjalne metode, primerjamo s slovensko zakonodajo s tega področja. Pri analizi razvoja reproduktivnih tehnologih oziroma samih postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo ugotovimo, da je Slovenija v koraku z ostalimi članicami Evropske unije. Pri analizi zakonodaje oziroma pravice samskih žensk do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, pa ugotovimo da v Sloveniji samske ženske navedene pravice nimajo, kar je v nasprotju z večino držav članic Evropske unije. S pomočjo predstavitve sodne prakse predstavimo delček problematike, s katero se, zaradi različnih pravnih ureditev v državah članicah Evropske unije, le te ukvarjajo in jo obravnavajo. Na kratko izpostavimo nekatera moralno-etična vprašanja, s katerimi se danes, predvsem pri nas, spopada reproduktivna medicina.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: reproduktivna medicina, oploditev z biomedicinsko pomočjo, pravice samskih žensk do oploditve, zunajtelesna oploditev, pravna ureditev postopkov OBMP
Objavljeno: 29.12.2021; Ogledov: 1188; Prenosov: 104
.pdf Celotno besedilo (969,25 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh