Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Bolnišnično zdravljenje anoreksije nervoze otrok in mladostnikov
Nina Čeh, 2021

Opis: Anoreksija nervoza je motnja hranjenja, ki jo uvrščamo med duševne bolezni in lahko resno ogrozi življenje posameznika, saj so posledice vidne tako na duševni kot tudi na telesni ravni. Pomembno je dobro poznavanje simptomov in ustrezno ukrepanje, saj je zgodnje odkrivanje motnje ključnega pomena za nadaljnji razvoj otroka ali mladostnika. V nasprotnem primeru lahko motnja zaradi majhnega vnosa kalorij v telo posameznika v obdobju pospešene rasti resno ogrozi življenje otroka ali mladostnika. V tem primeru je potrebna bolnišnična oskrba motnje, pomembno vlogo pa ima tudi terapevt/svetovalec, saj je najprej potrebno odpraviti notranje stiske in konflikte, potem pa se zdravljenje lahko prične tudi na telesni ravni. V teoretičnem delu so opisane vrste, simptomi in vzroki motenj hranjenja, natančneje je opredeljena anoreksija nervoza v obdobju otroštva in mladostništva ter njeno zdravljenje v bolnišnici. V empiričnem delu je predstavljena bolnišnična oskrba otroka ali mladostnika z anoreksijo nervozo. Zanimala so nas predvsem klinična merila, zaradi katerih je potrebno otroka ali mladostnika z anoreksijo nervozo napotiti v bolnišnico, kako poteka tipičen dan otroka ali mladostnika v bolnišnici. Pozornost pa smo namenili tudi sestavi jedilnika otrok in mladostnikov z anoreksijo nervozo ter kriterijem, ki vplivajo na uspešnost zdravljenja. Želeli smo tudi ugotoviti, kakšna je vloga terapevta/svetovalca v procesu zdravljenja anoreksije nervoze. S pomočjo intervjujev je predstavljeno delo različnih strokovnjakov, ki se vsakodnevno ukvarjajo z obravnavo otrok in mladostnikov z anoreksijo nervozo. Za poglobljeno razumevanje celotnega procesa zdravljenja pa je v raziskavo vključena tudi mladostnica z izkušnjo bolnišničnega zdravljenja anoreksije nervoze. Tako so s pomočjo vseh sodelujočih opisani postopki zdravljenja anoreksije nervoze, dnevni plan otroka ali mladostnika v bolnišnici, prehranski načrt ter pogoji, ki jih otrok ali mladostnik mora izpolniti pred odpustom iz bolnišnice.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: motnje hranjenja, anoreksija nervoza, zdravljenje, terapevti, svetovalci, diplomske naloge
Objavljeno: 05.05.2022; Ogledov: 1019; Prenosov: 103
.pdf Celotno besedilo (982,58 KB)

3.
Dejavniki izida psihoterapevtskega procesa z vidika klienta
Lidija Koritnik, 2022

Opis: Pri zagotavljanju učinkovitosti psihoterapevtskega procesa in izida je pomembno razumevanje dejavnikov, ki vplivajo na rezultate psihoterapevtskega dela. Zavedanje, kateri so ključni dejavniki psihoterapevtskega procesa in izida, je pomembno pri zagotavljanju najboljših možnih pogojev za doseganje želenih rezultatov. V tej nalogi smo dejavnike sprva umestili v teoretični koncept skupnih terapevtskih dejavnikov, v empiričnem delu pa smo s kvalitativno raziskavo preko polstrukturiranega intervjuja dobili vpogled v klientov vidik doživljanja psihoterapevtskega procesa in ključnih dejavnikov, ki so privedli do izida psihoterapije. Dejavnike, ki jih klienti doživljajo kot pomembne in vplivajo na izid psihoterapije, smo razvrstili v štiri kategorije: dejavniki klienta, dejavniki terapevta, dejavniki terapevtskega odnosa in dejavniki terapevtskega procesa. Rezultati kažejo medsebojni vpliv in prepletenost kategorij in podkategorij. Po zaključku psihoterapevtskega procesa so opazne spremembe, ki se odražajo na različnih ravneh delovanja klienta: intrapsihičnem, interpersonalnem in vedenjskem področju. Kot zelo pomemben izid so klienti navajali opolnomočenje. Na podlagi analize podatkov smo izdelali model klientovega doživljanja psihoterapevtskega procesa in dejavnikov, ki vplivajo na izid ter doživljanje sprememb po zaključku psihoterapevtskega procesa. Model opisuje psihoterapijo kot proces, ki se odvija v medosebnem odnosu klienta in terapevta, na katerega vplivata vsak s svojimi značilnostmi. Z modelom klientovega doživljanja psihoterapevtskega procesa in dejavnikov, ki vplivajo na izid ter doživljanje sprememb po zaključku psihoterapevtskega procesa, smo prikazali zaokrožen nabor dejavnikov, ki lahko vplivajo na psihoterapevtski proces in izid psihoterapije.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: doživljanje sprememb, klienti, terapevti, terapevtski odnos, terapevtski proces, dejavniki, izidi, magistrske naloge
Objavljeno: 23.12.2022; Ogledov: 504; Prenosov: 67
.pdf Celotno besedilo (1,31 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh