Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Učinki avtomatizirane robotske tehnologije na fino motoriko rok pri pacientih s Parkinsonovo boleznijo : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa prve bolonjske stopnje Fizioterapija
Lara Benedejčič, 2024, diplomsko delo

Opis: Parkinsonova bolezen je druga najpogostejša nevrodegenerativna bolezen na svetu takoj za Alzeheimerjevo boleznijo. Bolezen spremljajo progresivni motorični in nemotorični simptomi. Med simptome, ki omejujejo posameznikovo samostojnost in negativno vplivajo na kvaliteto življenja, prištevamo pojav tremorja v mirovanju ter upad fine motorike in prijemalne zmogljivosti rok, kar je posledica bradikinezije in akinezije. Zdravljenje pacientov s Parkinsonovo boleznijo je simptomatsko, usmerjeno v upočasnitev napredovanja motoričnih in kognitivnih disfunkcij, ohranjanje funkcionalnosti ter lajšanje bolečine. Fizioterapevtska obravnava je zaradi progresivnosti simptomov zahtevna in doživljenjska. Napredek v tehnologiji nam je omogočil izvajanje rehabilitacije s pomočjo avtomatizirane robotske tehnologije, ki skrajša čas, ki ga mora fizioterapevt preživeti ob pacientu ter zmanjša njegovo fizično obremenitev. Rehabilitacija fine motorike rok lahko vključuje uporabo avtomatizirane robotske tehnologije, kot so robotske rokavice, robotski eksoskelet in virtualna resničnost. Namen diplomskega dela je bil raziskati, kako terapija s pomočjo avtomatizirane robotske tehnologije vpliva na prijemalno zmogljivost in fino motoriko rok pri pacientih s Parkinsonovo boleznijo. V raziskavi je sodelovalo 10 preiskovancev, 5 od teh je uspešno opravilo začetne in končne meritve. Za ocenitev prijemalne zmogljivosti rok smo uporabili Jama dinamometer, s katerimi smomerili cilindrični prijem. Za ocenitev fine motorike rok smo izvajali test devetih zatičev.
Ključne besede: Parkinsonova bolezen, fina motorika, prijemalna zmogljivost, fizioterapija, avtomatizirana robotska tehnologija
Objavljeno v ReVIS: 18.12.2024; Ogledov: 132; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (5,82 KB)

2.
Strategija celovitega produktivnega vzdrževanja
Maja Lambreščak, 2024, ni določena

Opis: Sodobna proizvodnja podjetij se vse bolj poslužuje strategij, ki pozitivno vplivajo na operativno odličnost ter optimizacijo procesov, kar jim omogoča konkurenčno prednost. Namen raziskave je pregled literature, ki proučuje uporabo strategij celovitega produktivnega vzdrževanja ter njen vpliv na ključne kazalnike učinkovitosti v farmacevtski industriji. Izbrana ključna metoda vključuje sistematični pregled literature s pomočjo Google Učenjaka v obdobju od leta 2019 do 2024. Pregled pridobljene literature je temeljil na vključitvenih in izključitvenih kriterijih, kot so leto objave, jezik, relevantnost teme ter dostop do celotnega besedila. S pomembnimi bazami, kot sta Scopus in Web of Science ter številom citatov, pridobljenih z Google Učenjakom, je bila opravljena kritična ocena zanesljivosti virov. Pomembna merila vključevanja virov so bila osredotočenost na strategijo celovitega produktivnega vzdrževanja, merjenje skupne učinkovitosti opreme in specifičnost farmacevtske industrije. Pet člankov, ki so obravnavali različne tipe opreme in metodologije za izboljšanje skupne učinkovitosti opreme, je bilo izbranih in vključenih v končni pregled. Rezultati pregleda literature kažejo, da implementacija strategije celovitega produktivnega vzdrževanja zmanjšuje nepredvidene izpade, izboljšuje zanesljivost delovanja opreme ter prispeva k izboljšanju kazalnikov skupne učinkovitosti opreme. Primerjave dosedanjih raziskav so pokazale, da je za uspešno implementacijo strategije pomembna podpora vodstva. V procesu spreminjanja kulture, ki stremi k nenehnim izboljšavam, pa je potrebna vključenost vseh zaposlenih. Kvalitativna analiza izbranih člankov in primerjave s strokovno literaturo temeljijo na dognanjih, da strategija celovitega produktivnega vzdrževanja prispeva k izboljšanju učinkovitosti z uvedbo avtonomnega in načrtovanega vzdrževanja, nenehnega izobraževanja zaposlenih ter optimizacije procesov. Strategija je ključnega pomena za doseganje operativne odličnosti v farmacevtski industriji.
Ključne besede: celovito produktivno vzdrževanje, skupna učinkovitost opreme, farmacevtska industrija, ključni kazalniki učinkovitosti, zmogljivost opreme
Objavljeno v ReVIS: 15.09.2024; Ogledov: 341; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (1,81 MB)

3.
Grožnje politične stabilnosti Evropske Unije
Petar Veljanovski, 2023, ni določena

Opis: Evropa se je iz temne celine po besedah enega svojih najboljših sodobnih zgodovinarjev spremenila v model za mnoge ljudi v drugih delih sveta: družbeni model, ki izhaja iz izjemno ambicioznega poskusa uskladitve demokracije in trgov s ciljem ustvariti vključujoče družbe ter model odprtih meja in deljene suverenosti kot načina kolektivnega upravljanja soodvisnosti. Evropa kot model je bila res privlačen predlog za staro celino, ki se je poskušala na novo odkriti v svetu, v katerem ni več odločala. Nekateri so šli še dlje in trdili, da je Evropa ponudila nov model vedenja v mednarodnih odnosih, ki temelji na "mehki" moči zgleda in prepričevanja, v nasprotju s tradicionalno "trdo" močjo, ki jo predstavlja vojaška in/ali ekonomska prisila, čeprav ta poseben argument nikoli ni bil strašno prepričljiv. Evropska unija (EU) je dolgo veljala za branik politične stabilnosti v regiji, ki so jo zgodovinsko zaznamovali konflikti in delitve. Vendar se je EU v zadnjem času soočila s številnimi izzivi, ki ogrožajo njeno politično stabilnost. Eden najbolj perečih izzivov za politično stabilnost EU je vprašanje varnosti. Vzpon svetovnega terorizma, kibernetske grožnje in obnovljene geopolitične napetosti so povzročili velik pritisk na zmožnost EU, da zagotovi varnost in dobro počutje svojih državljanov. Migracijska kriza je še dodatno zaostrila varnostne pomisleke in spodbudila razprave o mejnem nadzoru in o nacionalni suverenosti. Pričujoča magistrska naloga, ki se opira na vrsto akademskih virov, političnih dokumentov in uradnih dokumentov EU, kritično preučuje odzive EU na izzive njene politične stabilnosti. Ocenjuje učinkovitost obstoječih varnostnih politik in mehanizmov sodelovanja pri zoperstavljanju zunanjim grožnjam. Poleg tega ocenjuje širitveno strategijo EU in njene posledice za obstoječe države in države kandidatke.
Ključne besede: Evropska Unija, politična stabilnost, varnost, migracijska kriza, kolektivna varnost, širitev, Zahodni Balkan, institucionalna zmogljivost, kohezija, demokracija.
Objavljeno v ReVIS: 28.10.2023; Ogledov: 906; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (632,30 KB)

4.
Vpliv mišične jakosti stabilizatorjev trupa na športno zmogljivost
Dino Erceg, 2022, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Stabilizatorji trupa naj bi predstavljali pomemben člen v verigi učinkovitega prenašanja sil med obremenitvijo in s tem vplivali na atletsko zmogljivost in preprečevanje poškodb. Namen diplomske naloge je bil pregled strokovne literature in na podlagi rezultatov natančneje določiti vpliv jakosti stabilizatorjev trupa na atletsko zmogljivost. Metode: Uporabili smo sistematični pregled literature o vplivu jakosti stabilizatorjev trupa na atletsko zmogljivost. Literaturo smo iskali v podatkovih bazah Google Scholar, PubMed, PEDro in Cochraine Library. Rezultati: Na podlagi vključitvenih in izključitvenih kriterijev smo v končno analizo vključili 18 študij. Rezultati kažejo povezavo med šibkostjo stabilizatorjev trupa in številom poškodb, jasnih dokazov o vplivu na športno zmogljivost ni. Uporabnost: Tako jakost kot vzdržljivost stabilizatorjev trupa lahko vplivata na preprečevanje nastanka poškodb. Športu prilagojen trening stabilizatorjev trupa bi lahko imel pozitiven vpliv na atletsko zmogljivost. Omejitve: Nedorečenost pravilnega izrazoslovja, pomanjkanje osnovnih definicij ter različni pristopi testiranja onemogočajo poenotenje rezultatov in jasne zaključke.
Ključne besede: Mišice trupa, mišična jakost, atletska zmogljivost, preventiva
Objavljeno v ReVIS: 21.06.2022; Ogledov: 1206; Prenosov: 56
.pdf Celotno besedilo (616,69 KB)

5.
Vpliv naklona medenice na kronično bolečino v križu
Sebastjan Drobne, 2021, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Namen diplomske naloge je pregledati in predstaviti strokovno ter znanstveno literaturo s področja nagiba medenice v povezavi s kronično bolečino v križu. Metode: Za preučitev strokovne in znanstvene literature je bila uporabljena deskriptivna metoda raziskovanja. Pri iskanju strokovne literature je bila uporabljena baza podatkov kooperativnih raziskovalnih sistemov PubMed, Sci Hub, Google Scholar in slovenski COBBISS. Rezultati: Raziskave kažejo, da anteriorni nagib medenice vpliva na kronično BvK, vendar obstaja verjetnost, da kronična BvK zaradi prilagoditev privede do povečanega anteriornega nagiba medenice. Raztezne vaje in vaje za krepitev mišic trupa, kolka in kolena zmanjšajo BvK ter v večini raziskav tudi prekomerni nagib medenice. Uporabnost: Predstavitev novejše literature s področja nagiba medenice v povezavi s kronično bolečino v križu ter vpliv razteznih vaj in vaj za moč na naklon medenice. Omejitve: Med omejitve pri izdelavi diplomske naloge štejemo pomanjkljivo literaturo, nedokončane raziskave in majhno število preiskovancev v raziskavah.
Ključne besede: drža, ledvena lordoza, sagitalno ravnovesje, analiza drže, spino-medenična poravnava, globalna drža, merjenje drže, medenični naklon, kronična bolečina v križu, mišična dolžina, mišična zmogljivost, vaje za pravilno držo, mišično nesorazmerje.
Objavljeno v ReVIS: 19.10.2021; Ogledov: 2345; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (507,44 KB)

6.
7.
Iskanje izvedeno v 0.24 sek.
Na vrh