Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 10 / 228
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
UČINKOVITOST KOMBINACIJE IZOBRAŽEVANJA O NEVROZNANOSTI BOLEČINE IN TERAPEVTSKIH VAJ PRI PACIENTIH S KRONIČNO MIŠIČNO-SKELETNO BOLEČINO
Ula Sulič, 2024, diplomsko delo

Opis: Na primarni zdravstveni ravni je KMSB eden najpogostejših razlogov za posvet pri zdravniku. Terapevtski posegi, ki temeljijo na aktivnih strategijah obvladovanja, so bistveni za zdravljenje kronične bolečine in vzdržnost javnega zdravstvenega sistema. Večina terapevtskih metod za obravnavo kronične bolečine je farmakoloških in invazivnih, kar pa ni v skladu s smernicami, ki v prvi vrsti priporočajo obravnavo kronične bolečine z uporabo edukacije in izvajanjem terapevtskih vaj. Pristop k obravnavi pacienta s kronično bolečino mora biti celosten, kar spada med načela biopsihosocialnega modela. Biopsihosocialni model upošteva biološke, psihološke in socialne dejavnike, ki vplivajo na dojemanje bolečine. Izobraževanje o nevroznanosti bolečine je metoda, s katero paciente naučimo razumevati nevrofiziologijo bolečine z namenom, da bi znanje uporabili kot strategijo za obvladovanje simptomov pri spoprijemanju s kronično bolečino. Mehanizem delovanja INB je rekonceptualizacija bolečine. Učinkovitost uporabe zgolj INB ni pokazala statistično značilnih izboljšav v intenzivnosti bolečine, stopnji invalidnosti ali psihosocialnih spremenljivk. Obstajajo zanesljivi znanstveni dokazi o učinkovitosti INB, kadar je v kombinaciji s terapevtskimi vajami ali drugimi manualnimi terapijami. Izobraževanje o nevroznanosti bolečine v kombinaciji s terapevtskimi vajami običajno prinaša boljše rezultate kot zgolj terapevtske vaje. Priporočena je uporaba standardnih fizioterapevtskih postopkov v kombinaciji z INB, pri čemer INB učinkovito odpravlja psihosocialne omejitve, terapevtska vadba pa telesne omejitve. V do sedaj objavljenih raziskavah ni enotnega načina izvajanja INB. Da bi lahko podali zanesljiva priporočila za uporabo v kliničnem okolju, se priporoča nadaljnjo raziskovanje področja.
Ključne besede: izobraževanje o nevroznanosti bolečine, terapevtske vaje, fizioterapija, kronična mišično-skeletna bolečina
Objavljeno v ReVIS: 11.10.2024; Ogledov: 169; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (810,99 KB)

2.
Učinkovitost fizioterapevtske obravnave pri pacientih z adhezivnim kapsulitisom rame
Matic Marinšek, 2024, diplomsko delo

Opis: Adhezivni kapsulitis oziroma sindrom zamrznjene rame je pogosta samoomejujoča patologija ramenskega sklepa, za katero so značilne bolečina, togost in progresivna izguba tako pasivnega kot aktivnega obsega gibljivosti v ramenskem sklepu. Kljub novejšim raziskavam, s katerimi se je izboljšalo razumevanje zamrznjene rame, je natančen patofiziološki proces še vedno slabo definiran, večina raziskav pa je enotnih, da gre za kapsularno vnetje s kasnejšo fibrozo. Dejavniki tveganja so poškodba rotatorne manšete, diabetes, bolezni ščitnice, miokardni infarkt, možganska kap in različne avtoimunske bolezni. V večini primerov je diagnoza klinična, slikovna diagnostika pa se uporablja predvsem za izločanje drugih stanj. Zaradi dokaj slabega razumevanja patološkega stanja in pomanjkanja raziskav pogosto predstavlja izziv pri postavljanju diagnoze, kot tudi pri samem zdravljenju. Bolezen je pogosto samoomejujoča, vendar lahko traja več let, v nekaterih primerih pa simptomi nikoli ne prenehajo v celoti. Z namenom izboljšanja stanja je najpogosteje predpisana oblika zdravljenja fizioterapija, katere cilj je zmanjšati bolečino in prizadetost, izboljšati gibljivost ramenskega sklepa ter izboljšati kakovost življenja. V diplomskem delu so podrobno predstavljene anatomija ramenskega sklepa, patologija adhezivnega kapsulitisa, njegova klinična slika, diagnoza ter fizioterapevtske metode, tehnike in njihova učinkovitost pri zdravljenju. Zaradi slabega razumevanja patološkega stanja priporočamo izvedbo nadaljnjih obsežnih raziskav na področju patofiziologije, etiologije, diagnoze in zdravljenja adhezivnega kapsulitisa. Analiza najnovešje znanstvene in strokovne literature je pokazala pomembne kratkoročne in dolgoročne učinke kombiniranja različnih tehnik manualne terapije, kinezioterapije in fizikalnih modalitet na zmanjšanje bolečine, prizadetosti ter povečanje aktivnega in pasivnega obsega gibljivosti glenohumeralnega sklepa pri bolnikih z adhezivnim kapsulitisom rame. Če si prizadevamo v prihodnosti določiti smernice oziroma najučinkovitejše protokole fizioterapevtske obravnave pri zdravljenju zamrznjene rame, bo potrebno izvesti dodatne visokokakovostne študije, osredotočene na učinkovitost posamezne fizioterapevtske metode oziroma tehnike.
Ključne besede: adhezivni kapsulitis, zamrznjena rama, zdravljenje, fizioterapija
Objavljeno v ReVIS: 25.09.2024; Ogledov: 195; Prenosov: 31
.pdf Celotno besedilo (882,81 KB)

3.
Ugotavljanje vpliva starosti na bolečino v križu in fizioterapevtska obravnava
Žan Korenjak, 2024, diplomsko delo

Opis: Bolečine v križu (BvK) so postale velik zdravstveni problem po vsem svetu. Raziskave potrjujejo, da bolečine v križu doživlja 84 odstotkov svetovne populacije. Bvk je simptom in ne bolezen. Med najpogostejše vzroke za pojavnost BvK uvrščamo pri ljudeh po petdesetem letu starosti degenerativne spremembe diskov in sklepov, lumbalno spinalno stenozo, spondilolistezo in kompresijsko frakturo oz. osteoporotično frakturo. Namen diplomske naloge je bil proučiti literaturo o vplivu fizioterapevtske obravnave na BvK pri starejših odraslih in oceniti njen pojav pri starostnikih zaradi posledice degenerativnih sprememb. Končna sistematična proučitev literature vključuje 14 raziskav. Ugotovili smo, da je pojavnost BvK večja med starejšimi odraslimi zaradi posledice degenerativnih sprememb, ki nastanejo s starostjo. Ugotovili smo tudi, da obstajajo dokazi o učinkovitosti fizioterapevtske obravnave na BvK pri starejših odraslih.
Ključne besede: bolečina, križ, starostniki, fizioterapevtska obravnava, šola proti bolečini v križu, staranje
Objavljeno v ReVIS: 25.09.2024; Ogledov: 190; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (752,48 KB)

4.
Fizioterapevtska obravnava po rupturi sprednje križne vezi
Primož Avbelj, 2024, diplomsko delo

Opis: Sprednja križna vez je pomembna vez v kolenskem sklepu, ki stabilizira sklep in preprečuje anteroposteriorni premik golenice na stegnenico. ACL je sestavljen iz kolagenskih vlaken tipa I, ima kompleksno anatomijo in opravlja pomembno vlogo pri delovanju kolena. Ruptura sprednje križne vezi je pogosto povezana z mehanizmom poškodbe, ki vključuje močne rotacijske sile in valgusno obremenitev kolena. Diagnozo lahko postavimo s pomočjo kliničnih testov, pri čemer je Lachmanov test najnatančnejši. Napačna diagnoza po izvedenem kliničnem testiranju ni nemogoča, zato je lahko uporaba slikovnih preiskav, kot je magnetna resonanca, koristna za natančnejšo diagnozo. Poznamo konzervativno in operativno zdravljenje po poškodbi ACL. Cilji zdravljenja posameznika z rupturo ACL vključujejo povrnitev funkcije kolena, odpravljanje psiholoških ovir, preprečevanje nadaljnjih poškodb in zmanjšanje tveganja za osteoartritis kolena. Konzervativno zdravljenje vključuje fizikalno terapijo za krepitev mišic spodnjih okončin, vendar je potrebno zavedanje, da koleno ostane nestabilno in ranljivo za poškodbe še nekaj časa po zdravljenju. Pacienti, ki se odločijo za konzervativno zdravljenje, morda potrebujejo prilagoditev dejavnosti, zlasti tisti, ki se vračajo k športom s pogostimi vrtenji in z nenadnimi spremembami smeri. Poseben poudarek je na živčno-mišičnem treningu, vključno s treningom perturbacij, ki pomaga izboljšati dinamično stabilnost kolena. V rehabilitacijskem procesu je pomembno prilagajanje dejavnosti glede na vrsto športa, ki jo opravlja posameznik, in stopnjo telesne pripravljenosti. Rehabilitacija vključuje več faz, od odpravljanja akutnih simptomov do postopnega vračanja k športnim dejavnostim. Poudarja se pomen individualnega pristopa in spremljanja pacientov skozi različna življenjska obdobja, saj se cilji, vrednote in življenjske prioritete lahko sčasoma spreminjajo.
Ključne besede: Koleno, sprednja križna vez, fizioterapevtska obravnava, rehabilitacija.
Objavljeno v ReVIS: 25.09.2024; Ogledov: 181; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (682,94 KB)

5.
NAJPOGOSTEJŠE POŠKODBE MIŠIC IN SKELETA PRI IZVAJALCIH BORILNIH ŠPORTOV.
Amir Halilagić, 2024, diplomsko delo

Opis: KLJUČNE INFORMACIJE O DELU HALILAGIĆ, Amir: Najpogostejše poškodbe mišic in skeleta pri izvajalcih borilnih športov Uvod in namen: Problematika poškodb v borilnih športih zahteva poglobljeno analizo. Namen diplomske naloge je pregled literature o mišično-skeletnih poškodbah pri izvajalcih borilnih športov. Cilj diplomske naloge je ugotoviti, katere so najpogostejše mišično-skeletne poškodbe pri izvajalcih borilnih športov.
Ključne besede: borilni športi, poškodba, mišice, skelet
Objavljeno v ReVIS: 25.09.2024; Ogledov: 148; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (639,16 KB)

6.
Primerjava učinkov konzervativnega in operativnega zdravljenja hernije disci ledvene hrbtenice
Ana Dora Jeras, 2024, diplomsko delo

Opis: Herniacija v ledvenem delu hrbtenice nastane kot posledica protruzije medvretenčne ploščice skozi razpoko v zunanjem krozˇnem obodu v njegovi najšibkejši točki. Značilna je bolečina v krizˇu in/ali v spodnjem udu, omejena gibljivost hrbtenice, pozitivni testi na nateg ter pogosto vidimo t. i. radikularne znake, ki pomenijo okvaro spodnjega motoričnega nevrona na področju hrbteničnih zˇivcev z mozˇnostjo prisotnih parez po dermatomski delitvi, oslabljenimi refleksi in normalnim ali zmanjšanim mišičnim tonusom.
Ključne besede: Diskus hernija ledvene hrbtenice, kirurško zdravljenje, konzervativno zdravljenje, Dolgoročni izidi, operativno zdravljenje v primerjavi s konzervativnim, fizioterapija
Objavljeno v ReVIS: 24.09.2024; Ogledov: 179; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (1,23 MB)

7.
Nova spoznanja v fizioterapevtski obravnavi osteoartritisa
Teja Jereb, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Osteoartritis (OA) je najpogostejša kronična bolezen sinovialnih sklepov z zapleteno patofiziologijo. Povezana je s številnimi dejavniki in procesi, ki vodijo tako v strukturne spremembe sklepov kot tudi v z bolečino povezane spremembe predelov centralnega živčnega sistema (CŽS). Namen diplomske naloge je pregledti literatur o novih spoznanjih na področju patofiziologije OA in predstaviti njihov vpliv na fizioterapevtsko obravnavo. Metode: Diplomska naloga temelji na pregledu literature. Vključitveni kriteriji zajemajo študije s tematiko o osteoartritisu, patofiziologiji osteoartritisa in fizioterapevtski obravnavi oseb z osteoartritisom, pregledne članke, sistematične preglede literature, randomizirane in kontrolirane klinične študije, metaanalize ter slovenski in angleški jezik. Rezultati: Rezultati so pokazali, da je OA bolezen s kompleksno patofiziologijo. To vodi v uporabo različnih metod in tehnik, ki presegajo zgolj biomehanski pristop. Uporabnost: Diplomska naloga je namenjena vsem, ki se želijo seznaniti z novimi spoznanji s področja patofiziologije OA in novimi pristopi v fizioterapevtski obravnavi. Omejitve: Omejitve vidimo v majhnem številu kakovostnih študij, ki obravnavajo nove možne pristope v fizioterapevtski obravnavi osteoartritisa, in premajhni vzorci vključenih preiskovancev.
Ključne besede: osteoartritis, patofiziologija, fizioterapevtska obravnava, nova spoznanja, nevroplastične spremembe
Objavljeno v ReVIS: 24.09.2024; Ogledov: 185; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (641,02 KB)

8.
FIZIOTERAPEVTSKA OBRAVNAVA PACIENTA PO POŠKODBI MENISKUSA
Ajda Potočnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Poškodbe kolenskega sklepa so vse bolj pogoste. Ena izmed njih je poškodba meniskusa. Do poškodbe lahko pride zaradi prevelike zunanje sile ali nekoordiniranih gibov ali pa gre za poškodbo, ki spremlja kompleksnejše poškodbe kolena. Meniskus je hrustančno fibrozna ploščica v obliki črke C, ki ščiti sklepni hrustanec pred velikimi obremenitvami. Zdravljenje zajema predvsem konzervativno možnost fizikalne terapije. Če ta metoda ne privede do izboljšanja, se svetuje kirurško zdravljenje. Učinkovite metode in tehnike zdravljenja so terapija TECAR, ultrazvok, laser, manualna terapija, hlajenje in funkcijska vadba. Namen diplomske naloge je pregled strokovne literature o rehabilitaciji po artroskopiji kolena. Zanimalo nas je, ali je treba z vajami pričeti takoj po posegu. Želeli smo tudi ugotoviti, ali so rezultati zgodnje postoperativne rehabilitacije uspešnejši, če pacient poleg fizioterapevtske obravnave opravlja samostojno vaje tudi doma. Metode: Sistematični pregled literature o učinkovitosti fizioterapevtske obravnave pri pacientih s poškodbo meniskusa s pomočjo elektronskih baz podatkov PubMed, Cochraine Library in PEDro. Rezultati: V diplomski nalogi smo s pregledom desetih strokovnih člankov analizirali različne metode in tehnike za zdravljenje poškodbe meniskusa. Uporabnost: Predstavitev najnovejših pristopov fizioterapevtske obravnave pacienta s poškodbo meniskusa na podlagi strokovne in znanstvene literature. Omejitve: Majhno število visokokakovostnih študij in majhni vzorci preiskovancev. Ključne besede: meniskus, koleno, fizioterapija, rehabilitacija, artroskopija kolena, kirurški poseg, bolečina.
Ključne besede: meniskus, koleno, fizioterapija, rehabilitacija, artroskopija kolena, kirurški poseg, bolečina
Objavljeno v ReVIS: 24.09.2024; Ogledov: 242; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (1,48 MB)

9.
Učinkovitost fizioterapevtske obravnave pacientov z okvaro ulnarnega živca v komolcu
Maša Božič, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Nevropatija ulnarnega živca v komolcu (NUK) je za sindromom zapestnega prehoda druga najpogostejša utesnitvena nevropatija. Zdravljenje je konzervativno in operativno. V večini primerov se odločimo za konzervativno zdravljenje, kamor spada tudi fizioterapevtska obravnava. Namen diplomske naloge je pregled literature o fizioterapevtski obravnavi pacientov z NUK. Metode: Diplomska naloga temelji na sistematičnem pregledu literature, pridobljene s pomočjo elektronskih baz podatkov PubMed, Google Scholar, PEDro in COBISS. Rezultati: V analizo smo vključili devet raziskav. Rezultati kažejo, da zanesljivih dokazov o učinkovitosti fizioterapevtskih metod in tehnik pri obravnavi pacientov z NUK ni. Kljub temu se pri obravnavi NUK priporočajo poučitev, uporaba toge nočne opornice, elektro terapija, kinezioterapija in tehnike manualne terapije. Uporabnost: Rezultati pregleda literature so namenjeni fizioterapevtom, ki se v praksi srečujejo z obravnavo pacientov z NUK. Omejitve: Večina raziskav temelji na majhnem vzorcu preiskovancev in kratkem trajanju raziskave, zato zanesljivega programa rehabilitacije ni mogoče oblikovati.
Ključne besede: Nevropatija ulnarnega živca v komolcu, konzervativna obravnava, fizioterapija.
Objavljeno v ReVIS: 17.07.2024; Ogledov: 335; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (1,16 MB)

10.
Učinkovitost fizioterapevtske obravnave pri poškodbi rotatorne manšete športnikov
Marija Vičič, 2024, diplomsko delo

Opis: Poškodbe rotatorne manšete (RM) pri športnikih nastanejo zaradi velikih obremenitev ramenskega sklepa pri kontaktnih športih in športnikih z značilnimi gibi rok nad višino glave, kjer abdukcija skupaj z zunanjo rotacijo negativno vpliva predvsem na mišico supraspinatusa. Pojavijo se kot posledica akutnih poškodb, kot so neposredni udarci, padci na iztegnjeno roko ali kronična prekomerna uporaba in ponavljajoče se mikrotravme. Za postavitev diagnoze ima ključno vlogo klinični pregled z anamnezo, inspekcijo, palpacijo, oceno aktivnega in pasivnega obsega gibanja, oceno mišične moči, diagnostičnim slikanjem ter kliničnimi provokacijskimi testi. Slikanje z magnetno resonanco (MRI) in ultrazvok (UZ) imata podobno občutljivost in specifičnost za oceno nativne RM. S fizioterapevtsko obravnavo želimo zmanjšati bolečino in vnetje, izboljšati gibljivosti glenohumeralnega (GH) sklepa ter izboljšati stabilnost, moč in živčno-mišični nadzor. Zdravljenje poteka konzervativno in vključuje celovit rehabilitacijski program, protivnetna zdravila in injiciranje kortikosteroidov. Fizioterapevtske metode in tehnike za zdravljenje poškodb RM pri športnikih so kinezioterapija, mobilizacija sklepa, terapija s kineziološkimi trakovi, termoterapija, terapija s suhim iglanjem, terapija z uporabo laserja in ultrazvoka. Pri športnikih s tendinopatijo s sočasno delno raztrganino ali brez nje, ki se na ostale metode konzervativnega zdravljenja ne odzivajo, priporočamo tudi terapijo z globinskimi udarnimi valovi. Operativno zdravljenje je rezervirano le za športnike, pri katerih konzervativno zdravljenje ni bilo uspešno. V diplomskem delu smo s pregledom strokovne literature predstavili učinkovitost fizioterapevtske obravnave pri zdravljenju poškodb RM športnikov in s pomočjo raziskav, ki navajajo dobre rezultate, potrdili, da so predstavljene fizioterapevtske metode in tehnike učinkovite pri zdravljenju poškodb RM športnikov.
Ključne besede: Rotatorna manšeta, športniki, konzervativno zdravljenje, poškodbe, rehabilitacija, fizioterapevtska obravnava.
Objavljeno v ReVIS: 02.07.2024; Ogledov: 438; Prenosov: 69
.pdf Celotno besedilo (1,06 MB)

Iskanje izvedeno v 0.49 sek.
Na vrh