Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 10 / 45
Na začetekNa prejšnjo stran12345Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Procesi i legalizimit në Komunën e Vushtrrisë rëndësia dhe sfidat që paraqet
Blend Murseli, 2015

Najdeno v: osebi
Ključne besede: Komuna, Vushtrria, MMPH, procesi, legalizimi, invesimet
Objavljeno: 18.12.2017; Ogledov: 1314; Prenosov: 79
.pdf Celotno besedilo (2,03 MB)

3.
4.
5.
6.
Role of financial reporting by companies in the function of banking institutions
Don Rozhaja, 2016

Najdeno v: osebi
Objavljeno: 19.12.2017; Ogledov: 1308; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (6,93 MB)

7.
Impact of energy efficiency on the residential buildings appraisal
Arb Govori, 2017

Opis: Demand for integration of energy efficient feature in the buildings valuation methodologies has increased significantly in the last decades, by the residential buildings owners. However, energy efficient feature is still largely unseen on building's real estate appraisals, due to not inclusion as a relevant feature on the buildings evaluation methodologies. It is essential that professional appraisals and the relevant state authorities are confronted with a new reality in changing the perception of the value of the residential buildings and offers concrete recommendations how to integrate the energy efficiency feature at the very early stage of appraisal methodologies. The aim of this paper is to determine the contribution of residential buildings energy efficient improvements into residential buildings valuation approaches. A simple methodology, through Sales Comparison Approach (SCA), is proposed to be considered in the valuation of residential buildings, taking into consideration the integration of energy efficient improvements. The simplified SCA calculation of a case study has revealed that sale price effects from increased energy efficiency are significant and positive.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: residential buildings, energy efficiency, real estate, building valuation, sales price
Objavljeno: 12.07.2018; Ogledov: 1411; Prenosov: 122
.pdf Celotno besedilo (3,10 MB)

8.
Impact of property tax on the real estate market in Kosovo
Asdren Gashi, 2016

Opis: Qëllimi i këtij studimi është që të vendos lidhjen ndërmjet të tatimit në pronë dhe tregut të paluajtshmërive në Kosoë dhe të gjejë korelacionin ndërmjet të tatimit në pronë dhe tregjeve të paluajtshmërive në Kosovë. Studimi i tanishëm gjithashtu ka për qëllim që të gjejë lidhjen ndërmjet të uljes së tatimit në pronë dhe rritjes së aktivitetit në tregjet e paluajtshmërive në Kosovë. Studimi mëtutje përpiqet që të gjejë një lidhje ndërmjet të inkasimit efektiv të tatimit në pronë dhe tregjeve të paluajtshmërive në Kosovë. Gjithashtu ky studim përpiqet që të vendos lidhjen pozitive ndërmjet të faljes së borxhit publik në tatimin në pronë dhe tregjeve të paluajtshmërive ose çmimit të paluajtshmërive. Studimi i tanishëm shfrytëzon studimin kuantitativ dhe statistikën deskriptive duke intervistuar rreth 100 respodentë duke përzgjedhur në mënyrë të rastësishme respodentët duke përdorur mostrën e probabilitetit të shtresuar. Studimi i tanishëm gjithashtu shfrytëzon intervistat e strukturuara me rreth 20 ekspertë nga Ministria e Financave dhe. Departamenti i Tatimit në Pronë për të ndriçuar çështjet e ngritura në këtë studim Studimi i tanishëm gjen se ulja e tatimit në pronë ka ndikim pozitiv me rritjen e aktivitetit në tregun e paluajtshmërive mirëpo nuk gjen kurrfarë korelacioni ndërmjet të faljes së borxhit publik në formë të tatimit në pronë dhe rritjes në aktivitetin e tregut të paluajtshmërive. Përfundimisht, studimi i tanishëm ka implikime të rëndësishme për politikëbërësit, menaxherët e paluajtshmërive dhe zhvilluesit e paluajtshmërive në Kosovë për të ditur se si politikat e tatimit në pronë munden të ndikojnë në rritjen e aktivitetit në tregjet e paluajtshmërive në Kosovë dhe me këtë në rritjen e çmimit të paluajtshmërive në Kosovë në përgjithësi.
Najdeno v: osebi
Objavljeno: 12.07.2018; Ogledov: 1280; Prenosov: 81
.pdf Celotno besedilo (657,40 KB)

9.
Ndikimi i komasicionit në vlerën e tokës bujqësore në regjionin e Rahovecit
Dardan Krasniqi, 2016

Najdeno v: osebi
Objavljeno: 12.07.2018; Ogledov: 1140; Prenosov: 111
.pdf Celotno besedilo (1,09 MB)

10.
How does the development of the city center "Prishtina e Re" affect the welfare of the citizens
Mrikë Karaqi, 2016

Najdeno v: osebi
Objavljeno: 13.07.2018; Ogledov: 1091; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (1,64 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh