Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 26
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Management in motivacija zaposlenih v občinski upravi
Milena Turk, 2012

Found in: osebi
Keywords: motivacija, zaposleni, motivacijski dejavniki, občinska uprava
Published: 06.01.2021; Views: 1044; Downloads: 69
.pdf Fulltext (846,29 KB)

2.
Mednarodno gospodarsko poslovanje in novodobne pogodbe
Milena Fornezzi, 2013

Found in: osebi
Keywords: gospodarsko poslovanje, novodobne pogodbe
Published: 21.09.2017; Views: 2401; Downloads: 130
.pdf Fulltext (1,03 MB)

3.
Model kompetenc zaposlenih v Upravni enoti Ljutomer
Milena Bratuša, 2013

Found in: osebi
Keywords: upravljanje človeških virov, kompetence, model kompetenc
Published: 26.09.2017; Views: 3649; Downloads: 157
.pdf Fulltext (664,29 KB)

4.
5.
6.
Poslovni načrt za ustanovitev podjetja Plezalni center, d.o.o.
Milena Praprotnik, 2012

Found in: osebi
Keywords: poslovanje, poslovni načrt, plezalni center, plezalne šole
Published: 03.07.2018; Views: 2109; Downloads: 136
.pdf Fulltext (638,89 KB)

7.
Primerjalno pravni vidiki vpliva zakonodaje na evropsko integracijo z vidika položaja gospodarstva in finančnega sektorja v EMU
Milena Cesar, 2016

Abstract: Prve ideje o združeni Evropi so se pojavile že pred začetkom druge svetovne vojne. Te ideje so postale realnost po letu 1945, ko se je Evropa znašla v hudi gospodarski in politični krizi. Tako je bila leta 1952 v Parizu podpisana Pogodba o ustanovitvi Evropske skupnosti za premog in jeklo. K podpisu pogodbe je pristopilo šest držav, ki so se zavzemale za skupni premogovniški in jeklarski trg. Želje po še večjem gospodarskem sodelovanju so v letu 1957 privedle do ustanovitve Evropske gospodarske skupnosti, ki temelji na Rimski pogodbi. Na podlagi te pogodbe so bile ustanovljene tudi prve institucije z namenom uresničevanja skupnih interesov držav članic. Integracija Evrope pa ni potekala le na ekonomskem, temveč tudi na političnem, denarnem in socialnem področju, kar je privedlo do nastanka Evropske unije, kakršno poznamo danes. Pogodba o Evropski uniji je bila podpisana v Maastrichtu leta 1992 in predstavlja pomemben mejnik pri povezovanju evropskih držav. Temelj evropske integracije so pogodbe, ki so se spreminjale hkrati s širitvami. Evropska unija trenutno šteje 28 držav članic. Za članstvo v Evropski uniji lahko zaprosi vsaka evropska država, ki deluje po pravilih tržnega gospodarstva in izpolnjuje pogoje glede spoštovanja človekovih pravic. Z vstopom v Evropsko unijo pa se države zavežejo uskladiti svoj pravni red z evropskim pravnim redom in tako priznati nadvlado prava Evropske unije. Nadgradnjo Evropske unije predstavlja Evropska monetarna unija, ki združuje države s skupno valuto - evrom. Za vstop v Evropsko monetarno unijo morajo države članice izpolnjevati konvergenčne kriterije, začrtane v Maastrichtski pogodbi.Po izbruhu gospodarske in finančne krize v letu 2008 se je Evropa znašla v težkem položaju. Nekatere države članice se soočajo z velikimi težavami na področju gospodarstva, javnih financ in finančnega sektorja. Zaradi obvladovanja nastalega položaja in zaščite evra bo v prihodnje prav gotovo prišlo do sprememb pravnega reda Evropske unije in s tem pogodb, na katerih temelji evropska integracija. V magistrskem delu je prikazan pomen evropskega pravnega reda za integracijo držav članic v prihodnosti in blažitev ter postopno reševanje problemov, s katerimi se le-te soočajo.
Found in: osebi
Published: 16.08.2018; Views: 2131; Downloads: 145
.pdf Fulltext (1,84 MB)

8.
Manjšinska politika Evropske Unije in Sveta Evrope
Milena Kalan, 2017

Abstract: Magistrsko delo obravnava manjšinsko politiko v Evropski Uniji (v nadaljevanju EU) in v Svetu Evrope (v nadaljevanju SE). Preko teoretičnih izhodišč in predpostavk ter analize primerov smo dokazali, da manjšinska politika EU in SE ne temelji na nedvoumnih in jasnih normah, ki bi jih morale države članice spoštovati na področju varstva manjšin. V Evropi zaradi tega ni celovitega manjšinskega varstva. Manjšinska politika je v državah članicah deležna različne razlage, kar omogoča različen pristop do manjšinskega varstva na vseh področjih. V Evropi je še vedno problem, kako vsem ljudem, posameznikom in skupinam, zagotoviti dejansko enakost ne glede na narodnostno ali etnično poreklo, jezik in vero. Nerešena manjšinska vprašanja lahko povzročijo konfliktne situacije in resno ogrozijo varnost in mir. Ravno nevarnost destabilizacije miru je povzročila, da države težijo k temu, da postanejo mesto za dogovarjanje in reševanje sporov v zvezi z manjšinami. Današnji številni migracijski tokovi, ki prihajajo v Evropo, bodo v prihodnosti spremenili sestavo prebivalstva v Evropi. Tudi zaradi tega mora manjšinska politika vsebovati jasne in nedvoumne norme, ki narekujejo njeno izvajanje in spoštovanje. Države članice bodo morale do te problematike pristopati na enak način, da ne bo prihajalo do razhajanj v zaščiti manjšin na evropskih tleh.
Found in: osebi
Published: 16.08.2018; Views: 2627; Downloads: 124
.pdf Fulltext (1,10 MB)

9.
Ekološka pridelava krompirja pod različnimi zastirkami
Milena Kalan, 2014

Found in: osebi
Keywords: krompir, zastirke, seno, poizkusi
Published: 20.03.2020; Views: 2170; Downloads: 89
.pdf Fulltext (2,02 MB)

10.
Povezanost med ergonomijo delovnega mesta, zdravjem, plačo in zadovoljstvom zaposlenih
Milena Ornik, 2019

Abstract: Delovno mesto je prostor, kjer človek preživi večino svojega življenja, zato je pomembno, da je primerno ergonomsko oblikovano in da služi tako psihološkim kot funkcionalnim potrebam delavca. Neprimerno ergonomsko oblikovano delovno mesto lahko na dolgi rok vodi k določenim telesnim poškodbam, kar pripelje do nezadovoljstva delavcev in težav z zdravjem. Ljudje se zaposlujejo zaradi prejemka finančnih sredstev, ki jim omogoča preživetje. Veliko se jih pri tem ne ozira, kako je v podjetju poskrbljeno za zdravstveno zaščito, s kakšnimi snovmi imajo opravka in kako nočno oziroma zdravju škodljivo delo vpliva nanje. Telo, ki nam je dano, in zdravje sta posebni vrednoti, ki ju je treba vzdrževati, da nam bosta služili še mnogo let. Pričujoče magistrsko delo prikazuje pomen ergonomije in slabše delovne pogoje, zaradi katerih delavec sicer prejema boljše plačilo, vendar ob tem škoduje svojemu zdravju in zadovoljstvu. Teoretični del se osredotoča na predloge, kako izboljšati delovna mesta, delovno okolje in delovne pogoje. Cilj empiričnega dela je ugotoviti razlike med podjetji, ki zaposlujejo gibalno ovirane osebe, in tistimi, ki jih ne, razlike med administrativnimi in proizvodnimi delavci ter s kakšnimi težavami se soočajo v posameznem oddelku.
Found in: osebi
Published: 03.09.2019; Views: 1826; Downloads: 180
.pdf Fulltext (2,41 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top