Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 10 / 10
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Uvedba davčnih blagajn v boju proti sivi ekonomiji
Dominik Fužir, 2016

Najdeno v: osebi
Ključne besede: siva ekonomija, FURS, davčne blagajne
Objavljeno: 21.09.2017; Ogledov: 3968; Prenosov: 142
URL Celotno besedilo (0,00 KB)

3.
4.
Davek od dohodka pravnih oseb in odtekanje kapitala iz države
Uroš Lovišček, 2015

Najdeno v: osebi
Ključne besede: davčni sistemi, davki, primerjave, finančne analize
Objavljeno: 07.04.2018; Ogledov: 2766; Prenosov: 126
.pdf Celotno besedilo (892,36 KB)

5.
UVEDBA DAVČNIH BLAGAJN V BOJU PROTI SIVI EKONOMIJI
Dominik Fužir, 2016

Opis: Siva ekonomija je pojav, ki ni nov in ga najdemo v vseh državah. Pomeni pa neregistrirano ali napačno prijavljeno proizvodnjo, neprijavljene zaposlene in neprijavljene dohodke, ki zato tudi niso obdavčeni. Pojav sive ekonomije močno vpliva na več služb v državi: na javne finance, na trg delovne sile, na višino in distribucijo dohodkov. Nadzor nad sivo ekonomijo izvaja FURS. FURS je zavezana k učinkovitemu delovanju in zaščiti vseh državljanov ter zaščiti najširšega družbenega interesa v Slovenji in EU pri pobiranju davkov, carin in pristojbin. Eden izmed ukrepov proti sivi ekonomiji je uvedba davčnih blagajn. Davčne blagajne so obvezne za vse gospodarske družbe, ki so zavezane za vodenje poslovnih knjig in evidenc, izdajanje računov za dobavo blaga oziroma storitev ter imajo plačilo dobave blaga oziroma storitev z gotovino. Davčne blagajne delujejo po načelu, da preden dobi stranka račun v roke, so podatki z računa že na FURS.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: siva ekonomija, FURS, davčne blagajne
Objavljeno: 10.08.2017; Ogledov: 3048; Prenosov: 187
.pdf Celotno besedilo (1,03 MB)

6.
Racionalizacija obračunov in izplačil službenih potovanj v sistemu Mferac
Stanislava Jereb, 2017

Opis: Diplomsko delo z naslovom Racionalizacija obračunov in izplačil stroškov službenih potovanj v sistemu MFERAC obravnava vsebino obračunov stroškov službenih potovanj v domovini in v tujino, zaposlenih pri neposrednih proračunskih uporabnikih in za katere vodi poslovne knjige Direktorat za javno računovodstvo. Analizirala sem način izstavitve potnih nalogov in obračunov stroškov službenih potovanj v sistemu MFERAC. Predstavila sem vse prednosti sistema, opozorila na pomanjkljivosti in podala predloge za izboljšave. Stroški službenih potovanj morajo biti obračunani v skladu s kolektivno pogodbo, davčno uredbo in uredbo, ki ureja službena potovanja v tujino. Višina izplačil dnevnic, dodatnega regresa za prehrano, višina kilometrine in višine neobdavčenih delov so zakonsko določene. Z diplomskim delom sem ugotovila, da sam način izstavljanja in obračunov stroškov službenih potovanj v sistemu MFERAC upošteva vse zakonske podlage in da program dovoljuje le z zakonom določene višine povračil. Opisala sem tudi posebne primere povračil, kot so službena potovanja po pravilih EU in povračila gostitelja. Analizirala sem prednosti uvedbe elektronskega poslovanja pri obračunih službenih potovanj. V sklepnem delu pa sem podala predlog uvedbe izplačil stroškov službenih potovanj skupaj s plačo. Navedla sem argumente za tak način in tudi možne omejitve.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: potni nalog, službeno potovanje v domovini, službeno potovanje v tujino, sistem MFERAC, Direktorat za javno računovodstvo
Objavljeno: 03.11.2017; Ogledov: 2273; Prenosov: 166
.pdf Celotno besedilo (2,83 MB)

7.
Transferne cene v javno-zasebnih zavodih
Tatjana Iliev, 2017

Opis: Povezane osebe, ki jih natančneje opredeljujeta 16. in 17. člen Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2), trenutno predstavljajo največji problem mednarodne obdavčitve. Zato so davčne zakonodaje posameznih držav praviloma zelo stroge glede določanja transfernih cen med povezanimi osebami. Predmet inšpiciranja so predvsem podjetja, ki poslujejo s tujimi povezanimi pravnimi osebami. Vsekakor pa ne gre zanemariti tudi poslovanja med povezanimi osebami v Sloveniji, težav, s katerimi se rezidenti soočajo pri določanju transfernih cen, in težav pri izbiri najprimernejše metode ter priprave dokumentacije za davčne organe. Pred podjetja se postavljajo velike zahteve glede priprave dokumentacije in posledično tudi poznavanja neodvisnega tržnega načela. Transferne cene in z njimi povezana dokumentacija vse bolj pridobivajo na pomenu, zato je profesionalni pristop k oblikovanju transfernih cen in pripravi dokumentacije nujno potreben. Le tako lahko davčni zavezanci primerno zagovarjajo cene med povezanimi osebami. Pri tem se mnogi sprašujejo, kdo je odgovoren za pripravo dokumentacije o transfernih cenah, čigava naloga je iskanje primerljivih cen na trgu in do kdaj naj bi bila dokumentacija pripravljena, če sploh seveda je potrebna. V prvi vrsti je to predvsem naloga vodstva, ki tesno sodeluje z vsemi oddelki v podjetju. Pri tem pa je pomembno, da je vključena tudi finančno-računovodska služba. Zavezancem, ki poslujejo zgolj s povezanimi osebami, rezidenti, ni treba zagotavljati in shranjevati dokumentacije vnaprej. Morajo pa jo predložiti na zahtevo davčnega inšpektorja. Davčnim potrebam lahko zadostimo le z ustrezno pripravljeno dokumentacijo, ki jo bomo znali pravilno in prepričljivo predstaviti davčnemu inšpektorju.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: transferne cene, povezane osebe, zavod, neodvisno tržno načelo, dokumentacija o transfernih cenah.
Objavljeno: 20.12.2017; Ogledov: 2982; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (1,07 MB)

8.
Posledice dviga davka od dohodka pravnih oseb na konkurenčnost gospodarstva
Tina Fele, 2019

Opis: Diplomsko delo obravnava posledice spremembe stopnje davka od dohodka pravnih oseb (DDPO) z dne 1. 1. 2017 na konkurenčnost gospodarstva v Sloveniji. Stopnja DDPO se je povečala za 2 % na 19 %. Naloga obravnava osnovni namen, vrsto davkov in olajšave v Sloveniji. Definiram in opišem dejavnike konkurenčnosti in jih podrobneje razdelam za Slovenijo. Obravnavam in potrdim negativno korelacijo med povišanjem DDPO v letu 2017 in konkurenčnostjo. Ugotavljam posledice uspešnosti poslovanja in mnenj z opravljeno raziskavo podjetij različnih velikosti, dejavnosti in izkušenj. Podjetja so v večini poslovala z dobičkom zaradi gospodarske rasti in posledično tudi več vplačala v državno blagajno. Zaradi spremembe davčne stopnje bodo podjetja manj zaposlovala in manj sredstev namenjala za zaposlene. Prav tako podjetja, ki v večini poslujejo s podjetji iz Slovenije, pričakujejo manj naročil v prihodnosti. Pričakuje se, da se bodo težje našli investitorji kot poprej. Ravno tako bodo podjetja manj vlagala v raziskovanje in razvoj, čeprav država spodbuja tovrstne naložbe z olajšavami. Podjetja pričakujejo tudi likvidnostne težave ob plačilu akontacije za DDPO in prav tako v večini namenjajo dobiček za ohranjanje denarnega toka v podjetju. Dobiček torej ostaja v podjetju in zelo malo podjetnikov trdi, da si izplačuje dosežen dobiček. Podjetniki ustvarjen dobiček vlagajo tudi v razvoj novih produktov/storitev, dolgoročna sredstva ter nagrade in bonuse zaposlenih. Ugotavljam, da dobiček ni le osnovni namen in cilj podjetja, temveč tudi orodje, ki zagotavlja, da podjetje ohrani stabilno poslovanje in konkurenčnost v prihodnosti.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: davek od dohodka pravnih oseb, konkurenčnost, gospodarska rast, človeški kapital, neposredne tuje investicije, davčne olajšave.
Objavljeno: 06.03.2019; Ogledov: 2429; Prenosov: 133
.pdf Celotno besedilo (1,67 MB)

9.
Davčna obremenitev nepremičnin v Sloveniji
Sara Accetto, 2020

Opis: Premoženje je del obdavčitve vse od časa, ko je davek postal del stvarnosti, pa do danes. V diplomskem delu želimo prikazati obdavčitev nepremičnin v Republiki Sloveniji. Namen diplomskega dela je izdelati konkreten pregled različnih obremenitev nepremičnin s ciljem ustvariti celovito sliko o davčnih omejitvah pri poslovanju z nepremičninami. V delu predpostavljamo, da želi posameznik povečati svoj donos iz poslovanja z nepremičnino. Zato v delu iščemo tudi odgovor o davčno optimalni organizacijski obliki. Delo je razdeljeno na več posameznih vsebinskih poglavij. Predstavlja splošne značilnosti poslovanja z nepremičninami; podrobno opredeljuje vrste obdavčitve nepremičnin; opisuje različne organizacijske oblike gospodarjenja z nepremičninami.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: nepremičnina, trg nepremičnin, stanovanjski (hipotekarni) kredit, lizing, hipoteka, davki
Objavljeno: 14.11.2020; Ogledov: 1450; Prenosov: 191
.pdf Celotno besedilo (1013,39 KB)

10.
Dodatni zaslužki fizičnih oseb v Sloveniji in njihova obdavčitev s poudarkom na osebnem dopolnilnem delu
Helena Urlep Avberšek, 2021

Opis: V diplomskem delu z deskriptivnim pristopom proučimo in predstavimo z zakonom določene možnosti, ki domačin in tujim fizičnim osebam na območju Republike Slovenije omogočajo ustvarjanje kratkotrajnih oziroma začasnih dodatnih zaslužkov. Ugotovimo, da fizične osebe lahko dodatne zaslužke ustvarjajo prek katerekoli pogodbe civilnega prava ali pa registrirajo osebno dopolnilno delo. Dijaki in študentje lahko delo opravljajo tudi prek študentske napotnice. Prejemniki socialne podpore oziroma nadomestila za čas brezposelnosti lahko lastne zaslužke ustvarjajo v omejeni višini. S komparativno metodo dela primerjamo obdavčitve posameznih oblik dela in analiziramo, s katero obliko dela je mogoče ustvariti največje neto zaslužke. Osebno dopolnilno delo v nalogi podrobneje obravnavamo in s kvantitativno metodo v obliki ankete odgovorimo na postavljena raziskovalna vprašanja. Potrdimo domnevo, da je osebno dopolnilno delo previsoko obdavčeno in s strani države premalo stimulirano. Predlagamo spremembe glede obdavčitve dohodkov in višine vrednotnice ter uvedbo davčnih in socialnih stimulacij ali pa ukinitev sistema vrednotnic, saj je trenutni sistem predrag tako za potrošnike kot izvajalce del.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: osebno dopolnilno delo, dohodki na podlagi drugega pogodbenega razmerja, študentsko delo, začasno in občasno delo, dopolnilne dejavnosti na kmetiji, začasni in občasni zaslužki fizičnih oseb
Objavljeno: 23.06.2021; Ogledov: 1024; Prenosov: 65
.pdf Celotno besedilo (3,63 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh