Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 28
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Uporabna vojaška etika Za vključujočo in varno družbo prihodnosti : magistrsko delo
Sabina Kečanović, 2020, master's thesis

Abstract: Bistvo obravnavane teme, na katerem sloni celotna argumentacija tega magistrskega dela, je iskanje uporabnih odgovorov na ključno vprašanje, kako v razmerah globalne negotovosti, kompleksnih varnostnih groženj, problemov in izzivov razviti nov in učinkovitejši način razmišljanja, kar je v danih razmerah visoke negotovosti in globalnega varnostnega tveganja že na svetovni ravni široko sprejet, nujen in neizogiben pogoj za preživetje ljudi in planeta Zemlja. Ob upoštevanju integralnega vidika raziskovanja so kot poglavitne metode uporabljene dialektična, primerjalna, zgodovinska in antropološka ter sociološka in aksiološka-deontološka metoda. Z mikrosociološkim pristopom, z delno strukturiranim intervjujem, s študijo primera (angl. case study) in z analizo sekundarnega gradiva so teoretične ugotovitve, ki potrjujejo glavno in delovne hipoteze, dodatno podkrepljene. Namen in cilj skupaj z rezultati raziskovalnega dela utemeljujejo potrebo po uporabni vojaški etiki in njenem integrativnem pristopu v Slovenski vojski. To je ključni rezultat tega magistrskega dela. V celoti je primerljiv s svetovnimi cilji trajnostnega razvoja ter vključujoče in varne družbe prihodnosti v Agendi 2030. Izvirnost in uporabnost sta doktrinarno utemeljeni s prizadevanji sodobnih moralnih filozofov za vrnitev etike k vsebinskim vprašanjem ter s primerjalnimi ugotovitvami, da je uporabna vojaška etika v svetovnem merilu uveljavljena v vojskah različnih držav in Zavezništva. Z vsem navedenim magistrsko delo Uporabna vojaška etika za vključujočo in varno družbo prihodnosti predstavlja nov in učinkovitejši pristop h krepitvi etike v Slovenski vojski, na vseh ravneh in področjih njenega normativnega okvira in delovanja, tako v nacionalnem varnostnem in obrambnem kot mednarodnem in diplomatskem pogledu.
Keywords: etika, moralna teorija, vključujoča in varna družba, uporabna vojaška etika
Published in ReVIS: 04.02.2022; Views: 1101; Downloads: 70
.pdf Full text (1,03 MB)

2.
Genocid kot zločin proti človečnosti in družbena smrt : magistrsko delo
Ervin Založnik, 2020, master's thesis

Abstract: Skupni interesi, kultura, jezik, geografsko poreklo, verovanja in veliko drugih dejavnikov ustvarjajo skupine kot prepoznavne otoke v oceanu človeštva. Mednarodno kazensko pravo si danes prizadeva, da to takšnih katastrof, kot je bili holokavst v drugi svetovni vojni in kasneje v Afriki, naj ne bi prišlo. Ióseb Besariónis dze Džugašvíli Stalin, je nekoč dejal: %Mednarodno pravo ima ogromno vizij, nima pa divizij, ki bi te vizije uresničevale.% Genocid in njemu podobni zločini so spremljevalec vsakdana in ne nujno posledica med- ali neposredno povojnega dogajanja. Seveda so vzroki različni, ampak lahko nekako omejimo motive, ki so rasni, etnični, verski in nacionalni. V svojem delu želim predstaviti še druge skupine, o katerih mednarodna konvencija ne govori kot skupinah, a so vseeno tarče večkratnega nasilja. Govorim o političnih in drugih skupinah, ki bi morda morale biti vključene v konvencijo. Drugi del naloge poskuša utemeljiti razliko med fizično in družbeno, se pravi socialno smrtjo, ki je prisotna v genocidu. Pokazati želimo, kako lahko družbena smrt ustvari škodo, ki je povsem enaka, če ne večja, ker je posledica dolgotrajnejših ran, zadanih z nasiljem nad skupino. Kot epilog naloge se poglobimo v problematiko največjega genocida kadar koli v človeštvu in poskušamo na kratko pregledati družbeno stanje staroselskih prebivalcev Amerik v sedanjosti.
Keywords: genocid, družbena smrt, holokavst, Mednarodno kazensko sodišče, etnocid, politicid, ameriški genocid
Published in ReVIS: 10.03.2021; Views: 1759; Downloads: 135
.pdf Full text (1,77 MB)

3.
4.
Pojem človekovega dostojanstva v zdravstvu in pravu : magistrsko delo
Linda Orzan, 2019, master's thesis

Abstract: Osrednji predmet proučevanja magistrskega dela je pojem dostojanstva in prava. Gre za temeljno človekovo pravico, ki je v vsakdanjem življenju pogosto kršena. Namen dela je opozoriti na to temeljno človekovo pravico, ko se posameznik znajde v vlogi pacienta in na kršitve te pravice, ki je pogosto prezrta. V raziskovalnem delu magistrskega dela smo ugotavljali poznavanje te pravice med pacienti, ki so že bili hospitalizirani. Raziskovalni del je temeljil na kvantitativni metodologiji dela. Vzorec je obsegal 92 hospitaliziranih pacientov. Hipoteze so bile preverjene s pomočjo statističnega paketa SPSS V24. Ugotovili smo slabše poznavanje pomena dostojanstvo med anketiranimi pacienti. Večina ne zna pojasniti, kaj obsega dostojanstvo oz. pravica do dostojanstva. Rezultati so pokazali na visoko mero spoštovanja dostojanstva pri komunikaciji z zdravstvenim osebjem. Zelo pogosto so anketiranim zagotovljeni stiki s svojci. Pogosto jim je zagotovljena enakost z drugimi pacienti pri obravnavi, omogočanje pogovora z zdravnikom in informiranje ter poslušanje. Niti redko niti pogosto jim je zagotovljeno varovanje osebnih podatkov, zasebnost in zagotavljanje miru. Najpogosteje anketirani pacienti zdravstvenemu osebju pripisujejo prijaznost, poslušnost in pozornost. Ugotovili smo, da je po oceni anketiranih najpogosteje razlog za kršitev pravice do dostojanstva pomanjkanje kadrov in to, da zaposleni nimajo na voljo dovolj časa. Pogosto sta razloga tudi slaba komunikacija in slabi odnosi med zaposlenimi. Opozorili smo na slabo ozaveščenost pacientov glede samega pojma dostojanstvo in na morebitno nespoštovanje oz. neupoštevanje dostojanstva pacientov pri zdravstveni negi.
Published in ReVIS: 07.01.2020; Views: 3036; Downloads: 277
URL Link to full text
This document has many files! More...

5.
6.
Institut zmote v rimskih pravnih virih : diplomsko delo
Helena Emilija Oberstar, 2009, undergraduate thesis

Keywords: zmota, rimsko pravo, pravna zmota, dejanska zmota, Gajeve Institucije, Justinjanove Institucije
Published in ReVIS: 29.05.2019; Views: 2371; Downloads: 118
.pdf Full text (501,43 KB)

7.
Živalska etika z vidika prava : vprašanje pravic živali
Nina Makovec, 2017, master's thesis

Published in ReVIS: 25.09.2018; Views: 2678; Downloads: 139
.pdf Full text (1,28 MB)

8.
Javna uprava, javni interes in družbena odgovornost : diplomsko delo
Stanislava Hlede, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi sem raziskala medsebojno povezanost etike in morale ter družbenega interesa in družbene odgovornosti v javni upravi. Javni uslužbenci opravljajo svoje delo tako, da vse dokumentirajo in arhivirajo, tako da je njihove odločitve in etičnost njihovih dejanj v posameznih postopkih mogoče preverjati. Večina se jih zaveda, da bo lahko njihovo delo in odločitve nekdo preverjal, presojal in ocenjeval lahko tudi po več desetletjih. Javni interes predstavlja vrednote in cilje družbe ter pomeni opredelitev zastavljenih skupnih ciljev in nalog družbe, opredelitev smernic. V praksi je opredeljevanje javnega interesa zaupano vsakokratni vladi. Javna uprava ga uresničuje v skladu s temeljnimi ustavnimi načeli in zakoni, pri čemer ne sme posegati v absolutne človekove pravice. Družbeno odgovorna družba je etično ozaveščena družba. Za etično ozaveščeno družbo lahko največ naredimo z izobraževanjem ljudi, na vseh stopnjah, od otroštva naprej. Družbeno odgovorna družba deluje v skladu z javnim interesom in s skupnimi cilji za prihodnost.
Published in ReVIS: 21.08.2018; Views: 3277; Downloads: 254
.pdf Full text (627,64 KB)

9.
Etična presoja demokratične in totalitarne države : magistrsko delo
Maksimiljan Zelnik, 2016, master's thesis

Published in ReVIS: 06.08.2018; Views: 2296; Downloads: 182
.pdf Full text (1,01 MB)

10.
Dialektična metoda in njena uporaba pri reševanju pravnih primerov : doktorska disertacija
Luka Martin Tomažič, 2017, doctoral dissertation

Abstract: Avtorjeva raziskava je osredotočena na razvoj dialektičnega modela argumentacije v pravu, ki ima idejno osnovo v Heglovi in sholastični dialektiki. Reševanje kompleksnih pravnih primerov je v okviru te metode v svojem bistvu vrednostno tehtanje, ki poteka kot dialektično soočanje potencialnih argumentov, ki skozi intelektualno dejavnost razlagalca privede do sinteze, se pravi do rešitve pravnega primera.Pri tem avtor sledi pojmovanju t.i. amsterdamske, pragma-dialektične,šole argumentacije, kidialektiko, logiko in retoriko razume kot medsebojno povezane pojmovne kategorije, ki jih je, v kontekstu pravniškega razlogovanja, smiselno preučevati hkratno. Medtem ko se pragma-dialektiki ukvarjajo zlasti z rekonstrukcijo in analizo argumentacije, kot poteka v pravni praksi, pa avtorja zanima razvoj modela, ki bo praktično uporaben in ne bo omogočal zgolj rekonstrukcije in analize, temveč tudi oblikovanje argumentacije, s čimer bo lahko v pomoč tudi praktikom, zlasti sodnikom in odvetnikom.Hkrati avtor, v okviru razvoja dialektične metode, proučuje pravilnost stališča, da je pravniško sklepanje v mnogih kompleksnih primerih entimemsko in da ne poteka v obliki običajnega silogizma. Klasična pravna teorija pravniško razlogovanje namreč pojmuje kot silogistično, avtor pa meni, da je pravilneje, da ga v mnogih kompleksnih primerih, v katerih obstaja potreba po vrednostnem tehtanju, pojmujemo kot entimemskega, saj pri sklepanju pogosto obstajajo skrite premise. Pri tem sledi Waltonovi definiciji in kot entimem pojmuje vsako sklepanje, ki ima eno ali več premis, ki niso eksplicitno navedene, ampak so potrebne, da bi lahko iz besedila izluščili celotno sklepanje.
Keywords: reševanje kompleksnih pravnih primerov, hegeljanska dialektika, kvalitativni preskok
Published in ReVIS: 06.08.2018; Views: 3274; Downloads: 241
.pdf Full text (1,88 MB)

Search done in 0.28 sec.
Back to top