Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
OZN in problem statusa Palestine ter Jeruzalema
Lucija Osim, 2019

Abstract: Že več desetletij izraelsko-arabski spor predstavlja največji dejavnik destabilizacije Bližnjega vzhoda, ki ima razsežnosti preko meja regije. V jedru spora je Jeruzalem, mesto, ki je razpeto med tremii religijami in ki je okupirano s strani Izraela kljub svojemu posebnemu statusu. Območje bivše mandatne Palestine tako predstavlja ozemlje nenehnih sporov med Izraelci in Palestinci za uresničitev lastnega načela do samoodločbe. Na videz nerešljivo palestinsko vprašanje je bilo s strani mandatne sile Velike Britanije predano novonastali organizaciji OZN, ki naj bi ga razrešila in poiskala pravično rešitev v novem svetovnem redu. ZN so kmalu sprejeli znano delitveno resolucijo, ki še danes predstavlja temelj razrešitve palestinskega vprašanja. Ta je predvidevala nastanek dveh držav z internacionalizacijo Jeruzalema. Vendar zaradi pomanjkanja politične volje in nenehnega spreminjanja stanja s strani Izraela na tleh bivše mandatne Palestine je ta ostala neuresničena. Današnje dogajanje na tistem delu sveta pa ne kažejo na to, da bi v kratkem prišlo do pravične rešitve. V diplomski nalogi bom poskušala na najboljši način z deskriptivnim pristopom in analitično metodo prikazati delovanje OZN in njen prispevek k razrešitvi statusa Jeruzalema in Palestine. Opredelila bom status svetega mesta in Palestine skozi sprejete resolucije OZN ter kritično ocenila (ne)zadostnost delovanja poglavitnega organa, Varnostnega sveta OZN.
Found in: osebi
Published: 26.08.2019; Views: 1746; Downloads: 139
.pdf Fulltext (1,19 MB)

2.
Obvezna mediacija
Lucija Osim, 2024

Abstract: Mediacijo se, kot eno izmed oblik alternativnega reševanja sporov, obravnava kot prostovoljni postopek. Načelo prostovoljnosti velja v vseh fazah, kar pomeni, da se postopek začne, teče in konča ob soglasju strank. Omenjeno načelo spada med redke kogentne norme Zakona o mediaciji v civilnih in gospodarskih zadevah in predstavlja bistveno značilnost mediacije. Kljub temu načelo prostovoljnosti ni absolutno, saj v slovenskem pravnem prostoru obstajajo zakonske izjeme. Te zakonske izjeme uvajajo in določajo institut obvezne mediacije, ki omejuje, če ne celo izključuje, načelo prostovoljnosti in dopušča prekinitev sodnega postopka za maksimalen čas treh mesecev. Med vsemi zakoni izstopa Zakon o brezplačni pravni pomoči, ki je uvedel obvezno mediacijo za upravičenca brezplačne pravne pomoči. V tem primeru zakon določa obveznost soglašanja in sodelovanja v postopku. Glede na zakonsko dikcijo, načelo prostovoljnosti v primeru Zakona o brezplačni pomoči ni več relevantno. Prav tako pod vprašaj postavlja uresničevanje ustavnega načela enakopravnosti, ki naj bi ga prav ta zakon uresničeval. Skozi analizo pravnih predpisov in sodne prakse, ter na podlagi statističnih podatkov uspešnosti mediacijskih postopkov, bodo podani odgovori na vprašanja, ki se postavljajo pri institutu obvezne mediacije. Namen magistrskega dela je ugotoviti, ali je obvezna mediacija skladna s temeljnim načelom prostovoljnosti in pravico do poštenega sojenja, ki jo določa Evropska konvencija o človekovih pravicah, ter ali je ureditev v Zakonu o brezplačni pravni pomoči v dopustnih mejah ustavne pravice do sodnega varstva in načela enakopravnosti.
Found in: osebi
Keywords: obvezna mediacija, pravica do sodnega varstva, načelo enakopravnosti, pravica do poštenega sojenja, brezplačna pravna pomoč, načelo prostovoljnosti
Published: 16.04.2024; Views: 76; Downloads: 2
.pdf Fulltext (1,13 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top