Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Socialna omrežja v podjetju z odprtokodno izvedbo
Haris Berbić, 2012

Abstract: V magistrski nalogi je predstavljena vloga socialnih omrežij v organizacijah na primeru vzgojno-izobraževalne ustanove. Socialno omrežje v organizaciji je namenjeno združevanju strokovnih delavcev, hkrati pa ponuja več oblik in načinov komunikacije na posameznih kanalih s poudarkom na izboljšanju komunikacije v sami organizaciji. Pri razvoju je bila uporabljena prototipna metodologija razvoja informacijskih sistemov. Razvoj smo pričeli z analizo zahtev, kjer smo zbrali vse potrebne zahteve, ki smo jih z načrtovanjem in različnimi modeli natančno definirali. Sledila je analiza in ovrednotenje odprtokodnih programske opreme za podporo socialnemu mreţenju, na podlagi katerega je bila izbrana platforma Joomla. Izvedba omrežja je potekala preko strategije in tristopenjskega načrta. Sledi predstavitev vseh uporabljenih programskih paketov z svojo namembnostjo. V nadaljevanju je predstavljeno omrežje kot rezultat razvoja ter prilagoditev omrežja z razvojem komponente za enovrstno analizo socialnega omrežja. Predstavljeno delo podaja enega od možnih načinov kako uporabiti tehnologijo spletnih storitev za ustvarjanje dodane vrednosti preko uporabe socialnega mreženja. Programska rešitev je podlaga za nadaljnje izboljšave in razmišljanje na področju uporabe tehnologije spletnih storitev.
Found in: ključnih besedah
Keywords: socialno omrežje, podjetje, organizacija, analiza socialnega omrežja, odprta koda, magistrska naloga
Published: 08.08.2018; Views: 3314; Downloads: 143
.pdf Fulltext (2,54 MB)

2.
Primerjava dveh lahkih ogrodij za izdelavo spletnih aplikacij na primeru procesa sestave lokalne košarice
Dejan Lokar, 2014

Abstract: V diplomski nalogi primerjam dve odprtokodni ogrodji za izdelavo spletnih aplikacij na strani odjemalca, ki vodijo v arhitekturo preprostega strežnika in zahtevnega odjemalca. Ogrodji primerjam s primerjalno analizo na primeru izgradnje aplikacije za povezovanje lokalnih ponudnikov hrane in glede na njuni skupnosti. Med raziskavo izpostavljam prednosti in slabosti ogrodij. Na podlagi ugotovitev na koncu izberem najbolj primerno.
Found in: ključnih besedah
Keywords: spletna aplikacija, odprta koda, Angular, Ember, ogrodje
Published: 20.08.2018; Views: 2542; Downloads: 137
.pdf Fulltext (760,67 KB)

3.
Zajem zahtev in razvoj specifikacij za razširitev odprtokodne platforme LOKeT za namene elektronskega mobilnega poslovanja
Klemen Hrovat, 2014

Abstract: Neposredna prodaja pridelovalcem omogoča možnost dodatnega zaslužka na kmetiji, vendar zahteva od njih veliko dodatnega truda, časa ter znanja trženja. Veliko kmetov zna pridelati hrano in izdelati izdelke, ne znajo pa jih tržiti. Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu je razvila mobilno aplikacijo LOKeT (lokalna elektronska tržnica), ki pridelovalcem omogoča sodoben način promocije in prodaje lokalno pridelane hrane, potrošnikom pa lažje iskanje pridelovalcev. V diplomski nalogi smo naredili pregled popularnih elektronskih plačilnih sistemov in pregled odprtokodnih in lastniških platform za elektronsko poslovanje, ki razvijalcem aplikacije omogočajo enostaven pregled. Naredili smo tudi diagrame, ki prikazujejo trenutno in poznejše delovanje (razširjeno z elektronskimi plačilnimi sistemi) mobilne aplikacije. Predlagali smo, katere odprtokodne poslovne modele in plačilne sisteme bi lahko v prihodnosti uporabljala aplikacija.
Found in: ključnih besedah
Keywords: elektronsko poslovanje, odprta koda, elektronski plačilni sistemi, LOKeT, mobilno poslovanje
Published: 21.08.2018; Views: 2376; Downloads: 121
.pdf Fulltext (1,03 MB)

4.
Izboljšava odprtokodne platforme mobilne aplikacije za neposredno komunikacijo med proizvajalci in potrošniki
Dejan Zidar, 2014

Abstract: Odprta koda je metodologija razvoja programske opreme, ki omogoča popoln dostop do izvorne kode nekega programskega produkta. Je model, ki ponuja sodelovanje skupnosti pri razvoju programske opreme ter je na voljo vsem za nadaljnji razvoj in izboljšave. V primerjavi z lastniškim programjem ima učinkovito in dobro podprto razvojno dokumentacijo. Odprtokodne tehnologije so tudi ena izmed možnosti pri pristopu načrtovanja določene platforme ali aplikacije. V diplomski nalogi sem raziskal prisotnost poslovnih modelov v odprtokodnih tehnologijah ter njihov doprinos k učinkovitejšemu načrtovanju in integraciji mobilnih aplikacij. V aplikativnem delu naloge sem se osredotočil na primer mobilne aplikacije LOKeT, ki povezuje lokalne proizvajalce hrane in potrošnike. Preučil sem arhitekturo aplikacije, jo ustrezno dokumentiral in testiral. Pri tem sem analiziral gradnike aplikacije ter izvedel izboljšave za potrošnika.
Found in: ključnih besedah
Keywords: odprta koda, odprtokodno razvojno okolje, prosto programje, arhitektura razvojnega okolja, mobilna aplikacija, LOKeT
Published: 21.08.2018; Views: 2667; Downloads: 131
.pdf Fulltext (2,75 MB)

5.
Iskanje rezervnih delov s pomočjo QR kode
Maja Zoran, 2019

Abstract: QR koda je znana že vrsto let, razširila in uporabljati pa se je začela bolj intenzivno zadnjih nekaj let. Na razvoj je vplivala vedno večja prisotnost pametnih telefonov med uporabniki ter uporaba novih orodij. QR koda je pomagala premagati razkorak med tiskanimi in digitalnimi mediji. Na začetku magistrske naloge so predstavljene teoretične osnove – splošno o črtnih kodah ter podrobno opisana ena od vrst črtne kode – QR koda. V nadaljevanju je predstavljena uvedba in uporaba QR kode v izbranem proizvodnem podjetju. Na koncu magistrske naloge sem na podlagi rezultatov učinkovitosti uvedbe QR kode v proizvodnjem podjetju rešitev ocenila kot pozitivno. Cilj magistrske naloge je bil bolje spoznati pojem QR koda, njeno delovanje in uporabo. Rezultati so pokazali, da je pravilna in natančno načrtovana QR koda lahko zelo uporabna. Pri tem moramo upoštevati, da moramo okolico seznaniti z njimi ter jim predstaviti njihovo uporabo in prednosti.
Found in: ključnih besedah
Keywords: črtna koda, QR koda, uporaba, uporaba v podjetju, prednosti, slabosti
Published: 13.11.2019; Views: 2675; Downloads: 0

6.
Analiza kibernetskih napadov v geopolitično izpostavljenih državah na območju Evrope v primerjavi s Slovenijo
Boštjan Špehonja, 2021

Abstract: Internet je nevaren prostor, kjer poteka pravo kibernetsko vojskovanje. To smo dokazali s postavitvijo laboratorija detekcijskega sistema na štirih strežnikih v Angliji, Nemčiji, Srbiji in Sloveniji. Na strežnike smo namestili senzorje različnih internetnih storitev, s katerimi smo zaznavali in lovili poizkuse napadov. Vsi štirje strežniki so imeli enako postavitev po šest senzorjev; senzor varne lupine, senzor protokola za prenos datotek, senzor ranljive spletne strani, senzor za deljenje datotek, senzor za vzpostavitev navideznega zasebnega omrežja in senzor protokola za strukturiran povpraševalni jezik za delo s podatkovnimi bazami. Pridobljene podatke smo zapisovali na peti, neodvisni strežnik v podatkovno bazo. V magistrskem delu smo z eksperimentom proučili hipotezo, ali je pogostost hekerskih napadov izven Slovenije večja. Odgovorili smo si na vprašanje, ali je izvor hekerskih napadov, ki se izvedejo v Sloveniji, v večini primerov izven Slovenije. Eden izmed senzorjev je omogočal zajem zlonamerne programske opreme. Na podlagi zajetih vzorcev smo izvedli analizo, ali se je na strežnik v Sloveniji naložila datoteka z ranljivostjo ničtega dne. V zadnjem zastavljenem vprašanju smo želeli dokazati, da bo strežnik v Sloveniji napadan iz drugih izvorov kot preostali strežniki.
Found in: ključnih besedah
Keywords: kibernetska varnost, honeypot, hekerji, zlonamerna programska koda, kibernetski napadi, kibernetske grožnje
Published: 28.09.2021; Views: 1148; Downloads: 98
.pdf Fulltext (949,36 KB)

7.
Prikaz razvojnega cikla aplikacije po principih metodologije Devops
Luka Kidrič, 2022

Abstract: V magistrski nalogi podrobno predstavimo metodologiji DevOps in IaC (infrastruktura kot koda), ki postajata vedno bolj popularni pri razvoju kompleksnih programskih rešitev. Ogledamo si tudi najbolj pogosto uporabljena orodja, ki nam pomagajo pri vzpostavitvi razvojnega procesa po načelu omenjenih metodologij, nekatera od njih pa tudi uporabimo pri izdelavi avtomatiziranega razvojnega procesa. Kot primer smo izdelali spletno aplikacijo, ki temelji na arhitekturi mikrostoritev. Te storitve smo kontejnerizirali, pripravili teste enot (angl. unit tests) in jih s pomočjo orodja Kubernetes nato tudi uspešno lansirali na Googlovi oblačni platformi (GCP). Uporabili smo tudi orodje Terraform, ki nam je omogočilo, da smo celotno infrastrukturo definirali s kodo in se tako držali principov IaC. Uporabo vseh omenjenih orodij na koncu povežemo z rešitvijo GitHub Actions, ki omogoči, da ustvarimo cevovod CI/CD (neprekinjena integracija in neprekinjena dostava), ki spremlja vsako našo spremembo v kodi in po potrebi posodobi našo aplikacijo.
Found in: ključnih besedah
Keywords: DevOps, Infrastruktura kot koda (IaC), Cevovod CI/CD, Kubernetes, Docker, Terraform, GCP
Published: 15.07.2022; Views: 953; Downloads: 99
.pdf Fulltext (2,46 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top