Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Psihosocialna podpora za obvladovanje psihosocialnih obremenitev medicinskih sester
Tadeja Kolander, 2022

Abstract: Psihosocialne obremenitve medicinskih sester so sestavni del poklica in povsem se jim ni možno izogniti. Delujejo kot indirektna tveganja, saj povzročajo stres in kadar je učinek stresnih reakcij prepogost, nastajajo številne negativne posledice za psihofizično zdravje. V magistrskem delu smo opisali negativne učinke kronične stresne reakcije, sindrom izgorelosti in poklicno posttravmatsko stresno motnjo. Negativni učinki psihosocialnih obremenitev se ne kažejo le na zdravju medicinskih sester, pač pa pomembno vplivajo na zadovoljstvo pri delu, varnost pacientov in delovanje zdravstvenih organizacij, zato je pomembno prepoznavanje le teh in obstoj ustreznih ukrepov za njihovo obvladovanje. V magistrskem delu smo opredelili nabor ukrepov za obvladovanje psihosocialnih obremenitev medicinskih sester s stališča posameznika in delovnih organizacij. V empiričnem delu naloge smo uporabili kvalitativno raziskovalno paradigmo in se z intervjuji poglobili v individualno doživljanje psihosocialnih obremenitev medicinskih sester sodelujočih v raziskavi. Ugotovili smo, da se večina s psihosocialnimi obremenitvami pri delu srečuje vsakodnevno, skoraj vsi intervjuvanci pa nekajkrat tedensko. Najizraziteje izstopajo obremenitve povezane s pomanjkanjem kadra v zdravstveni negi, kar posledično vodi do velikih delovnih obremenitev, časovnih pritiskov, dodatnih izmen dela in slabše kakovosti dela. Večina sodelujočih v raziskavi psihosocialne obremenitve obvladuje z aktivacijo lastnih virov moči in podpornega socialnega omrežja. Strokovne pomoči se ne poslužujejo. Kot glavni ukrep za lažje obvladovanje obremenitev so vsi izpostavili potrebo po večjem številu zaposlenih. Iz omenjenega izhaja ugotovitev, da sta v povezavi z opisano problematiko pomembna ukrepa sprejetje novih standardov in normativov za zdravstveno nego, ki bi zagotavljali dovolj zaposlenih, ter ustreznejše vrednotenje dela medicinskih sester. S tem bi zagotovili tudi kvalitetnejšo, predvsem pa varnejšo obravnavo pacientov. Z magistrskim delom želimo dvigniti nivo osveščenosti glede opisane problematike in obenem izpostaviti pomen sistemske ureditve dostopnosti strokovne pomoči za obvladovanje psihosocialnih obremenitev medicinskih sester, k čemur bi lahko pomembno prispevali psihosocialni svetovalci (izvajanje izobraževanj, razbremenilnih pogovorov, supervizije in psihosocialnega svetovanja).
Found in: ključnih besedah
Keywords: psihosocialne obremenitve, medicinske sestre, posledice, kronična stresna reakcija, sindrom izgorelosti, obvladovanje psihosocialnih obremenitev, magistrske naloge
Published: 23.12.2022; Views: 600; Downloads: 73
.pdf Fulltext (1,64 MB)

2.
Mobbing in sindrom izgorelosti pri varnostnem osebju v zasebnem varovanju
Biba Bernik, 2023

Abstract: Področje zasebnega varovanja je z vidika raziskav zelo slabo zastopano. Prav tako je zelo malo znanstveno podprtih strokovnih člankov ali druge literature, ki se dotika tematike mobbinga in sindroma izgorelosti ter njune povezave in vplivanja na delo, ki ga ponujajo zasebno varnostna podjetja kot na posameznika oziroma varnostno osebje. Diplomska naloga je tako eden od začetnih temeljev, ki raziskuje področje mobbinga in sindroma izgorelosti pri varnostnem osebju ter pomaga doumeti, kako nevarni so lahko vplivi omenjenih pojavov na okolico in na samo psihofizično sposobnost. Namen raziskave je ugotoviti prisotnost in povezanost mobbinga ter sindroma izgorelosti, raziskati vplive elementov mobbinga na sindrom izgorelosti in ključne dejavnike, povezane s psihofizično sposobnostjo varnostnega osebja ter nenazadnje prav tako opozoriti na potencialne nevarnosti, s katerim se srečuje varnostno osebje vsakodnevno, zaradi prisotnosti mobbinga in vpliva na sindrom izgorelosti. Empirični del temelji na kvantitativni metodologiji, ki je bila obravnavana na vzorcu dvestosedeminštiridesetih anketiranih, s katero smo ugotavljali povezave in vplive mobbinga na sindrom izgorelosti. Zaznana je bila prisotnost obeh pojavov ter dokazan vpliv mobbinga na sindrom izgorelosti. S pridobljenimi rezultati in ugotovitvami bo lažje razumeti, predvideti ter oceniti možna tveganja pri samem delu tako za posameznika kot, kakšen vpliv bi lahko slednje imelo na delo in posledično na zasebno varnostno podjetje. Z večjo prepoznavnostjo tveganj nameravamo vzpodbuditi razmišljanje o preventivnem ukrepanju in njegovem udejanjanju.
Found in: ključnih besedah
Keywords: mobbing, sindrom izgorelosti, varnostno osebje, psihofizična sposobnost, varnost, nevarnost
Published: 16.09.2023; Views: 373; Downloads: 23
.pdf Fulltext (1,03 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top