Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Pravice pacientov v zdravstvu
Diana Dević, 2016

Abstract: Človekove pravice so pravice vseh nas. Zapisane so v Splošni deklaraciji človekovih pravic, raznih mednarodnih aktih, konvencijah in tudi v Ustavi Republike Slovenije. Najdemo jih tudi v posameznih zakonih. Omogočajo nam, da si življenje krojimo sami,gledano teoretično. Pred zakonom smo vsi enaki, imamo pravico do socialne varnosti, do zdravstvenega varstva. V vsakdanjem življenju se večkrat srečamo z zdravstvenimi ustanovami, zdravniki, pacienti. Zgodi se, da pride tudi do napak pri zdravljenju. Žal, ljudje niso vedno seznanjeni s svojimi pravicami in možnostmi varstva le-teh. V nalogi bom opredelila,kaj so pravice na področju zdravstva, kdo nam jih omogoča, na kakšen način jih uveljavljamo oz uresničujemo. Z nalogo želim prikazati, ali je sistem naravnan tako, da dejansko ščiti paciente. Ali je korupcija, ekonomija močnejša od osnovnih pravic, katere bi morale biti venomer spoštovane in cenjene. Ljudi želim seznaniti s pojmom pacientove pravice, kajti nikoli ne vemo, kdaj bomo označeni z besedo pacient. V takšnih primerih je bolje vedeti,kaj sploh spada v to skupino pravic, kako se obvarujemo pred kršitvami, kako postopamo v primeru nespoštovanja pravic.
Found in: ključnih besedah
Keywords: pravice pacientov, zdravstvo, napake v zdravstvu, odgovornost v zdravstvu
Published: 12.07.2018; Views: 3270; Downloads: 269
.pdf Fulltext (1,29 MB)

2.
Odškodninska odgovornost za zdravniške napake s pregledom sodne prakse
Edi Babić, 2023

Abstract: Temeljna značilnost medicine je varstvo zdravja in življenja pacientov, kar je mogoče zagotoviti le s kakovostno zdravstveno oskrbo, z upoštevanjem in uporabo najsodobnejših dognanj zdravstvene stroke ter ravnanjem zdravnika v skladu s pravili stroke in izkazovanjem visoke stopnje skrbnosti, ki se pri opravljanju zdravniškega poklica zahteva in utemeljeno pričakuje. Do strokovnih napak prihaja pri opravljanju vsakega poklica in v zdravstvu ni nič drugače. Nedvomno pa so strokovne napake v tem primeru najbolj nezaželene in včasih celo usodne. Temeljni namen magistrskega dela je celovito obravnavati problematiko odškodninske odgovornosti v primeru zdravniških napak, pri čemer dognanja teorije dopolnjujemo s stališči sodne prakse. Skladno z namenom magistrskega dela so cilji usmerjeni v analizo normativne ureditve odškodninske odgovornosti pri nas, preučitev razmerja zdravnik – pacient z vidika odgovornosti za zdravniško napako, analizo sodne prakse in predstavitev značilnosti nekrivdnega sistema odškodninske odgovornosti ter izzivov, ki jih prinaša razvoj umetne inteligence v zdravstvo na področju odškodninske odgovornosti. Skozi izčrpno predstavitev t. i. klasičnega sistema odškodninske odgovornosti za zdravniške napake, kot ga poznamo pri nas in ki je prevladujoč tudi v primerjalnem pravu, smo predstavili nekrivdni sistem odškodninske odgovornosti, ki pomeni odmik od klasičnih mehanizmov odškodninske odgovornosti. Primerjali smo značilnosti obeh sistemov odškodninske odgovornosti, njune prednosti in pomanjkljivosti ter opozorili na izzive, s katerimi se bodo klasični sistemi odškodninske odgovornosti soočali v zvezi z uvajanjem sistemov umetne inteligence v zdravstvo. Ugotavljamo, da bodo pravne reforme nujne in neizogibne ter da bodo odškodninski sistemi morali slediti razvoju digitalne tehnologije in uravnotežiti procesnopravni položaj strank s ciljem zaščititi pravice oškodovanca kot šibkejše stranke, saj bi v nasprotnem primeru lahko prihajalo tudi do situacij, ko bi oškodovanec, ki je škodo v posledici delovanja sistema umetne inteligence dejansko utrpel, ostal brez ustreznega nadomestila za tako nastalo škodo, kar pa je pravno nedopustno.
Found in: ključnih besedah
Keywords: odgovornost, zdravniška napaka, klasični sistem krivdne odškodninske odgovornosti, sistem nekrivdne odškodninske odgovornosti, sistemi umetne inteligence v zdravstvu
Published: 25.05.2023; Views: 451; Downloads: 71
.pdf Fulltext (723,21 KB)

3.
Državna ureditev sodnega varstva pravic v zdravstvu v Republiki Sloveniji
Anka Mohorič Kenda, 2024

Abstract: V doktorski disertaciji so predstavljene pravne podlage, na katerih je utemeljena državna ureditev sodnega varstva pravic v zdravstvu in kritični pogled na normativno ureditev. Izpostavljene so ugotovljene pomanjkljivosti uresničevanja pravic pacientov in pojasnjen je njihov pomen pri uresničevanju sodnega varstva pravic v zdravstvu v Republiki Sloveniji. V okviru vsebinske utemeljitve ureditve sodnega varstva pravic v zdravstvu v Republiki Sloveniji so oblikovana merila za ravnanje v postopkih odločanja o neposlovni odškodninski odgovornosti in utemeljeni mehanizmi za varovanje pravic pacientov. Postavljena so izhodišča za določanje meril za vzpostavitev odgovornosti v zdravstvu. Pričujoča disertacija ponuja drugačen pogled k pomenu pravičnega zadoščenja v zdravstvu, kar izhaja iz pregleda številnih sodb Evropskega sodišča za človekove pravice, Sodišča Evropske unije in nacionalnih sodišč Republike Slovenije. Razpravlja o razumevanju instituta pravičnega zadoščenja, kadar je oškodovanec žrtev kršitve pravic po Evropski konvenciji o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (v nadaljevanju: EKČP) in njenih protokolih ter upravičen do pravične denarne odškodnine za nepremoženjsko škodo. Uresničevanje pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja ne zagotavlja posebnih zakonskih določb, na podlagi katerih bi pacient, ki je prizadet v svojih pravicah, lahko uveljavljal pravico do pravičnega zadoščenja na podlagi 41. člena EKČP. Kar pa ne pomeni, da pravno priznana pravica do sojenja v razumnem roku v našem pravnem redu ni urejena. Zastavlja se zgolj vprašanje, ali je pravno urejena v zadostni meri. Iz raziskovalnih ugotovitev te disertacije izhaja, da obstoječa pravna ureditev v Republiki Sloveniji v celoti ne zagotavlja učinkovitega sredstva za uresničevanje sodnega varstva pravic pacientov. Le-to ni zagotovljeno v času trajanja kršitve in vse do odprave njenih posledic.
Found in: ključnih besedah
Keywords: pravica do sodnega varstva v zdravstvu, pravično zadoščenje, nepremoženjska škoda, merila nepremoženjske škode, žrtev v zdravstvu, odgovornost za zdravniške napake
Published: 15.05.2024; Views: 41; Downloads: 3
.pdf Fulltext (2,29 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top