Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 262
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
2.
Model uspešnega staranja za zagotavljanje zadovoljstva z življenjem in subjektivne blaginje LGBTQ+ starejših odraslih : doktorska disertacija študijskega programa tretje bolonjske stopnje Socialna gerontologija
Mihael Nedeljko, 2024, doctoral dissertation

Abstract: Starejši odrasli so heterogena skupina, med katerimi so tudi LGBTQ+ osebe, ki se soočajo z dodatnimi izzivi zaradi družbenih norm, kot so diskriminacija, stigma, homo-, bi- ali transfobija, kar vpliva na njihovo zmožnost uspešnega staranja, na njihovo zadovoljstvo z življenjem in na subjektivno blaginjo. Doktorska disertacija temelji na teoriji uspešnega staranja Rowa in Kahna (1997), ki pravita, da so fizično (telesno) in duševno zdravje ter socialna mreža dejavniki uspešnega staranja. Teorijo uspešnega staranja smo nadgradili z dodatnima dejavnikoma – integrirano zdravstveno in socialno oskrbo ter bivanjskim okoljem. V disertaciji odgovarjamo na temeljno znanstvenoraziskovalno vprašanje, ali dejavniki uspešnega staranja vplivajo na zadovoljstvo z življenjem in na subjektivno blaginjo pri LGBTQ+ starejših odraslih. Pri tem smo zasnovali mavrični model zagotavljanja zadovoljstva z življenjem in subjektivne blaginje. Razvili in validirali smo novo mersko lestvico uspešnega staranja LGBTQ+ starejših odraslih, imenovano mavrična lestvica uspešnega staranja – R-SAS. Potrjujemo vpliv dejavnikov uspešnega staranja – fizičnega in duševnega zdravja, socialne mreže in bivanjskega okolja na zadovoljstvo z življenjem, kakor tudi vpliv zadovoljstva z življenjem na subjektivno blaginjo pri LGBTQ+ starejših odraslih. Vpliva integrirane socialne in zdravstvene oskrbe kot dejavnika uspešnega staranja na zadovoljstvo z življenjem nismo potrdili. Družba kot celota in socialna gerontologija kot veda s specialnimi znanji na področju staranja se morata s skupnimi močmi zavzemati za uspešno staranje vseh ljudi, neglede na spolno usmerjenost, spolno identiteto, spolni izraz ali kakšne druge človekove fenotipske značilnosti.
Keywords: LGBTQ+ starejši odrasli, uspešno staranje, zadovoljstvo z življenjem, subjektivna blaginja
Published in ReVIS: 15.01.2025; Views: 325; Downloads: 20
.pdf Full text (3,29 MB)

3.
4.
5.
Hitri prekrškovni postopek pooblaščenih uradnih oseb v Sloveniji v času razsajanja COVID-19 : magistrsko delo
Mladen Kosi, 2024, master's thesis

Abstract: Epidemija COVID-19 je postavila svet pred izzive, ki so zahtevali prilagoditev številnih sistemov, vključno s pravnim in prekrškovnim. V času epidemije so uradne pooblaščene osebe v Republiki Sloveniji izvajale nadzor in omejitve s hitrimi postopki o prekrških. V magistrskem delu obravnavamo hitri postopek o prekršku v luči učinkov pandemije. V času epidemije COVID-19 v Sloveniji se je hitri prekrškovni postopek izkazal kot bistveno orodje za izvajanje zajezitvenih ukrepov, ki so učinkovito zaustavili prenos okužbe z virusom. Dolžnost uradno pooblaščenih oseb je bila izvajati nadzor in izrekati sankcije v skladu s sprejetimi predpisi. Ta postopek je bil zasnovan za zaščito javnega zdravja in takojšen odziv na kršitve pravil. Medtem, ko je bila bistvena hitrost, je bilo treba zagotoviti tudi zakonitost in strokovnost v postopkih. Magistrsko delo se osredotoča na iskanje ravnovesja med spoštovanjem pravnih načel in pravic posameznika ter hitrim odzivom na kršitve. Obravnava tudi vprašanja nadzora in preglednosti v zvezi z izvajanjem hitrega postopka. Nujna je analiza učinkovitosti hitrega postopka o prekršku v času pandemije, da bi razumeli, kako se pravni sistem spopada s krizami. Petletno preverjanje števila obravnavanih prekrškov v Sloveniji je v magistrskem delu dalo odgovor naraščanja prekrškov za zajezitev ukrepov za prenos okužbe z virusom in padanja drugih prekrškov zaradi uredb vlade, poleg vloge pooblaščenih organov, ki so nosili težo izvrševanja ukrepov ob zagotavljanju pravne zaščite in spoštovanja temeljnih pravic. Za zaključek dobimo odgovore, kako bi lahko v prihodnosti oblikovali postopke in predpise, pridobljene iz epidemije, zlasti glede strokovnosti in zakonitosti. Dejstvo, da je hitri prekrškovni postopek zdaj realnost, nas sili k razmisleku o tem, kako spremeniti pravni sistem, da bo pravičen, učinkovit in skladen z demokratičnimi načeli.
Keywords: prekrškovni postopek, prekršek, sankcija, odlok, COVID-19
Published in ReVIS: 03.12.2024; Views: 351; Downloads: 10
.pdf Full text (2,09 MB)

6.
Analiza nabavnega procesa v izbranem podjetju : magistrska naloga
Miha Bukovec, 2024, master's thesis

Keywords: nabavni proces, dobavitelji, digitalizacija, magistrsko delo
Published in ReVIS: 11.11.2024; Views: 456; Downloads: 10
.pdf Full text (816,67 KB)

7.
8.
Vpliv migrantske krize na delovanje zapora Ljubljana : magistrska naloga
Miha Lešnik, 2024, master's thesis

Keywords: migrantska kriza, zapori, medkulturno komuniciranje, magistrsko delo
Published in ReVIS: 08.10.2024; Views: 407; Downloads: 3
.pdf Full text (1,88 MB)

9.
UPOŠTEVANJE EPIDEMIOLOŠKIH PREVENTIVNIH UKREPOV PRED IN MED POTOVANJEM V DRŽAVE TRETJEGA SVETA
Miha Fišter, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Izhodišče: Vedno več ljudi potuje. Zaradi napredka potovalne infrastrukture in tehnologije nam je omogočeno potovanje tudi v najbolj oddaljene kraje, tudi v take, kjer zdravje in higiena nista visoko na listi prioritet. Da se izognemo boleznim, ki nas ogrožajo v nam nepoznanem okolju, je dobro, da poznamo ukrepe, kako se pred njimi zaščitimo. Namen raziskave je bil preučiti, v kolikšni meri popotniki upoštevajo epidemiološke ukrepe pred in med potovanjem v države tretjega sveta. Cilj je bil raziskati, kaj je glavni vir informacij popotnikov o preventivnih epidemioloških priporočilih, katere nefarmakološke in farmakološke ukrepe najpogosteje uporabljajo, kateri so razlogi za neupoštevanje priporočil o cepljenju in kemoprofilaksi ter kolikšen delež popotnikov zboli kljub upoštevanju preventivnih priporočil. Metoda: Raziskava je temeljila na kvantitativni raziskovalni metodi preučevanja in deskriptivni metodi dela. Za potrebe empiričnega dela so bili zbrani in analizirani podatki, ki smo jih pridobili z metodo anketiranja. Podatki so bili zbrani s pomočjo spletnega orodja 1ka in analizirani z metodami deskriprivne statistike. Rezultati: Z raziskavo smo ugotovili, da je splet najpogostejši vir informacij popotnikov. Najpogostejši nefarmakološki ukrep popotnikov je umivanje rok z vodo in milom, vendar ga vedno uporablja le slaba polovica anketirancev. Najpogosteje se popotniki cepijo proti hepatitisu A, vsak drugi popotnik pa na potovanjih uporablja tudi probiotike. Med ljudmi še vedno obstaja dvom o smiselnosti cepljenja in varnosti cepiv, saj dobra desetina anketirancev navaja, da ne vidijo smisla v cepljenju, saj lahko zbolijo kljub zaščiti s cepivom, desetino anketirancev pa je strah stranskih učinkov. Kljub upoštevanju epidemioloških preventivnih ukrepov je dobrih 40 % popotnikov na potovanju še vedno zbolelo. Razprava: Večina popotnikov je sicer dobro opremljena z znanjem o preventivnih epidemioloških ukrepih, vendar jih dosledno upoštevajo v pomembno manjšem številu. Večina popotnikov najprej poišče informacije na spletu, zato je smiselno, da javnozdravstveni zavodi posamezne države skrbijo za točnost in ažurnost teh podatkov. Treba je poudarjati pomen tako farmakoloških kot nefarmakoloških preventivnih ukrepov ter izobraževati popotnike o pravilnem obnašanju in pravilni uporabi zdravil na potovanju, da je zdravje popotnika najbolje zaščiteno.
Keywords: tropska medicina, preventivni ukrepi, potovalna ambulanta
Published in ReVIS: 28.09.2024; Views: 509; Downloads: 10
.pdf Full text (1,21 MB)

10.
Sistem sferičnega fotografiranja kot novost forenzične znanosti na področju ogledne dejavnosti : magistrsko delo
Vasja Škorjanc, 2024, master's thesis

Abstract: Ogled kraja kaznivega dejanja je prva oblika preiskovanja, ki nastopi takoj po zaznavi kaznivega dejanja in ima poleg spoznavne vrednosti tudi dokazno vrednost na sodišču. V magistrskem delu se bomo osredotočili predvsem na dokumentiranje ogleda, ki je zlasti z dokaznega vidika izjemno pomembno. Zaradi čim bolj točnega postopka dokumentiranja ogleda se bo v ogled kraja kaznivega dejanja vpeljalo sistem sferičnega fotografiranja, ki ne bo v pomoč le preiskovalcem, ampak tudi sodišču in vsem, ki ne bodo dejansko bili na samem kraju. Tovrstno dokumentiranje bi lahko v prihodnosti nadomestilo nekatera opravila preiskovalcev, kot je skiciranje kraja dejanja, katere natančnost in preglednost je zelo odvisna od izkušenosti preiskovalca. Sistem namreč omogoča izdelavo skice na podlagi zajema podatkov 3D laserskega skenerja. Prav tako bi lahko nadomestilo časovno zamudno izdelavo albuma fotografij. Sistem sferičnega fotografiranja je posebna navidezna resničnost prikazovanja kraja dejanja, ki se preiskuje. Virtualni sprehod skozi kraj dejanja se tako lahko opravi kadarkoli in kolikokrat je to potrebno, ne da bi se pri tem okoliščine spremenile. Preiskovanje in sodni postopki so lahko dolgotrajni vendar se lahko s takim načinom dokumentiranja kraja dejanja vedno znova in znova vrnemo ter sprehodimo čez dejanje, tudi po več letih.
Keywords: dokumentiranje ogleda, sferična fotografija, 3D kamera, rekonstrukcija
Published in ReVIS: 14.08.2024; Views: 588; Downloads: 18
.pdf Full text (2,79 MB)

Search done in 0.32 sec.
Back to top