Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Analiza varnosti brezžičnih omrežij
David Kralj, 2015

Abstract: Brezžična omrežja so skozi leta z vse večjim razvojem mobilnih naprav postopoma izpodrinila žična omrežja in jih v veliki meri tudi nadomestila. Ker delujejo s pomočjo radijskih valov, je njihova uporaba zelo enostavna. Zaradi vse širše uporabe brezžičnih omrežij se pojavi vprašanje o varnosti njihove uporabe. Uporabniki se moramo zavedati, da je varnost eden izmed pomembnih faktorjev pri uporabi interneta. Zaradi nizke ravni varnosti lahko pride do različnih zlorab in kraj identitete. Zlorabe se dogajajo predvsem pri tistih brezžičnih omrežjih, ki niso primerno zaščitena. Za dobro zaščito pred napadalci je potrebno dobro poznavanje varnostnih vidikov in protokolov. Te varnostne vidike, protokole in grožnje sem preučil s pomočjo literature in jih opisal v diplomski nalogi. Poleg pregleda literature sem izvedel tudi podrobno analizo vrst zaščit brezžičnih omrežij v širši okolici Novega mesta. Obenem sem izvedel tudi primerjavo pridobljenih podatkov z analizo, ki sem jo izvedel leta 2011 in podatki za Ljubljano 2013. S tem sem pridobil podatke, ki so prikazali, kakšna je osveščenost uporabnikov v Novem mestu o varnosti brezžičnih omrežij ter kateri protokoli so najpogostejši.
Found in: ključnih besedah
Keywords: WiFi, brezžična omrežja, varnostni protokoli, varnostne grožnje, avtentikacija, analiza uporabe varnostnih protokolov
Published: 21.08.2018; Views: 3723; Downloads: 158
.pdf Fulltext (1,49 MB)

2.
Privilegirani uporabniki in varna uporaba gesel
David Kolbezen, 2018

Abstract: Privilegirani uporabniki so skupina strokovnjakov, ki nadzirajo in skrbijo za pravilno delovanje informacijskega sistema znotraj podjetij. So specifična skupina uporabnikov, ki imajo praktično neomejen dostop do informacijskega sistema ter informacij zaupne narave, zato je potrebno postaviti dobro varnostno politiko nadzora in upravljanja privilegiranih uporabnikov. Ker pa so tovrstni uporabniki le ljudje, se tako kot pri navadnih uporabnikih pojavi problem pravilne rabe gesel. Gesla uporabnikom velikokrat predstavljajo nujno zlo, zato so tudi posledično slabe kvalitete in ne dosegajo standardov varnostne politike gesel. Dodatne težave se lahko pojavijo tudi pri izposoji gesel, saj se možnost vdora v informacijski sistem s tem še dodatno poveča. Skozi magistrsko nalogo in s pomočjo anketnega vprašalnika poskušamo ugotoviti, kako privilegirani uporabniki v slovenskem prostoru sledijo varnostni politiki gesel na podlagi priporočil in standardov.
Found in: ključnih besedah
Keywords: privilegirani uporabnik, geslo, informacijski sistem, informacijska varnost, identifikacija, avtentikacija
Published: 24.08.2018; Views: 2792; Downloads: 182
.pdf Fulltext (3,20 MB)

3.
Sistem avtentikacije s samodejnim prepoznavanjem obrazov z metodami multivariatne analize
Drago Černčec, 2018

Abstract: Informacija in znanje predstavljata pomemben člen razvoja sodobne informacijske družbe, s tem posledično pa pridobivajo tako vlogo kakor vse večji pomen računalniško podprti informacijski sistemi. Zaradi varovanja podatkov in informacij je osnovna naloga vsakega informacijskega sistema zagotavljanje nadzora dostopa do varovanih podatkov in informacij uporabnikom, ki imajo ustrazna pooblastila. Diplomska naloga bo obravnavala tematiko možnosti avtentikacije s samodejnim prepoznavanjem obrazov z metodami multivariatne analize, ob predpostavki, da je obraz na digitalni fotografiji že lokaliziran. Kot metodološki pristop k prepoznavanju obrazov bosta uporabljeni analiza glavnih komponent (PCA) in linearna diskriminantna analiza (LDA). Diplomska naloga bo tudi aplicirala algoritme PCA in LDA z uporabo programskega jezika R ter integracijo le-tega s programskim jezikom Java.
Found in: ključnih besedah
Keywords: avtentikacija, biometrija, prepoznavanje obrazov, analiza glavnih komponent, eigenfaces, linearna diskriminantna analiza, fisherfaces
Published: 30.11.2018; Views: 3165; Downloads: 159
.pdf Fulltext (1,42 MB)

4.
Varno upravljanje gesel
Žan Počkar, 2022

Abstract: V diplomski nalogi smo preučili področje varnega shranjevanja gesel. V nalogi najprej analiziramo področje avtentikacije in avtorizacije. Predstavimo zgodovinski razvoj gesel do danes, pogoste napade na gesla in kako se braniti pred njimi. V nalogi obravnavamo področje šifriranja in dipolomsko delo zaključimo z razvojem upravitelja gesel.
Found in: ključnih besedah
Keywords: gesla, avtentikacija, avtorizacija, šifriranje, upravitelji gesel, zgoščevalna funkcija
Published: 25.10.2022; Views: 577; Downloads: 58
.pdf Fulltext (1,63 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top