Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 168
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Učinki predoperativne fizioterapevtske priprave na operacijo prednjega križnega ligamenta : pregled literature
Eli Hergula, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Poškodba prednje križne vezi velja za resno poškodbo, ki ima močan vpliv na biomehaniko kolenskega sklepa. Največ poškodb prednje križne vezi nastane med športno dejavnostjo in sodi med najpogostejše poškodbe kolenskega sklepa. Po poškodbi se kot največja težava pojavlja šibkost spodnjih okončin: ekstenzorjev, fleksorjev kolena, omejenost plantarne fleksije gležnja in zmanjšana moč fleksorjev kolka. Namen: Namen diplomskega dela je skozi pregled strokovne in znanstvene literature ugotoviti, kakšni so učinki predoperativne fizioterapevtske priprave na operacijo prednjega križnega ligamenta. Metode dela: Uporabila sem metodo deskripcije, komparacije, kompilacije in induktivno metodo. Strokovno in znanstveno literaturo sem izbrala na podlagi vključitvenih meril, iskala sem jo po naslednjih podatkovnih bazah: PubMed, SienceDirect, Web of Science, ProQuest. Izbrani članki so bili po PEDro-lestvici ocenjeni z oceno 6 ali več. Rezultati: Po zaključku natančne analize izbranih strokovnih in znanstvenih člankov sem ugotovila, da predoperativna fizioterapevtska priprava učinkovito vpliva tako na stanje poškodovanca v predoperativnem obdobju kakor tudi v obdobju po operativnem posegu. Ciljno izbrane fizioterapevtske metode se odražajo v boljši telesni pripravljenosti posameznika pred operacijo ter posledično lažjem in učinkovitejšem okrevanju po operativnem posegu. Diskusija: Po preučeni strokovni literaturi za pisanje diplomskega dela je mogoče razbrati, da je izbira fizioterapevtskih metod in tehnik v obdobju predoperativne fizioterapevtske priprave pred operacijo prednjega križnega ligamenta dokaj podobna. Fizioterapevtske metode, opisane v diplomskem delu, imajo učinkovit vpliv na zmanjšanje otekline kolenskega sklepa, pridobitev boljšega obsega gibljivosti poškodovanega uda in pridobitev večje mišične moči spodnjih okončin.
Keywords: fizioterapija, poškodba prednje križne vezi, prehabilitacija, fizikalni dejavniki v fizioterapiji
Published in ReVIS: 02.12.2024; Views: 89; Downloads: 0
.pdf Full text (5,78 KB)
This document has many files! More...

2.
Paliativna zdravstvena nega: zagotavljanje čim višje kakovosti življenja bolnika v paliativni oskrbi
Andrej Dralka, 2024, master's thesis

Abstract: Izhodišča: Namen paliativne oskrbe bolnikov s kronično boleznijo je zagotavljanje višje kakovosti življenja. Namen raziskave je bil ugotoviti, ali izvajalci zdravstvene nege s svojimi aktivnostmi, znanjem in izkušnjami pripomorejo k zagotavljanju čim višje kakovosti življenja bolnika v paliativni oskrbi. K višji kakovosti življenja bolnika pripomore tudi vključevanje bolnikovih bližnjih. Metoda: Uporabili smo kvantitativno raziskovalni pristop z deskriptivno metodo. Zbiranje primarnih podatkov je potekalo s tehniko anketiranja V raziskavi je sodelovalo 191 izvajalcev paliativne oskrbe, katerih odgovore smo analizirali s pomočjo statističnih programov Microsoft Office Excel in SPSS. Sekundarne podatke smo pridobili s pomočjo bibliografskih bazah (Google Scholar, Pubmed, CINAHL, Digitalna knjižnica Slovenije, UpToDate, EBSCO in Medline). Rezultati: Ugotovili smo, da izvajalci paliativne oskrbe svoje znanje s področja paliativne oskrbe ocenjujejo kot pomanjkljivo in da za bolnika v paliativni zdravstveni obravnavi kakovostneje poskrbijo izvajalci na bolnišničnih oddelkih kot izvajalci, zaposleni na drugih oddelkih. Razprava: Ključna ugotovitev raziskave je, da je izražena potreba po večjem znanju iz paliativne oskrbe in dodatnem izobraževanju.
Keywords: Dejavniki kakovostne paliativne zdravstvene nege, vloga zdravstvenih, delavcev v paliativni zdravstveni negi, izobraževanje zdravstvenih delavcev o paliativni zdravstveni negi.
Published in ReVIS: 20.10.2024; Views: 202; Downloads: 7
.pdf Full text (1,73 MB)

3.
Dejavniki nakupa poslovnih zavarovanj : magistrska naloga
Damijana Jurgec, 2024, master's thesis

Keywords: premoženjska zavarovanja, nakupni dejavniki, podjetja, magistrsko delo
Published in ReVIS: 04.10.2024; Views: 212; Downloads: 4
.pdf Full text (787,81 KB)

4.
Delo na domu v državni upravi s pomočjo modela CAF : magistrsko delo
Sara Vrbnjak Dermol, 2024, master's thesis

Abstract: Delo od doma je posebna oblika zaposlitve, ki je opredeljena v 68. členu Zakona o delovnih razmerjih in predstavlja obliko zaposlitve, kjer zaposleni svoje delo opravlja na svojem domu ali drugem izbranem prostoru, ki je zunaj delovnih prostorov delodajalca. Kljub prednostim te oblike dela se soočamo z izzivi pri njegovi definiciji, ki se spreminja glede na gospodarske razmere, tehnološki napredek in druge dejavnike. V državni upravi kljub pričakovanjem delo od doma ni pogosto uveljavljena praksa. Pandemija COVID-19 je predstavljala pomemben "stresni test" za državno upravo in celoten javni sektor, kjer so se morali hitro prilagoditi novim razmeram dela in poslovanja. Med epidemijo so mnogi zaposleni morali delati od doma, kar je zgolj okrepilo in poudarilo pomembnost pripravljenosti organizacij na nagle spremembe. Model CAF (Common Assessment Framework) kot orodje za organe javnega sektorja v Sloveniji in Evropi je namenjen uporabi za obvladovanje kakovosti in izboljšanju delovanja organa. Temeljna predpostavka orodja je, da se odlični rezultati dosežejo skozi strategijo vodstva, načrtovanja, zaposlenih, partnerstev, virov in procesov. CAF obravnava organizacijo s celovitim pristopom. Organizaciji omogoča hkrati analizo delovanja iz različnih vidikov. Tisti organi javnega sektorja, ki uporabljajo model CAF, si prizadevajo razviti kulturo odličnosti delovanja. Model v svojih samoocenjevalnih obrazcih sicer ne vključuje natančnega naslavljanja dela na domu, vendar ga nekatere organizacije že upoštevajo v vseh zadevnih postopkih. Kljub temu je model dovolj celovit, da omogoča vključitev več dejavnikov iz vidika opravljanja dela na domu pod različnimi merili. Pomembnost državne uprave za družbeni razvoj zahteva jasne cilje. Ti so predanost oblasti, kompetentne pripravljavce predpisov, odgovorne uradnike, kvalitetne storitve in ustrezno razdelitev odgovornosti. Dosedanji razvoj kaže, da se odličnost in kakovost v javni upravi uveljavljata kot cilj in temeljna vrednota. Izsledkom pa je skupno, da vsi nakazujejo, da bi morala uvedba dela od doma postati pomembna točka pri izpolnjevanju obrazcev po modelu CAF, saj predstavlja ključno spremembo, ki vpliva na zaposlene in procese v organizaciji. Namen magistrskega dela je preučiti različne vidike dela od doma in smiselnost vključitve te delovne prakse v model CAF.
Keywords: model CAF, državna uprava, delo na domu, merila modela CAF, dejavniki merjenja kakovosti
Published in ReVIS: 02.10.2024; Views: 226; Downloads: 15
.pdf Full text (2,25 MB)

5.
Incidenca najpogostejših poškodb pri tenisačih mladostnikih
Pia Pavlič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod in namen: Popularnost tenisa v modernem svetu narašča. Redna športna aktivnost pri mladostnikih izboljša mišično moč, kordinacijo in vzdržljivost, vendar ima prezgodnja športna specializacija veliko negativnih posledic. Ena izmed teh so športu specifične poškodbe. Namen diplomske naloge je bil, pregledati literaturo in ugotoviti, s katerimi poškodbami se tenisači mladostniki najpogosteje srečajo in kako do njih pride. Metode: S pregledom obstoječe literature, ki smo jo iskali v podatkovnih bazah PubMed, Google Scholar, Web of Science in PEDro, smo odgovarjali na zastavljeno raziskovalno vprašanje in preverjali postavljeno hipotezo. Raziskave smo izbrali glede na vključitvene in izključitvene dejavnike. Rezultati: Za končni pregled literature smo izbrali devet raziskav in eno meta analizo. Raziskave navajajo, da je pri mladostnikih tenisačih več preobremenitvenih poškodb kot akutnih, najpogostejše so poškodbe kolen, gležnjev in ramen. Najpogostejši razlog za nastanek poškodb je preobremenitev. Uporabnost: Ozaveščenost o resnosti poškodb in njihovi incidenci lahko zmanjša število poškodb. Omejitve: Raziskave z vsebinsko neustreznostjo raziskovancev, starejših od 20 let.
Keywords: tenis, mladostniki, teniške poškodbe, dejavniki tveganja, preobremenitev
Published in ReVIS: 02.07.2024; Views: 421; Downloads: 18
.pdf Full text (1,51 MB)

6.
VPLIV EKSTRINZIČNIH DEJAVNIKOV NA STARANJE KOŽE PODEŽELSKIH ŽENA
Nina Armič, 2017, master's thesis

Keywords: staranje kože, ekstrinzični dejavniki, podeželje
Published in ReVIS: 14.03.2024; Views: 472; Downloads: 8
.pdf Full text (1,38 MB)

7.
Način življenja otroka in mladostnik z epilepsijo
Tjaša Zupančič, 2024, master's thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Epilepsija je najpogostejša kronična nevrološka motnja z značilnimi epileptičnimi napadi. Kljub veliki razširjenosti po svetu in veliko literature, ki govori o tej motnji, je širša javnost glede nje slabo seznanjena ter ob njenem diagnosticiranju pride do strahu in stresa zaradi neznanja. Posledično vse skupaj privede do več depresivnih stanj in slabe kakovosti življenja ljudi z epilepsijo. Namen raziskave je bil raziskati, kako epilepsija vpliva na način življenja otrok in mladostnikov z epilepsijo, in preučiti, na kakšen način bi lahko staršem in otrokom oz. mladostnikom pomagali, da bi se lažje prilagodili življenju z epilepsijo. Metoda: Raziskava je temeljila na deskriptivni metodi dela. Za teoretični del magistrske naloge smo uporabili primarne in sekundarne vire podatkov. V empiričnem delu je bilo analiziranih 38 raziskav. Zbrane podatke smo obdelali po metodi tematsko integrirane analize. Pred vsako natančno analizo vsebine izbrane raziskave smo zbrali podatke o značilnostih vsake raziskave. Kvalitativno sintezo podatkov smo naredili na podlagi znanstvenih vsebin, ki smo jih kodirali in jih kasneje združili po kategorijah. Rezultati: Analiza raziskav je pokazala, da je epilepsija še vedno tabu tema v sodobni družbi. O epilepsiji ima družba premalo znanja, prav zato pride tudi do strahu in stiske, ko pride do postavitve diagnoze. Izkazalo se je, da imajo družine, ki imajo otroka z epilepsijo, v veliki meri zelo slabo kakovost življenja, za katero so največkrat vzrok sami starši in njihov strah ter zaščitništvo ter predvsem neznanje, v manjši meri tudi socialni status. Pomanjkanje znanja se je izkazalo na vseh področjih, tudi pri vzgojiteljih in učiteljih, ki ne znajo nuditi prve pomoči ob napadu. Poleg slabe kakovosti življenja med vrstniki vlada stigma, medtem ko se med otroki z epilepsijo pojavljata depresija in anksioznost. Razprava: Raziskava je pokazala, da imajo velik vpliv na kakovost življenja starši in njihovo neznanje ter socialni status v manj razvitih državah. Ugotovitve kažejo, da bi se morali poleg zdravnikov in medicinskih sester v proces zdravljenja vključiti tudi zdravstvena vzgoja in drugi terapevti, s čimer bi lahko izboljšali kakovost življenja in staršem pomagali prilagoditi življenje bolezni. S tem bi se zmanjšala tudi stigma ter pojavnost depresije in anksioznosti.
Keywords: epilepsija, otrok in mladostnik, epileptični napad, dejavniki tveganja in prilagoditev življenja
Published in ReVIS: 13.03.2024; Views: 806; Downloads: 25
.pdf Full text (1,13 MB)

8.
9.
Dejavniki tveganja za bolečino v križu
Iztok Stanojević Suwa, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod in namen: Dejavniki tveganja za bolečino v križu (BvK) so številni in raznoliki. Med biološke dejavnike tveganja za nastanek BvK uvrščamo starost, spol, morfološke značilnosti, mišično zmogljivost, gibljivost in dednost, med psiho-socialne dejavnike pa naravo dela (sedeči poklici in uporaba računalnikov), psihične obremenitve, slaba samopodobo in stres. Namen diplomskega dela je pregled literature o najpogostejših dejavnikih tveganja za nastanek BvK in njihova razvrstitev po pomembnosti. Metode: Pregled literature podatkovnih baz Cobiss, PubMed in Google Scholar. Vključitveni dejavniki so zajemali študije tipa metaanalize, pregledni članki ter klinične študije z datumom objave po letu 2000. Izključitveni kriterij je zajemal študije z vzorcem manjšim od 70 preiskovancev. Rezultati: Najpomembnejši dejavniki tveganja za nastanek BvK so staranje, pridružene bolezni, dolgotrajna prisilna drža, zmanjšana zmogljivost mišic trupa, zmanjšana gibljivost v kolčnem in kolenskem sklepu, telesna neaktivnost, prakticiranje športa na visoki ravni, dolgotrajno nošenje pretežke šolske torbe, kajenje, motne spanja in izpostavljenost stresu. Uporabnost: Poznavanje dejavnikov tveganja za nastanek BvK omogoča oblikovanje preventivnih programov ki vključujejo pravilno gibanje, zmanjšanje telesne teže, zgodnje prepoznavanje simptomov, redne preventivne preglede in ergonomsko delovno okolje. Omejitve: Nedostopnost polnega besedila nekaterih člankov.
Keywords: bolečina v križu, dejavniki tveganja, staranje, drža, poklic
Published in ReVIS: 30.01.2024; Views: 949; Downloads: 41
.pdf Full text (540,14 KB)

10.
Mišično-skeletna obolenja zaposlenih pri delu z računalnikom
Alenka Plemelj Mohorič, Katarina Kacjan Žgajnar, 2023, original scientific article

Keywords: mišično-skeletne bolečine, delo z računalnikom, dejavniki tveganja, ergonomija
Published in ReVIS: 22.12.2023; Views: 667; Downloads: 24
URL Link to full text
This document has many files! More...

Search done in 0.2 sec.
Back to top