Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 45
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Razvoj akademske svobode od Sokrata do danes : magistrsko delo
Oki Petrov, 2024, master's thesis

Abstract: Razvoj akademske svobode od Sokrata do danes predstavlja zapleteno transformacijo človeške družbe, od religije prek filozofije do tehnologije. Evolucija človeške misli se začne s Sokratovo dialektiko in Platonovo Akademijo, ki jo v srednjem veku pričakata teološko nasprotovanje in inkvizicija. Pojav Kopernikove heliocentrične razlage, Gutenbergovega tiskalnega stroja in učenje Galilea Galileja privedejo do sveta, v katerem Descartes izreče znamenite besede »cogito ergo sum« ter obrne filozofsko smer nazaj k človeku. Tam ga dočaka usodni Immanuel Kant, katerega učenje naznani prihod nihilizma – prihod Nietzscheja, ki svojo destruktivno misel preda M. Heideggerju in odnosu človeka do tehnike, da bi po njem končali pri Baudrillardu in matrici ničnosti. Akademska svoboda se znotraj te evolucije pojavi na samem začetku pri Sokratu in Platonu ter se skozi čas »ohranja« pri posamičnih znanstvenikih. Šele s Humboldtovo ustanovitvijo moderne univerze v Berlinu leta 1809 lahko začnemo govoriti o akademski svobodi v sodobnem pomenu besede. Univerze postanejo središča razvoja umetnosti in znanosti, vendar se pravna zaščita akademske svobode tako v Evropi kot ZDA pojavi sorazmerno pozno. Pojem akademske svobode še danes večinoma ni izrecno omenjen v ustavah držav, medtem ko so področni zakoni, v katerih se opredeljuje akademska svoboda, nemalokrat tarča strokovnih kritik. Danes je akademska svoboda v svetu zelo različno zaščitena. In tukaj ne gre le za formalne, ampak tudi vsebinske razlike. Znotraj akademske svobode se ne nahajata le svoboda raziskovanja in poučevanja, ampak tudi avtonomija univerze, družbena odgovornost in tisto, brez česar akademske svobode ne bi bilo: svoboda izražanja, združevanja, govora. Trend zmanjševanja akademske svobode je danes opazen v številnih državah. Digitalizacija šolstva ob tem predstavlja nove izzive akademski svobodi, kjer se kitajski model tehnološke diktature zaenkrat razvija brez zaznavne alternative zahodnega sveta. Razvoj pametnih mest zahteva digitalno preobrazbo družbe in s tem tudi izobraževanja. Akademska svoboda se zato vse bolj izpostavlja tako v svoji svobodi kot nesvobodi.
Keywords: akademska svoboda, digitalizacija, znanost in umetnost, pravo, ustava, tehnologija
Published in ReVIS: 15.01.2025; Views: 32; Downloads: 0
.pdf Full text (1,84 MB)

2.
3.
Tveganja, ki jih prinašajo centralnobančne digitalne valute za fizične osebe : magistrsko delo
Jan Peterca, 2024, master's thesis

Abstract: Hitra digitalizacija finančnega sveta, spodbujanje s strani inovativne finančne tehnologije (fintech), je prinesla obsežne spremembe v načinu, kako posamezniki in institucije upravljajo s svojim denarjem ter izvajajo finančne transkacije. V razvijajočem se okolju so digitalne valute, zlasti centralnobančne digitalne valute (CBDC), postale pomembna tema v razpravah o prihodnosti denarnega sistema. CBDC imajo, kot oblika digitalnega denarja, ki ga izdajajo centralne banke, potencialno širok vpliv na finančni sistem ter gospodarstvo kot celoto. Njihova uvedba odpira vrsto priložnosti ter vrsto izzivov. Magisterka naloga z naslovom Tveganja, ki jih prinašajo centralnobančne digitialne valute za fizične osebe se osredotoča na analizo in opis tveganj, povezanih z uporabo CBDC. Osredtočamo se na tveganja, ki se navezujejo na zasebnost in anonimnost, kibernetsko varnost, finanlno izključensot ter druga sistemska tveganja. V okivru naloge smo preučili različna perspektive in strokovne poglede na navedena tveganja. Opisali smo razčlične projekte CBDC po svetu, pri čemer smo podrobno opisali njihove značilnosti in potencialne vplive na fizične osebe. Poleg tega smo opisali druge digitalne valute ter jih primerjali z CBDC glede na njihove lastnosti. Z združevanjem ugotovitev različnih avtorjev ter lastnik opazk in mnenj, smo ponudili celovit vpogled v tveganja, ki jih prinašajo uvedba in uporaba CBDC za fizične osebe. Naša raziskava omogoča boljše razumevanj potencilnh tveganj in posledic ter podaja smernice za ublažitev teh tveganj ter morebitno prilagoditev politik in strategij za zaščito fizičnih oseb pri uporabi CBDC.
Keywords: centralnobančne digitalne valute, CBDC, zasebnost, anonimnost, kibernetska varnost, finančna izključenost, digitalne valute, fintech, digitalizacija, denar
Published in ReVIS: 03.12.2024; Views: 198; Downloads: 10
.pdf Full text (1,05 MB)

4.
Digitalizacija procesa upravljanja kvalifikacij laboratorijske opreme : magistrska naloga
Peter Gorišek, 2024, master's thesis

Abstract: Podjetja in družbe, ki si želijo povečati produktivnost in dodano vrednost na zaposlenega morajo strmeti k optimizaciji poslovanja in razvoju obstoječih ter novih produktov. Kot prevladujoč način za doseganje teh ciljev, se v času hitrega razvoja informacijske tehnologije, uporablja digitalizacija. Pogoj za uspešno izveden projekt digitalizacije je pravilno postavljena digitalna strategija, ki upošteva razmere tako zunaj kot znotraj družb, ter ustrezen projektni pristop.
Keywords: digitalizacija, strategija digitalizacije, aplikacija, GAMP, laboratorijska oprema
Published in ReVIS: 03.12.2024; Views: 193; Downloads: 15
.pdf Full text (1,96 MB)

5.
6.
Analiza nabavnega procesa v izbranem podjetju : magistrska naloga
Miha Bukovec, 2024, master's thesis

Keywords: nabavni proces, dobavitelji, digitalizacija, magistrsko delo
Published in ReVIS: 11.11.2024; Views: 240; Downloads: 3
.pdf Full text (816,67 KB)

7.
8.
9.
Digitalizacija študentskih organizacij
Uroš Novak, 2024, not set

Abstract: Svet je postal digitalen, zato smo se v magistrskem delu lotili proučevanja digitalizacije študentskih organizacij v Sloveniji. S pomočjo anketnega vprašalnika smo prišli do odgovorov, v kakšnem obsegu organizacije uporabljajo digitalne tehnologije. Rezultati so pokazali, da so študentske organizacije različno digitalizirane. Nekatere izmed njih so resno zagrabile trend, ki ga ponuja tehnologija, medtem ko druge nekoliko zaostajajo in je pred njimi razburljiva in izzivov polna prihodnost. Na koncu raziskovalne naloge smo podali svoj komentar in predloge za izboljšave na področju digitalizacije enega izmed (naj)pomembnejših segmentov slovenske družbe.
Keywords: digitizacija, digitalizacija, digitalna transformacija, digitalna ekonomija, generacija Z, študentske organizacije, digitalna zrelost, kibernetska varnost
Published in ReVIS: 26.09.2024; Views: 528; Downloads: 14
.pdf Full text (1,69 MB)

10.
Digitalna preobrazba računovodstva: Pregled panoge in razvoj tehnoloških rešitev za sodobne računovodske servise
Erik Trdin, 2024, not set

Abstract: V diplomskem delu je prikazano, da bo umetna inteligenca v prihodnosti prevzela določene rutinske in standardizirane naloge, vseeno pa bodo človeška interakcija, kritično razmišljanje ter strokovno znanje in presoja še vedno nepogrešljivi v računovodski dejavnosti za naročnike. Računalniki lahko prevzamejo velik delež rutinskih in ponavljajočih se nalog v računovodstvu, kar omogoča strokovnjakom, da se osredotočijo na bolj kompleksne in analitične naloge za svoje naročnike. Digitalizacija se bo v prihodnosti povečevala in računovodski servisi bodo vse bolj izkoriščali inovativne tehnološke rešitve za avtomatizacijo procesov in izboljšanje kakovosti in natančnosti storitev za naročnike. Stranke se pozitivno odzivajo na digitalno preobrazbo v računovodstvu.
Keywords: Digitalizacija, inovacije, umetna inteligenca, avtomatizacija, računovodstvo
Published in ReVIS: 25.09.2024; Views: 256; Downloads: 7
.pdf Full text (712,58 KB)

Search done in 0.28 sec.
Back to top