1. Prihodnost električnih vozil z vidika zelenega prehoda : magistrsko deloAndrej Tominc, master's thesis Abstract: Onesnaževanje okolja sodi med tista področja, ki zahtevajo takojšnje ukrepanje vsega sveta, da bi preprečili izredno negativne posledice onesnaževanja za bodoče generacije. Neukrepanje bo povzročilo izrazit upad kvalitete življenja in bo privedlo do ekstremnih vremenskih pojavov.
Cestni promet kot eden večjih onesnaževalcev okolja z izpusti CO₂ bistveno vpliva na proces globalnega segrevanja – glavnega krivca za vse podnebne spremembe. Torej bi bilo logično pričakovati korenitejše spremembe v tem segmentu. Med te spremembe sodi tudi ukrep EU, da morajo biti do leta 2035 vsa nova vozila v EU brezogljična, čeprav se vse bolj pojavljajo indici, da bo ta rok treba podaljšati.
Mnogi rešitev problema vidijo v električnih vozilih, ker njihova uporaba nima ogljičnega odtisa. Vendar pa proizvodnja in kasnejša razgradnja teh vozil ni ogljično nevtralna. Infrastruktura za polnjenje teh vozil še ni dovolj razvejana, da bi omogočala nemoteno oskrbo z energijo, predvsem na javno dostopnih polnilnih mestih.
Vsekakor električna vozila prispevajo k zmanjševanju onesnaževanja, seveda ob predpostavki, da se za polnjenje uporablja električna energija, pridobljena iz obnovljivih virov. Razvoj tehnologij, na katerih slonijo električna vozila, bi v prihodnje res pomenil zeleni prehod. Keywords: vozila, električna vozila, cestni promet, globalno segrevanje, zeleni prehod, mobilnost Published in ReVIS: 17.12.2024; Views: 272; Downloads: 7
Full text (1,65 MB) |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
9. |
10. Prehod na električno mobilnost v Sloveniji : analiza stanja in predlogiTomaž Peterlin, 2023, master's thesis Abstract: Množična uporaba vozil ima negativni vpliv na okolje. V iskanju rešitve za zmanjšanje onesnaževanja zaradi prometa prihaja električna mobilnost. V zadnjih letih se v Evropi prodaja električnih vozil povečuje. Nekatere države so pri spodbujanju prebivalcev za nakup električnega vozila bolj in druge manj uspešne. Slovenija sodi med manj uspešne države.
V prehodu na e-mobilnost avtomobilska industrija v Evropi povsem stavi na električna vozila. Skoraj vsi evropski proizvajalci avtomobilov so napovedali, da od leta 2030 ne bodo več prodajali bencinskih in dizelskih vozil. Ta odločitev bo vplivala na številne slovenske dobavitelje v avtomobilski industriji. Keywords: električna mobilnost, električna vozila, polnilnice, souporaba vozil, moderna družba, avtomobilska industrija Published in ReVIS: 30.06.2023; Views: 1415; Downloads: 52
Full text (1,43 MB) |