Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 6 / 6
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Pravosodni policist – rizično delo v slovenskih zaporih : magistrsko delo
Stanislav Strajnar, 2022, master's thesis

Abstract: Zapor je totalna organizacija, v katero se namešča osebe, ki so storile kaznivo dejanje - zaporniki. Zapor lahko opredelimo kot prostor bivanja skupin ljudi, ki so za daljši čas odrezani od družbe. Že od začetka zgodovine so morali znotraj družbe poskrbeti za ljudi, ki so rušili postavljeni družbeni red. Toda z razvojem pravne države so kazni telesa spremenili v kazen odvzema temeljih človeških pravic. To predvsem poteka z odvzemom človekove osnovne pravice – biti svoboden. Zaporniki se z vsakodnevnimi rutinami srečujejo na različne načine. Nekaterim, predvsem povratnikom in specialnim povratnikom, je delo, režim, hišni in dnevni red že znan, tistim, ki se znajdejo za rešetkami prvič, pa lahko vse omenjeno predstavlja zelo velik problem. S problemi, ki jih take osebe imajo, prenašajo na osebje, ki je tam zaposleno. Vsekakor je v vsakem zaporu poskrbljeno, da se na nivo pomoči lahko računa na psihološkem, sociološkem, zdravstvenem, kakor tudi na varnostnem področju. Med socialnimi delavci, psihologi, pedagogi, zdravstvenimi delavci, inštruktorji, imajo pomembno vlogo pri prestajanju kazni zapornika tudi pravosodni policisti, ki za zaprte osebe skrbijo podnevi in ponoči. Pri svojem delu se po navadi ne počutijo preveč utrujeni ali fizično izčrpani, dolgoletno in dolgotrajno delo pa vsekakor na pravosodnem policistu pusti posledice, predvsem na psihološkem počutju in psihofizičnem stanju. Vse prevečkrat se pojavljajo provokacije, verbalni in neverbalni napadi, v zadnjem času pa posamezni zaporniki na predrzen način tudi fizično napadajo pravosodne policiste. Znano je, da je delo pravosodnih policistov pod drobnogledom vsakega vodstva zavoda, Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij RS, Ministrstva za pravosodje, kakor tudi drugih mednarodnih skupin, ki se zavzemajo za zaščito in varovanje zaprtih oseb. Kljub temu da delo pravosodnega policista ni fizično obremenjujoče, rutinsko delo po navadi preseneti še tako izkušenega delavca, da je lahko v nevarnosti tudi njegovo življenje. Sam izraz rizično delo pomeni, da gre za odstopanje od nekaj normalnega na tvegano ter zato nevarno in varnostno zahtevno delo. Zaporniki ocenjujejo dober ali slab zapor pretežno po pravosodnih policistih, ki se je do leta 2008 imenoval paznik v zaporu.
Keywords: zapor, kaznovanje, svoboda, človekove pravice, varnost, Uprava za izvrševanje kazenskih sankcij, pravosodni policist
Published in ReVIS: 08.09.2022; Views: 1209; Downloads: 103
.pdf Full text (1,03 MB)

2.
Pravni pogled na kitajski Sistem javnega slovesa : magistrsko delo
Andraž Slatnar, 2021, master's thesis

Abstract: Množični videonadzor državljanov postaja stalnica vsakodnevnega življenja. Če smo še pred leti zgolj skomignili z rameni in tovrstno početje naprtili avtoritarnim sistemom, ki kršijo človekove pravice, pa je ravno aktualna koronakriza razgalila šibkost varovanja človekove zasebnosti, intime in primere, kako se (lahko) v imenu nacionalne varnosti opravičujejo posegi v vsakodnevno življenje ljudi. Razsežnosti, do katerih je prišlo na področju videonadzora v Ljudski republiki Kitajski, ki namerava s pomočjo sodobne tehnologije ne zgolj nadzirati družbo, temveč jo prevrednotiti po svojih nazorih, so težko predstavljive. In to praktično za vsako ceno. Namen magistrskega dela je bralcu razgaliti kitajski Sistem javnega slovesa, visokotehnološki sistem videonadzora, ki bo spremljal kitajske državljane pri njihovem vsakodnevnem življenju in vrednotil, kako se obnašajo, kaj počnejo, s kom se družijo in kakšen odnos imajo do vladajoče komunistične partije, potem pa bo to pretvoril v točke javnega slovesa, na podlagi katerih bo življenje Kitajcev bodisi lažje bodisi težje. Cilj magistrskega dela je problematiko sistema predstaviti čim bolj nepristransko. Prikazane so njegove prednosti in slabosti ter kaj se je iz njega mogoče naučiti, preden bo ideja o tovrstnem nadzorovanju in točkovanju ljudi neizbežno priromala na mizo evropskih zakonodajalcev. Dejstvo je namreč, da se tehnologija dandanes razvija z neverjetno hitrostjo, pravo pa le s težavo sledi hitro spreminjajoči se družbeni stvarnosti. Kljub temu pa to ni in ne sme biti izgovor, da se tehnologiji in vsakokratni vladajoči oblasti ne zarišejo meje, preko katerih ne smeta. Nezmožnost takšnega omejevanja namreč (lahko) vodi v hude absurde in kršitve temeljnih človekovih pravic, kot so razgaljene v magistrskem delu.
Keywords: videonadzor, kitajski Sistem javnega slovesa, kamere, kaznovanje, pravo varstva osebnih podatkov
Published in ReVIS: 07.01.2022; Views: 1280; Downloads: 97
.pdf Full text (1,48 MB)

3.
Prepoved mučenja v ureditvi in praksi : diplomsko delo
Kaja Kramar, 2014, undergraduate thesis

Keywords: človekove pravice, kaznovanje, mučenje, nečloveško ravnanje, grdo ravnanje
Published in ReVIS: 14.06.2019; Views: 2274; Downloads: 115
.pdf Full text (567,82 KB)

4.
5.
6.
Search done in 0.19 sec.
Back to top