Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 91
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Medobčinsko sodelovanje in povezovanje (primer Skupne občinske uprave občin v Spodnjem Podravju) : diplomsko delo
Barbara Frangež Žinko, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Medobčinsko sodelovanje in povezovanje je v slovenskem prostoru prav zaradi velikega števila majhnih občin, ki zaradi vedno več nalog, ki jih država prenaša iz svoje pristojnosti na občine, zelo razširjena oblika sodelovanja. Občine namreč same težko zagotavljajo potrebno strokovnost ter finančna sredstva za opravljanje nalog na različnih področjih. Najbolj razširjeno obliko medobčinskega sodelovanja in povezovanja predstavlja institut skupne občinske uprave (SOU), ki se je v zadnjih letih izredno razširil. Čeprav zakonska podlaga za ustanovitev SOU obstaja že od leta 1993, se je razvoj SOU v Sloveniji razcvetel šele po letu 2006, s spremembo Zakona o financiranju občin. Pionirka med SOU pa je vsekakor Skupna občinska uprava občin v Spodnjem Podravju (SOU SP), ki je začela delovati leta 1999 in je povezala 13 občin, opravljala pa prenesene naloge na štirih področjih (urejanje prostora, varstvo okolja, inšpekcija in gospodarska infrastruktura). Po skoraj 25 letih delovanja je SOU SP skupna občinska uprava z največ vključenimi občinami v Sloveniji, in sicer vključuje 22 občin in zanje opravlja prenesene naloge na osmih področjih. SOU SP je prav tako za svojo organiziranost in delovanje prejela prvo nagrado Sveta Evrope v okviru projekta Najboljše prakse, kar potrjuje, da je medobčinsko sodelovanje in povezovanje v okviru SOU še kako velika prednost, saj občine, ne le, da na ta način optimalno izvajajo naloge svoje lokalne skupnosti, ampak zanje predstavlja tudi hitro, finančno ugodno in praktično rešitev.
Keywords: lokalna skupnost, lokalna samouprava, občina, medobčinsko sodelovanje, skupna občinska uprava, Skupna občinska uprava občin v Spodnjem Podravju
Published in ReVIS: 02.10.2024; Views: 234; Downloads: 16
.pdf Full text (1,70 MB)

2.
Vse večje vplive človeštva na planet zaznamuje šest preseženih planetarnih meja
Liliana Vižintin, 2023, professional article

Abstract: Človekove dejavnosti močno vplivajo na ekosisteme in podnebni sistem Zemlje. Eksponentna rast prebivalstva in nadaljnja gospodarska rast bosta še povečevali povpraševanje po naravnih virih in negativno vplivali na okolje. Podatki kažejo, da človeštvo izkorišča in uničuje naravo hitreje, kot je njena sposobnost samoobnavljanja, s tem pa ustvarja ekološki primanjkljaj. Zato globalno gledano še vedno nismo na poti k uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja. Poleg tega s preseganjem vse številnejših planetarnih omejitev povečujemo tveganja in negotovosti glede preživetja človeka in drugih vrst na tem planetu.
Keywords: ekosistemske storitve, planetarne meje, projekti, čezmejno sodelovanje, POSEIDONE
Published in ReVIS: 23.09.2024; Views: 264; Downloads: 1
.pdf Full text (267,01 KB)

3.
Vloga in pomen timskega dela v delovnem okolju
Špela Galič, 2024, not set

Abstract: Timsko delo je v današnjem delovnem okolju zelo pomembno in je tako postalo tudi v sodobnih organizacijah osnovni način delovanja. Določene naloge se opravijo uspešneje, če sodelujemo z drugimi. Tako lahko spoznamo veliko novih stvari kot tudi drugačno ali celo boljšo pot do uresničevanja zastavljenega cilja. Tim sestavljajo različni posamezniki in tako pride tudi do različnih in nasprotnih mnenj, vendar če bi bili vsi enaki in bi enako razmišljali, bi obstajala samo eno mnenje in zgolj ena pot do uresničitve zastavljenega cilja. Ker so v timu različni posamezniki, prav tako pride do konfliktov, vendar če upoštevamo mnenja ostalih in uporabimo pravilno komunikacijo, lahko razrešimo nastali konflikt. Pomembno vlogo ima vodja tima, ki vodi skupino ljudi in jih pri opravljanju nalog usmerja. Vodja je zgled ostalim članom v timu in podpira svoje člane in njihova mnenja, za uspešno opravljeno delo pa jih nagradi bodisi v materialni obliki bodisi v nematerialni. Člani tima si želijo, da bi skupaj rešili problem in na koncu tudi proslavili desežke, ki so jih skupaj ustvarili. V empiričnem delu predstavljamo, kakšno je medsebojno sodelovanje zaposlenih v eni izmed slovenskih občin v posavski regiji. Ugotovili smo, da je v izbrani organizaciji prisotno timsko delo in da večina posameznikov podpira uvajanje in razvoj timskega dela. Posamezniki tako delo raje opravljajo v timu in imajo pri postavljanju skupnih ciljev možnost soodločanja.
Keywords: Tim, timsko delo, vodja, vodenje, sodelovanje.
Published in ReVIS: 06.09.2024; Views: 342; Downloads: 17
.pdf Full text (869,64 KB)

4.
Sodelovanje šole s starši : magistrska naloga
Janita Stanko, 2024, master's thesis

Keywords: šola, učitelj, starši, sodelovanje, komunikacija
Published in ReVIS: 08.07.2024; Views: 427; Downloads: 77
.pdf Full text (2,37 MB)

5.
Marketing in prodaja sta kot pes in mačka
Karmen Ferlan, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu sta s teoretičnim in praktičnim delom predstavljena problematika konflikta med oddelkoma za marketing in prodajo ter njuno ne sodelovanje. Teoretični del opisuje, kaj sta marketing in prodaja ter njune naloge. Praktični del sestavljata hipoteza, ki izhaja iz teorije, in dokazovanje le-te s pomočjo analize v podjetjih. Rdeča nit diplomskega dela sta analiza sodelovanja med oddelkoma in postavitev smernic za izboljšanje le-tega v podjetjih. V Sloveniji je še veliko prostora za izboljšave. Ker je ključ do uspešne prodaje in doseganja zastavljenih ciljev, je pomembno, da se podjetja s problematiko soočijo in jo začeti čim hitreje reševati.
Keywords: marketing, prodaja, sodelovanje marketinga in prodaje, tekmovanje, konflikt
Published in ReVIS: 19.06.2024; Views: 570; Downloads: 21
.pdf Full text (1,71 MB)

6.
Razvoj pametnih mest : magistrsko delo
Teja Cerar, 2024, master's thesis

Abstract: Razvoj pametnih mest je postal osrednja točka v razpravah o urbanem razvoju, pri čemer so se v zadnjih letih pojavila ključna spoznanja. Ta digitalno izboljšana mesta hitro prehajajo iz koncepta v realnost. Kot katalizator je služila pandemija covida-19, ki je poudarila nepogrešljivo vlogo digitalnih tehnologij v urbanih okoljih. Mesta po vsem svetu so se odzvala s hitrim sledenjem integracije pametnih tehnologij, od brezstičnih plačilnih sistemov do digitalnega spremljanja zdravja, zagotavljanja kontinuitete osnovnih storitev ter omogočanja dela in učenja na daljavo. Vendar preobrazba v pametno mesto presega zgolj prevzem tehnologije. Potreben je celosten, sodelovalen pristop. Za uspešna pametna mesta je značilno močno sodelovanje med različnimi deležniki, vključno z vladnimi organi, zasebnim sektorjem in državljani. Takšne sinergije so, kot je poudaril Svetovni gospodarski forum, temelj za ustvarjanje javno-zasebnih partnerstev, spodbujanje sodelovanja državljanov in zagotavljanje ravnovesja med tehnološkim napredkom ter družbeno in okoljsko trajnostjo. Ključ do razvoja pametnega mesta so podatki. Zmožnost izkoriščanja ogromnih količin podatkov lahko spremeni procese odločanja, optimizira javne storitve in dvigne kakovost življenja prebivalcev. Vendar ta model, ki temelji na podatkih, predstavlja izzive, zlasti glede upravljanja podatkov, zasebnosti in varnosti. Enako ključen je poudarek na socialni vključenosti in enakosti. Ker postajajo mesta bolj tehnološko integrirana, obstaja potencialno tveganje poglabljanja socialno-ekonomskih neravnovesij. Proaktivni ukrepi, ki se osredotočajo na digitalno vključenost, cenovno dostopna stanovanja in univerzalni dostop do storitev, so nujni za zagotavljanje enakomernega urbanega razvoja. Z gospodarskega vidika pametna mesta obljubljajo izboljšan življenjski standard, učinkovito infrastrukturo in potencialno povečanje vrednosti nepremičnin. Lahko pritegnejo podjetja in spodbudijo gospodarsko rast. Vendar je razmerje med pobudami pametnih mest in ekonomskimi kazalniki, kot so vrednosti nepremičnin, zapleteno, nanj vplivajo različni dejavniki, od vrst tehnologije do tržnih razmer. V svojem bistvu pot do pametnega mesta zahteva skrbno načrtovanje, sodelovanje in zavezanost k izkoriščanju tehnologije za celostno izboljšanje mest.
Keywords: pametna mesta, digitalne tehnologije, sodelovanje, upravljanje podatkov, socialna vključenost, gospodarska rast, javno-zasebna partnerstva, urbani razvoj
Published in ReVIS: 14.06.2024; Views: 482; Downloads: 27
.pdf Full text (1,17 MB)

7.
ZAŠČITA MLADIH POSAMEZNIKOV PRED TVEGANJI SPLETNEGA SPOLNEGA NADLEGOVANJA
Jasna Ninković, 2024, not set

Abstract: V dobi, ko je dostop do interneta med mladimi zelo razširjen, postaja spletno spolno nadlegovanje ključno raziskovalno področje. Globalna komunikacija preko spletnih platform predstavlja povečano tveganje za nadlegovanje, saj identiteta nadlegovalca pogosto ostaja skrita. Vpliv spletnega spolnega nadlegovanja na življenje mladih posameznikov, zlasti na njihovo duševno zdravje in socialne odnose, je izjemno močan. Posledično postaja zaščita mladih pred tveganji spletnega spolnega nadlegovanja nujna in zahteva intenzivno pozornost tako raziskovalcev kot strokovnjakov. Magistrska naloga naslavlja ključno vprašanje varnosti mladih na spletu, s poudarkom na zaščiti pred spletnim spolnim nadlegovanjem. Raziskava, osredotočena na tehnološke in družbene inovacije, učinkovite načine ozaveščanja ter izzive policije pri obravnavi primerov, razkriva kompleksnost problematike. Analiza tehnoloških inovacij, kot so starševske kontrole, poudarja, da tehnologija sama ni zadosten varnostni ukrep. Kljub temu ostaja pomemben del celostnega pristopa, ki vključuje vzgojo in izobraževanje. Družbene inovacije, še posebej ozaveščevalni programi, postanejo ključni pri vzpostavljanju dialoga o spletnih tveganjih. Poglobljena analiza učinkovitih načinov ozaveščanja izpostavlja pomen rednih pogovorov, vključevanja vrstnikov ter starševske podpore. Interdisciplinarno sodelovanje med šolskimi strokovnjaki, starši, strokovnjaki za internetno varnost in policijo prinaša nove pristope k reševanju problema. Raziskava izzivov, s katerimi se sooča policija, vključuje prepoznavanje psiholoških dinamik spletnega nadlegovanja ter tehnične ovire, kot so anonimnost in šifriranje. Poudarja tudi potrebo po sodelovanju s ponudniki spletnih storitev. Skupni zaključki naloge ponujajo celovit pristop k zaščiti mladih na spletu, ki združuje tehnologijo, izobraževanje, ozaveščanje in sodelovanje različnih deležnikov družbe.
Keywords: spletno spolno nadlegovanje, varnost mladih, ozaveščanje, sodelovanje, policija
Published in ReVIS: 11.06.2024; Views: 538; Downloads: 17
.pdf Full text (1,22 MB)

8.
9.
Mednarodno sodelovanje kot priložnost za razvoj šol : magistrska naloga
Andreja Ocvirk, 2023, master's thesis

Keywords: mednarodno sodelovanje, izobraževanje, profesionalni razvoj
Published in ReVIS: 19.04.2024; Views: 667; Downloads: 21
.pdf Full text (1,25 MB)

10.
Organiziranost gasilskega prostovoljstva in medgeneracijskega sodelovanja v prostovoljnem gasilskem društvu Lipoglav
Nina Šeme, 2024, not set

Abstract: Magistrska naloga obravnava organiziranost gasilstva na Slovenskem in predstavitev organiziranosti ter medsebojnega sodelovanja v Prostovoljnem gasilskem društvu Lipoglav. V današnjem času pomeni biti gasilec, prostovoljni ali poklicni, mnogo več kot samo gašenje ognja in omogočanje varnosti. Gre za druženje, medsebojno sodelovanje, prenašanje znanja iz ene generacije na drugo, željo po pomoči sočloveku, nudenje socialne podpore, solidarnost, nesebično pomoč v nesreči, itd. Poleg tega prostovoljni gasilci veliko svojega časa namenijo tudi razvoju in prepoznavnosti gasilstva in samega društva v domačem kraju. Namen magistrskega dela je podrobno preučiti Prostovoljno gasilsko društvo Lipoglav in razvoj gasilstva na Slovenskem. V letu 2025 bo Prostovoljno gasilsko društvo Lipoglav obeležilo 100. obletnico delovanja društva in ob tem svečanem dogodku bo vodstvo društva izdalo bilten, katerega osnova bodo podatki, pridobljeni v naši raziskavi. Bilten bo vodstvo društva podarilo krajanom Lipoglava in njegove okolice kot poklon za dolgoletno zaupanje in spoštovanje, ki ga izrekajo gasilcem Prostovoljnega društva Lipoglav. V empiričnem delu magistrske naloge smo s pomočjo kvalitativne raziskave prikazali pomen in vlogo gasilskega prostovoljnega dela, kakšen ima ugled Prostovoljno gasilsko društvo Lipoglav v lokalni in širši skupnosti ter način medsebojnega sodelovanja oziroma dopolnjevanja članov društva pri različnih gasilskih dejavnosti. Izvedli smo sedem pol strukturiranih intervjujev med izbranimi gasilci s katerimi smo želeli prikazati pozitivna in negativna stališča do prostovoljstva v gasilstvu in medgeneracijskega sodelovanja, solidarnosti, povezovanja ter pomoči sočloveku pri nudenju pomoči v Prostovoljnem gasilskem društvu Lipoglav. Pri tem smo prišli do nekaj glavnih ugotovitev. Intervjuvanci so bili mnenja, da so odnosi na medsebojni, družbeni in društveni ravni dobri, da ima prostovoljno gasilsko delo in medsebojno sodelovanje gasilcev zelo velik pomen za razvoj in obstoj samega društva, prav tako pa tudi za razvoj lokalnega in širšega okolja.
Keywords: gasilska organizacija, prostovoljno gasilstvo, gasilec, prostovoljno gasilsko društvo Lipoglav, medgeneracijsko sodelovanje, organiziranost prostovoljnega gasilskega društva.
Published in ReVIS: 09.04.2024; Views: 713; Downloads: 0
.pdf Full text (4,70 MB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top