Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 9 / 9
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
POMEN MEDGENERACIJSKEGA SODELOVANJA MED STAROSTNIMI SKUPINAMI ZNOTRAJ INSTITUCIONALNEGA VARSTVA
Haris Huremović, 2024, not set

Abstract: POVZETEK Izhodišča: Medgeneracijsko sodelovanje je pomembna interakcija med posamezniki iz različnih starostnih skupin. Sam koncept je pomemben v družinskih, skupnostnih in institucionalnih okoljih, saj temelji na razumevanju, empatiji in medsebojni podpori med različnimi profili posameznikov. S tem prinaša priložnost za učenje z različnih perspektiv, zaradi česar se zmanjšujejo socioekonomske, ideološke in druge razlike, povezane s starostjo. Namen naše raziskave je opredeliti prednosti in izzive za spodbujanje medgeneracijskih interakcij v institucionalnem varstvu. Cilj naše raziskave je raziskati vlogo medgeneracijskih dejavnosti pri spodbujanju kognitivne stimulacije in duševnega zdravja med starejšimi odraslimi in mlajšimi udeleženci. Prav tako nameravamo preučiti dojemanja in izkušnje stanovalcev, negovalcev in družin o koristih in izzivih medgeneracijskih programov v institucionalnem varstvu. Na koncu želimo prepoznati najboljše prakse in strategije za učinkovito izvajanje medgeneracijskih programov, ki se lahko sproti vključijo v vsakodnevne rutine nege. Metode: Uporabili smo kvalitativni raziskovalni pristop in deskriptivno metodo dela. Primarne podatke smo pridobili s tehniko intervjuvanja z vnaprej pripravljeno predlogo vprašanj za polstrukturirani intervju. Za teoretični del diplomske naloge smo uporabili primarne in sekundarne vire, pridobljene iz podatkovnih baz COBISS, PubMed, Google učenjak in iz univerzitetne knjižnice. Rezultati: V intervjujih je sodelovalo šest oseb, od tega štirje moški in dve ženski, v starosti od 24 do 78 let. Intervjuvanci so na naša vprašanja med drugim odgovorili, da se z vključevanjem različnih generacij v skupne aktivnosti spodbujajo povezanost, rast kognitivnih sposobnosti in empatija, zvišuje pa se tudi raven socializacije. Izpostavili pa so tudi določene izzive, kot na primer razlike v starosti, interesih in sposobnostih, ter nekatere omejitve, ki so povezane z raznimi bolezenskimi stanji posameznikov. V skupku vsega intervjuvanci kot idealen program izpostavljajo tistega, ki je celovit - tj. aktiven in izobraževalen, kar pomeni, da enakopravno vključuje vse in jim da možnost razvoja in druženja. Razprava: Ugotavljamo, da učinkovito medgeneracijsko sodelovanje lahko v teh okoljih izboljša kakovost življenja in dobro počutje stanovalcev, vendar pa je treba premagati prejšnje strukture - tiste, ki so poudarjale segregacijo in socialno izolacijo. Diplomska naloga poudarja, da je medgeneracijsko sodelovanje ključno za spodbujanje razumevanja in povezovanja med različnimi generacijami, kar vodi k izboljšanju medosebnih odnosov in kakovosti oskrbe v institucionalnih okoljih. S sodobnimi pristopi in potencialno uporabo novih tehnologij lahko ustvarimo podporna okolja, ki so dobra za vse - tako za oskrbovance kot tudi za zaposlene v teh ustanovah.
Keywords: starostna skupina, sodelovanje, institucionalno varstvo, mladi, stari
Published in ReVIS: 08.12.2024; Views: 291; Downloads: 7
.pdf Full text (1,44 MB)

2.
Dejavniki podpore za bivanje starejših v domačem okolju
Katarina Galof, 2023, review article

Keywords: stari ljudje, domače bivalno okolje, dejavniki podpore, deinstitucionalizacija, proces
Published in ReVIS: 03.07.2023; Views: 750; Downloads: 45
URL Link to full text
This document has many files! More...

3.
Kritična ocena dela velenjskega CSD v primeru odvzema dveh dečkov : diplomsko delo
Tina Ceglar, 2023, undergraduate thesis

Abstract: »Odvzem otroka staršem in posledična namestitev drugam je eden najbolj radikalnih ukrepov države, ki nepovratno zareže v družinska razmerja in praviloma pusti trajne posledice.« Diplomsko delo se osredotoča na dogodke dne 30.3.2016. Mladoletna dečka, stara tri in pet let, sta bila iz vrtca odpeljana v rejništvo k neznani družini. V vrtec ju je zjutraj pripeljala babica, pri kateri sta živela od 25.12.2015. njuno mati je oče za božič ubil. Odvzem otrok, ki ga je izvršil Center za socialno delo Velenje, in namestitev v neznano rejniško družino sta tako sprožila vrsto sodnih postopkov, nekateri trajajo še danes. Naloga in namen predmetnega diplomskega dela sta podati kritično oceno zgoraj opisanega odvzema, ki ga je izvedel CSD Velenje. Temo bom raziskovala z vidika kvalitativnih metod, osredotočila pa se bom na analizo sekundarnih virov. Kot raziskovalna vprašanja, ki predstavljajo rdečo nit celotne pripovedi, sem postavila vprašanje o zakonitosti dotičnega odvzema, ki je bil v pristojnosti CSD Velenje, njegovo nujnost v tem določenem primeru, urejenost rejništva z vidika namestitve otrok pri starih starših pri nas in aktualno dogajanje v zadevi. V zaključnem delu naloge podajam odgovore na zastavljena vprašanja, do katerih sem prišla z lastnim delom in raziskovanjem virov, tako v teoretičnem kot v praktičnem delu diplomske naloge.
Keywords: družinsko življenje, rejništvo, otroci, stari starši, Center za socialno delo Velenje
Published in ReVIS: 20.06.2023; Views: 1188; Downloads: 45
.pdf Full text (3,03 MB)

4.
Pravice starih staršev in vnukov do družinskega življenja na primeru koroških dečkov : diplomsko delo
Vanja Bric Kavčič, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo povzema institute, ki opisujejo, pod katerimi pogoji lahko stari starši prevzamejo skrb in vzgojo za svoje vnuke. V zvezi z vsebino so postavljene hipoteze, ki so obravnavane v zaključku. Glavni vir informaciji je sestavljen iz analize strokovne literature, praktičnih primerov in zakonodajnih aktov. Tako je bila kot glavna raziskovalna metoda uporabljena deskriptivna metoda. Glavni namen naloge je predstaviti starim staršem, staršem ter vsem preostalim, kakšne pravice imajo stari starši in vnuki do družinskega življenja, če starši trajno ne morejo več izvajati starševske skrbi. Tako so v diplomski nalogi opisane značilnosti in pogoji družinskopravnih institutov, kjer so nosilci starševske skrbi stari starši: stari starši kot rejniki, stari starši kot skrbniki ter nov institut podelitev starševske skrbi sorodniku, kjer to vlogo lahko prevzamejo stari starši. V diplomski nalogi je tudi predstavljen primer koroških dečkov, ki je potekal in še vedno poteka pred slovenskimi sodišči, ter še nekateri primeri družinskega življenja vnukov in starih staršev, o katerih je odločalo Evropsko sodišče za človekove pravice. Prav tako tudi primer koroških dečkov še vedno ni zaključen na Evropskem sodišču za človekove pravice. Cilj diplomskega dela je tudi bralcu predstaviti nova instituta, ki ju je uvedel Družinski zakonik – podelitev starševske skrbi sorodniku ter vnaprej izražena volja staršev.
Keywords: stari starši, vnuki, družinsko življenje, koroška dečka, podelitev starševske skrbi sorodniku
Published in ReVIS: 24.02.2022; Views: 1875; Downloads: 0

5.
6.
Poslovni načrt: Kolesarski park Stari vrh d. o. o.
Mihael Kuezmič, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava poslovni načrt gorsko kolesarskega parka na znanem slovenskem smučišču Stari Vrh. Opisuje možnosti izvedbe, vodenja in dodane vrednosti, ki bi jo tovrstna dejavnost lahko prispevala smučišču Stari Vrh ter celotni škofjeloški regiji. Vsebina diplomskega dela temelji na skrbni raziskavi strokovnih sodelavcev podjetja Gravity Logic inc., ki ima svoj sedež v kraju Whistler, v zvezni državi British Columbia, v Kanadi. To področje je svetovno znano kot eno najbolje urejenih in dodelanih kolesarskih območij na svetu, kar utemeljujeta strokovnost in dodelanost študije, na osnovi katere je nastal poslovni načrt. Diplomsko delo opredeljuje idejo kolesarskega parka, jo vnaša v poslovni model že obstoječega športno-rekreacijskega centra z infrastrukturo, ki jo je mogoče nadgraditi za potrebe tovrstne dejavnosti. Preverjeno je, kakšna je ekonomičnost posla in v kolikem času bi tovrstna dejavnost povrnila stroške zagona in začela ustvarjati dodano vrednost smučišču STC Stari Vrh d. o. o. S pomočjo analize SWOT so proučene prednosti, slabosti, nevarnosti in možnosti posla, ugotovitve pa so podkrepljene s finančno analizo. Vpeljava lastnega poslovnega modela kolesarskega parka, ki kolesarjem nudi urejene proge za gorsko kolesarjenje in poligone za nadgradnjo njihovega znanja, ob tem pa tudi izposojo potrebne opreme in šolanje ne veščih gorski kolesarjev, proti plačilu, ustvarja prihodke v višini 154.259 EUR. Na osnovi podatkov o velikosti ciljne populacije se lahko v prvih štirih letih pričakuje rast prihodkov v višini 15 do 20 odstotkov letno. Tako bo podjetje v četrtem letu obratovanja ustvarjalo prihodke v višini 275.306 EUR in pri tem beležilo donosnost sredstev v višini 30,10 odstotka. Podjetje bo v tem času vseskozi likvidno. Na osnovi zbranih podatkov je mogoče zaključiti, da implementacija tovrstne dejavnosti v obstoječo infrastrukturo ustvarja dodano vrednost in prispeva k povečanju obsega poslovanja ter temu primerno viša prihodke tako kolesarskemu parku kot smučišču STC Stari Vrh d. o. o.
Keywords: gorsko kolesarski park, rast priljubljenosti gorsko kolesarskega športa, Stari Vrh, načrt izvedbe, analiza SWOT, finančna analiza.
Published in ReVIS: 20.09.2018; Views: 3568; Downloads: 196
.pdf Full text (1,34 MB)

7.
Razumevanje prava in pravičnosti v Starem Egiptu : magistrsko delo
Bruno Vehar, 2016, master's thesis

Keywords: Stari Egipt, staroegipčansko pravo, ma'at, Tožbe zgovornega kmeta
Published in ReVIS: 17.08.2018; Views: 3318; Downloads: 146
.pdf Full text (1,09 MB)

8.
Poslanstvo starih staršev pri vzgoji vnukov ter njihove pravice do vnukov : diplomsko delo
Andreja Gregorič, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo predstavlja pomen starih staršev v današnjih časih v mladih družinah in pravice, ki naj bi jih ti imeli do vnukov. Najprej je pojasnjeno, kaj pomeni družina, in sicer gre pri družini za osnovno enoto človeške družbe, za katero ne moremo zagotovo reči, kdaj se je začela, lahko pa sklepamo, da so se prve družine pojavile pri nomadskih skupinah. Nadalje spoznamo, da se vsaka družina loči po slogih, ki so edinstveni vsaki posamezni družini. Družine imajo tudi svoje naloge, ki jih delimo na čustvene, biološko-reprodukcijske, psihološko-ekonomske, sociološke-kulturne. Prikazane so tudi razlike med družino nekoč in danes. Ker je diplomsko delo bolj posvečeno starim staršem, sem se osredotočila nanje. Predstavljeni so kot družinski člani, saj so očetje in matere očeta ali matere vnuka. Čustvena navezanost med vnukom in starimi starši je velika in je odvisna od tega, kolikokrat se vidijo in slišijo. Vloge starih staršev so bile nekoč takšne, kot so zdaj, saj so tudi nekoč vzgajali in varovali vnuke. Sicer pa jim naša zakonodaja ni preveč naklonjena, saj jim ne dodeljuje nobene pravice do vnukov. A v kratkem se bo to spremenilo na bolje, saj je že predstavljen predlog zakona, ki daje starim staršem enako vrednost kot celotni družbi današnjega časa. Od nekdaj velja pravilo in bo obveljalo tudi v prihodnosti, da imajo stari starši posebno vlogo v življenjih vnukov, zato jih za to vrednoto ne velja prikrajšati.
Keywords: stari starši, starši, otroci, vnuki, vzgoja, varstvo, družina, Slovenija, diplomske naloge, bolonjski program
Published in ReVIS: 12.07.2018; Views: 4254; Downloads: 228
.pdf Full text (817,40 KB)

9.
Search done in 0.28 sec.
Back to top