Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 140
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Motnje hranjenja oseb, ki se rekreativno ukvarjajo s fitnes vadbo : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa prve bolonjske stopnje Zdravstvena nega
Eva Krajnc, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Prehrana vsakega posameznika je ključen člen zdravega načina življenja in je še toliko bolj pomembna za vsakega športnika, saj preprečuje nastanek motenj prehranjevanja. Metodologija: Poleg osnovne deskriptivne statistike je bila uporabljena kvantitativna metoda raziskovanja z uporabo lastnega anketnega vprašalnika. Vzorec je vključeval 50 posameznikov, ki se rekreativno ukvarjajo s fitnes vadbo. Za interpretacijo rezultatov smo uporabili tabelarični številčni in odstotkovni prikaz, uporabo t-testa in hi-kvadrat testa s pomočjo Microsoft Excela ter programa SPSS, verzija 25. Rezultati: V raziskavi je sodelovalo 20 žensk in 30 moških. Ugotovili smo, da 28 % (n = 14) anketiranih zelo dobro pozna problematiko motenj hranjenja; 12 % (n = 6) le-te ne pozna. 70 % (n = 35) vseh anketiranih meni, da nima dovolj informacij o tej problematiki. Pri tem smo na podlagi t-testa (t(48) = 2,342, p = 0,024)) potrdili hipotezo, da obstaja razlika v poznavanju problematike motenj hranjenja med moškimi in ženskami, in sicer je stopnja prepoznavanja te problematike višja pri ženskah. Ugotovili smo, da se je z motnjo hranjenja soočilo 30 % (n = 15) anketiranih, največ s prenajedanjem (67 %). Na podlagi hi-kvadrat testa (p = 0,014) smo potrdili hipotezo, da se ženske pogosteje soočajo z motnjami hranjenja kot moški. Razprava: Zdrav način prehranjevanja bi moral biti prvi cilj rekreativnih športnikov, saj prinaša pozitiven vpliv na dosego športnih ciljev in kakovost življenja. Motnje hranjenja so med športniki pogoste, zato je potrebno v prihodnje to področje še naprej raziskovati.
Keywords: motnje hranjenja, duševno zdravje, športna prehrana, športnik, vadba
Published in ReVIS: 30.06.2025; Views: 37; Downloads: 0
.pdf Full text (1,51 MB)

2.
Motivacija zaposlenih v panogi turizem
Eva Pečnik, 2025, not set

Abstract: Vsak posameznik motivacijo doživlja na svojevrsten način. Življenje je danes vedno bolj stresno, postavlja nas pred takšne in drugačne izzive in od nas je odvisno, kako se bomo s temi izzivi spopadli. Motivacija nam dá zagon, da se lažje spopadamo z izzivi življenja, in nas usmerja na življenjsko pot, po kateri želimo iti. Motivacija na delovnem mestu igra eno od ključnih vlog, saj je zaslužna za uspehe tako zaposlenega kot tudi celotne organizacije. Tema diplomskega dela je motivacija zaposlenih v panogi turizem. Širše predstavimo delovanje motivacije posameznika v panogi turizem, na kratko v uvodu predstavimo panogo in izzive, s katerimi so se spopadali v času pandemije, in hkrati predstavimo mehanizme oziroma dejavnike, ki vplivajo na motivacijo. S pomočjo anketnega vprašalnika na osnovi odgovorov zaposlenih, ki delujejo v panogi turizem, ugotavljamo, kaj zaposlene v omenjeni panogi najbolj motivira, kako različni dejavniki vplivajo nanje in kako zadovoljni so pri svojem delu.
Keywords: motivacija, zaposleni, turizem, motivacijske teorije, zadovoljstvo zaposlenih
Published in ReVIS: 13.06.2025; Views: 148; Downloads: 9
.pdf Full text (1,02 MB)

3.
NZS PRILOŽNOSTNI PROGRAM
Eva Vamberger, 2025, not set

Abstract: V Sloveniji v starostnem obdobju med 13. in 19. letom izgubljamo preveč igralcev. V raziskovalni del magistrskega dela so bili vključeni nogometaši moškega spola med trinajstim in devetnajstim letom ter ostali deležniki, ki nastopajo ali delujejo v 2. SNL in MNZ-ligi. V magistrskem delu smo s pomočjo virov in literature podrobno opisali iztočnice zastavljenega problema, ki so bile temelj za nadaljnje raziskovanje. V prvem delu smo opravili intervjuje s strokovnimi delavci. Drugi in tretji del raziskave je vseboval ankete z igralci in njihovimi starši ter fokusno skupino s trenerji. Na koncu smo prišli do novih idej za izboljšanje selekcioniranja v Sloveniji.
Keywords: nogomet, igralci, trenerji, selekcioniranje, starostne kategorije, izguba igralcev
Published in ReVIS: 13.06.2025; Views: 118; Downloads: 1
.pdf Full text (2,90 MB)

4.
5.
Problemi kulture žrtveništva v sodobni vzgoji in izobraževanju v Sloveniji : doktorska disertacija študijskega programa tretje bolonjske stopnje Humanistične znanosti
Gregor Rojc, 2024, doctoral dissertation

Abstract: Disertacija obravnava relativno nov pojav, ki ga v angleščini imenujemo victimhood culture, ki je za potrebe te naloge preveden kot moralna kultura žrtveništva. Le-ta ni obravnavana v referenčnem vakuumu, pač pa je obravnavana skupaj z moralno kulturo dostojanstva in moralno kulturo časti. V nalogi so analizirani nekateri temeljni dokumenti, ki definirajo osnovnošolski prostor v Sloveniji, nekateri učni načrti in stališča več sto osnovnošolskih učiteljic in učiteljev. Analiza poskuša ugotoviti, ali je osnovnošolski prostor dojemljiv za širjenje kulture žrtveništva, ki je v nalogi zaradi svojih značilnosti opredeljena kot neželeno stanje. Kot želeno stanje je opredeljena moralna kultura dostojanstva. Kvalitativna analiza išče idejno sovpadanje analiziranih dokumentov z želeno moralno kulturo dostojanstva, kvantitativna analiza pa sovpadanje stališč respondentov s to isto kulturo. Zavoljo razumljivejšega in lažjega branja so pomensko široki pojmi, kot so npr. kultura, paideia in dostojanstvo, podrobneje definirani, prav tako pa so zelo podrobno obdelane vse tri omenjene moralne kulture. Izvirno so nakazane podobnosti med razvojem starogrške družbe in prehodom moralne kulture časti v kulturo dostojanstva.
Keywords: moralna kultura, paideia, dostojanstvo, čast, žrtveništvo, učni načrt
Published in ReVIS: 21.05.2025; Views: 232; Downloads: 3
.pdf Full text (3,01 MB)

6.
Pravna zaščita otrok pred nasiljem in ukrepi za varstvo koristi otroka v Republiki Sloveniji : magistrsko delo
Eva Julija Novak, 2025, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava pravno zaščito otrok pred nasiljem in mehanizme, ki v Republiki Sloveniji zagotavljajo varstvo njihovih koristi. V središču raziskave so zakonodajni okviri, kot so Ustava Republike Slovenije, Družinski zakonik in Zakon o preprečevanju nasilja v družini, pri čemer se delo osredotoča na učinkovitost njihovega izvajanja v praksi. Poleg zakonskih določil so analizirani tudi ključni organi in institucije, kot so centri za socialno delo, policija, sodišča in nevladne organizacije, ter njihov prispevek k zaščiti otrok. Poseben poudarek je namenjen multidisciplinarnemu pristopu, ki povezuje pravne, socialne in psihološke vidike zaščite otrokovih pravic. Raziskava vključuje pregled različnih oblik nasilja nad otroki, kot so fizično, psihično in spolno nasilje ter zanemarjanje, pri čemer analizira tudi sodno prakso in statistične podatke o izvajanju zaščitnih ukrepov. Med ključnimi mehanizmi zaščite so nujni odvzem otroka, začasne odredbe in trajnejši ukrepi, kot so omejitev stikov in odvzem starševske skrbi. Ugotovitve kažejo, da so ukrepi v praksi pogosto sproženi prepozno ali pa niso dovolj učinkoviti pri preprečevanju nadaljnjih zlorab. V zaključnem delu so predstavljeni predlogi za izboljšanje sistema varstva otrok v Sloveniji. Ti vključujejo okrepitev preventivnih ukrepov, izboljšano sodelovanje institucij in boljše usposabljanje strokovnih delavcev, ki se ukvarjajo z zaščito otrok. Cilj magistrskega dela je opozoriti na obstoječe pomanjkljivosti in podati konkretne rešitve za boljšo zaščito otrok, ki so izpostavljeni nasilju.
Keywords: otrok, otrokove pravice, nasilje nad otroki, Ustava Republike Slovenije, Družinski zakonik, družinsko sodišče, ukrepi za varstvo koristi otroka, center za socialno delo
Published in ReVIS: 14.04.2025; Views: 396; Downloads: 44
.pdf Full text (667,43 KB)

7.
ZDRAVSTVENA NEGA NOSEČNICE S PREEKLAMPSIJO
Eva Švajger, 2025, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Preeklampsija je svetovno znan zaplet v nosečnosti. Za njo je značilen hiter razvoj in lahko povzroči resne zaplete. Celostna oskrba nosečnice s preeklampsijo vključuje fizično in psihično podporo. Skupaj pripomorejo k izboljšanju izidov za mater in novorojenca. Metode: Raziskava je temeljila na kvalitativni raziskovalni metodi in deskriptivni metodi dela. Primarni podatki empiričnega dela so bili pridobljeni s tehniko intervjuvanja. Za potrebe teoretičnega dela diplomske naloge smo pridobili sekundarne podatke, s proučevanjem domače in tuje strokovne in znanstvene literature in internetnih baz. Rezultati: Rezultati so pokazali, da je zdravstvena nega nosečnice s preeklampsijo ključna za preprečevanje zapletov in zagotavljanje varnosti matere ter otroka. Z rednim nadzorom krvnega tlaka, spremljanjem znakov in simptomov, lahko zdravstveni delavci pravočasno zaznajo poslabšanja stanja. Poleg tega je pomembna psihološka podpora nosečnice. Glede na rezultate raziskave je ne izvajajo vsi zdravstveni delavci enako. Razprava: Intervjuvanci znajo prepoznati preeklampsijo in zaplete, ki ogrožajo nosečnico s preeklampsijo. Vendar kljub temu še vedno pride do primerov poslabšanja stanja, na katere intervjuvanke strokovno in pravočasno ukrepajo. Intervjuvanke se razlikujejo v sposobnosti nudenja psihološke podpore. Nekatere jo znajo zagotoviti, druge ne. Vse pa se strinjajo, da je nadgradnja znanja na področju komunikacije izjemno pomembna za izboljšanje kakovosti oskrbe.
Keywords: preeklampsija, hipertenzija, nosečnica, zdravstvena nega.
Published in ReVIS: 02.04.2025; Views: 318; Downloads: 11
.pdf Full text (1,03 MB)

8.
PREPREČEVANJE BOLNIŠNIČNIH OKUŽB V OPERACIJSKIH PROSTORIH
Eva Novak, 2025, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Bolnišnične okužbe so okužbe, povezane z zdravstveno nego, in dandanes predstavljajo velik izziv po celem svetu. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije bolnišnične okužbe povečujejo možnost za nastanek večjih stroškov, povečane obolevnosti in invalidnosti ter v nekaterih primerih celo vodijo v smrt. Operacijski prostori predstavljajo veliko tveganje za širjenje in prenos mikroorganizmov. Ti se lahko prenašajo prek zdravstvenega osebja, okolja, materiala ter pacienta in imajo možnost povzročitve bolnišničnih okužb in resnih pooperativnih zapletov. Namen raziskave v diplomski nalogi je raziskati morebitne možnosti za preprečevanje bolnišničnih okužb v operacijskih prostorih. Cilji raziskave so bili ugotoviti pomen higiene rok in naloge zdravstvenega osebja, raziskati vloge okolijskih dejavnikov ter identificirati dejavnike tveganja za nastanek bolnišničnih okužb v operacijskih prostorih. Metoda: Raziskava je temeljila na kvantitativnem načinu raziskovanja in deskriptivni metodi dela. Podatke smo pridobili z anketnim vprašalnikom. Raziskovalni vzorec je predstavljalo 110 anketirancev (27 moških in 83 žensk). Med celotno raziskavo in obdelavo podatkov so bila upoštevana etična načela raziskovanja. Rezultati: Večina (68 %) anketirancev meni, da je največji dejavnik tveganja za nastanek bolnišničnih okužb v operacijskih prostorih neustrezna higiena rok, kamor spadata umivanje in razkuževanje rok. Takoj za tem pa je kontaminacija instrumentov (67 %). Okoli 85 % anketirancev meni, da je higiena rok zanje zelo pomembna, in 13 %, da je pomembna. Kot največji razlog za nepravilno izvajanje higiene rok je 59 % anketirancev izbralo pomanjkanje časa. Kar 80 % anketirancev je mnenja, da sta čistoča in sterilizacija operacijskih prostorov zelo pomembno opravilo. Večina (67 %) anketirancev pa meni, da je čistoča površin največji vpliv iz okolja. Razprava: Ugotovili smo, da so glavni dejavniki za nastanek bolnišničnih okužb v operacijskih prostorih neustrezna higiena rok, nepravilna sterilizacija instrumentov, neuporaba osebne zaščitne opreme, slabo očiščeni prostori in pomanjkljivo usposabljanje osebja. Neustrezna higiena rok je najpogostejši dejavnik za nastanek okužbe, pri čemer smo ugotovili, da kljub visoki ozaveščenosti zdravstvenega osebja v praksi pogosto prihaja do pomanjkljive higiene rok. Tudi druge raziskave omenjajo, da je ustrezna higiena rok eden najpomembnejših, najcenejših in najpreprostejših ukrepov za preprečevanje okužb. Prav tako smo ugotovili, da ima zdravstveno osebje ključno vlogo pri preprečevanju bolnišničnih okužb v operacijskih prostorih. To vključuje pravilno higieno rok, pravilno sterilizacijo instrumentov in pravilno uporabo osebne varovalne opreme. Kljub dejavnikom tveganja, ki so povezani z zdravstvenimi delavci, pacientom, ne smemo pozabiti na dejavnike iz okolja. Ugotovili smo, da so dejavniki iz okolja, kot so umivanje in razkuževanje površin v operacijskih prostorih, kakovost zraka, temperatura in vlaga, še kako pomembni za varno delovanje v operacijski sobi. Pri vseh kategorijah se pojavljajo razne ovire, vendar moramo kljub vsem tem delovati strokovno in po naših najboljših močeh, da pacientu zagotovimo varno zdravstveno obravnavo.
Keywords: bolnišnične okužbe, operacijski prostor, izolacija, dejavniki tveganja
Published in ReVIS: 28.03.2025; Views: 344; Downloads: 42
.pdf Full text (1,52 MB)

9.
The complexity of caffeine’s effects on regular coffee consumers
Mateja Lesar, Jakob Sajovic, Dušanka Novaković, Maša Primožič, Eva Vetrih, Martin Sajovic, Anja Žnidaršič, Peter Rogelj, Andreas Daffertshofer, Zoran Levnajić, Gorazd Drevenšek, 2025, original scientific article

Abstract: Why does coffee wake us up? Is it because it contains caffeine, or because we are used to it waking us up after drinking it? To answer this question, we recruited twenty habitual coffee drinkers who received either caffeinated or decaffeinated coffee (placebo) in a double-blind, randomized fashion. The two substances were identical except for the presence of caffeine. We measured cognitive performance, cardiovascular responses, and whole-head EEG during rest and during an auditory-oddball task. The same measurements were done before and after ingestion. We expected to find significant differences between caffeine and placebo groups across the outcome measures. However, except for the resting-state alpha power, changes due to ingestion in physiological responses and in cognitive functioning were not significantly different between the two groups. Actually, only one of the three cognitive measures was found to be significantly altered by the ingestion. These findings suggest that regular coffee consumers respond to coffee-like beverages independently of the presence of caffeine.
Keywords: caffeine, decaffeine, ERP, event related potentials (ERP), electroencephalography (EEG), EEG, auditory odball, cognitive performance, resting state EEG
Published in ReVIS: 11.02.2025; Views: 587; Downloads: 3
URL Link to file

10.
Preventivni vadbeni programi, ki vključujejo nordijsko vajo za zadnje stegenske mišice pri nogometaših : pregled literature
Tit Marovt, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Poškodbe zadnjih stegenskih mišic so pogoste pri športih, ki vključujejo hitri tek, spremembe smeri in skakanje, še posebej pri nogometaših. Te poškodbe lahko povzročijo daljšo odsotnost od športa in imajo visoko stopnjo ponovitve, kar lahko vodi do nezmožnosti igranja tudi do 90 dni. Uspešna rehabilitacija zahteva dobro poznavanje anatomije, dejavnikov tveganja in ustreznih postopkov zdravljenja, da se zmanjša tveganje za ponovno poškodbo in omogoči pravočasen povratek k športu. Stopnja ponovnih poškodb zadnjih stegenskih mišic je višja od drugih. Tradicionalne metode rehabilitacije, ki se osredotočajo na krepitev mišične moči in uravnoteženje med m. quadriceps femoris in zadnjimi stegenskimi mišicami, so sicer pogoste, vendar tveganje za ponovne poškodbe ostaja visoko. Ena izmed učinkovitih vaj za preprečevanje in rehabilitacijo teh poškodb je nordijska vaja za zadnje stegenske mišice, ki izboljšuje ekscentrično moč in fleksibilnost zadnjih stegenskih mišic. Vaja je praktična in jo lahko izvajajo celotne ekipe, vendar zahteva postopno povečevanje obremenitve, da se prepreči mišična bolečina. Športniki se s časom prilagodijo vaji, kar prispeva k boljši kontroli in večjemu obsegu gibanja, preden pride do poškodbe. Namen diplomskega dela je bil s pomočjo pregleda literature ugotoviti, ali so vadbeni programi, ki vključujejo nordijsko vajo za zadnje stegenske mišice, učinkoviti pri preprečevanju poškodb. Prav tako smo želeli raziskati praktično uporabnost teh programov ter dejavnike, ki vplivajo na njihovo učinkovitost. Pri sami raziskavi smo si zadali dve raziskovalni vprašanji in nanju v razpravi tudi odgovorili. Zadali smo si tudi cilje, ki smo jih izpolnili.
Keywords: zadnje stegenske mišice, preventivni vadbeni program, nogomet
Published in ReVIS: 30.01.2025; Views: 388; Downloads: 19
.pdf Full text (5,90 MB)

Search done in 0.19 sec.
Back to top