Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 11
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Analiza in izboljšanje e-izobraževanja na Višji strokovni šoli Novo mesto
Jožica Košir, 2010

Abstract: V nalogi smo predstavili in raziskali podrocje e-izobraževanja. V ta namen smo poiskali in medsebojno primerjali nekaj najpogosteje uporabljenih orodij, ki trenutno služijo podpori eizobraževanju in skupinskemu delu. Preizkušali in testirali smo nekatera videokonferencna orodja, s katerimi bi lahko v najboljši meri približali ali nadomestili klasicna predavanja z epredavanji, in pripravili predlog rešitve. Dotaknili pa smo se tudi vpliva sodobne IKT na predavatelje in študente in z njo povezane ucne motivacije. S pomocjo ankete smo podali tudi smernice za izboljšanje tovrstnega izobraževanja na Višji strokovni šoli Novo mesto. Zaradi recesije in z njo povezanih financnih vložkov se v nalogi še posebej osredotocamo na možnosti, ki nam jih ponujajo prosto dostopna orodja.
Found in: osebi
Keywords: e-izobraževanje, vseživljensko izobraževanje, izobraževanje na daljavo, multimedija, Moodle, videokonferenca
Published: 08.08.2018; Views: 2866; Downloads: 0

2.
Analiza projekta Center vseživljenjskega učenja Dolenjska
Blanka Benčina, 2010

Abstract: Magistrska naloga govori o pomenu vseživljenjskega učenja v Sloveniji in Evropski uniji. V empiričnem delu je predstavljena raziskava projekta Centra vseživljenjskega učenja Dolenjske, ki vsebuje natančen vsebinski in finančni pregled za prvi dve leti njegovega izvajanja. Vsebinska analiza se usmerja v primerjavo načrtovanih in doseženih fizičnih kazalnikov po projektnih aktivnostih. Finančna analiza pa preučuje porabo finančnih sredstev v skladu z odobrenim finančnim načrtom po projektnih partnerjih in vrstah stroškov. Cilj raziskave je ugotoviti, ali so projektne aktivnosti izvedene skladno z določenim vsebinskim in finančnim načrtom ter ali je projekt na pravi poti, da se uspešno zaključi v načrtovanem roku.
Found in: osebi
Keywords: vseživljensko izobraževanje, strategija, Evropski socialni sklad, evalvacija projekta
Published: 08.08.2018; Views: 2946; Downloads: 154
.pdf Fulltext (1,73 MB)

3.
Analiza in primerjava statičnih lastnosti omrežij prijateljstev v spletišču Facebook s teoretičnimi
Aleš Hočevar, 2012

Abstract: Analiza omrežij spada med interdisciplinarne vede, saj vključuje matematične, računalniške in družboslovne raziskovalne metode. Po eni strani mora odkriti zakonitosti, po drugi pa razlage, zakaj do njih prihaja. Navkljub različnih oblikam realnih omrežij pa imajo pogosto ta omrežja nekatere skupne značilnosti. V tej nalogi bomo preverili domnevo, da izmerjene lastnosti vzorca podomrežij prijateljstev spletnega socialnega omrežja Facebook sledijo nekaterim teoretičnim predpostavkam: (i) velikost in premer omrežja (pregled literatura navaja predpostavko, da je premer omrežja šest povezav), (ii) število in velikost komponent (literatura navaja, da povprečno omrežje sestavljata ena velika komponenta in več manjših) ter (iii) porazdelitev stopnje točk sledi potenčnemu zakonu. Za to potrebujemo množico podomrežij, ki jih bomo analizirali v programskem okolju R za statistično analizo in grafiko.
Found in: osebi
Keywords: analiza omrežij, realna omrežja, lastnosti realnih omrežij, programski jezik R
Published: 08.08.2018; Views: 2727; Downloads: 157
.pdf Fulltext (523,24 KB)

4.
Izboljšanje računalniške pismenosti na podeželju
Helena Čebulin, 2012

Abstract: Temeljni namen pisanja magistrske naloge je bil raziskati stanje računalniške pismenosti na podeželju. Zanimala nas je predvsem razlika med podeželskim in preostalimi naselji pri uporabi IKT. Tako smo predstavili rezultate Ankete o uporabi informacijsko-komunikacijskih tehnologij v letu 2010 (SURS) o tem, ali imajo gospodinjstva računalnik in internet, v kolikšni meri ga uporabljajo, kdaj so se nazadnje udeležili izobraževanja, povezanega z računalniškim opismenjevanjem, kako so ozaveščeni glede varnosti pri uporabi IKT. Za podrobnejše spoznavanje potreb podeželskega prebivalstva in njihovih morebitnih težav, ki izvirajo iz pomanjkljive računalniške pismenosti, pa smo k sodelovanju povabili štiri osebe iz okolice Šentjurja, ki se ukvarjajo s kmetijstvom. V zaključku smo na podlagi gornjih ugotovitev oblikovali idejni program, primeren za izboljšanje računalniške pismenosti na podeželju, ki bi temeljil na vzpostavitvi spletnega mesta Mreža kmetij.
Found in: osebi
Keywords: IKT, informacijsko-komunikacijska tehnologija, podeželjsko prebivalstvo, računalniška pismenost
Published: 08.08.2018; Views: 3453; Downloads: 127
.pdf Fulltext (27,57 MB)

5.
Uvrščanje in diskretizacija mnogorazsežnih mikromrežnih DNA-podatkovij
Andrej Kastrin, 2015

Abstract: Tehnologija DNA-mikromrež je danes dostopna v vsakem bolje opremljenem biomedicinskem laboratoriju. Kljub dovršenosti postopkov je statistična analiza mikromrežnih DNA-podatkovij za statistika še zmeraj velik izziv. Mikromrežno podatkovje opišemo z matriko razsežnosti n p, kjer se vrstice matrike nanašajo na posamezne primere, stolpci pa na proučevane gene. Velja, da je n << p. Na osnovi analize geometrijskih lastnosti mnogorazsežnih podatkovnih objektov lahko pokažemo, da je v tem primeru podatkovni prostor zelo redek. Fenomenu praznega prostora se poskušamo izogniti z uporabo metod za krčenje podatkovne strukture. Empirična evidenca razkriva, da na področju statistične analize mikromrežnih DNA-podatkovij sistematična raziskava, ki bi proučevala vpliv metod za krčenje podatkovnih struktur, še ni bila opravljena. Prav tako ostaja odprto vprašanje smiselnosti diskretizacije mikromrežnih podatkov. V doktorski nalogi smo obravnavali tri problemske naloge. V prvem sklopu eksperimentov smo proučili kakovost različnih klasifikatorjev v nalogi uvrščanja primerov v dva vnaprej podana razreda. Uporabili smo nekatere najpogosteje uporabljene metode, kot so nevronske mreže, metoda najbližjih sosedov, klasifikacijska drevesa s slučajnimi gozdovi, metoda podpornih vektorjev, logistična regresija s kaznijo ter tri izpeljanke linearne diskriminantne analize (Fisherjeva, klasična in diagonalna). V drugi problemski nalogi smo analizirali vpliv metod za krčenje števila razsežnosti na uvrščanje. Podrobno smo proučili vpliv analize glavnih komponent in metode delnih najmanjših kvadratov na kakovost uvrščanja. V tretjem sklopu smo se ukvarjali s proučevanjem vpliva diskretizacije neodvisnih spremenljivk na uvrščanje. V analizo smo vključili nekatere najpogosteje uporabljene algoritme diskretizacije, kot so metode enake širine intervalov, enake zastopanosti intervalov, 1R, MDLP in ChiMerge. Eksperimente smo izvedli nad 37 realnimi DNA-podatkovji. Vpliv metode uvrščanja in izbire spremenljivk smo ovrednotili tudi nad sintetičnimi podatki. Izbor parametrov uvrščanja in ovrednotenje kakovosti uvrščanja smo opravili po shemi prečnega preverjanja. Kakovost smo izrazili s štirimi merami: točnostjo uvrščanja, občutljivostjo, specifičnostjo in ploščino pod ROC-krivuljo. Pri uvrščanju realnih mikromrežnih podatkovij se najbolje odreže logistična regresija s kaznijo, najslabše pa nevronske mreže. Nad sintetičnimi podatkovji po kakovosti izstopa metoda podpornih vektorjev. Med metodama krčenja podatkovne matrike glede na kakovost uvrščanja ni statistično značilnih razlik (z izjemo ploščine pod ROC-krivuljo). Med metodami diskretizacije se glede na uvrščanje najbolje odrežeta metodi MDLP in ChiMerge. Po našem védenju in dostopni empirični evidenci gre za prvo raziskavo na tako velikem številu mikromrežnih podatkovij.
Found in: osebi
Keywords: računska statistika, biostatistika, bioinformatika, strojno učenje, analiza DNA-mikromrež, uvrščanje podatkov, diskretizacija spremenljivk
Published: 21.08.2018; Views: 2858; Downloads: 148
.pdf Fulltext (2,87 MB)

6.
Analiza samooskrbne pridelave v Sloveniji s poudarkom na kmetijah, vključenih v kmetijsko okoljske programe
Marina Pezdirc, 2016

Abstract: Magistrsko delo obravnava samooskrbo v Sloveniji in to, koliko prispevajo k samooskrbi kmetijska gospodarstva, vključena v Kmetijsko okoljske programe v letu 2013, s poudarkom na prispevku k samooskrbi v jugovzhodni slovenski regiji. V uvodnem delu je obravnavana problematika doseganja zadostne prehranske samooskrbe. Osrednji del obravnava problem, koliko domača proizvodnja zadovoljuje domačo porabo na ravni statističnih regij, saj so ocene pridelave pomanjkljive. Ugotovila sem, da je bila v letu 2010 Slovenija 51,3-odstotno samooskrbovana in da kmetijska gospodarstva KOP prispevajo k samooskrbi le 10,7 odstotka. K samooskrbi prispevajo kmetijska gospodarstva KOP v jugovzhodni slovenski regiji le 7,2 odstotka. Največji prispevek k samooskrbi ima prireja mesa pri ekološkem in integriranem kmetovanju. Potrjuje se prva hipoteza, saj je samooskrba kmetij KOP v jugovzhodni slovenski regiji v letu 2013 nižja od 50 odstotkov. Na kmetijskih gospodarstvih KOP je bila v jugovzhodni Sloveniji v letu 2013 najboljša samooskrba z mesom (31,8 odstotka). To potrjuje drugo hipotezo. Potrjuje se tudi tretja hipoteza, saj v jugovzhodni Sloveniji pridelajo kmetijska gospodarstva KOP več integrirane kot ekološko hrane.
Found in: osebi
Keywords: pridelana hrana, samooskrba, kmetijstvo, jugovzhodna Slovenija, jugovzhodna slovenska regija, ekološko in integrirano kmetijstvo, kvantitativna analiza
Published: 22.08.2018; Views: 2805; Downloads: 182
.pdf Fulltext (4,83 MB)

7.
Uporaba markovskih verig v generiranju algoritmične kompozicije v programskem jeziku Pure Data
Lorena Mihelač, 2015

Abstract: Cilj diplomske naloge je ustvariti algoritem za ustvarjanje nove algoritmične kompozicije s pomočjo stohastičnega procesa, metode markovskih verig prvega in drugega reda ter programskega jezika Pure Data. Za podlago bosta uporabljeni dve MIDI-datoteki, avtorska skladba Etuda, prvi stavek iz Beethovnove Mondschein sonate ter pet glasbenih nizov. Pri ustvarjanju algoritmične kompozicije bosta preizkušena dva pristopa, in sicer samostojno računalniško generiranje algoritmične kompozicije ter interaktivno soustvarjanje algoritmične kompozicije, kar pomeni določeno poseganje avtorja v algoritem zaradi večje umetniške vrednosti ustvarjene skladbe. Namen uporabe teh dveh različnih pristopov je v tem, da se ugotovi, koliko je pridobljeni primerek algoritmične skladbe lep/sprejemljiv/dober in kateri primerek algoritmične kompozicije je bolj sprejemljiv in zanimiv: primerek, ki ga je ustvaril stroj – računalnik ali primerek, ki je posledica soustvarjanja (človek in stroj – računalnik).
Found in: osebi
Keywords: algoritem, algoritmična kompozicija, markovske verige, Pure Data
Published: 22.08.2018; Views: 2886; Downloads: 124
.pdf Fulltext (2,57 MB)

8.
Sentiment based classification of the web texts
Jože Bučar, 2017

Abstract: It has always been a challenging task to predict events in the near or distant future. People are interested in forecasting weather, earthquakes, floods, predicting economic, political and social changes, as well as the development of technology, sales products and sports outcomes. On the web, an enormous quantity of data is generated daily. We are practically deluged by all kinds of data - scientific, medical, financial, historical, health care, demographic, business, and other. Usually, there are not enough human resources to examine this data. However, from this chaotic cluster of data we strive to obtain valuable information, which may significantly impact strategic decisions of both business and individuals in the future. Predicting future trends and events has become easier and more efficient especially with the collaboration among scientists from various fields. Sentiment analysis of web texts is an interesting and relevant research topic in this field. The aim of research described in this dissertation was to create specific language resources for sentiment analysis in Slovene, evaluate performance of sentiment based classification techniques and monitor the dynamics of sentiment, especially for the purpose of improving and contributing to computational analysis of texts in Slovene. Here, we introduce the construction of Slovene web-crawled news corpora and a lexicon for sentiment analysis in Slovene. Besides their availability, we describe the methodology and the tools that were required for their construction. The corpora contain more than 250,000 documents with political, business, economic and financial content from five Slovenian media resources on the web that were published between 1st of September 2007 and 31st of January 2016. They include sentiment annotation on three levels of granularity: sentence, paragraph and document level. More than 10,000 of them were manually annotated as positive, negative or neutral. A Slovene sentiment lexicon, which is based on the annotated documents, contains more than 25,000 words with sentiment ratings, and is the first of this kind for Slovene. In detail, we describe the construction of these language resources, the manual annotation process and its characteristics. All developed resources are publicly available under Creative Commons copyright license. We used the annotated documents to assess the sentiment classification approaches. Experimental performance evaluation of sentiment based classification techniques gives encouraging results. When classifying documents, in terms of time consumption and performance, the Multinational Naive Bayes and the Support Vector Machines approaches outperform the other classifiers. Also, consideration of smaller text segments, such as sentences, improves the performance. Models achieve F1-score value of 97,85 % within the two-class (positive and negative) and 77,76 % within the three-class (positive, negative and neutral) document-level sentiment based classification. The sentiment analysis methodology was successfully used in the real-world applications for estimating the proportions of positive, negative and neutral news in the selected web media, and for monitoring the dynamics of sentiment. When estimating the proportions of positive, negative and neutral news, approximately half of the retrieved news is neutral. In general, the proportion of negative news is twice as high as the proportion of positive news. The study of sentiment dynamics shows that sentiment is on average more explicit at the beginning of documents and loses sharpness towards the end.
Found in: osebi
Keywords: news corpus, sentiment analysis, lexicon, corpus linguistics, machine learning, document classification, monitoring sentiment dynamics
Published: 22.08.2018; Views: 3415; Downloads: 205
.pdf Fulltext (4,05 MB)

9.
Določanje normativnih količin materialov za pakiranje izdelkov v proizvodnem podjetju
Natalija Zoran, 2017

Abstract: Trg z vse večjo konkurenco zahteva od podjetij nenehne izboljšave za zviševanje kakovosti izdelkov, zniževanje stroškov in doseganje konkurenčnosti. Obravnavali smo proces določanja normativnih količin materialov za pakiranje končnih izdelkov v večjem proizvodnem podjetju, ki se ukvarja s proizvodnjo polizdelkov in pakiranjem končnih izdelkov. V proces planiranje proizvodnje vključujemo celoten proces od trenutka vnosa prodajne napovedi oz. kupčevega naročila v informacijski sistem do trenutka lansiranja procesnega naloga za pokritje potreb. Na podlagi analiz izdelanih serij končnih izdelkov in porabljenih embalažnih materialov smo predlagali modele določanja normativnih materialov, ki upoštevajo velikost proizvodnega naloga in vrsto materiala.
Found in: osebi
Keywords: proizvodnja, planiranje, informacijski sistem, kosovnica, embalažni materiali
Published: 24.08.2018; Views: 2857; Downloads: 133
.pdf Fulltext (1,28 MB)

10.
Napovedovanje slušne sprejemljivosti glasbe na osnovi entropije harmonije
Lorena Mihelač, 2017

Abstract: Temeljni namen magistrske naloge je preveriti, kako entropija harmonije vpliva na slušno sprejemljivost oziroma zavrnitev neke glasbene kompozicije, ter s tem pripomoči k nadaljnjim raziskavam, ki obravnavajo entropijo na področju glasbe, predvsem na področju entropije harmonije. V ta namen bo uporabljena množica 160-ih glasbenih primerov, ki bodo ocenjeni z vidika štirih glavnih atributov, in sicer z vidika zahtevnosti poslušanja, prijetnosti, prepoznavnosti ter ponovljivosti. Analiza množice glasbenih primerov naj bi odgovorila tudi na vprašanja: a) glede povezanosti med simetrijo v harmonskem toku in prijetnostjo glasbenega primera; b) glede povezanosti med simetrijo pri uporabi akordov in slušno zahtevnostjo glasbene kompozicije; c) glede tega ali obstaja razlika v simetriji pri uporabi akordov v harmonskem toku med priljubljenim in manj priljubljenim glasbenim kompozicijami ter glede uporabe entropije harmonije pri napovedovanju slušne sprejemljivosti neke glasbene kompozicije.
Found in: osebi
Keywords: entropija, harmonija, simetrija, slušna sprejemljivost, napovedovanje slušne sprejemljivosti
Published: 24.08.2018; Views: 2323; Downloads: 124
.pdf Fulltext (2,21 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top