1. Vloga diplomirane medicinske sestre pri obravnavi otrok in mladostnikov z rakavimi obolenji : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa prve bolonjske stopnje Zdravstvena negaDario Havoj, 2023, undergraduate thesis Abstract: Teoretična izhodišča: Rak je bolezen, ki je sicer pri otrocih redka, kljub temu pa še vedno predstavlja enega izmed najpogostejših vzrokov smrti pri otrocih. Zdravljenje rakavih obolenj otrok je kompleksno in specifično ter za otroka predstavlja telesni in psihični napor. Namen diplomskega dela je raziskati, kakšna je vloga diplomirane medicinske sestre pri obravnavi rakavih obolenj otrok in mladostnikov. Metoda: Diplomsko delo je razdeljeno na teoretični in empirični del. V prvem delu smo predstavili epidemiologijo in dejavnike tveganja, pogosta rakava obolenja, metode zdravljenja ter podporo in vlogo diplomirane medicinske sestre pri obravnavi otrok z omenjenimi obolenji. V empiričnem delu smo uporabili metodo pregleda literature, s pomočjo katere smo z relevantnimi ključnimi besedami iskali strokovne članke v štirih elektronskih bazah (ScienceDirect, Sage Journal, COBISS in Google Učenjak). V končno analizo smo uvrstili osem strokovnih člankov, ki smo jih podrobneje analizirali. Rezultati: S pomočjo teoretičnih in empiričnih ugotovitev smo uspešno odgovorili na vsa raziskovalna vprašanja ter prišli do pomembne ugotovitve, da ima pri obravnavi otrok in mladostnikov z rakavimi obolenji ključno vlogo tudi diplomirana medicinska sestra. Ta je nepogrešljiva pri opazovanju in prepoznavanju simptomov, ukrepanju ob pojavu le-teh ter pri nudenju psihosocialne podpore otroku in njegovi družini. Razprava: Zaradi nepogrešljive vloge pri zdravljenju je pomembno, da je diplomirana medicinska sestra dobro strokovno usposobljena ter zna dobro komunicirati in sodelovati z vsemi vpletenimi v zdravljenje – le na tak način lahko zagotovi kvalitetno obravnavo in zdravljenje otroka ali mladostnika. Keywords: rak pri otrocih, rak pri mladostnikih, vloga diplomirane medicinske sestre, zdravljenje rakavih obolenj Published in ReVIS: 07.07.2025; Views: 114; Downloads: 1
Full text (790,30 KB) |
2. ZDRAVSTVENO VZGOJNO DELO PRI OTROKU Z DIABETESOMDomen Kosec, 2025, not set Abstract: Izhodišča: Sladkorna bolezen je najpogostejša presnovna bolezen, ki povzroči fiziološke
spremembe v skoraj vseh delih telesa. Pri otrocih, mlajših od 10 let, je najpogostejša sladkorna
bolezen tipa 1, pri kateri imunski sistem napade lastne beta celice v trebušni slinavki. Zaradi
epidemije debelosti pa se povečuje tudi pojavnost sladkorne bolezni tipa 2 med otroci. Namen
raziskave je s pomočjo sistematičnega pregleda literature preučiti in analizirati pomen
zdravstveno vzgojnega dela pri obvladovanju sladkorne bolezni pri otrocih.
Metode: V raziskavi smo uporabili deskriptivno metodo dela. Literaturo smo iskali s pomočjo
ključnih besed v slovenskem (angleškem) jeziku: sladkorna bolezen pri otrocih (childhood
diabetes), zdravstveno vzgojno delo (health education work), obvladovanje sladkorne bolezni
(diabetes management) in življenjski slog (lifestyle). Za iskanje smo uporabili mednarodne
podatkovne baze: PubMed, CINAHL, ScienceDirect. S PRIZMA diagramom smo prikazali
proces izločevanja zadetkov. Pri vsebinski analizi smo uporabili tehniko kodiranja in
oblikovanja vsebinskih kategorij.
Rezultati: Skupno število pregledanih zadetkov je bilo 1.796, izmed katerih jih je bilo na koncu
vključenih 15 v obdelavo spoznanj (1.781 člankov izključenih). Vključili smo znanstvene in
strokovne članke, objavljene od leta 2015 do 2025, ki so bili prosto dostopni v obsegu celotnega
besedila. Z izvedbo kvalitativne vsebinske analize smo iz člankov izluščili 30 vsebinskih kod,
ki smo jih združili v štiri kategorije. V pregled smo vključili devet sistematičnih pregledov
literature, tri presečne študije in dve kvalitativni študiji.
Razprava: Celostni pristop, ki vključuje zdravstveno vzgojno delo, podporo družine in
uporabo sodobne tehnologije, je ključen za uspešno obvladovanje sladkorne bolezni pri otrocih.
Psihosocialni dejavniki in prilagojene intervencije prispevajo k boljši kakovosti življenja otrok. Keywords: Sladkorna bolezen pri otrocih, zdravstveno vzgojno delo, obvladovanje
sladkorne bolezni, življenjski slog. Published in ReVIS: 06.07.2025; Views: 126; Downloads: 1
Full text (2,06 MB) |
3. Prehrana doječe matere in pojavnost zdravstvenih težav pri dojenem otrokuManca Lovšin, 2025, master's thesis Abstract: Teoretična izhodišča: Dojenje je najprimernejši način hranjenja novorojenčkov. Danes so na voljo tudi različne mlečne formule, ki se postavljajo ob bok dojenju, vendar ima dojenje številne pozitivne učinke tako na mamo kot tudi na dojenega otroka. Sestava materinega mleka ustreza potrebam novorojenega otroka. Za uspešno dojenje in sestavo mleka sta pomembna tudi prehrana in življenjski slog doječe matere. Vključevanje vsaj treh obrokov ter vsaj dveh malic dnevno, ki so sestavljeni iz vseh skupin živil, je potrebno za dobro počutje mame ter tudi dojenega otroka. Škodljive navade, kot so uživanje alkohola, kofeina in nikotina, lahko negativno vplivajo na sestavo materinega mleka. Ker ima otrok oslabljen in nezrel imunski sistem, je bolj dovzeten za različne zdravstvene težave. Med najpogostejše sodijo funkcionalne bolezni prebavil, respiratorne bolezni ter alergije. Ključno vlogo pri podajanju informacij o dojenju, uravnoteženi prehrani in zdravstvenih težavah ima medicinska sestra.
Metoda: V teoretičnem delu je bila uporabljena deskriptivna metoda dela s pregledovanjem, zbiranjem, ocenjevanjem in analiziranjem domače in tuje znanstvene ter strokovne literature. Pregledane so bile naslednje baze podatkov: MEDLINE, CINAHL, COBISS, Google Scholar, PubMed in ScienceDirect. Iskanje je potekalo v slovenskem in angleškem jeziku. Za zbiranje podatkov je bil uporabljen anketni vprašalnik, v raziskavo pa so bile vključene mame, ki trenutno dojijo ali so dojile v preteklosti. V empiričnem delu je bil uporabljen kvantitativni kavzalno-neeksperimentalni raziskovalni pristop.
Rezultati: V raziskavi je sodelovalo 695 anketirank, ki dojijo ali so imele izkušnjo z dojenjem. Večina anketirank izključno doji ter zaužije vsaj štiri obroke dnevno. Večinoma med dojenjem niso spreminjale svojih prehranjevalnih navad, vendar so pogosto izločile mlečne izdelke in sveže pripravljeno hrano. Menijo, da so prejele dovolj informacij o prehrani med dojenjem, o dojenju ter tudi o zdravstvenih težavah otrok, pri čemer so največ informacij pridobile od medicinskih sester. Med dojenjem večinoma niso uživale alkohola in nikotina, vendar so pogosteje pile kavo in pijače, ki vsebujejo kofein. Kot najpogostejše zdravstvene težave so navedle prebavne težave otrok, in sicer napenjanje oziroma želodčne krče ter polivanje. Manj zdravstvenih težav pri otrocih opažajo matere, ki se prehranjujejo z mešano oziroma raznoliko prehrano. Večina anketirank meni, da njihova prehrana ne vpliva na otrokovo počutje ali zdravstveno stanje.
Razprava: Prehrana doječe matere je ključnega pomena za njeno in otrokovo dobro počutje. Normalna in raznolika prehrana zagotavlja vnos vseh potrebnih hranil ter optimalno sestavo materinega mleka. Čeprav uživanje alkohola, kofeina in nikotina nima neposrednega vpliva na pojav zdravstvenih težav pri dojenem otroku, lahko negativno vpliva na optimalno sestavo materinega mleka. Ustrezne informacije o zdravi prehrani, dojenju in zdravstvenih težavah dojenih otrok, pridobljene v zdravstvenih ustanovah, so za doječe matere izjemno pomembne, saj večja ozaveščenost pozitivno vpliva na doječo mater in dojenega otroka. Prebavne težave ostajajo najpogostejše zdravstvene težave dojenih otrok in v prvih mesecih vplivajo na kakovost življenja celotne družine. Povezanost prehrane doječe matere z zdravstvenimi težavami dojenega otroka ostaja nejasna, zato bo potrebnih več raziskav ter dokazov o neposrednem vplivu. Keywords: uravnotežena prehrana, prehrana doječe matere, dojenje, zdravstvene težave pri otrocih, vloga medicinske sestre Published in ReVIS: 24.04.2025; Views: 254; Downloads: 4
Full text (1,74 MB) |
4. |
5. KOMUNICIRANJE V ZDRAVSTVENI NEGI: TEŽAVE ZDRAVSTVENIH DELAVCEV V KOMUNIKACIJI S PACIENTI Z DIAGNOZO DEMENCATjaša Milovanović, 2025, undergraduate thesis Abstract: Izhodišča: Demenca je progresivna bolezen, ki zelo vpliva na sposobnost pacientov za verbalno in neverbalno komunikacijo, kar predstavlja velik izziv za zdravstvene delavce. Ti se pogosto soočajo s težavami pri razumevanju potreb in izražanja pacientov, kar zahteva uporabo prilagojenih strategij za izboljšanje komunikacije. Namen diplomske naloge je raziskati komunikacijske izzive, s katerimi se srečujejo zdravstveni delavci pri delu s pacienti, ki trpijo za demenco.
Metode: Raziskava je temeljila na kvantitativnem raziskovalnem pristopu z deskriptivno metodo. Z anketnim vprašalnikom smo pridobili primarne podatke. Vključili smo 100 zdravstvenih delavcev. Kot vir za sekundarno pridobivanje podatkov smo uporabili bibliografske baze (Google Učenjak, PubMed, Cobiss).
Rezultati: Komunikacijske težave v zdravstvenem okolju se najpogosteje kažejo kot ponavljanje istih besed, nerazumevanje pomena besed in iskanje ustreznih izrazov. Respondenti za premagovanje teh ovir najpogosteje uporabljajo prijazen ton in besedni izbor (84,3 %), razumevanje in potrpežljivost (66,3 %) ter fizično bližino (48,2 %). Zdravstveni delavci komunikacijske težave rešujejo predvsem z verbalnimi strategijami, pri čemer je ponavljanje navodil, kadar pacient ne razume (M = 4,8), najpogostejša metoda. Med oblikami neverbalne komunikacije pa je najpogostejši očesni stik (M = 4,5). Organizacijski dejavniki, ki otežujejo učinkovito komunikacijo, vključujejo nezadostno število zaposlenih in preobremenjenost delovnega okolja. Pri delu z dementnimi pacienti skoraj polovica respondentov (48,5 %) ne zaznava vpliva na svoje delo, medtem ko je za dobro četrtino respondentov ta vpliv pozitiven (27,3 %).
Sklep: Rezultati raziskave kažejo, da se zdravstveni delavci pri delu z dementnimi pacienti pogosto soočajo s ponavljajočimi se komunikacijskimi ovirami, kot so ponavljanje besed, nerazumevanje pomena in iskanje ustreznih izrazov. Ugotovljeno je bilo, da se ovire najpogosteje premagujejo z uporabo verbalne komunikacije, kot je ponavljanje navodil, in neverbalne komunikacije, na primer vzpostavljanje očesnega stika. Organizacijski dejavniki, kot sta pomanjkanje osebja in preobremenjenost delovnega okolja, dodatno otežujejo učinkovitost komunikacije. Kljub tem izzivom večina zdravstvenih delavcev delo z dementnimi pacienti ocenjuje kot nevtralno ali celo pozitivno. Raziskava poudarja nujnost kontinuiranega izobraževanja in dodatnega usposabljanja zdravstvenih delavcev za izboljšanje komunikacijskih veščin pri delu z dementnimi pacienti. Prav tako je ključnega pomena izboljšanje organizacijskih pogojev dela, kar bi lahko pozitivno vplivalo na kakovost oskrbe pacientov in dobrobit zaposlenih. Nadaljnje raziskave bi lahko poglobile razumevanje komunikacijskih izzivov, proučile učinkovitost specifičnih pristopov in identificirale inovativne strategije za izboljšanje komunikacije v praksi. Keywords: pacienti z demenco, komunikacija pri demenci, komunikacijske ovire, zdravstveni delavci, strategije komunikacije. Published in ReVIS: 06.02.2025; Views: 538; Downloads: 42
Full text (1,26 MB) |
6. |
7. |
8. RAZVOJ VPENJALNE NAPRAVE ZA ROČNO VARJENJE IZDELKA IZ PRAKSEDavid Šeparovič, 2024, not set Abstract: Diplomska naloga se osredotoča na razvoj vpenjalne naprave za manjše pločevinaste izdelke. Namen diplomske naloge je razvoj vpenjalne naprave in primerjava s stanjem pred in po uporabi vpenjalne naprave. Uporabljene metode vključujejo načrtovanje in razvoj vpenjalne naprave po zastavljenih zahtevah, poenostavitev varjenja, optimizacijo delovnega procesa. Ugotovitve kažejo, da je uporaba vpenjalne naprave izločila napake in dosegla lažjo in hitrejšo izvedbo varjenja izdelka. Keywords: vpenjalna naprava, pozicioniranje in vpenjanje pri varjenju, varjenje, 3D model, manjši pločevinasti izdelki Published in ReVIS: 08.11.2024; Views: 490; Downloads: 4
Full text (3,76 MB) |
9. |
10. Svetovanje staršem otrok, ki jim pripada zaščita s palivizumabom proti respiratornemu sincicijskemu virusuJerneja Štinek, 2024, master's thesis Abstract: Izhodišča: Respiratorni sincicijski virus (RSV) je najpogostejši povzročitelj bolezni spodnjih dihal pri otrocih do prvega leta starosti, ki zahteva bolnišnično zdravljenje. Med najbolj ogrožene spadajo nedonošenčki, otroci s prirojenimi srčnimi napakami in otroci s kronično pljučno boleznijo. Ker učinkovitega zdravljenja ni, so najpomembnejši zaščitni ukrepi, med katere spadajo izolacija in umivanje rok ter možnost pasivne zaščite najbolj ogroženih otrok s palivizumabom, ki je na razpolago tudi v Sloveniji.
Metoda: Uporabljena je bila kvalitativna tehnika zbiranja podatkov. Primarne podatke smo pridobili s polstrukturiranim intervjujem z vnaprej pripravljenimi vprašanji. Intervjuvali smo starše otrok s t. i. ljubljanskega seznama, ki so med letoma 2017 in 2022 za svojega otroka zavrnili zaščito s palivizumabom.
Rezultati: Analizirali smo 12 intervjujev (60 % vseh staršev, ki so zavrnili zaščito s palivizumabom). Na podlagi rezultatov raziskave je bilo ugotovljeno, da tretjina intervjuvancev zavrača vsa cepljenja, drugi pa glede cepljenja oklevajo. Najpogostejši razlogi za zavrnitev zaščite s palivizumabom so bili nezaupanje v zdravilo, njegovo učinkovitost in stranske učinke, pomanjkanje informacij glede zdravila ter napačna ocena bolezni. Starši so v procesu zaščite s palivizumabom občutili strah, nelagodje, nemoč in občutek siljenja v poseg. Ugotovljeno je bilo, da so starši pri odločitvi glede odobritve pasivne zaščite za svojega otroka največkrat pogrešali podrobnejše informacije, predvsem pojasnila glede sestave in stranskih učinkov zdravila.
Razprava: Čeprav sorazmerno malo staršev zavrne zaščito s palivizumabom za svojega otroka, bi se z ugotavljanjem vzrokov in posledično s pravimi ukrepi dalo izboljšati zaščito otrok pred hudim potekom okužbe z RSV. Največkrat bi starše glede zaščite prepričalo boljše sporazumevanje zdravstvenih delavcev in s tem boljše ter popolnejše informacije glede samega zdravila. Medijska izpostavljenost RSV in posledic bolezni, ki jo virus povzroča najmlajšim otrokom, bi staršem, ki oklevajo glede zaščite s palivizumabom, olajšala odločitev. Keywords: respiratorni sincicijski virus, bronhiolitis, palivizumab, cepljenje, pasivna zaščita, oklevanje pri cepljenju, zavračanje cepljenja Published in ReVIS: 02.06.2024; Views: 983; Downloads: 13
Full text (2,05 MB) |