Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 15
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
NUMERIČNA ANALIZA VPLIVA DEBELINE LOPATIC CENTRIFUGALNIH ČRPALK NA ENERGETSKE KARAKTERISTIKE
Tadej Mislaj, 2024, not set

Abstract: Črpalke so zelo pomembni energetski stroji v različnih industrijskih panogah. Razvoj črpalk z dobrimi karakteristikami je zelo pomemben, saj je energija aktualna tema v povezavi s podnebnimi spremembami in globalnim segrevanjem. Pri konstruiranju črpalk je pomembno, da imajo dober izkoristek, dolgo življenjsko dobo, so energetsko varčne in kvalitetno izdelane. V diplomski nalogi smo želeli analizirati, kako debeline profilov vplivajo na izkoristek in dobavno višino centrifugalnih črpalk. Rezultate numeričnih analiz smo prikazali v obliki vektorjev hitrosti, tokovnic in porazdelitve tlaka po lopaticah rotorja črpalke. V grafih smo prikazali porazdelitve izkoristka, dobavne višine in momenta v odvisnosti od volumskega toka.
Keywords: črpalka, rotor, dobavna višina, izkoristek, tekočine, pretok
Published in ReVIS: 15.04.2024; Views: 190; Downloads: 11
.pdf Full text (14,23 MB)

2.
3.
4.
5.
6.
Prost pretok blaga v Evropski Uniji : diplomsko delo
Irena Catelani, 2012, undergraduate thesis

Keywords: prost pretok blaga, notranji trg, Evropska unija, omejitve prostemu pretoku blaga
Published in ReVIS: 27.05.2019; Views: 2693; Downloads: 122
.pdf Full text (543,76 KB)

7.
Praksa članic EU v zvezi s prostim pretokom blaga : diplomsko delo
Ines Nekič Leben, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo "Praksa članic EU v zvezi s prostim pretokom blaga" predstavlja temeljne značilnosti in pravno ureditev prostega pretoka blaga v EU. Gre za eno izmed temeljnih ekonomskih svoboščin, ki je bila zelo pomembna pri vzpostavitvi notranjega trga in je še danes zelo pomembna za njegovo delovanje. Do popolne zagotovitve prostega pretoka blaga je prišlo postopoma, saj je bilo treba odpraviti vrsto ovir, ki so bile vzpostavljene s strani države članice, da bi se zaščitilo domače gospodarstvo. V diplomskem deluje poudarek predvsem na uvozu in izvozu blaga med državami članica ter s tem povezanih ovirah. Opisana sta člena 34 in 35 PDEU ter opredeljene so njune izjeme.Veliko pozornosti je posvečene tudi členu 110 PDEU.Zaradi pomembne vloge Sodišča EU so v diplomskem delu izpostavljene še najpomembnejše sodne odločbe Sodišča EU s področja prostega pretoka blaga.
Keywords: notranji trg, prosti pretok blaga, Pogodba o delovanju Evropske unije
Published in ReVIS: 17.08.2018; Views: 2913; Downloads: 145
.pdf Full text (438,04 KB)

8.
Prosti pretok delovne sile v Evropski uniji : magistrsko delo
Dino Vran, 2016, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava tematiko prostega pretoka delovne sile v EU. Avtor je analiziral nastanek skupnega trga od ustanovitve Evropske skupnosti leta 1951, ki je s procesom širitve, razvoja in poglabljanja naredila velik korak pri oblikovanju skupnega trga in prostega pretoka delovne sile. Poleg prostega pretoka kapitala, blaga in svobodnega ustanavljanja podjetij, je prost pretok oseb ena izmed štirih glavnih svoboščin državljanov Evropske unije. Te svoboščine omogočajo državljanom EU, da si poiščejo zaposlitev kjerkoli na ozemlju Evropske unije. S širitvijo EU leta 2004 je bila R Slovenija, kljub omenjeni pravici do svobodne izbire države zaposlitve, soočena z omejitvami pri zaposlovanju v drugih državah članicah, saj so nekatere države članice uveljavljale tako imenovano prehodno obdobje, da bi zavarovale svoj trg pred prevelikim zaposlovanjem državljanov novih članic EU, ki je trajalo do 2011. Avtor na primeru Slovenije predstavi posamezna obdobja prehodnega obdobja in analizira potek zaposlovanja v tem času. Avtor v magistrskem delu predstavi, kako se je razvil skupni trg in kako se uresničuje svoboda do prostega pretoka oseb na tem skupnem trgu. Ugotavlja ali je za konkurenčnost EU pomembno, da se zviša stopnja izobrazbe delovne sile. Raziskuje ali se iskalci zaposlitve pri izvajanju pravice do prostega pretoka delovne sile, srečujejo s težavami v praksi, ki jim otežujejo ali celo preprečujejo, da bi dosegli zasledovano zaposlitev v drugi državi članici. Ugotavlja tudi, ali in kako se je z ustanovitvijo skupnega EU prostora in s tem v zvezi prostega pretoka delovne sile povečalo število migracij znotraj EU, še zlasti po letu 2008 ob začetku gospodarske krize, ter kako poteka tok migracij danes.
Keywords: delovna sila, prosti pretok, omejevanje gibanja, prepoved gibanja, zaposlovanje, trg delovne sile, migracije, Evropska unija, magistrske naloge, bolonjski program
Published in ReVIS: 16.08.2018; Views: 3056; Downloads: 191
.pdf Full text (5,08 MB)

9.
10.
Search done in 0.29 sec.
Back to top