Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Priznanje Palestine kot države
Deborah Čendak, 2019

Abstract: Načelo pravice narodov do samoodločbe, ki je eno izmed temeljnih načel mednarodnega prava, utemeljuje pravico palestinskega naroda do ustanovitve svoje neodvisne države. Problem Palestine pa se brez dvoma pojavi pri izpolnjevanju kriterijev, ki so določeni v Montevidejski konvenciji o pravicah in dolžnostih držav, ki je ena izmed temeljnih konvencij mednarodnega prava s področja državnosti. Dejstvo je, da so štirje temeljni kriteriji za nastanek neodvisne države stalno prebivalstvo, ozemlje, suverenost in sposobnost vstopiti v odnose z drugimi državami. V dotični diplomski nalogi bodo zgoraj izpostavljeni kriteriji podrobno predstavljeni. V nadaljevanju bom poskušala ugotoviti, ali Palestina izpolnjuje kriterije, ki so mednarodnopravno določeni. Pri tem si bom pomagala s pregledom zgodovine in ozadja izraelsko-palestinskega spora, ki se nadaljuje še danes in ki obenem predstavlja enega izmed najbolj zapletenih konfliktov v zadnjem stoletju. Izpostaviti je potrebno, da je bilo zadnjih stotih letih sprejetih ogromno deklaracij, konvencij, zgodilo se je mnogo pogajanj, podpisanih je bilo nešteto sporazumov, a vendar vsa prizadevanja niso pripeljala do rešitve bližnjevzhodnega konflikta. Podrobneje bom predstavila tudi mnenje mednarodne skupnosti o neodvisni Palestini in poskusila ugotoviti, ali je priznanje Palestine s strani Slovenije sploh smotrno. Bližnjevzhodnemu konfliktu žal še ni videti konca, saj sta obe strani trmasti in vztrajata pri svojih argumentih, popustiti ne želita pod nobeno težo in za nobeno ceno. Dokler se državi ob pomoči mednarodne skupnosti ne bosta uspeli dogovoriti o skupni rešitvi problema, ne bo ne konca ne kraja medsebojnih spopadov in nedolžnih žrtev.
Found in: osebi
Published: 26.08.2019; Views: 1970; Downloads: 191
.pdf Fulltext (1006,52 KB)

2.
Kaznivo dejanje nasilja v družini in temeljne predpostavke kaznivosti (191. člen KZ-1), kot zakonodajni, teoretični in praktični problem
Deborah Čendak, 2023

Abstract: Nasilje v družini je globalni problem, ki je v zadnjih letih statistično gledano v porastu. Največkrat se dogaja za zaprtimi vrati, zato je izrednega pomena, da je celotna družba informirana, kako postopati, ko se srečamo z nasiljem v družini, bodisi kot žrtev ali priča. Nasilje se dogaja v vseh okoliščinah, naj bo to v socialno ranljivejših družinah ali pa družinah, ki so dobro finančno preskrbljene in navzven kažejo samo blišč njihovega življenja. Žrtev je lahko vsak posameznik – ženska, otrok, moški, starejši, ranljivejše skupine. Za nasilje ni nobenega opravičila, zato je tudi državni zbor leta 2016 naredil korak k izboljšanju zakonodaje, saj je potrdil spremembe Zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki so vključevale ničelno toleranco do nasilja v družini. Izrednega pomena je, da se družba prične zavedati, da nasilje, ki se dogaja znotraj družine, ne sme ostati prikrito, saj je to skupni problem družbe in dolžnost nas vseh je, da pomagamo preprečevati tragične zgodbe, ki jih v medijih zasledimo zelo pogosto. Vsak posameznik, pa naj bo to žrtev, mladoletnik, nevladna organizacija ali kakšna izmed ustanov, lahko prijavi nasilje in s tem reši kakšno izmed žrtev.
Found in: osebi
Keywords: nasilje, družina, kaznivo dejanje, storilec, žrtev, dejavniki
Published: 25.05.2023; Views: 383; Downloads: 32
.pdf Fulltext (921,83 KB)

Search done in 0 sec.
Back to top