Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 26
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Odvzem otroka : pregled evropske zakonodaje in nacionalnih pristopov z vidika sodb ESČP
Maruša Malovič Šprah, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je obravnavana problematika odvzema otrok staršem v kontekstu sodne prakse Evropskega sodišča za človekove pravice in njen vpliv na nacionalne zakonodaje v državah članicah Evropske unije. Poseben poudarek je na sorazmernosti ukrepov odvzema otrok in zaščiti pravic otrok ter staršev v teh postopkih. Naloga analizira primere iz držav članic ter sodbe ESČP, ki obravnavajo vprašanja odvzema otrok staršem zaradi različnih razlogov, kot so revščina, domnevna zloraba, invalidnost staršev in drugi družinski pogoji. Osrednji cilj naloge je oceniti učinkovitost in skladnost nacionalnih zakonodaj z evropskimi pravnimi standardi, še posebej v luči 8. člena Evropske konvencije o človekovih pravicah, ki zagotavlja pravico do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja. V teoretičnem delu so obravnavane ključne sodbe ESČP, kot so Neulinger in Shuruk proti Švici, K. in T. proti Finski, Kutzner proti Nemčiji, Wallová in Walla proti Češki republiki, Saviny proti Ukrajini, A.K. in L. proti Hrvaški ter Hanzelkovi proti Češki republiki. Analizirani so pravni standardi, ki jih je postavilo ESČP, ter njihova implementacija v nacionalne pravne sisteme. V empiričnem delu naloga preučuje skladnost slovenske zakonodaje s sodbami ESČP ter izzive pri izvajanju pravnih jamstev v postopkih odvzema otrok. Ugotovitve kažejo, da je slovenska zakonodaja v veliki meri skladna z evropskimi standardi, vendar se v praksi pojavljajo določeni izzivi, kot so dolgotrajni postopki, pomanjkljivo usklajevanje med socialnimi službami in sodišči ter omejena dostopnost do ustrezne pravne pomoči za starše. Ključni zaključki naloge poudarjajo pomembnost sorazmernosti pri odvzemu otrok in nujnost upoštevanja pravic staršev, še posebej v primerih, ko so razlogi za odvzem otroka povezani s socialno-ekonomskimi težavami ali invalidnostjo staršev. Naloga prav tako izpostavlja potrebo po izboljšavah v usklajevanju postopkov in medinstitucionalnem sodelovanju za zaščito najboljšega interesa otroka.
Keywords: odvzem otrok, Evropsko sodišče za človekove pravice, družinsko življenje, 8. člen EKČP, pravice staršev, pravice otrok
Published in ReVIS: 15.01.2025; Views: 475; Downloads: 16
.pdf Full text (1,62 MB)

2.
POSLOVNI NAČRT: FITNES CENTER V ZASAVSKI REGIJI – ZELENI POGLED INOVATIVEN PRISTOP K ZDRAVEMU ŽIVLJENJU
Nika Počeko, 2024, not set

Abstract: Obravnavana tema diplomskega dela bo izdelava poslovnega načrta za fitnes center v zasavski regiji. Fitnes center bo omogočil zdravo in razgibano življenje prebivalcem vseh generacij na tem območju. Cilj je ustanoviti inovativen fitnes center v naravnem okolju, ki bo pritegnil tudi starejše občane ter jim omogočil nova poznanstva in druženje skozi vadbo. Razvoj fitnes centra bo prispeval k izboljšanju zdravja in kakovosti življenja prebivalcev zasavske regije. Izvedli bomo tržno raziskavo za ugotovitev trenutnega stanja fitnes centrov in rekreacijskih možnosti v zasavski regiji. Poskušali bomo identificirati glavne konkurente in analizirati njihove prednosti ter slabosti. Prek analiziranih demografskih podatkov bomo določili glavne ciljne skupine.
Keywords: poslovni načrt, zdravo življenje, zasavska regija, fitnes center, rekreacija, narava
Published in ReVIS: 14.09.2024; Views: 796; Downloads: 43
.pdf Full text (1,04 MB)

3.
4.
Duševno zdravje in socialno življenje uporabnikov ŠENT Celeia Celje v času epidemije COVID-19
Aleksander Klobčar, 2023, not set

Abstract: Verjetno je marsikdo izmed nas že slišal za izraz "Slika je vredna tisoč besed". Potemtakem je okus nečesa vreden tisoč slik, izkušnja pa tisoč okusov. Besede, kot so virus, okužbe, epidemija, karantena, za nas niso popolna tujka. Pomnimo le, kako aktualna je v svojih dneh bila ptičja gripa ali virus ebola. Na lastne oči smo lahko prek televizije spremljali, kakšne posledice so za seboj pustile te grozote in kako je to udarilo tamkajšnje ljudi. Širile so se govorice, da bo morda to doseglo tudi nas in kako se bomo morali na to prilagoditi. Toda na koncu smo državljani Slovenije in večine sveta ostali le opazovalci. Z našim življenjem smo nadaljevali kot vedno, morda smo na trenutke samo zagnali kakšno manjšo paniko, dokler nas ni dosegel glavni udar. Med ljudmi, ki so se znašli v tej situaciji, so tudi uporabniki dnevnega centra ŠENT Celeia Celje. V naši diplomski nalogi nas je zanimalo, kakšen učinek je imela epidemija na duševno zdravje in socialno življenje teh uporabnikov v obdobju lockdowna, kako uporabniki gledajo na to ter kakšne posledice je to pustilo. Za raziskavo smo izdelali spletno anketo, ki je bila povečini sestavljena iz zaprtih vprašanj, nekaj vprašanj pa je tudi vključevalo različne stopnje intenzitete pri odgovorih. Pri tej anketi je sodelovalo 25 uporabnikov (12 moških, 13 žensk), ki so aktivni obiskovalci ŠENT-a. Glavne ugotovitve, do katerih smo prišli, so, da je epidemija COVID-19 igrala veliko vlogo pri spremembah in stanju uporabnikov, kar se tiče duševnega zdravja in socialnega življenja, ter njihovih odzivih na to.
Keywords: COVID-19, epidemija, ŠENT, težave v duševnem zdravju, socialno življenje
Published in ReVIS: 14.10.2023; Views: 1454; Downloads: 18
.pdf Full text (1,72 MB)

5.
Kritična ocena dela velenjskega CSD v primeru odvzema dveh dečkov : diplomsko delo
Tina Ceglar, 2023, undergraduate thesis

Abstract: »Odvzem otroka staršem in posledična namestitev drugam je eden najbolj radikalnih ukrepov države, ki nepovratno zareže v družinska razmerja in praviloma pusti trajne posledice.« Diplomsko delo se osredotoča na dogodke dne 30.3.2016. Mladoletna dečka, stara tri in pet let, sta bila iz vrtca odpeljana v rejništvo k neznani družini. V vrtec ju je zjutraj pripeljala babica, pri kateri sta živela od 25.12.2015. njuno mati je oče za božič ubil. Odvzem otrok, ki ga je izvršil Center za socialno delo Velenje, in namestitev v neznano rejniško družino sta tako sprožila vrsto sodnih postopkov, nekateri trajajo še danes. Naloga in namen predmetnega diplomskega dela sta podati kritično oceno zgoraj opisanega odvzema, ki ga je izvedel CSD Velenje. Temo bom raziskovala z vidika kvalitativnih metod, osredotočila pa se bom na analizo sekundarnih virov. Kot raziskovalna vprašanja, ki predstavljajo rdečo nit celotne pripovedi, sem postavila vprašanje o zakonitosti dotičnega odvzema, ki je bil v pristojnosti CSD Velenje, njegovo nujnost v tem določenem primeru, urejenost rejništva z vidika namestitve otrok pri starih starših pri nas in aktualno dogajanje v zadevi. V zaključnem delu naloge podajam odgovore na zastavljena vprašanja, do katerih sem prišla z lastnim delom in raziskovanjem virov, tako v teoretičnem kot v praktičnem delu diplomske naloge.
Keywords: družinsko življenje, rejništvo, otroci, stari starši, Center za socialno delo Velenje
Published in ReVIS: 20.06.2023; Views: 1440; Downloads: 47
.pdf Full text (3,03 MB)

6.
Ravnovesje med delom in zasebnim življenjem
Biljana Mičanovič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Dom. Družina. Služba. Uspeh. Različna, a med seboj soodvisna področja. Usklajevanje dela in zasebnega življenja je pomembno, da lahko uspešno delujemo v obeh sferah ter smo v obeh vlogah zadovoljni. Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V prvem smo povzeli, kako na usklajevanje sfer gledajo najrazličnejši avtorji, v empiričnem delu pa smo preverili dejansko stanje med zaposlenimi na področju računovodstva. Raziskali smo njihovo doživljanje te korelacije in vpliva različnih dejavnikov ter pogled na potencialne izboljšave. Zaključek predstavlja spremembe, ki bi jih lahko implementirali na raziskovanem področju, da bi ravnovesje še lažje dosegali.
Keywords: ravnovesje, produktivnost, delo, zasebno življenje, dom, družina, uspešnost, starševstvo, zdravje, zadovoljstvo
Published in ReVIS: 29.04.2023; Views: 1562; Downloads: 90
.pdf Full text (2,31 MB)

7.
8.
Pravice starih staršev in vnukov do družinskega življenja na primeru koroških dečkov : diplomsko delo
Vanja Bric Kavčič, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo povzema institute, ki opisujejo, pod katerimi pogoji lahko stari starši prevzamejo skrb in vzgojo za svoje vnuke. V zvezi z vsebino so postavljene hipoteze, ki so obravnavane v zaključku. Glavni vir informaciji je sestavljen iz analize strokovne literature, praktičnih primerov in zakonodajnih aktov. Tako je bila kot glavna raziskovalna metoda uporabljena deskriptivna metoda. Glavni namen naloge je predstaviti starim staršem, staršem ter vsem preostalim, kakšne pravice imajo stari starši in vnuki do družinskega življenja, če starši trajno ne morejo več izvajati starševske skrbi. Tako so v diplomski nalogi opisane značilnosti in pogoji družinskopravnih institutov, kjer so nosilci starševske skrbi stari starši: stari starši kot rejniki, stari starši kot skrbniki ter nov institut podelitev starševske skrbi sorodniku, kjer to vlogo lahko prevzamejo stari starši. V diplomski nalogi je tudi predstavljen primer koroških dečkov, ki je potekal in še vedno poteka pred slovenskimi sodišči, ter še nekateri primeri družinskega življenja vnukov in starih staršev, o katerih je odločalo Evropsko sodišče za človekove pravice. Prav tako tudi primer koroških dečkov še vedno ni zaključen na Evropskem sodišču za človekove pravice. Cilj diplomskega dela je tudi bralcu predstaviti nova instituta, ki ju je uvedel Družinski zakonik – podelitev starševske skrbi sorodniku ter vnaprej izražena volja staršev.
Keywords: stari starši, vnuki, družinsko življenje, koroška dečka, podelitev starševske skrbi sorodniku
Published in ReVIS: 24.02.2022; Views: 2163; Downloads: 0

9.
Namenska hrana gornike – dobra poslovna priložnost
Maja Dudanova, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Prehrana v gorah je na videz nerešljiv problem. Gornik ne ve dobro, kaj bi od hrane in pijače v nekem določenem trenutku dal v svoj nahrbtnik. Ne ve, kako izbrati zdrava živila, jih uravnotežiti in hkrati prilagoditi naporom na turi, njenemu času trajanja, dnevno spreminjajočim se vremenskim razmeram. Zanimiv problem, ki smo ga zaznali že zdavnaj in o njem večkrat razmišljali, smo spremenili v naš podjetniški projekt, ker smo videli pravo rešitev. Začeli smo pri abecedi prehrane, to razširili z novimi spoznanji in obojemu dodali lastno izvirno zamisel v obliki namenskega obroka za gore. V drugem koraku smo raziskali vsa nejasna pota do tržne niše, v kateri smo z našim namenskim obrokom videli poslovno priložnost. Da bi presodili realnost njenega obstoja, smo opravili vrsto raziskav in primerjav, obširno anketo na nekaterih vhodih v doline Julijskih in Savinjskih Alp ter pretresli več vidikov, ki se nanašajo na pota izdelave, prevoza, denarnih sredstev, uporabne informacijske tehnologije, strategije obveščanja, oglaševanja, poteka prodaje, nevarnosti, ki pretijo poslu, možnosti širitve posla ter v prihodnosti zimske prodaje namenskih obrokov. Naši raziskovalni izsledki so pokazali, da bi bila zamisel uresničljiva, čeprav je pri vsakem poslu podobno kot v gorah vedno prisotno nekaj neizogibnega tveganja.
Keywords: Gore, ljudje, hrana, prehrana, zdravo prehranjevanje, zdravo življenje, čas.
Published in ReVIS: 27.08.2021; Views: 1995; Downloads: 63
.pdf Full text (821,02 KB)

10.
Search done in 0.18 sec.
Back to top