Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Tveganja, ki jih prinašajo centralnobančne digitalne valute za fizične osebe : magistrsko delo
Jan Peterca, 2024, master's thesis

Abstract: Hitra digitalizacija finančnega sveta, spodbujanje s strani inovativne finančne tehnologije (fintech), je prinesla obsežne spremembe v načinu, kako posamezniki in institucije upravljajo s svojim denarjem ter izvajajo finančne transkacije. V razvijajočem se okolju so digitalne valute, zlasti centralnobančne digitalne valute (CBDC), postale pomembna tema v razpravah o prihodnosti denarnega sistema. CBDC imajo, kot oblika digitalnega denarja, ki ga izdajajo centralne banke, potencialno širok vpliv na finančni sistem ter gospodarstvo kot celoto. Njihova uvedba odpira vrsto priložnosti ter vrsto izzivov. Magisterka naloga z naslovom Tveganja, ki jih prinašajo centralnobančne digitialne valute za fizične osebe se osredotoča na analizo in opis tveganj, povezanih z uporabo CBDC. Osredtočamo se na tveganja, ki se navezujejo na zasebnost in anonimnost, kibernetsko varnost, finanlno izključensot ter druga sistemska tveganja. V okivru naloge smo preučili različna perspektive in strokovne poglede na navedena tveganja. Opisali smo razčlične projekte CBDC po svetu, pri čemer smo podrobno opisali njihove značilnosti in potencialne vplive na fizične osebe. Poleg tega smo opisali druge digitalne valute ter jih primerjali z CBDC glede na njihove lastnosti. Z združevanjem ugotovitev različnih avtorjev ter lastnik opazk in mnenj, smo ponudili celovit vpogled v tveganja, ki jih prinašajo uvedba in uporaba CBDC za fizične osebe. Naša raziskava omogoča boljše razumevanj potencilnh tveganj in posledic ter podaja smernice za ublažitev teh tveganj ter morebitno prilagoditev politik in strategij za zaščito fizičnih oseb pri uporabi CBDC.
Keywords: centralnobančne digitalne valute, CBDC, zasebnost, anonimnost, kibernetska varnost, finančna izključenost, digitalne valute, fintech, digitalizacija, denar
Published in ReVIS: 03.12.2024; Views: 542; Downloads: 18
.pdf Full text (1,05 MB)

2.
Dark web – razumevanje in uporaba temnega spleta v sodobni družbi : diplomska naloga
Jaka Lah, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Tema diplomske naloge Dark Web – razumevanje in uporaba temnega spleta v sodobni družbi – meri vpliv temnega spleta na sodobno družbo, naše navade uporabe temnega spleta ter splošno razumevanje, kaj sploh temni splet je. V nalogi so obrazloženi načini delovanja svetovnega spleta, kaj je razlika med temnim ter globokim spletom, za kaj se uporabljata. Poleg delovanja je obrazložena funkcija sledilcev ter razlogi, zaradi katerih ljudje uporabljajo temni splet. Na kratko opiše vpliv anonimnosti ter kako se ljudje spremenimo s kritjem pod anonimnostjo na spletu. Hipoteze naloge se nanašajo na razumevanje temnega spleta, skrbi naših osebnih podatkov na spletu ter kako razumemo temni splet.
Keywords: temni splet, dark web, Tor, Onion, Google, GDPR, sledilci, anonimnost
Published in ReVIS: 13.03.2023; Views: 1842; Downloads: 114
.pdf Full text (1,83 MB)

3.
Kibernetski kriminal na temnem spletu ter vpliv nelegalnih trgovin : diplomska naloga
Timotej Godec, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga obravnava kibernetski kriminal na temnem spletu ter nelegalne spletne trgovine. V teoretičnem delu naloga bralca seznani z definicijami temnega spleta, ter njegovo uporabo. Za anonimen dostop do temnega spleta uporabimo brskalnik-Tor. Kriminalci na temnem spletu zelo radi uporabljajo kripto-valute, ki pa so eden zelo pomembnih elementov za kibernetski kriminal na temnem spletu. Bitcoin je bil med prvimi kripto-valutami, ki so ga začeli uporabljati na temnem spletu, zato ker je zelo težko sledljiv. Nelegalne spletne trgovine na temnem spletu prodajajo prepovedano blago, so tudi zelo ne-regulirane. Kibernetski kriminal je zelo podcenjen. Glavni cilj diplomske naloge je raziskati pojav temnega spleta ter vpliv nelegalnih spletnih trgovin na temnem spletu. Temni spleti ima veliko legalne kot tudi nelegalne vsebine.
Keywords: temni splet, kibernetski kriminal, nelegalne spletne trgovine, brskalnik Tor, anonimnost, kripto-valute
Published in ReVIS: 28.10.2022; Views: 1749; Downloads: 122
.pdf Full text (2,31 MB)

4.
Vpliv socialnih omrežij na politični diskurz : diplomska naloga
Tine Lovišček, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Jezik je glavno komunikacijsko sredstvo. Je nosilec sporočil in oblikovalec le-teh. Kot tak je bistvo diplomacije in pravzaprav vsega komuniciranja, ne glede na nivo diskurza. Z napredkom tehnologije je visok nivo diskurza prešel iz nečesa, do česar imajo dostop le redki in najbolj izobraženi, do nečesa, do česar ima dostop vsak z internetnim dostopom. Širjenje dostopa do takšnega diskurza zagotovo ima neke posledice. V diplomski nalogi se posvečam problematiki kakovosti političnega diskurza na internetu, še posebej preko socialnih omrežij (Facebook, Twitter, Reddit, YouTube), kjer so uporabniki vedno do neke mere podvrženi anonimnosti. V teoretičnem delu se posvetim razlaganju osnovnih pojmov in temu, kaj določena socialna omrežja sploh so, kako delujejo, itd. Med osnovnimi pojmi velja še posebej omeniti anonimnost, ki je vedno zelo deljiva tema, ko govorimo o internetu in svobodi govora. Posebno se posvetim Lacanovi teoriji štirih diskurzov, saj na njeni podlagi nato v empiričnem delu analiziram izbrane primere diskurza na socialnih omrežjih, sam začetek teoretičnega dela pa je namenjen pregledu od začetkov interneta do njegovega trenutnega stanja in dostopnosti. Empirični del je sestavljen iz primerov, vzetih iz omenjenih socialnih omrežij, ter analiz intervjujev. S pomočjo obeh delov analiziram vpliv, ki ga imajo socialna omrežja na kakovost političnega diskurza.
Keywords: politični diskurz, socialna omrežja, anonimnost, kvaliteta diskurza, anonimnost, diplomske naloge
Published in ReVIS: 29.07.2021; Views: 1534; Downloads: 0

Search done in 0.09 sec.
Back to top