Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 23
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
2.
DRUŽINSKA PODJETJA V POSAVJU : ANALIZA DEJAVNIKOV USPEHA
Janja Rupret, 2023, not set

Abstract: Magistrska naloga predstavlja temeljito študijo dejavnikov uspeha v družinskih podjetjih v Posavju. Naloga je strukturirana v dva glavna sklopa: teoretični in empirični del. V teoretičnem je podana analiza tuje in domače znanstvene ter strokovne literature. Poglobili smo se v razumevanje družinskih podjetij, njihov pomen in delež na gospodarskem trgu v Evropi in v Sloveniji. Identificirali smo ključne osebe v teh podjetjih ter preučili njihove prednosti in slabosti. Ker so tema naloge družinska podjetja v Posavju, smo temu delu Slovenije namenili poseben del in nekatera posavska družinska podjetja tudi predstavili. Poseben poudarek smo namenili dejavnikom uspeha družinskih podjetij, pri čemer smo se osredotočili na merila uspešnosti in raziskali vlogo nefinančnih meril, kot so zadovoljstvo, motivacija in pripadnost zaposlenih. V empiričnem delu raziskave smo analizirali podatke, ki smo jih pridobili s predhodno oblikovanim anketnim vprašalnikom, ki smo ga objavili na spletni strani 1KA. Anketne vprašalnike smo razdelili med lastnike družinskih podjetij, družinske člane, zaposlene v podjetju ter tiste zaposlene, ki niso del družine, podjetje pa ima sedež v Posavju. S pomočjo socialnih omrežij, ciljnih elektronskih pošt in ustnih dogovorov smo dosegli vzorec 120 končno izpolnjenih anket v obdobju dveh mesecev in pol. Rezultati naše raziskave so odražali kompleksnost dejavnikov uspeha v družinskih podjetjih v Posavju, pri čemer smo pokazali, da se uspešnost podjetij ne kaže le skozi finančne kazalce, temveč tudi skozi zadovoljstvo, motivacijo in predanost zaposlenih.
Keywords: družinsko podjetje, uspešnost, zaposleni, motivacija, pripadnost, delovno mesto, zadovoljstvo
Published in ReVIS: 02.12.2023; Views: 397; Downloads: 26
.pdf Full text (859,43 KB)

3.
Dejavniki uspeha prenosa lastništva v družinskih podjetjih
Dunja Koželj, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Družinska podjetja predstavljajo velik delež svetovnih poslovnih struktur. Po definiciji so edinstvena vrsta podjetij, v kateri sobivata dve različni družbeni vlogi, podjetnik in družinski član. Nasledstvo je eno najtežjih strateških vprašanj za upravljanje družinskega podjetja. Namen diplomskega dela je ugotoviti, kateri so dejavniki uspeha prenosa lastništva v družinskih podjetjih, kar bo v pomoč lastnikom družinskih podjetij, ki se odločajo za prepustitev poslov naslednikom. Kot dejavnike uspeha prenosa lastništva smo opredelili človeški kapital, motivacijo, odnos in socialni kapital, povprečne ocene vseh dejavnikov so relativno visoke, kar pomeni, da so vsi dejavniki za prenos lastništva po mnenju lastnikov podjetij, ki smo jih anketirali pomembni. Najpomembnejši pa je socialni kapital. V analizi raziskave smo zavrnili vse štiri zastavljene hipoteze, torej dejavnikov za prenos lastništva nismo povezali z demografskimi dejavniki.
Keywords: družinsko podjetje, družina, uspešnost, lastništvo, nasledstvo, demografski dejavniki.
Published in ReVIS: 13.06.2022; Views: 808; Downloads: 52
.pdf Full text (1,73 MB)

4.
Zavzetost zaposlenih v družinskem podjetju : diplomska naloga
Vanja Bertole, 2016, undergraduate thesis

Keywords: podjetništvo, družinsko podjetje, zaposleni, zavzetost zaposlenih
Published in ReVIS: 20.08.2021; Views: 1267; Downloads: 61
.pdf Full text (823,86 KB)

5.
6.
Načrt upravljavskega in lastniškega prenosa v družinskem podjetju Pax, d. o. o.
Rok Topolovec, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo raziskali kakšne so značilnosti ter prednosti in slabosti družinskih podjetij. Osredotočili smo se predvsem na nasledstvo v družinskih podjetjih in na kakšen način se morajo podjetja na to pripraviti, da bo prenos uspešen. Poleg teoretičnega dela smo dodali primere iz praksa o uspešnem in neuspešnem prenosu podjetja na naslednjo generacijo. Raziskovali smo do kakšnih konfliktov lahko prihaja ob prenosu, zakaj in kako to najbolje rešiti.
Keywords: družinsko podjetništvo, prenos nasledstva, družinsko podjetje, prenos družinskega podjetja na naslednjo generacijo
Published in ReVIS: 12.07.2021; Views: 1014; Downloads: 84
.pdf Full text (1,41 MB)

7.
Analiza in optimizacija poslovnih procesov v računovodski družbi: primer Libres d. o. o.
Anja Kobilšek, 2021, master's thesis

Abstract: Optimizacija poslovnih procesov je pomemben dejavnik pri družinskem podjetju, ki ga bo v bližnji prihodnosti prevzela druga generacija. S pomočjo ankete sem pridobila pomembne podatke o trenutnem stanju v organizaciji, predvsem gledano s stališča zadovoljstva strank in tako dobila vpogled, kje je še prostor za izboljšave in kakšne spremembe so zaželene v prihodnosti. Prišla sem do ključnega podatka, ki kaže da sta pri računovodskih storitvah kakovost in zadovoljstvo strank povezana z roko v roki in sta dva ključna faktorja, ki vodita podjetje v konstantno rast in uspešno poslovanje. Eden ključnih dejavnikov je pri tako zahtevnem storitvenem sektorju, kot je računovodstvo, kakovosten in lojalen kader, ki zna podjetniku svetovati in mu nuditi podporo pri poslovnih odločitvah. Optimizacijo poslovnega procesa v podjetju Libres d.o.o bomo dosegli z vpeljavo ''custom-made'' aplikacije, ki bo nudila oporo zaposlenim, vodstvu in tako omogočala posledično še boljšo podporo strankam. S tem bomo računovodske in davčno-svetovalne storitve popeljali na še višjo raven.
Keywords: Anketa, aplikacija, družinsko podjetje, Libres d.o.o., optimizacija, računovodstvo.
Published in ReVIS: 17.06.2021; Views: 1276; Downloads: 149
.pdf Full text (1,45 MB)

8.
9.
Vrednotenje družinskih podjetij v Sloveniji na primeru izbranega družinskega podjetja
Uroš Posega, 2019, master's thesis

Abstract: Za družinsko podjetje se po različnih definicijah lahko imenuje tisto podjetje, ki ga praviloma upravljajo in vodijo družinski člani. Glede na številčno zastopanost družinskih podjetij v Sloveniji menimo, da se številna družinska podjetja srečujejo s sledečimi vprašanji: koliko je njihovo podjetje vredno, ali knjigovodska vrednost podjetja prikazuje dejansko vrednost podjetja in kolikšna je poštena prevzemna cena oziroma tržna vrednost podjetja, ki ga načrtujejo prevzeti. Vzrokov za vrednotenje družinskih podjetij je danes več kot dovolj in vsekakor se številna pogosto soočajo z zgoraj navedenimi vprašanji. Zato smo se odločili ovrednotiti družinsko podjetje in odgovoriti na postavljene delovne hipoteze.
Keywords: Podjetništvo, vrednotenje, cena, tržna vrednost, družinsko podjetje, razlogi za vrednotenje, finančni kazalci, hipoteze, izračun.
Published in ReVIS: 22.12.2019; Views: 2443; Downloads: 144
.pdf Full text (2,72 MB)

10.
Strategije rasti podjetja Potokar d. o. o.
Jure Novak, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Podjetje Potokar d.o.o. je družinsko podjetje z več kot 25-letno tradicijo. Zaradi družinskega ozadja je zelo tradicionalno. Kljub temu se že zdaj prilagaja zahtevam trga, ki bodo ob novih tehnologijah še bolj neizprosne. Trg se spreminja veliko hitreje kot kadar koli v zgodovini in tisti, ki ne sledijo spremembam, ne bodo napredovali. V podjetje je treba integrirati novosti, ki mu bodo pomagale hitreje rasti ter se bolj prilagajati trendom in trgu. Preden sem začel raziskovati možnosti razvoja podjetja, sem naredil temeljito analizo obstoječega stanja in ugotovil, kje so težave in prednosti ter kako dobro je podjetje pripravljeno na spremembe in rast. Skozi analizo dosedanjega poslovanja sem ugotavljal predvsem pripravljenost na rast s finančnega vidika, preveril pa sem tudi odnos do rasti in sprememb. Za podjetje sem izbral ustrezno strategijo rasti, s katero bo lahko bolje in hitreje rastlo ter postalo prilagodljivejše razmeram na trgu. Podjetje je treba digitalizirati ter njegove procese optimizirati za rast. Ravno to sem upošteval pri pisanju načrta strategije rasti. Izbiral sem med organsko oz. generično rastjo, rastjo z diverzifikacijo, franšizo, joint-venture poslom, strateškim partnerstvom ali spojitvijo, pripojitvijo ali prevzemom. Z analizo in primerjavo strategij sem se na podlagi ugotovljenega odločil, katera bi bila glede na razmere na trgu in dosedanji obstoj podjetja zanj najprimernejša. Predpostavljam, da bo za podjetje na kratki rok najboljša delna diverzifikacija rast z novimi produkti.
Keywords: rast, generična rast, rast z diverzifikacijo, družinsko podjetje, avtomobilska industrija, avtodeli, razvoj poslovne strategije
Published in ReVIS: 02.10.2019; Views: 2367; Downloads: 249
.pdf Full text (1,72 MB)

Search done in 0.62 sec.
Back to top