Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 12
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Predstavitev dela in problemov ICC
Karin Čermelj, 2016

Found in: ključnih besedah
Keywords: ICC, mednarodno kazensko pravo, notranji problemi, zunanji problemi, Mednarodno kazensko sodišče, učinkovitost ICC, legitimnost
Published: 16.08.2018; Views: 2019; Downloads: 122
.pdf Fulltext (1,01 MB)

7.
Zadeva Katanga in Chui pred mednarodnim kazenskim sodiščem
Tina Zorko, 2017

Abstract: Mednarodno kazensko sodišče je bilo ustanovljeno 17. julija 1998, pravna podlaga za njegovo ustanovitev je Rimski statut. Pristojno je za najhujša vojna hudodelstva, hudodelstva zoper človečnost in genocid, ki prizadenejo mednarodno skupnost. Germain Katanga, nekdanji poveljnik nacionalnih integracijskih sil in uporniških sil FRPI (fran. Force de Résistance Patriotique en Ituri), je bil spoznan za krivega v postopku pred Mednarodnim kazenskim sodiščem glede hudodelstev, ki so se zgodila februarja 2003 v vasi Bogoro v provinci Ituri v Demokratični republiki Kongo, za vojna hudodelstva umora ter za hudodelstva zoper človeštvo, naklepnega napada na civilno prebivalstvo, uničenje sovražnikovega premoženja in plenjenja. Obsojen je bil na 12 let zapora. Mathieuju Ngudjolo Chui, nekdanji vodja domoljubnih uporniških sil FNI (fran. Front des Nationalistes et Intégrationnistes), je poznan tudi kot prva oseba, ki je bila oproščena pred Mednarodnim kazenskim sodiščem.
Found in: ključnih besedah
Keywords: mednarodno pravo, mednarodno kazensko sodišče, oboroženi spopadi, Demokratična republika Kongo, Germain Katanga, Mathieuju Ngudjolo Chui, diplomske naloge, bolonjski program
Published: 17.08.2018; Views: 2507; Downloads: 122
.pdf Fulltext (335,76 KB)

8.
9.
10.
Tribunalet e përziera në të drejten penale ndërkombëtare
Ema Smajli, 2018

Abstract: Prej që isha një vajzë e vogël unë gjithmonë isha e preokupuar me drejtësi. Asokohe duke shikuar televizor, pashë se si lajmet gjithmonë po flisnin për luftëra të ndryshme në të gjithë botën, por, kur Kosovës i erdhi rendi, ndjenja qe pata ishte e papërshkrueshme. Edhe pse ka kaluar një kohë e gjatë , unë ende kujtoj si fëmijët, gratë dhe burrat që po zhdukeshin si të ishte sot. Pas një periudhe kohore kam filluar të mendoj nëse dikush përgjigjet për ata që humbën jetën dhe më bëri të pyesë veten profesionin tim të ardhshëm. Kjo ishte hera e parë kur ndjeva dëshirën që drejtësia duhej të sjelljet në vend. Asnjëherë nuk kisha mundësi të ngrij zërin sa i përket kësaj periudhe dhe kjo temë diplome më mundësoi, po ashtu, të shpreh faktet dhe mendimet e mia sa i përket kësaj periudhe fatkeqe për popullin tim dhe popuj të tjerë të vuajtur. Ajo që vazhdoi të rritë dëshirën time për të vazhduar të punojë në këtë tezë ishin gjyqet e Nurembergut, të cilat filluan ndërmjet 20 nëntorit 1945 dhe 1 tetorit 1946, ku në këtë seri gjyqesh ata duhej të provonin 24 nga udhëheqësit më të rëndësishëm politik dhe ushtarak të Regjimi të Tretë duke përfshirë Adolf Hitlerin, i cili kishte vrarë veten para se të gjykohej. Pas gjykimit të Nurembergut dhe Tokios, ICC ka njohur Gjykatën Ndërkombëtare Penale e cila gjendet në Hagë në Holandë. U krijua njëzet vjet më parë si gjykata e parë e përhershme ndërkombëtare penale nga udhëheqësit e shteteve në të gjithë botën. Kjo strukturë e gjykatave përmban katër organe, Divizionet Gjyqësore, Zyrën e Prokurorit, Presidencën dhe Regjistrin. Gjenerimi i dytë i gjykatave hibride krijoi ICTY (Tribunali Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë) dhe ICTR (Tribunali Penal Ndërkombëtar për Ruandën). ICTY u krijua në 1993 nga Kombet e Bashkuara dhe ishte gjykata e parë që ndonjëherë u dha zë atyre që kishin përvoja të tmerrshme. Në këtë gjykatë shumë liderë shtetërorë u dyshuan në mënyrë menjëhershme për krime masive dhe disa prej tyre madje u gjykuan. Nëse nuk do formoheshin këto gjykata hibride, plot gra të dhunuara, fëmijë, burra nuk do të kishin gjetur paqe. Në atë kohë, përdhunimi ishte përdorur si një instrument terrorizmi ndaj këtyre njerëzve. Kryesisht qëllimet e këtyre gjykatave ishin të gjykonin ata që ishin më përgjegjës për organizimin e këtyre veprimeve si vrasje, përdhunim, torturë etj. Kjo gjykatë ka gjykuar 160 persona deri më tani. Dy vjet më vonë, Kombet e Bashkuara gjithashtu formuan Tribunalin Penal Ndërkombëtar të Ruandës, ku 93 persona u konsideruan fajtorë për shkelje të rënda të së Drejtës Ndërkombëtare Humanitare të angazhuar në Ruandë më 1994. Kjo gjykatë ishte gjykata e parë që ndonjëherë do të dorëzonte verdikt në lidhje me genocidin. Po ashtu, ishte gjykata e parë që definoi përdhunimin në të drejtën penale.
Found in: ključnih besedah
Keywords: Mednarodno kazensko sodišče, mednarodno pravo, kazensko pravo
Published: 18.06.2019; Views: 1684; Downloads: 116
.pdf Fulltext (898,98 KB)

Search done in 0 sec.
Back to top