Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 29
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Ocenjevanje dobavitelja v sodobni organizaciji : diplomska naloga
Kaja Engel, 2024, undergraduate thesis

Keywords: ocenjevanje dobavitelja, nabava, organizacija, diplomske naloge
Published in ReVIS: 22.07.2024; Views: 584; Downloads: 13
.pdf Full text (723,25 KB)

2.
3.
4.
Zdravstvena nega otroka z bolečino : diplomska naloga
Urška Širaj, 2024, undergraduate thesis

Keywords: ocenjevanje bolečine, bolnišnična obravnava, otrok, zdravstvena nega, diplomska dela
Published in ReVIS: 09.02.2024; Views: 1075; Downloads: 30
.pdf Full text (2,36 MB)

5.
Rehabilitacijska diagnostika v fizioterapevtski obravnavi
Lenart Zaletel, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Temeljni element fizioterapevtske obravnave posameznika je ustrezna diagnostika. Osnova vsakega novega srečanja s pacientom pri kateri koli vrsti fizioterapije je pregled. Cilj fizioterapevtskega pregleda je pridobiti informacije o zdravstvenem stanju pacienta, na podlagi katerih lahko fizioterapevt načrtuje izvajanje fizioterapevtske obravnave z različnimi metodami. Za ocenjevanje posameznika uporabljamo različne metode in tehnike. Obstaja celoten nabor testov, ki jih lahko izvedemo za oceno pacientove funkcionalne sposobnosti. Namen diplomske naloge je bil predstaviti pomembnost sodobne diagnostike v fizioterapiji za izboljšanje fizioterapevtske obravnave posameznika. Glavni cilj je bil ugotoviti vpliv sodobne fizioterapevtske diagnostike v rehabilitacijskem procesu. S pregledom literature smo želeli sistematično proučiti postopke fizioterapevtske diagnostike in ugotoviti vpliv sodobne diagnostike v fizioterapiji na končni rezultat fizioterapevtske rehabilitacije. V diplomski nalogi smo s pregledom literature v podatkovnih zbirkah PubMed in CINAHL našli 3283 člankov. V podroben pregled smo jih vključili devet, objavljenih od leta 2009 naprej. Ugotovili smo, da se fizioterapevtska obravnava začne z ocenjevanjem pacienta ter pridobivanjem podatkov o njem in njegovi težavi. Pri tem se uporabljajo standardizirana merilna orodja, ki jih fizioterapevti ne uporabljajo vedno, najpogosteje zaradi pomanjkanja časa. Merilna orodja morajo biti preprosta in lahko dostopna. Podatke analiziramo, na podlagi analize pa pripravimo načrt fizioterapije v sodelovanju s pacientom. Pri tem uporabljamo klinične smernice, ki so namenjene promociji z dokazi podprte prakse in podajajo pregled mogočih postopkov. Sistematičen pristop k procesu fizioterapevtske obravnave izboljša kakovost oskrbe pacientov. Po pregledu literature lahko potrdimo, da v fizioterapevtski obravnavi sistematično sledimo diagnostičnim postopkom fizioterapevtskega pregleda. Fizioterapevtska diagnostika vpliva na rehabilitacijo pacienta ali uporabnika storitev. Menimo, da bi morala biti na področju fizioterapevtske diagnostike med fizioterapevti pogosteje organizirana izobraževanja. Smiselna bi bila tudi izvedba več raziskav, predvsem o vplivu fizioterapevtskih postopkov na končni izid fizioterapevtske obravnave. Tako bi lahko ugotovili, kako določen diagnostični postopek vpliva na ocenjevanje in načrtovanje fizioterapevtske obravnave, s tem pa tudi na rehabilitacijo pacienta.
Keywords: Fizioterapija, ocenjevanje, testi, merilna orodja in merjenje.
Published in ReVIS: 30.01.2024; Views: 501; Downloads: 30
.pdf Full text (1,16 MB)

6.
AKTIVNOST DOLGE GLAVE BICEPS BRACHII PRI KINEMATIKI GLENOHUMERALNEGA SKLEPA
Žan Šiler, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Ramenski obroč je zelo kompleksna mišično-skeletna enota, ki zahteva usklajeno aktivacijo mišic, ki se raztezajo od prsnega koša do komolca. Glenohumeralni sklep ima značilnosti aktivnega sklepa, ki ne nosi teže, kar vodi do velikih kostnih in mišičnih sprememb ter pogoste preobremenitve kit. Nadzor glenohumeralne stabilnosti se doseže s kompleksno interakcijo med statičnimi in dinamičnimi stabilizatorji. Napetost tetive dolge glave bicepsa ima kompleksen učinek na delovanje ramenskega sklepa. Opis delovanja bicepsove tetive samo v anatomskem položaju ne zadostuje, ker je njeno delovanje močno odvisno od položaja glenohumeralnega sklepa. Namen diplomske naloge je na podlagi literature ugotoviti vpliv dolge glave biceps brachii na kinematiko, stabilnost, biomehaniko in propriocepcijo glenohumeralnega sklepa.
Keywords: anatomija, biceps brachii, dolga glava bicepsa, tetiva, rama, glenohumeralna stabilnost, funkcija, palpacija, ocenjevanje.
Published in ReVIS: 28.11.2023; Views: 541; Downloads: 66
.pdf Full text (664,95 KB)

7.
SODOBNI FIZIOTERAPEVTSKI POSTOPKI PRI OCENJEVANJU TELESNE DRŽE
Nina Čuček, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi Sodobni fizioterapevtski postopki pri ocenjevanju telesne drže se srečamo s spoznavanjem pravilne telesne drže in vrstami nepravilne telesne drže. Naloga zajema krajše opise posameznih postopkov, ki jih kasneje v rezultatih in razpravi med seboj primerjamo in ugotavljamo, kateri in kakšni so. Na kratko se dotaknemo tudi zdravljenja in fizioterapevtske obravnave slabe telesne drže. Namen diplomske naloge je predstaviti sodobne pristope za oceno telesne drže ter možnosti zdravljenja ob morebitnih odstopanjih. Cilj je analizirati zanesljivost in prednosti ter slabosti uporabe sodobnih metod za spremljanje telesne drže v okviru preventivne fizioterapevtske obravnave. Zastavili smo si vprašanje, kateri so sodobni fizioterapevtski pristopi za oceno telesne drže? Za odgovor na to vprašanje smo uporabili 9 raziskovalnih člankov, ki smo jih med sabo primerjali in iskali podatke o zanesljivosti teh postopkov ter podatke o njihovih prednostih in slabostih. Razprava o sodobnih fizioterapevtskih postopkih za oceno telesne drže poudarja njihovo ključno vlogo pri izboljšanju zdravja pacientov in optimizaciji terapevtskega pristopa. Metode se razlikujejo po tehničnih značilnostih, zanesljivosti in enostavnosti uporabe, vendar omogočajo zanesljivo oceno drže. Ugotovili smo, da so rezultati in izbira samega postopka odvisni od več dejavnikov. Nekateri sodobni pristopi so zdravju prijaznejši, vendar so zato lahko površno izvedeni s strani fizioterapevta, spet drugi so dražji in zdravju škodljivi pa vendar natančnejši in nudijo sledljive podatke.
Keywords: ocenjevanje v fizioterapiji, fizioterapevtska diagnostika, ocena telesne drže, sodobni postopki v oceni telesne drže.
Published in ReVIS: 21.11.2023; Views: 713; Downloads: 64
.pdf Full text (887,78 KB)

8.
KAKO OTROCI V OSNOVNI ŠOLI DOŽIVLJAJO OCENJEVANJE ZNANJA?
Barbara Muhič, 2023, not set

Abstract: V našem osnovnošolskem sistemu obstaja vedno preverjanje znanja na osnovi spraševanja, pisnega ocenjevanja znanja in projektnih nalog. Vsi ti dogodki vplivajo na učence tako, da jim vzbujajo neprijetne občutke strahu, stresa in celo tesnobe. Učenci v osnovnih šolah to doživljajo pogosteje v zadnjih letih. Izraziteje se je pokazalo v času pandemije (COVID-19) v letih od 2020 do 2022 in po njej, ko intenzivno doživljajo posledice stresa. V magistrski nalogi smo raziskovali, v kolikšni meri učenci v osnovni šoli doživljajo strah, stres in stiske zaradi ocenjevanja znanja. Želeli smo ugotoviti, kateri stresorji najbolj vplivajo na ocenjevanje znanja ter kako vplivajo na čustveno in miselno doživljanje učencev ob prejemu številčne ocene za izkazano znanje. Teoretični del magistrske naloge podrobno razjasni obstoječi način ocenjevanja v osnovni šoli in posledice delovanja strahu in stresa na funkcioniranje učencev. Največji poudarek je na izvoru in nastanku strahu in stresa ter na posledicah delovanja obeh na posameznika. V empiričnem delu naloge smo s pomočjo anketnega vprašalnika preverjali celostno sliko doživljanja strahu in stresa učencev v osnovni šoli pri pisnem in ustnem ocenjevanju znanja po posameznih triadah in spolu. Prikazali smo posledice doživljanja stresa v posameznih triadah. Ugotovili smo, da se med spoloma in po posameznih triadah razlikujejo vrste stresorjev, prav tako je različno doživljanje stresa z vedenjskega, miselnega in čustvenega vidika. Najvišji stres doživljajo učenci druge in tretje triade, dečki bolj kot deklice. Raziskava je pokazala, da strah in stres izhajata iz nestalnih delovnih navad, pritiska okolice in visoko zastavljenih osebnih ciljev, ki so nerealni glede na naučeno znanje. Večina učencev v osnovni šoli pri ocenjevanju in pridobljeni oceni doživlja različne psihične težave.
Keywords: stres, stresorji, doživljanje stresa, ocenjevanje znanja, šola, anksioznost, depresija
Published in ReVIS: 24.10.2023; Views: 642; Downloads: 30
.pdf Full text (1,40 MB)

9.
10.
Search done in 0.31 sec.
Back to top