Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Učinki vadbe na sarkopenijo : pregled literature
Nastja Peršolja, 2025, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Sarkopenija je s starostjo povezano stanje, ki vodi do progresivne izgube mišične mase in moči. Primarno prizadene starejše posameznike in vodi v zmanjšanje telesne zmogljivosti do te mere, da postanejo starejši nemobilni in odvisni od oskrbe drugih. Patofiziologija sarkopenije vključuje neravnovesje v izgradnji in razgradnji mišičnih beljakovin ter nevromišično degeneracijo. Diagnozo in kriterije opisuje Evropska delavna skupina za sarkopenijo pri starejših posameznikih (EWGSOP). Preventiva in zdravljenje vključujeta vadbo in optimizacijo prehrane v namen upočasnjevanja upada mišične mase in moči. Metode: Diplomsko delo temelji na pregledu literature oziroma kvalitativni vsebinski analizi. Literaturo smo iskali v podatkovnih bazah PubMed, Google Scholar, Emerald, Scopus, ProQuest in PEDro. Pri tem smo uporabili ključne besede »physiotherapy«, »sarcopenia«, »treatment« in »exercise«. V končni pregled smo vključili članke, ki so objavljeni bodisi v angleškem ali slovenskem jeziku med letoma 2014 in 2024 ter obravnavajo tematiko vadbe in sarkopenije. V podrobno analizo smo vključili devet člankov, katerih glavne ugotovitve smo predstavili v empiričnem delu diplomskega dela. Rezultati: Vadba z obremenitvijo predstavlja glavno obliko vadbe za zdravljenje sarkopenije. Za izboljšanje mišične moči in funkcije je treba v vadbeni režim vključevati tudi druge oblike vadbe, usmerjene v razvoj ravnotežja in aerobne funkcije. Razprava: Vadba z obremenitvijo je ključnega pomena za povečanje mišične mase in ohranjanja samostojnosti pri starostnikih. Vadbeni programi morajo biti usmerjeni v posameznikove individualne potrebe in cilje ter upoštevati trenutno zdravstveno stanje in telesno zmogljivost. V prihodnje so potrebne nadaljnje raziskave na temo izboljšanja vadbenih protokolov, ki so usmerjeni v implementacijo vadbe dolgoročno v posameznikov vsakdan.
Keywords: sarkopenija, staranje, mišična moč, vadba, zdravljenje
Published in ReVIS: 10.06.2025; Views: 176; Downloads: 4
.pdf Full text (2,04 MB)

2.
Redna gibalna/športna aktivnost kot preventiva pred pojavom sarkopenije : magistrsko delo študijskega programa druge bolonjske stopnje Zdravstvene vede
Zala Mikl, 2024, master's thesis

Abstract: Uvod: Zaradi vse pogostejše gibalne neaktivnosti in sedentarnega načina življenja beležimo porast primerov sarkopenije. Upad mišične mase, mišične moči, in funkcije namreč vodijo v mišično-skeletno obolenje imenovano sarkopenija. Namen: Raziskati učinek 11- tedenskega vadbenega programa delavnice Gibam se v Zgornjesavinjskem CKZ, kot preventivni program pred pojavom sarkopenije. Prav tako udeležence programa ozavestiti o pomenu zdravega življenjskega sloga in redne gibalne aktivnosti. Metode: Uporabila sem kvantitativni raziskovalni pristop, za ovrednotenje učinka izvedenega vadbenega programa. Za testiranje sem uporabila slovensko različico Senior fitness testa s prilagoditvami, meritev telesne analize in vprašalnik o zdravstvenem stanju, gibalni aktivnosti in sedentarnem vedenju. Pridobljeni rezultati so statistično obdelani s SPSS programom. Rezultati: Vadbeni program je prispeval k pomembnemu zmanjšanju odstotka maščobne mase (p = 0,009). Pri mišični masi nismo dosegli značilnih sprememb (p = 0,636). Rezultati vprašalnika o gibalni aktivnosti kažejo, da je prišlo do pomembnega dviga izvajanja zmerno intenzivne gibalne aktivnosti. Sprememb pri visoko intenzivni gibalni aktivnosti nismo zaznali. Rezultati testiranja motoričnih sposobnosti so se pomembno izboljšali pri štirih od skupnih šestih testov. Do izboljšanja je prišlo pri časovno merjenem vstani in pojdi testu (p = 0,001), dosegu sede na stolu (p = 0,046), testu vstajanja s stola (p = 0,048) in pri 6-minutnem testu hoje (p = 0,004). Zaključek: Čeprav vadbeni program v okviru delavnice Gibam se ni prispeval k pomembnemu povečanju mišične mase, je pripomogel k izboljšanju motoričnih sposobnosti in povečanju pogostosti izvajanja gibalne aktivnosti. Kljub tem pozitivnim spremembam trenutni rezultati ne omogočajo dokončne potrditve učinkovitosti programa kot preventivnega ukrepa proti razvoju sarkopenije.
Keywords: sarkopenija, gibalna aktivnost, program Gibam se, preventiva, zdrav življenjski slog
Published in ReVIS: 20.02.2025; Views: 450; Downloads: 12
.pdf Full text (3,37 MB)

3.
Telesna dejavnost in prehranska podpora pri fizioterapevtski obravnavi krhkosti
Nika Pelc, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Krhkost predstavlja velik sodobni problem, s katerim se sooča svetovno zdravstvo. Število starostnikov s krhkostjo se povečuje z višjo starostjo in je večji pri ženskah. Za krhkost je značilna izguba telesne teže, utrujenost, slabša telesna dejavnost, težave z ravnotežjem, nepokretnost, slabša možnost hoje ter vstajanja. Poleg krhkosti se v mnogih primerih pojavi tudi sarkopenija, neznatna izguba mišične mase kot posledica staranja celic. Pri tem je pomembno ohranjanje telesne teže ter telesna dejavnost, ki temelji na treningu proti uporu. V diplomski nalogi smo se usmerili na pomen prehranske podpore na področju krhkosti in upadu mišične moči. Želeli smo proučiti pomen vloge fizioterapevta pri obravnavi bolnikov s sarkopenijo in krhkostjo, pri tem pa ugotoviti, kateri program je najbolj učinkovit. Razvoj krhkosti lahko preventivno upočasnimo z uravnoteženo prehrano, ki je obogatena z beljakovinami, osnovni gradniki za ohranjanje mišičnega volumna. Stroka priporoča mediteransko prehrano, saj temelji na sveži in ekološki zelenjavi ter sadju. Velik poudarek daje na hrano, polno z vlakninami in obogateno z beljakovinami. Ključ do preprečevanja krhkosti in sarkopenije pa predstavlja redna telesna dejavnost. Stroka priporoča vadbo od 3- do 5-krat tedensko, pri čemer naj bi jo stopnjevali primerno starostnikovi fizični pripravljenosti. S tem naj bi starostnik krepil svojo telesno zmogljivost in moč, telesna dejavnost pa prav tako prispeva pri ohranjanju gibljivosti hrbtenice, zmanjšuje simptome obrabe sklepov, odpravlja anksioznost, krepi imunski sistem, izboljšuje spomin, zmanjšuje utrujenost ter povečuje mišično maso. Ključ do zdrave in vitalne starosti je tako skupek različnih komponent, kot so zdrav način življenja, redna telesna dejavnost in uravnotežena prehrana.
Keywords: fizioterapevtska obravnava, krhkost, prehrana, sarkopenija
Published in ReVIS: 15.06.2023; Views: 1285; Downloads: 74
.pdf Full text (1,40 MB)

4.
VADBA ZA MOČ KOT FIZIOTERAPEVTSKA METODA ZA ZMANJŠANJE SARKOPENIJE PRI STAREJŠIH OSEBAH
Klemen Martinovič, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Trend upada mišične sile se začne kmalu po 50. letu starosti in se pospeši po 70. letu starosti (Strojnik, 2011). Sarkopenijo lahko opredelimo kot sindrom, za katerega je značilna progresivna in splošna izguba mišične mase in moči s tveganjem za neugodne izide, kot so telesna okvara, slaba kakovost življenja in smrt (Santilli in sod., 2014). Mišična moč je trenutno najzanesljivejše merilo mišične funkcije, saj so zaradi tehnoloških omejitev drugi pristopi problematični kot primarni parametri za določanje sarkopenije (Cruz-Jentoft in sod., 2019). Dejavnikov tveganja za pojavitev sarkopenije je več. Eden glavnih dejavnikov pa je izguba tako počasnih kot hitrih motoričnih enot s pospešeno izgubo hitrih motoričnih enot. Poleg izgube hitrih motoričnih enot je prisotna tudi atrofija vlaken (predvsem hitrih vlaken tipa II). To povzroči izgubo mišične moči, ki jo potrebujemo za aktivnosti, kot so dvig s stola, hoja po stopnicah ali povrnitev drže po motnji ravnotežja (Lang in sod., 2010). Zato nas je v tej diplomski nalogi zanimalo, ali lahko z vadbo za moč pozitivno vplivamo na znake sarkopenije pri starejših osebah. V ta namen smo pregledali podatkovni bazi PubMed in PEDro. Po prebiranju strokovne literature smo izbrali 8 raziskav in metaanaliz. Pozitivne učinke vadbe za moč na mišično moč potrjuje 6 raziskav/metaanaliz, na telesne zmogljivosti 5 raziskav/metaanaliz in na mišično maso 2 metaanalizi. Povečanje mišične mase po obravnavah sta 2 metaanalizi zavrnili, zato glede tega nismo prišli do natančnih ugotovitev. Trdimo lahko, da ima vadba za moč pozitiven učinek na pridobitev mišične moči in izboljšanje telesne zmogljivosti pri starejših osebah s sarkopenijo. Zato jo priporočamo kot primerno, varno in učinkovito fizioterapevtsko metodo pri starejših osebah s sarkopenijo kot del preventivnega programa ali zdravljenja. Poudarjamo tudi, naj vadba poteka z večjimi bremeni (do 80 % 1RM), saj tako povečamo vpliv vadbe na izboljšanje mišične moči. Za morebitne učinke povečanja mišične mase pa priporočamo večje obsege vadbe. Ugotovitve bi lahko dopolnili, če bi imeli dostop do vseh člankov s celotno vsebino. V prihodnje bi bilo priporočljivo zajeti večje število novih metaanaliz in raziskav s širšega jezikovnega področja.
Keywords: sarkopenija, vadba za moč, vpliv vadbe, starostne spremembe, telesna vadba v starosti.
Published in ReVIS: 19.11.2021; Views: 2723; Downloads: 171
.pdf Full text (585,09 KB)

Search done in 0.1 sec.
Back to top