Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 129
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Razvoj sindroma odvisnosti od alkohola pri ženskah
Andreja Špilak, 2025, not set

Abstract: Diplomska naloga obravnava alkohol in ženske, natančneje sindrom odvisnosti od alkohola (SOA) pri ženskah. Opaziti je, da uživanje alkohola pri ženskah postaja v današnjem svetu čedalje pogostejše, sprejemljivejše in bolj privlačno (Rus-Makovec 2014, 34), kar je pritegnilo našo pozornost, saj nas opozarja na večplastnost problema s širokim spektrom negativnih posledic. Tudi lastna izkušnja zasvajajoče moči alkohola in vloga mame dveh najstnic, ki vstopata v svet mladostniškega eksperimentiranja, sta dodatna razloga, da želimo raziskati in ugotoviti pasti alkoholizma pri ženskah. V diplomski nalogi preverjamo, kakšen je bil potek razvoja SOA pri ženskah. Prav tako ugotavljamo posledice v povezavi z uživanjem alkohola pri udeleženkah raziskave. V zaključnem delu raziskovalne naloge pa pozornost namenimo individualnemu pogledu posameznice in predstavimo vidik žensk z izkušnjo odvisnosti od alkohola na kvaliteto življenja v trenutni vlogi abstinentk. V teoretičnem delu smo s pomočjo strokovne literature in različnih avtorjev utemeljili posamezna pojmovanja o alkoholu in odnos posameznika do alkohola. Proučili in poglobili smo se v tvegano in škodljivo uživanje alkohola ter SOA. Dotaknili smo se tudi terminov zasvojenost in odvisnost. V nadaljevanju smo opisali negativne posledice uživanja alkohola in pozornost namenili alkoholu v primarnem družinskem okolju posameznika ter se poglobili v alkoholizem pri ženskah. Predstavili smo različne avtorje, njihove teorije, dejstva o značilnostih in vzrokih ter posledicah ženskega alkoholizma. Teoretični del raziskovalne naloge smo zaključili s pogledi strokovnjakov na iskanje ustrezne pomoči in življenje brez alkohola oz. abstinenco. V empiričnem delu naloge smo uporabili kvalitativno subjektivistično paradigmo raziskovanja z metodo zbiranja podatkov skozi instrument polstrukturiranega intervjuja. Intervjuvali smo sedem žensk, ki trenutno abstinirajo, z izkušnjo SOA v starostnem razponu 40–60 let. Tako smo sledili ciljem, ki smo si jih zastavili, podatki analize pa so nam podali odgovore na zastavljena raziskovalna vprašanja. Izsledki naše raziskave prikazujejo, da je potek razvoja odvisnosti od alkohola pri ženskah potekal v povezavi z različnimi dejavniki in vzroki. Prav tako nam podatki analize razkrijejo in potrdijo dejstva o škodljivih posledicah uživanja alkohola. Individualni pogled na kvaliteto življenja posameznic v trenutni vlogi abstinentk nam po odzivih udeleženk raziskave prikaže preteklost polno obžalovanja, pozitivno in predvsem hvaležno sedanjost ter optimistično prihodnost z željo po vzdrževanju doživljenjske abstinence.
Keywords: alkohol, ženske, tvegano in škodljivo uživanje alkohola, sindrom odvisnosti od alkohola (SOA), posledice odvisnosti.
Published in ReVIS: 05.07.2025; Views: 14; Downloads: 0
.pdf Full text (1,90 MB)

2.
3.
POMEN AKTIVNE VLOGE DIALIZNEGA PACIENTA ZA KAKOVOST OBRAVNAVE PO PROCESNI METODI DELA
Andreja Štukel, 2025, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Procesna metoda dela v zdravstveni negi je strukturiran pristop, ki vključuje faze ocenjevanja, diagnosticiranja, postavljanja ciljev, načrtovanja, izvajanja in vrednotenja. Omogoča celostno in učinkovito obravnavo pacienta ter vključevanje pacienta v proces odločanja, kar povečuje občutek nadzora in samozavest pri sprejemanju odločitev. Osrednji element procesne metode je učinkovita komunikacija med pacientom in zdravstvenim osebjem, ki temelji na aktivnem poslušanju in prilagajanju informacij posamezniku. To povečuje pacientovo razumevanje zdravstvenega stanja in sodelovanje pri zdravljenju. Namen raziskave je bil ugotoviti pomen aktivne vloge dializnega pacienta za kakovost obravnave po procesni metodi dela. Metoda: Raziskava je temeljila na kvalitativnem raziskovalnem pristopu z uporabo deskriptivne metode dela. Primarni podatki za analizo so bili pridobljeni s tehniko intervjuvanja. Kot instrument za zbiranje podatkov smo izdelali predlogo za polstrukturirani intervju, ki je omogočala poglobljeno zbiranje podatkov o izkušnjah pacientov. Vzorec je bil priložnostni ter je vključeval sedem oseb, ki so del naše socialne mreže oziroma osebni znanci, od katerih so štirje intervjuvanci vključeni v dializno zdravljenje, trije pa so po uspešni transplantaciji ledvice. Raziskava je bila izvedena februarja 2025. Rezultati: Večina intervjuvancev ni natančno razumela, kaj procesna metoda dela vključuje, vendar so jo kljub temu povezovali z boljšo strukturo zdravljenja, večjim zaupanjem v zdravstveno osebje in občutkom varnosti. Strukturiran pristop je bil zaznan kot pomemben za večjo skladnost z zdravljenjem in boljše sodelovanje med pacientom in zdravstvenim osebjem. Vsi intervjuvanci so izpostavili, da jasna pravila in urejen potek zdravljenja prispevajo k boljšemu razumevanju zdravstvenega stanja in večji samozavesti pri sprejemanju odločitev. Aktivna vloga pacienta v procesu zdravljenja je bila povezana z boljšim prilagajanjem terapije individualnim potrebam ter večjim občutkom nadzora nad zdravljenjem. Izpostavljeni dejavniki za uspešno izvajanje procesne metode dela so bili odprta komunikacija, spoštljiv odnos zdravstvenega osebja in jasna razlaga postopkov zdravljenja. Razprava: Ugotovitve raziskave kažejo, da večina intervjuvancev procesne metode dela ne razume natančno, vendar prepoznavajo njen pozitiven vpliv na strukturo obravnave, občutek varnosti in zaupanje v zdravstveno osebje. Razprava poudarja potrebo po jasnejšem posredovanju informacij o postopkih zdravljenja ter prilagojenem pristopu, ki spodbuja aktivno sodelovanje pacienta pri odločanju.
Keywords: procesna metoda dela, aktivna vloga pacienta, kakovost obravnave, dializni pacient, zdravstvena nega
Published in ReVIS: 22.05.2025; Views: 299; Downloads: 8
.pdf Full text (1,43 MB)

4.
Mednarodna konferenca 7. festivala Ko učim, gradim : S spoštovanjem do prihodnosti
2024, proceedings of professional or unreviewed scientific conference contributions

Keywords: trajnostni razvoj, zborniki
Published in ReVIS: 19.05.2025; Views: 354; Downloads: 14
.pdf Full text (8,56 MB)
This document has many files! More...

5.
Mednarodna konferenca 6. festivala Ko učim, gradim : Za prihodnost planeta
2022, not set

Keywords: trajnostni razvoj, zborniki
Published in ReVIS: 19.05.2025; Views: 385; Downloads: 7
.pdf Full text (10,79 MB)
This document has many files! More...

6.
Z mislijo na Zemljo : zbornik prispevkov
2019, proceedings of professional or unreviewed scientific conference contributions

Keywords: vzgoja, izobraževanje, trajnostni razvoj, inovacije, nadarjeni učenci, učenci s posebnimi potrebami, izkustveno učenje, knjižnice, bralna kultura, šole, komunikacije, zborniki
Published in ReVIS: 19.05.2025; Views: 380; Downloads: 6
.pdf Full text (24,74 MB)
This document has many files! More...

7.
Pravice proizvajalcev fonogramov v sodni praksi : magistrsko delo
Andreja Čuk Pavkovič, 2025, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu so obravnavane pravice proizvajalcev fonogramov. Zastavljeni sta bili dve raziskovalni vprašanji: prvič, katere vidike teh pravic je Sodišče Evropske unije (EU) največkrat obravnavalo in ali slovenska sodna praksa sledi njegovim smernicam, ter drugič, ali se pri obravnavi navedene tematike odločitve slovenskih in tujih sodišč razhajajo. Sodna praksa je pokazatelj, kje vsakokratna ureditev potrebuje natančnejšo razlago določb pravnih virov in praks ali pa drugačne rešitve. Zato je namen magistrskega dela raziskati pravice proizvajalcev fonogramov v sodni praksi z njihovim razvojem do današnje ureditve. Z zgodovinsko, normativno-dogmatično, deskriptivno, kvalitativno, primerjalno, analitično in sintetično raziskovalno metodo se je raziskalo zgodovino navedenih pravic, preučeni so bili mednarodni, evropski in nacionalni pravni viri, temeljni pojmi, zbrana, analizirana in primerjana je bila tudi sodna praksa. Ugotovljeno je bilo, da je Sodišče EU v svoji sodni praksi na obravnavanem področju največkrat razlagalo pojem »priobčitev javnosti« iz prvega odstavka 3. člena Direktive 2001/29/ES, slovenska sodišča pa sledijo razlagam le-tega ter se nanje v obrazložitvah sklicujejo, v nekaterih primerih pa so podala enako oziroma podobno odločitev kot Sodišče EU že leta pred odločitvijo slednjega. Ugotovljeno je bilo tudi, da so se nacionalna sodišča drugih držav članic EU prav tako v večji meri soočala z vprašanji v zvezi s priobčitvijo javnosti. V primerjavi s sodno prakso slovenskih sodišč je bilo možno ugotoviti tudi razhajanja v odločitvah slovenskih in tujih sodišč. Nadalje se je uporaba »primernega« in »pravičnega« nadomestila v ZASP izkazala za nedosledno, v nekaterih primerih pa niti ne sledi uradnim slovenskim prevodom določb pravnih virov EU, ki so implementirane v ZASP. Pri pregledu literature, pravnih virov in sodne prakse pa se je pokazalo tudi nekaj neenotnosti v mnenjih oziroma stališčih teorije oziroma sodne prakse, kar pomeni odprta vprašanja za nadaljnji razvoj pravic proizvajalcev fonogramov.
Keywords: sorodne pravice, proizvajalec fonogramov, fonogram, nadomestilo, sodna praksa, priobčitev javnosti, Sodišče Evropske unije
Published in ReVIS: 19.05.2025; Views: 313; Downloads: 11
.pdf Full text (1,64 MB)

8.
Organizacijska kultura kot pomemben dejavnik uspešnosti uvajanja sprememb
Milena Kramar Zupan, Andreja Gradišek, 2024, original scientific article

Keywords: menedžment sprememb, zdravstvene organizacije
Published in ReVIS: 13.01.2025; Views: 443; Downloads: 12
.pdf Full text (583,03 KB)
This document has many files! More...

9.
10.
RAVNANJE Z ODPADNIMI SNOVMI V ZDRAVSTVENIH ORGANIZACIJAH
Andreja Renko, 2024, not set

Abstract: V zdravstveni dejavnosti in ustanovah, ki so povezane z zdravstvom, nastaja vse več odpadkov. Nekateri med njimi so tudi nevarni, zato je treba z njimi še posebej previdno ravnati. Odpadki zaradi vse večjega obsega tako neposredno kot posredno negativno vlivajo na okolje, vodne vire in zdravje ter na dolgi rok na kakovost življenja na planetu. Zato sta ena od najpomembnejših dejavnikov pravilno razvrščanje in ravnanje z odpadki, da lahko s tem varujemo okolje in tudi zdravje. Pomembno je tudi, da vse ustanove, ki imajo stik z odpadki iz zdravstva, upoštevajo standarde pri ravnanju s tovrstnimi odpadki ter se sproti izobražujejo in upoštevajo pravila o ravnanju z odpadki. Ker pa prihaja do neusklajene zakonodaje s področja ravnanja z odpadki, se pojavljajo težave pri njihovem pravilnem razvrščanju. Namen naše raziskave je bil raziskati vlogo diplomirane medicinske sestre pri ravnanju z odpadki v zdravstvenih ustanovah, identificirati naloge medicinske sestre pri rokovanju z odpadki v zdravstvu in raziskati najpomembnejše težave, ki jih imajo zaposleni pri ravnanju z odpadki.
Keywords: odpadki, odpadki iz zdravstva, ravnanje z odpadki, medicinski odpadki, razvrščanje odpadkov
Published in ReVIS: 22.12.2024; Views: 504; Downloads: 17
.pdf Full text (2,35 MB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top