Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 22
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Stopnja varnosti uporabe spletnega bančništva na Dolenjskem in v Beli Krajini
Tomaž Perko, 2014

Abstract: Razvoj informacijsko komunikacijske tehnologije v današnji družbi postavlja nove in nove meje, ki nam v veliki meri poenostavijo in olajšajo življenje. Med tako lagodje štejemo tudi spletno bančništvo, ki nam omogoča oddaljen dostop do svojega finančnega premoženja na transakcijskem računu. Vendar razvoj informacijsko komunikacijske tehnologije, tako kot vsaka druga stvar, s seboj prinaša temno plat. Napadalci so se pričeli zavedati, da oddaljen dostop do finančnega premoženja žrtve lahko močno oteži njihovo identifikacijo. Posledično jih je težko odkriti, zaradi česar so s svojim znanjem in psihološkimi spretnostmi pričeli neusmiljen pohod do potencialnih žrtev. Takšni napadi iz dneva v dan naraščajo, česar se zavedajo razvijalci tehničnih rešitev, ponudniki različnih spletnih storitev in uporabniki. Veliko raziskav je pokazalo, da so slednji najbolj kritični pri zagotavljanju varnosti. Tako nam uporabnikovo znanje in posledično vedenje pokaže stopnjo vzpostavljene varnosti.
Found in: osebi
Keywords: spletno bančništvo, informacijsko varnostna kultura, stopnja varnosti, finančno premoženje, napadalci, žrtve, identifikacija
Published: 10.08.2018; Views: 2633; Downloads: 118
.pdf Fulltext (2,27 MB)

2.
Analiza in primerjava obstoječih OCR razvojnih programskih paketov
Simon Kegljevič, 2013

Abstract: Tehnologija optične prepoznave znakov je na nekaterih področjih že dolgo uveljavljena in koristna tehnologija. Navkljub temu dejstvu lahko iščemo nove načine za uspešno uporabo na področjih, kjer OCR tehnologija sedaj še ni prisotna. Uporaba omenjene tehnologije na novih področjih pa za podjetje, ki se ukvarja z digitalizacijo dokumentov ter obvladovanjem digitalne dokumentacije, odpira tudi nove tržne priložnosti. Na podlagi želja in potreb takšnega podjetja smo raziskali ponudbo knjižnic oz. rešitev, ki nudijo možnost implementacije tehnologije OCR v lastne programske rešitvah. Ta program je v primeru našega naročnika namenjen majhnim in srednje velikim podjetjem na slovenskem tržišču. Diplomsko delo je razdeljeno na dva dela. V teoretičnem delu je razloženo širše področje OCR tehnologije skupaj s podpornimi procesi. Empirični del vsebuje predstavitev dvanajstih OCR knjižnic, med katerimi sta dve odprtokodni. Knjižnice so ocenjene glede na zadovoljitev šestnajstih izbranih kriterijev. Kriteriji so zbirka želja naročnika in pomembnih funkcionalnosti, ki jih izpostavljajo proizvajalci OCR knjižnic. Od dvanajstih knjižnic jih željam naročnika ustreza osem. Izmed njih smo za nadaljnje testiranje skladno s postavljenimi kriteriji izbrali tri najbolj optimalne.
Found in: osebi
Keywords: optična prepoznava znakov, digitalizacija, OCR, OCR SDK rešitve, ABBYY, Tesseract
Published: 10.08.2018; Views: 2748; Downloads: 0

3.
Ekološka učilnica
Zoran Tkavc, 2013

Abstract: Na Šolskem centru Krško-Sevnica se zavedamo negativnih ekoloških vplivov električnega in elektronskega odpada in emisij toplogrednih plinov, ki so posledica povečane porabe električne energije. Pri prenovi učilnic opremljenih, z računalniki, smo zato želeli karseda zmanjšati število potrebnih računalnikov. Zaradi enostavnosti in pozitivnih izkušenj smo se odločili za izboljšavo obstoječe programske opreme večsedežne delovne postaje na osnovi namizne virtualizacije in za prenovo delavnice z uporabo Microsoft MultiPoint Server 2012. S posodobitvijo smo dosegli zmanjšanje števila iz šestindvajset na le sedem računalnikov. Uporaba večsedežnih delovnih postaj se je izkazala za dobro odločitev, saj smo poleg znižanja stroškov in manjšega negativnega vpliva na okolje dosegli nemoten potek pouka in enostavno vzdrževanje ter zanesljivo delovanje.
Found in: osebi
Keywords: električni odpad, elektronski odpad, večsedežna delovna postaja, virtualizacija, virtualni računalniki
Published: 10.08.2018; Views: 2885; Downloads: 124
.pdf Fulltext (2,20 MB)

4.
Odprti splet kot priložnost za razvoj
Nino Vranešič, 2013

Abstract: V nalogi je obravnavana tematika odprtega spleta. Z analizo in primerjavo definicij je identificirano trenutno stanje odprtosti spleta. Podani so tudi problemi, ki onemogočajo obstoj odprtega spleta. Celotna analiza tematike je obravnavana s strani tehnološkega kot tudi družbenega vidika. Na praktičnem primeru so prikazane razvojne rešitve, ki so ključne pri ohranjanju odprtosti ob prehodu na mobilne naprave. Predstavljena je tudi izboljšana definicija odprtega spleta in smernice ter rešitve za nadaljnji razvoj kot tudi nevarnosti, ki lahko omejijo svobodo ter odprtost na internetu
Found in: osebi
Keywords: odprti splet, odprti standardi, cenzura, spletne tehnologije, spletni razvoj, mobilni splet, odprte mobilne aplikacije
Published: 10.08.2018; Views: 2712; Downloads: 121
.pdf Fulltext (3,21 MB)

5.
Informacijske rešitve za pomoč sladkornim bolnikom in zdravstvenemu osebju
Matjaž Tome, 2013

Abstract: Zadnja leta je v svetu in v R Sloveniji beležiti skokovit porast sladkorne bolezni. Ljudje, oboleli za sladkorno boleznijo, so pod velikim psihološkim pritiskom. Psihološki pritisk se odraža v skrbi po opravljanju vsakodnevnih meritev glukoze v krvi, upoštevanju diete, možnih zdravstvenih zapletih in skrbi po rednem obiskovanju obdobnih zdravniških pregledov. Uporaba pametnih telefonov, računalnikov in sodobnih programskih rešitev omogoča bolniku prijaznejše življenje s sladkorno boleznijo. Hitri razvoj in uporaba sodobnih informacijskih tehnologij omogočajo sladkornemu bolniku učinkoviteje spremljati in nadzorovati sladkorno bolezen. Na drugi strani se tudi zdravstvene ustanove srečujejo z organizacijskimi težavami. Uporaba širokopasovnega omrežja in mobilnega širokopasovnega omrežja omogočata učinkovit pretok podatkov. S takšnim načinom dosežemo on-line zajem podatkov, kar je izrednega pomena v primeru dela zdravstvenih ustanov.
Found in: osebi
Keywords: mobilna telefonija, pametni telefon, računalnik, informacijske rešitve, spletna stran, sladkorna bolezen
Published: 10.08.2018; Views: 2575; Downloads: 123
.pdf Fulltext (1,72 MB)

6.
Analiza ustreznosti obstoječih IOT platform, za uporabo s poljubnimi krmilniki
Damjan Anžiček, 2014

Abstract: Ideja diplomske naloge sestoji s treh raziskovalnih vprašanj. V prvi vrsti nas zanima, ali so obstoječe rešitve s področja Interneta stvari dovolj odprte, da nam omogočajo uporabo poljubne strojne opreme. Drugič nas zanima, ali so obstoječe rešitve s področja Interneta stvari dovolj zrele in preproste, da si z njihovo uporabo lahko izboljšamo način življenja. Nazadnje pa nas še zanima, ali lahko podjetje, ki se ukvarja z razvojem digitalnih naprav, uporabi neko obstoječo rešitev s področja Interneta stvari, namesto da vlaga v razvoj svoje lastne rešitve. Diplomska naloga je sestavljena iz dveh delov. V teoretičnem delu je opisan pojem Interneta stvari, vidik interneta ter vidik stvari, opisane so tehnologije, ki Internet stvari omogočajo, ter nekatera področja uporabe. V empiričnem delu diplomske naloge pa sem predstavil štiri rešitve s področja Interneta stvari, jih analiziral ter primerjal med seboj.
Found in: osebi
Keywords: internet stvari, RFID, WSN, NFC, platforma, krmilnik, kanal
Published: 10.08.2018; Views: 2675; Downloads: 156
.pdf Fulltext (1,38 MB)

7.
Iskanje javno dostopnih fotografij na spletu z uporabo Flickr API
Siniša Colarić, 2015

Abstract: Danes je fotografija glavni način zabave vse večjega števila ljudi. Z razvojem digitalne fotografije in spletnih socialnih omrežij je deljenje fotografij postalo del njihovega vsakdana. Obstajajo številni spletni servisi, kjer lahko delimo naše fotografije, najbolj poznani so naslednji: Flickr, Picasa in Photobucket. Na teh servisih imamo ogromno fotografij, ki so javno dostopne, kar pomeni, da so vidne vsem. Ti servisi nam preko različnih API-jev ponujajo različne metode in načine, kako do teh fotografij lahko dostopamo. V tej nalogi želimo zgraditi preprosto spletno aplikacijo, s pomočjo katere se bo lahko iskalovse te javno dostopne fotografije in hkrati določalo, ali bi te fotografije uporabili v turistične namene (z njimi bi se predstavilo neko mesto ali turistična znamenitost). V ta namen smo najprej preučili digitalno fotografijo in obstoječe spletne servise za deljenje fotografij, njihove API-je, naredili spletno aplikacijo, poizvedbe in analizirali rezultate. Ker je Flickr najpopularnejši servis za deljenje fotografij in ima najboljšo dokumentacijo za svoj API, ga bo naša spletna aplikacija uporabljala za iskanje fotografij.
Found in: osebi
Keywords: digitalna fotografija, Flickr, Flickr API, Picasa, Photobucket
Published: 20.08.2018; Views: 2760; Downloads: 116
.pdf Fulltext (3,57 MB)

8.
Programske rešitve za pomoč pri okulistični dejavnosti
Andrej Kramar, 2014

Abstract: Pri zdravem človeku je oko najpomembnejše čutilo za zaznavo zunanjega sveta in okolice, okulistične ordinacije pa imajo pomembno vlogo pri ohranjanju vida. Da lahko zagotavljajo ustrezno raven oskrbe, potrebujejo dobro informacijsko podporo za pregled nad obstoječim stanjem pacientov. V okulističnih ordinacijah se uporabljajo različne programske rešitve, s katerimi se delo poenostavi, zdravstveno osebje pa se zato lahko bolj posveča pacientom. Točnost in hitrost pridobivanja podatkov je za okulistične ambulante zelo pomemben dejavnik. V tej nalogi želim ponuditi okulistični ordinaciji programsko rešitev, s katero bi zajeli njihove potrebe pri izvajanju pregledov vida. Z diplomsko nalogo bom olajšal odločitev pri izbiri informacijskega sistema za podporo okulističnega pregleda. Želim ponuditi program, ki bo najustreznejši glede na merila. V ta namen sem preučil in ocenil že izdelane programe, na koncu pa sem se odločil za nov program, saj nobena izdelana rešitev ni zajemala vseh potrebnih funkcionalnih potreb.
Found in: osebi
Keywords: okulistika, podatkovna baza, programska rešitev, upravljanje podatkov
Published: 20.08.2018; Views: 3354; Downloads: 116
.pdf Fulltext (1,47 MB)

9.
Razširjenost poslovno-informacijskih rešitev in potrebe po povezovanju z dokumentacijskimi sistemi
Robert Pezdirc, 2014

Abstract: Poslovno-informacijske rešitve so v današnjem času pomemben in nujno potreben del v poslovanju in delovanju podjetij. V današnjem času je na trgu ogromno konkurence in s pravilno uvedbo poslovno-informacijskih rešitev si olajšamo delo v samem podjetju in pridobimo tisto nujno potrebno prednost pred konkurenco za uspeh. Zato smo v diplomski nalogi predstavili poslovno-informacijske rešitve, ki so že bolj kot ne uveljavljene v podjetjih in brez katerih si podjetja ne predstavljajo vsakodnevnega dela. V prvem delu naloge smo preverili, kakšno je današnje stanje na tem področju. Predvsem nas je zanimalo, katere tipe rešitev najpogosteje srečamo v podjetjih. V drugem delu diplomske naloge smo izvedli analizo anketnega vprašalnika, ki je bil poslan majhnim in srednje velikim slovenskim podjetjem. Ta so odgovarjala na vprašanja, katere poslovno-informacijske rešitve uporabljajo, s katero vrsto dokumentov imajo največ opravka, kako so zadovoljni s trenutnim stanjem v njihovem podjetju glede povezljivosti poslovno-informacijskih rešitev ter ali vidijo na svojem primeru možnost določenih izboljšav. Nazadnje smo naredili zaključke, do katerih smo prišli na podlagi analiziranih odgovorov.
Found in: osebi
Keywords: poslovno-informacijske rešitve, programske rešitve, ERP, CRM, BPM, BI, EDMS, razširjenost, podjetja, poslovni procesi, dokumentacijski sistemi
Published: 20.08.2018; Views: 2980; Downloads: 125
.pdf Fulltext (1,37 MB)

10.
Potrebe in pričakovanja manjših in srednje velikih podjetji pri zajemu vsebin
Helena Novosel, 2014

Abstract: V diplomski nalogi smo opisali poslovno-informacijske rešitve, ki jih danes uporabljajo podjetja. Poudarek je na informacijskih sistemih (IS), ki jih uporabljajo manjša in srednje velika podjetja. Slovenska podjetja, tako kot tudi tuja, z njihovo uporabo zmanjšujejo stroške, izboljšujejo poslovne procese, krajšajo odzivnost in čas obdelave podatkov. Vse to jim omogočajo različni ponudniki storitev, ki pa le-te ponujajo tudi kot storitve v oblaku. Vsa podjetja pa seveda poslujejo z dokumentacijo, ki pa je lahko elektronska, lahko papirnata. Lažje poslovanje pa je, kadar so podatki v elektronski obliki. Tukaj jim v pomoč pridejo programske rešitve, kot je OCR (optična prepoznava znakov), ki omogoča branje podatkov s skeniranih dokumentov oziroma slik. Analiza stanja v slovenskih podjetij nam je pokazala, katera dokumentacija jim povzroča največ dela in kateri dajejo prednost. Prav tako smo izvedeli, kateri metapodatki so pomembni za nadaljnje poslovanje podjetij in na kakšne načine jih shranjujejo. Ker je vse več poslovno-informacijskih rešitev dostopnih tudi kot rešitev v oblaku, nas je zanimalo, kakšno je stanje zaupanja v poslovanje v oblaku pri slovenskih podjetjih. Seveda je pomembna tudi varnost in dostop do podatkov.
Found in: osebi
Keywords: metapodatki, OCR, optična prepoznava znakov, ERP, CRM, informacijski sistemi, računalništvo v oblaku
Published: 20.08.2018; Views: 2984; Downloads: 116
.pdf Fulltext (1,49 MB)

Search done in 0 sec.
Back to top