Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 23
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Analiza uporabe programa Microsoft Excel v Sloveniji : magistrska naloga
Katja Kunej, 2024, master's thesis

Abstract: Podatkovna pismenost je dandanes izrednega pomena, saj se s podatki srečujemo praktično na vseh področjih življenja. Program Microsoft Excel nam omogoča uvoz velikih količin podatkov, njihovo obdelavo, analizo in vizualizacijo. Je izredno široko uporabljan, a vprašanje je, v katerih okoljih se največ uporablja in kdo so njegovi najboljši uporabniki. Poleg raziskave tega smo s to magistrsko nalogo želeli opredeliti tudi različna merila uporabe Excela, preveriti mnenje Slovencev glede njegove koristnosti itd. Tako smo ugotovili, da se Microsoft Excel največ uporablja na delovnih mestih, medtem ko so njegovi najboljši uporabniki moški, stari med 41 in 55 let s končano specializacijo po univerzitetni izobrazbi ali z magisterijem stroke. Te osebe prihajajo s strokovnih področij ekonomije, organizacije, logistike, računalništva, informatike in/ali matematike ter so zaposlene v srednje velikem storitvenem podjetju.
Keywords: podatkovna pismenost, Microsoft Excel, spletni anketni vprašalnik, statistična analiza, uporaba razpredelnic, znanje Excela, uporaba Excela, merila uporabe Excela
Published in ReVIS: 16.05.2024; Views: 254; Downloads: 5
.pdf Full text (2,71 MB)

2.
3.
4.
Razvoj iOS mobilne aplikacije z uporabo obogatene resničnosti : diplomska naloga
Jure Cerovšek, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Obogatena resničnost je v uporabi že kar nekaj časa, a marsikdo še vedno ne ve zanjo, kljub temu da se z njo srečujemo skorajda dnevno. Če bi obogateno resničnost prikazali na daljici, je na polovici med resničnim svetom in navidezno resničnostjo, saj združuje oba svetova. V diplomski nalogi smo raziskali zgodovino in teorijo obogatene resničnosti, kjer smo se osredotočili na tehnologije, ki se uporabljajo pri razvoju aplikacij z obogateno resničnostjo. S pomočjo pridobljenega znanja smo razvili prototip iOS aplikacije, ki je namenjena temu, da s pomočjo obogatene resničnosti nadomesti klasične načine navigacije, kot so zemljevidi in zloženke. Na koncu pa smo aplikacijo testirali na uporabnikih in z njihovo pomočjo zaznali, kaj bi bile lahko morebitne izboljšave in njena uporabnost.
Keywords: obogatena resničnost, navigacija, aplikacija, iOS, SDK, XCode
Published in ReVIS: 24.08.2018; Views: 4247; Downloads: 146
.pdf Full text (2,34 MB)

5.
Oblikovanje sodobnega rezervacijskega sistema za frizerske storitve : diplomska naloga
Lea Nemec, 2017, undergraduate thesis

Abstract: V svoji diplomski nalogi sem predstavila programsko rešitev za upravljanje delovnega urnika podjetij. S tem bodo zaposleni potrebovali manj časa za sprejemanje rezervacij termina, stranke pa se lahko naročijo na termin tudi izven delovnega časa podjetja. Za primer sem vzela frizerske storitve in rezervacijski sistem ter njegova integracija v poslovni proces. V diplomsko nalogo sem vključila tudi spletni anketi. Prva je namenjena splošni populaciji za ugotavljanje interesa po tovrstnem naročanju na storitve. Druga anketa je bila izvedena le z zaposlenimi v frizerskih salonih, in sicer z namenom ugotoviti, ali si želijo takšne informacijske rešitve. Na podlagi analize ankete splošne populacije sem prišla do ugotovitve, da je ta programska rešitev potrebna in zaželjena na trgu. Z analizo obstoječih programskih rešitev za upravljanje s časom, sem ugotovila, da je za mikro in majhna podjetja najprimernejša rešitev oblikovati svojo programsko rešitev. V zaključku je predstavljen tudi predlog tega informacijskega sistema.
Keywords: rezervacijski sistem, frizerske storitve, oblikovanje sistema, termin, spored, anketa
Published in ReVIS: 24.08.2018; Views: 3213; Downloads: 143
.pdf Full text (2,58 MB)

6.
Razvoj spletne aplikacije za kreiranje spletnih katalogov : diplomska naloga
Blaž Gregorčič, 2015, undergraduate thesis

Abstract: S pojavom spleta se je pojavila tudi nova oblika oglaševanja. Spletno oglaševanje se zelo hitro razvija in prehaja v nove oblike. Te oblike se pogosto nanašajo na oblike tradicionalnega oglaševanja. Cilj diplomske naloge je najti rešitev za prenos tradicionalne oblike oglaševanja s katalogi v splet. Za ta namen smo analizirali aplikacije, ki rešujejo ta problem. Analizirali smo njihovo delovanje, pozitivne in negativne lastnosti. S pomočjo pridobljenega znanja smo začrtali novo rešitev, ki bo celovito reševala problem. Da bi rešitev kasneje testirali, smo se odločili izdelati prototip aplikacije. Pregledali smo popularne rešitve za razvoj spletnih aplikacij. Ugotovili smo, da je najbolj primeren način za razvoj ideje enostranska spletna aplikacija. Pred razvojem prototipa smo analizirali tudi ogrodja za razvoj spletnega klienta. Primerjali smo ogrodja AngularJS, Backbone.js in Amber.js. Za razvoj prototipa smo se odločili uporabiti Backbone.js.
Keywords: spletno oglaševanje, tradicionalno oglaševanje, spletna aplikacija, MVC, AngularJS, Backbone.js, Node.js
Published in ReVIS: 22.08.2018; Views: 3243; Downloads: 148
.pdf Full text (1,15 MB)

7.
Geolokacija EXIF slikovnega formata kot grožnja zasebnosti : diplomska naloga
Luka Medved, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Današnja digitalna fotografija vključno z mobilnimi telefoni, ki ravno tako vsebujejo fotoaparate, je cenovno dostopna širši množici. Telefoni, ki so čedalje hitrejši in pametnejši, vsebujejo veliko aplikacij in tehnologij, s katerimi si lahko olajšamo življenje oz. si ga brez njih težko predstavljamo. Med tehnologijami je tudi globalna pozicijska naprava, bolje poznana pod kratico GPS. Z njegovo pomočjo lahko ugotovimo, kje na planetu se nahajamo, kar so proizvajalci današnjih mobilnih telefonov učinkovito kombinirali s fotoaparatom. Tako je prišlo do geolociranja – postopka, pri kateremu se koordinatni podatki zapišejo v fotografijo oz. v njen EXIF format med njenim zajemom. Da razumemo geolociranje, je potrebno preučiti format EXIF, ki je osnova za zapis geolokacijskih podatkov. Preučena je bila literatura, ki je na voljo predvsem na spletu, saj gre pri geolociranju za relativno mlado tehnologijo, ki bazira na starejših tehnologijah, torej EXIF formatu in GPS sistemu. Spoznali smo, da nekatere spletne strani takšne občutljive podatke očistijo same, nekatere ne, zato je v diplomski nalogi opisanih tudi nekaj orodij, s katerimi si lahko tovrstne podatke očistimo sami in si tako zagotovimo našo varnost na spletu.
Keywords: digitalna fotografija, mobilni telefoni, EXIF format, geolociranje, GPS sistemi, zasebnost
Published in ReVIS: 21.08.2018; Views: 3345; Downloads: 129
.pdf Full text (1,71 MB)

8.
Zajem podatkov iz proizvodnih strojev prek vmesnikov OPC : diplomska naloga
Miran Hodnik, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Informacijski sistemi za spremljanje proizvodnje morajo temeljiti na realnih procesnih podatkih, ker le tako lahko uporabnikom nudijo zadovoljive informacije. Zajem podatkov iz strojev zato predstavlja enega ključnih izzivov, saj mora čim manj obremenjevati proizvodni proces. V podjetju Krka imamo zelo različne stroje, ki zahtevajo različne pristope. V diplomski nalogi smo poiskali najprimernejšo rešitev za zajem in shranjevanje podatkov iz treh pakirnih linij istega proizvajalca, ki jih je bilo treba vključiti v proizvodni informacijski sistem na enoten način. Pregledali in preučili smo različne možnosti priključitve in uporabljene tehnologije. Narejena je bila analiza obstoječih rešitev glede tehnične primernosti uporabe na naših pakirnih linijah. Izmed tehnično možnih rešitev smo na podlagi ocene o izpolnjevanju različnih kriterijev izbrali in implementirali najprimernejšo: zajem podatkov z dodatnim krmilnikom in OPC-vmesnikom. Na tak način dobimo minimalen nabor podatkov, ki so potrebni za izračun ključnih proizvodnih kazalnikov. Zaradi uporabe dodatnih komponent je delovanje linije neodvisno od sistema za zajem podatkov.
Keywords: informacijski sistem, proizvodni proces, zajem podatkov, pakirna linija, OPC-vmesnik, krmilnik, ključni proizvodni kazalniki
Published in ReVIS: 21.08.2018; Views: 3174; Downloads: 157
.pdf Full text (1,79 MB)

9.
Razvoj splošno namenskega CMS sistema na osnovi odprtokodnega MVC ogrodja : diplomska naloga
Peter Zupančič, 2015, undergraduate thesis

Abstract: CMS sistem oziroma sistem za urejanje vsebine je v današnjem času vse bolj popularna spletna aplikacija, ki se uporablja predvsem na spletnih straneh, kjer je potrebno pogosto posodabljati vsebine in s tem izboljšati učinkovitost spletne strani. Smotrno je, da za izdelavo spletne aplikacije uporabimo MVC Framework (slov. ogrodje), ki omogoča bolj kakovostno in predvsem bolj optimizirano izdelavo spletnih aplikacij. Prednost MVC ogrodij je tudi ta, da je mogoče logiko spletne aplikacije ločiti na tako imenovan model, ki skrbi za podatkovno logiko, View, ki skrbi za predstavitveni sloj aplikacije, ter Controller, ki skrbi za poslovno logiko delovanja spletne aplikacije. Glede na to, da je na voljo večje število ogrodij, ki so večinoma brezplačna, smo se za razvoj naše spletne aplikacije odločali med petimi najbolj učinkovitimi, ki se uporabljajo za razvoj kompleksnih spletnih aplikacij. V diplomski nalogi bomo tako predstavili razvoj splošno namenskega CMS sistema na PHP ogrodju, ki bo najbolj učinkovito služil našemu namenu.
Keywords: PHP, MVC ogrodja, CMS, Codeigniter, Bootstrap
Published in ReVIS: 21.08.2018; Views: 3120; Downloads: 135
.pdf Full text (1,75 MB)

10.
Informacijska varnostna kultura uporabnikov Facebooka : diplomska naloga
Nadja Zoran, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Uporaba Facebooka je zelo razširjena in hkrati lahko tudi zelo nevarna. Facebook je prav zaradi svoje priljubljenosti pogosto tarča napadalcev. Poleg zavedanja, da nevarnosti obstajajo, je pomembno predvsem tudi to, kako se uporabniki v resnici vedejo. Facebook je sicer brezplačen, vendar se na njem trguje z našimi podatki. Sami moramo vedeti, kaj na Facebooku lahko počnemo in kaj je bolje, da ne. Dejstvo je, da se vedno večji del družabnega življenja posameznika odvija v virtualnem svetu, ki poleg vseh prednosti prinaša tudi zelo veliko nevarnosti. Razkorak med znanjem in zavedanjem uporabnika ter dejanskim obnašanjem in vedenjem uporabnika nam ponazori oceno informacijske varnostne kulture. Predpostavljali smo, da je stopnja varnosti v segmentu znanja in zavedanja višja od stopnje segmenta obnašanja in vedenja. To smo s pomočjo raziskave, ki smo jo izvedli, lahko potrdili. Opazna je torej razlika med tem, da uporabniki Facebooka vedo, kako je potrebno varno ravnati, vendar ne ravnajo tako.
Keywords: socialna omrežja, Facebook, informacijsko-varnostna kultura, varnost, obnašanje, vedenje, znanje, zavedanje
Published in ReVIS: 21.08.2018; Views: 3175; Downloads: 134
.pdf Full text (1,51 MB)

Search done in 3.43 sec.
Back to top