Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Podatkovna analiza političnega diskurza predsednikov Republike Slovenije
Elvira Žagar, 2019

Opis: Magistrska naloga obsega podatkovno analizo političnega diskurza predsednikov Republike Slovenije. Zajema inavguralne govore, združene govore ob slovesnosti ob Dnevu državnosti ter govore ob zaključku predsedniškega mandata; od prvega govora, ki ga je leta 1991 imel Milan Kučan, ter do zadnjega inavguracijskega govora iz leta 2017, sedanjega predsednika Boruta Pahorja. Magistrska naloga je empirično zastavljena, saj obsega podatkovno analizo korpusov govorov z namenom ugotavljanja frekventnosti pojavljanja določenih besed za ugotavljanje trenutnega stanja v državi skozi spremembe v političnem diskurzu in ugotavljanje retoričnega načina prepričevanja množic.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: inavguracijski govor, analiza inavguracijskih govorov, analiza političnega diskurza, podatkovna analiza, politični diskurz
Objavljeno: 13.11.2019; Ogledov: 2333; Prenosov: 173
.pdf Celotno besedilo (1,96 MB)

2.
Evropska identiteta v času krize
Ingrid Uhernik, 2013

Opis: Trend evropskih integracij je, posebno v zadnjih letih, ko je Evropska unija napolnjena z vsebinami, ki močno presegajo le ekonomske, v ospredje postavil vprašanje skupne evropske identitete. Evropske integracije vse bolj potekajo v smeri promocije evropske zavesti in oblikovanja evropske identitete. Evropska integracija je bila grajena kot stvar elit, svoj obstoj, delovanje in širjenje pa je opravičevala predvsem z ekonomsko učinkovitostjo. Temu pa ni več tako, saj je postopoma povzročala vse večji neposreden vpliv na ţivljenje posameznikov in tako postala odvisna od podpore njenih drţavljanov in vzpostavitve tesnejših povezav med članicami v smislu identifikacije z Evropo. Ravno ta identifikacija oziroma evropska identiteta pa je pomemben vidik za nadaljnji razvoj in premostitev vseh kriz Evropske unije. V pričujočem magistrskem delu izpostavljamo ter analiziramo evropsko identiteto, ki temelji na skupnosti prebivalcev, pri čemer je viden poudarek oblikovanja in ohranjanja identitete predvsem v času krize Evropske unije. Predpostavljamo, da so pogoji, potrebni za obstoj skupne identitete v tem času močno okrnjeni, saj čustva, pričakovanja in odnos do pomembnih vprašanj glede identitete v teh kriznih časih slabijo. Obstoj evropske identitete je moţen le na podlagi skupnih vrednot in vedenja, zato je v času krize Evropske unije potrebno poudarjati pomen vzpostavljanja učinkovitih mehanizmov, ki nas vodijo k temu, da se zavedamo, da smo evropski drţavljani s skupno, kolektivno evropsko identiteto, za izgradnjo katere je bilo potrebno dolgo časovno obdobje in katera tudi v času krize ne sme postati zapostavljena, saj s pomočjo zavedanja te skupne identitete postajajo premostljive tudi druge značilnosti kriznega obdobja v Evropski uniji.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: evropska identiteta, Evropska unija, dejavniki, kriza, diskurz
Objavljeno: 27.07.2021; Ogledov: 1202; Prenosov: 84
.pdf Celotno besedilo (1,13 MB)

3.
Vpliv socialnih omrežij na politični diskurz
Tine Lovišček, 2018

Opis: Jezik je glavno komunikacijsko sredstvo. Je nosilec sporočil in oblikovalec le-teh. Kot tak je bistvo diplomacije in pravzaprav vsega komuniciranja, ne glede na nivo diskurza. Z napredkom tehnologije je visok nivo diskurza prešel iz nečesa, do česar imajo dostop le redki in najbolj izobraženi, do nečesa, do česar ima dostop vsak z internetnim dostopom. Širjenje dostopa do takšnega diskurza zagotovo ima neke posledice. V diplomski nalogi se posvečam problematiki kakovosti političnega diskurza na internetu, še posebej preko socialnih omrežij (Facebook, Twitter, Reddit, YouTube), kjer so uporabniki vedno do neke mere podvrženi anonimnosti. V teoretičnem delu se posvetim razlaganju osnovnih pojmov in temu, kaj določena socialna omrežja sploh so, kako delujejo, itd. Med osnovnimi pojmi velja še posebej omeniti anonimnost, ki je vedno zelo deljiva tema, ko govorimo o internetu in svobodi govora. Posebno se posvetim Lacanovi teoriji štirih diskurzov, saj na njeni podlagi nato v empiričnem delu analiziram izbrane primere diskurza na socialnih omrežjih, sam začetek teoretičnega dela pa je namenjen pregledu od začetkov interneta do njegovega trenutnega stanja in dostopnosti. Empirični del je sestavljen iz primerov, vzetih iz omenjenih socialnih omrežij, ter analiz intervjujev. S pomočjo obeh delov analiziram vpliv, ki ga imajo socialna omrežja na kakovost političnega diskurza.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: politični diskurz, socialna omrežja, anonimnost, kvaliteta diskurza, anonimnost, diplomske naloge
Objavljeno: 29.07.2021; Ogledov: 858; Prenosov: 0

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh