Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Izpis gradiva
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Naslov:Internet stvari skozi prizmo kibernetskih groženj sedanjosti in prihodnosti : diplomska naloga
Avtorji:ID Dular, Anja (Avtor)
ID Boshkoska, Biljana Mileva (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
ID Rončević, Borut (Komentor)
Datoteke:.pdf UN_Dular_Anja_i2017.pdf (1,89 MB)
MD5: 29AAA02082170A367C1D0CB7A9EBCCB4
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FIŠ - Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu
Opis:Povezava fizičnega in virtualnega sveta je danes nekaj običajnega. Razvoj informacijskokomunikacijskih tehnologij ima v kibernetskem prostoru velik pomen tudi z varnostnega vidika, saj se le-ta s priklopom vsake nove naprave v omrežje zmanjšuje. Pojav interneta stvari število teh naprav enormno zvišuje, hkrati pa prinaša povsem nove dimenzije varnostnih tveganj. V diplomskem delu sem proučevala pojav interneta stvari v povezavi s kibernetskimi grožnjami. Koncept interneta stvari in področja, kjer se ta pojavlja, vključno s kritično infrastrukturo, tehnologijo in tudi varnostimi tveganji, sem opisala v teoretičnem delu, kjer sem se hkrati navezala tudi na sam pomen kibernetskega prostora in groženj v njem, tako z vidika storilcev kot tudi motivov, metod in tehnik. Teoretični del sem podkrepila z intervjuji strokovnjakov z raziskovanega področja, kjer sem ugotavljala, kateri kibernetski napadi v povezavi z internetom stvari se že pojavljajo v sedanjosti in kaj lahko pričakujemo z motivi, posledicami in razsežnostmi v prihodnosti ter kateri so in bodo tisti najučinkovitejši varnostni ukrepi.
Ključne besede:internet stvari, IOT, kibernetska kriminaliteta, kibernetski terorizem, kibernetsko bojevanje, grožnje, napadi, kritina infrastruktura, kibernetska varnost
Kraj izida:Novo mesto
Kraj izvedbe:Novo mesto
Založnik:[A. Dular]
Leto izida:2017
Leto izvedbe:2017
Št. strani:XV, 142 str.
PID:20.500.12556/ReVIS-5025 Novo okno
UDK:004.056:004.738.5(043.2)
COBISS.SI-ID:2048461587 Novo okno
Opomba:Na ov.: Diplomska naloga : univerzitetnega študijskega programa prve stopnje;
Datum objave v ReVIS:24.08.2018
Število ogledov:4558
Število prenosov:247
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
  
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:22.08.2018

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Opis:The connection of the physical and the virtual world is now quite common. Development of information and communications technology has big impact on safety since it decreases with each new device connected to network. The phenomenon of the internet of things is increasing number of connected devices and bringing new dimensions of security risks. In my diploma work, I was researching internet of things in connection to security threats. In theoretical part of my work, I described internet of things, where it occurs, critical infrastructure, technology and security risks in terms of users, motives, methods and techniques. I backed up theory with interviews with experts on the field where I researched which cyber-attacks in connection to the internet of things are occurring today, what are threats in the future, and which security measures are the one we can take to prevent them.
Ključne besede:internet of things, IOT, cybercrime, cyberterror, hacktivism, cyberwarfare, threats, attacks, critical infrastructures, cyber security


Nazaj