Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 10 / 13
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Dejavniki tveganja za bolečino v križu
Iztok Stanojević Suwa, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Dejavniki tveganja za bolečino v križu (BvK) so številni in raznoliki. Med biološke dejavnike tveganja za nastanek BvK uvrščamo starost, spol, morfološke značilnosti, mišično zmogljivost, gibljivost in dednost, med psiho-socialne dejavnike pa naravo dela (sedeči poklici in uporaba računalnikov), psihične obremenitve, slaba samopodobo in stres. Namen diplomskega dela je pregled literature o najpogostejših dejavnikih tveganja za nastanek BvK in njihova razvrstitev po pomembnosti. Metode: Pregled literature podatkovnih baz Cobiss, PubMed in Google Scholar. Vključitveni dejavniki so zajemali študije tipa metaanalize, pregledni članki ter klinične študije z datumom objave po letu 2000. Izključitveni kriterij je zajemal študije z vzorcem manjšim od 70 preiskovancev. Rezultati: Najpomembnejši dejavniki tveganja za nastanek BvK so staranje, pridružene bolezni, dolgotrajna prisilna drža, zmanjšana zmogljivost mišic trupa, zmanjšana gibljivost v kolčnem in kolenskem sklepu, telesna neaktivnost, prakticiranje športa na visoki ravni, dolgotrajno nošenje pretežke šolske torbe, kajenje, motne spanja in izpostavljenost stresu. Uporabnost: Poznavanje dejavnikov tveganja za nastanek BvK omogoča oblikovanje preventivnih programov ki vključujejo pravilno gibanje, zmanjšanje telesne teže, zgodnje prepoznavanje simptomov, redne preventivne preglede in ergonomsko delovno okolje. Omejitve: Nedostopnost polnega besedila nekaterih člankov.
Ključne besede: bolečina v križu, dejavniki tveganja, staranje, drža, poklic
Objavljeno v ReVIS: 30.01.2024; Ogledov: 368; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (540,14 KB)

2.
UČINKOVITOST TERAPEVTSKEGA UČENJA NEVROZNANOSTI BOLEČINE PRI OBRAVNAVI KRONIČNE BOLEČINE V KRIŽU
Anamarija Mikuž, 2023, diplomsko delo

Opis: Bolečina je večdimenzionalna in vedno subjektivna izkušnja posameznika. Odvisna je od številnih dejavnikov, ki jih lahko razdelimo na biološke, psihološke in socialne. Paciente z bolečino moramo obravnavati celostno in z ozirom na njihove edinstvene težave, ki jih bolečina predstavlja. Od bolečinskih sindromov je bolečina v križu (v nadaljevanju: BvK) najpogostejša, saj naj bi se z njo vsaj enkrat v življenju srečala večina svetovne populacije. Je tudi eden od najpogostejših vzrokov za omejitve pri vsakodnevnih in drugih aktivnostih ter za odstonost z delovnega mesta. Zlasti obremenjujoča za družbo in posameznika je BvK, ki traja dalj časa in se razvije v kronično. Kronično BvK pogosto spremljajo pridružene duševne stiske, ki vplivajo na potek in uspešnost zdravljenja. Poleg tega tradicionalni pristopi zdravljenja v večini niso dolgoročno uspešni. Razlog za nezadostno učinkovitost je v neupoštevanju nevrofizioloških procesov, ki spremljajo kronično bolečino in vključujejo nevroplastične spremembe živčnega sistema. Prav tako imajo pri prehodu iz akutne v kronično in vztrajanju kronične BvK pomembno vlogo psihosocialne značilnosti pacientov. V literaturi so najpogosteje opisane kineziofobija, katastrofizacija bolečine, izogibajoče vedenje zaradi strahu, znižana samoučinkovitost, depresija, anksioznost in nespečnost. Na podlagi novih spoznanj je nastal kognitivno-izobraževalni terapevtski pristop imenovan terapevtsko učenje o nevroznanosti bolečine. Ta vključuje skupinska ali individualna izobraževalna srečanja, katerih namen je pacientom s kronično bolečino pojasniti nevrofiziološke procese vpletene v izkušnjo bolečine ter razložiti pomen psihosocialnih dejavnikov. Pri zmanjševanju bolečine je učenje o bolečini najuspešnejše, ko je izobraževanje del standardne fizoterapevtske obravnave. V obliki samostojnega pristopa se ni izkazalo za bolj uspešno. Pri izboljšanju funkcioniranja učenje nevroznanosti bolečine ni bolj uspešno od standardnih postopkov. Učenje o nevroznanosti bolečine nam nudi nov pogled na obravnavo pacientov s kronično BvK. V nadaljnjih raziskavah bi bilo smiselno ugotoviti, ali je bolj uspešno skupinsko ali individualno učenje in koliko časa je potrebnega za uspešno integracijo novih konceptov.
Ključne besede: kronična bolečina v križu, fizioterapevtska obravnava, nevroznanost bolečine, učenje o nevroznanosti bolečine
Objavljeno v ReVIS: 07.10.2023; Ogledov: 436; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (714,34 KB)

3.
Model gibalne rehabilitacije pri stabilizaciji trupa v fizioterapevtski obravnavi : magistrska naloga
Lili Šiler, 2022, magistrsko delo

Opis: Pomembnost funkcije jedra telesa, za stabilizacijo in proizvajanje sil pri opravljanju vsakdanjih aktivnosti, postaja vse bolj prepoznavna. Vadba za stabilizacijo trupa aktivira in krepi mišice jedra, ki so odgovorne za stabilizacijo hrbtenice in veljajo za ključni element pri obnovi pravilnega kinetičnega gibanja, zato je naš namen proučiti z dokazi podprte modele gibalne rehabilitacije pri stabilizaciji trupa v fizioterapevtski obravnavi.
Ključne besede: bolečina v križu, netabilnost, vaje za stabilizacijo trupa, gibalna rehabilitacija
Objavljeno v ReVIS: 01.12.2022; Ogledov: 725; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (1,03 MB)

4.
Učinki vadbe na nespecifično kronično bolečino v spodnjem delu hrbta pri odraslih osebah
Tilen Vehovec, 2022, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Nespecifična bolečina je eden izmed najbolj pogostih bolečinskih sindromov ter glavni dejavnik za nezmožnost na delovnem mestu. Namen diplomskega dela je bil pregledati literaturo in ugotoviti, s katero vrsto vadbe lahko vplivamo na zmanjšanje intenzivnosti bolečine in izboljšanje funkcijske zmogljivosti pacientov ter ali ima intenzivnost vadbe vpliv na učinkovitost vadbe. Metode: S pomočjo deskriptivne metode dela smo s pregledom domače in tuje literature preverjali delovni hipotezi. Pri tem smo uporabljali spletne baze PubMed, Pedro in COBISS. Rezultati: V končni sistematski pregled je bilo vključenih 10 raziskav. Ugotovili smo, da so vadbe globokih stabilizatorjev trupa, pilatesa, po metodi PNF ter Tai Chi učinkovite pri obravnavi pacientov s kronično nespecifično bolečino v križu. Intenzivnost vadbe vpliva na učinkovitost vadbe, in sicer je visoko intenzivna vadba najučinkovitejša. Uporabnost: Pomen intenzivnosti vadbe lahko vpliva na kakovostnejšo obravnavo pacientov s kronično nespecifično bolečino v križu. Učinkovitost različnih vrst vadbe vpliva na raznolikost obravnave pri tovrstnih pacientih. Omejitve: Nepregledni članki, plačljivi članki ter nedostopnost do člankov ali celotnega besedila.
Ključne besede: nespecifična bolečina v križu, učinki vadbe, vadba, pilates, globoki stabilizatorji trupa, intenzivnost vadbe.
Objavljeno v ReVIS: 20.05.2022; Ogledov: 1170; Prenosov: 99
.pdf Celotno besedilo (554,25 KB)

5.
Vpliv psihosocialnih dejavnikov na bolečino v križu
Lara Pančur, 2022, diplomsko delo

Opis: Bolečina v križu (BvK) je velik problem sodobne družbe, saj prizadene skoraj vsakega človeka vsaj enkrat v življenju. Nespecifična BvK nima točno določenega vzroka za nastanek in se pogosto razvije v kronično. Ker vzrok ni znan, lahko na podlagi nekaterih psihosocialnih dejavnikov tveganja ugotovimo, kateri posamezniki so bolj nagnjeni k razvoju kronične oblike. Pacienti, ki imajo slabše psihično zdravje, trpijo za depresijo, psihičnim stresom, somatizacijo in strahom, so bolj dovzetni za razvoj nespecifične BvK. Pomemben vpliv imata tudi posameznikovo delovno in socialno okolje. Bolj kot je posameznik nezadovoljen s socialnim segmentom svojega življenja, večja je verjetnost, da bo razvil kronično BvK. Z zavedanjem o vplivu psihosocialnih dejavnikov na BvK moramo fizioterapevtsko obravnavo temu primerno oblikovati. Ker je obravnava kroničnih pacientov kompleksna in zahtevna, so se razvili različni multidisciplinarni pristopi. Novejši pristopi, ki temeljijo na biopsihosocialnem modelu (BPSM) in obravnavajo pacienta holistično, dosegajo boljše rezultate od konvencionalnih obravnav. Pri vsakem pacientu z nespecifično BvK moramo biti pozorni na psihosocialne dejavnike tveganja. Le tako bo lahko naša fizioterapevtska obravnava dolgoročno uspešna.
Ključne besede: Nespecifična bolečina v križu, psihosocialni dejavniki, biopsihosocialni model.
Objavljeno v ReVIS: 03.02.2022; Ogledov: 1191; Prenosov: 120
.pdf Celotno besedilo (531,21 KB)

6.
UČINKOVITOST METODE MCKENZIE PRI PACIENTIH Z BOLEČINO V KRIŽU
Anna Jedrejčić, 2022, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Bolečina v križu (BvK) se kaže kot bolečina v ledvenem predelu z možnim izžarevanjem v zadnjico in stegno. Ena izmed metod za zmanjševanje BvK je tudi metoda McKenzie. Namen diplomske naloge je ugotoviti učinkovitost metode McKenzie pri zdravljenju pacientov z akutno ali kronično BvK. Metode: Opravili smo pregled literature, ki je zajemal metaanalize, sistematične preglede literature, primerjalne, randomizirane in kontrolirane klinične študije na temo učinkovitosti metode McKenzie pri BvK, ki so bile objavljene po letu 2005 v podatkovnih bazah PubMed in Mrežnik (mEga iskalnik NUK). Rezultati: Preučili smo 16 študij in ugotovili, da je metoda McKenzie učinkovita le v kronični fazi, vendar smo zaradi pomanjkljivosti pregledanih študij ovrgli obe zastavljeni hipotezi. Uporabnost: Rezultati so uporabni pri izbiri ustreznega in učinkovitega pristopa za zdravljenje BvK. Omejitve: Število študij na temo učinkovitosti metode McKenzie je majhno. Pregledane študije imajo številne pomanjkljivosti.
Ključne besede: Bolečina v križu, metoda McKenzie, učinkovitost
Objavljeno v ReVIS: 01.02.2022; Ogledov: 1190; Prenosov: 112
.pdf Celotno besedilo (982,94 KB)

7.
UČINKOVITOST VAJ ZA STABILIZACIJO TRUPA PRI PACIENTIH S KRONIČNO BOLEČINO V KRIŽU
Saraja Šribar, 2021, diplomsko delo

Opis: Bolečina v križu je eden največjih globalnih problemov, s katero naj bi se v svojem življenju srečale kar tri četrtine ljudi. Gre za kompleksno težavo, ki je posledica veliko soodvisnih biopshihosocialnih dejavnikov. Veliko pacientov trpi za kronično bolečino v križu, ki predstavlja velik zdravstveni in ekonomski problem. Fizioterapevtska obravnava bolečine v križu zajema različne metode, katerih del je tudi vadba. V zadnjih letih so priljubljene vaje za stabilizacijo trupa, zato smo z diplomsko nalogo želeli preveriti, ali so dejansko učinkovitejše od standardne vadbe, in podati predloge za vadbo pri pacientih s kronično bolečino v križu. Pregled literature je pokazal, da sta obe obliki vadbe srednje- in dolgoročno enako učinkoviti, vendar lahko zagovarjamo, da so vaje za stabilizacijo trupa učinkovitejše pri zmanjšanju bolečine in povečanju zmanjšanih zmožnosti samo kratkoročno. Prav zato v prvi fazi rehabilitacije priporočamo uporabo vaj za stabilizacijo trupa, da paciente naučimo aktivacije globokih mišic trupa. Izkazalo se je, da le malo študij paciente spremlja v daljšem časovnem obdobju, kar je pri kronični bolečini izjemnega pomena. Opazili smo veliko pomanjkanje dolgoročnih programov vadbe, saj se zdi, da so osnovne vaje za stabilizacijo trupa premalo intenzivne, da bi pacienti samo z njihovo uporabo ohranjali dolgotrajno stabilizacijo. Ker želimo, da stabilizacija trupa postane avtomatizirana, je ključno, da v drugem koraku rehabilitacije združimo vaje za stabilizacijo trupa in standardne vaje. Osnove stabilizacije uporabimo pri funkcionalnih vzorcih, kot sta hoja in počepanje, pa tudi standardnih vajah z lastno težo, proti uporu, povečanju mišične moči in drugih oblikah vadbe. Menimo, da bi morala stroka postaviti jasno definicijo obeh oblik vadbe, saj je ločnica med njima pogosto nejasna, nato pa pripraviti program varnih in ustreznih vaj glede na njihovo težavnost. Ker je bolečina v križu tako kompleksna, moramo vadbo vedno individualizirati ter upoštevati poklic pacienta in njegovo psihično stanje.
Ključne besede: kronična bolečina v križu, vaje za stabilizacijo trupa, standardne vaje
Objavljeno v ReVIS: 19.10.2021; Ogledov: 1760; Prenosov: 395
.pdf Celotno besedilo (827,40 KB)

8.
Vpliv naklona medenice na kronično bolečino v križu
Sebastjan Drobne, 2021, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Namen diplomske naloge je pregledati in predstaviti strokovno ter znanstveno literaturo s področja nagiba medenice v povezavi s kronično bolečino v križu. Metode: Za preučitev strokovne in znanstvene literature je bila uporabljena deskriptivna metoda raziskovanja. Pri iskanju strokovne literature je bila uporabljena baza podatkov kooperativnih raziskovalnih sistemov PubMed, Sci Hub, Google Scholar in slovenski COBBISS. Rezultati: Raziskave kažejo, da anteriorni nagib medenice vpliva na kronično BvK, vendar obstaja verjetnost, da kronična BvK zaradi prilagoditev privede do povečanega anteriornega nagiba medenice. Raztezne vaje in vaje za krepitev mišic trupa, kolka in kolena zmanjšajo BvK ter v večini raziskav tudi prekomerni nagib medenice. Uporabnost: Predstavitev novejše literature s področja nagiba medenice v povezavi s kronično bolečino v križu ter vpliv razteznih vaj in vaj za moč na naklon medenice. Omejitve: Med omejitve pri izdelavi diplomske naloge štejemo pomanjkljivo literaturo, nedokončane raziskave in majhno število preiskovancev v raziskavah.
Ključne besede: drža, ledvena lordoza, sagitalno ravnovesje, analiza drže, spino-medenična poravnava, globalna drža, merjenje drže, medenični naklon, kronična bolečina v križu, mišična dolžina, mišična zmogljivost, vaje za pravilno držo, mišično nesorazmerje.
Objavljeno v ReVIS: 19.10.2021; Ogledov: 1379; Prenosov: 97
.pdf Celotno besedilo (507,44 KB)

9.
Primerjava učinkovitosti konzervativnega in operativnega zdravljenja pri pacientih s kronično bolečino v križu
Ana Založnik, 2020, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Zdravljenje kronične bolečine v križu (BVK) poteka konzervativno ali operativno in je pogosto zelo zahtevno in dolgotrajno. Namen diplomske naloge je raziskati učinkovitost konzervativnega (KOZ) in operativnega zdravljenja (OPZ) pri pacientih s kronično BVK in preveriti učinkovitost zdravljenja glede na kratkoročno in dolgoročno spremljanje pacientov. Metode: Diplomska naloga temelji na pregledu literature. Strokovno literaturo smo pridobili s pomočjo elektronskih baz podatkov PubMed in Cochrane Library. Rezultati: V analizo smo vključili 10 člankov. Ugotovili smo, da je OPZ pri pacientih s kronično BVK kratkoročno učinkovitejše, saj večinoma hitreje zmanjša bolečino, povrne funkcijo in posledično izboljša kakovost življenja. Dolgoročno je KOZ lahko enako učinkovito kot OPZ. Uporabnost: Diplomsko delo je namenjeno vsem, ki zdravijo BVK, in tistim, ki se soočajo z BVK. Omejitve: Pristopi KOZ in OPZ se razlikujejo, uporabljene so različne metode zdravljenja. V raziskave so vključeni pacienti z različnimi diagnozami in klinično sliko. Raziskave so slabe kakovosti in večinoma med skupinama ni bilo pomembnih razlik.
Ključne besede: kronična bolečina v križu, konzervativno zdravljenje, operativno zdravljenje.
Objavljeno v ReVIS: 11.12.2020; Ogledov: 2214; Prenosov: 208
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

10.
VPLIV DEJAVNIKOV TVEGANJA DELOVNEGA MESTA NA BOLEČINO V KRIŽU
Neža Plošnik, 2020, diplomsko delo

Opis: Na delovnem mestu, kjer preživimo velik del svojega odraslega življenja, se vsakodnevno soočamo z dejavniki tveganja, ki vplivajo na razvoj BVK. Bolečina pomembno vpliva na potek našega življenja. Onemogoči nam kakovostno opravljanje dela, ovira nas pri vsakodnevnih opravilih, ogroža naše družinsko in socialno življenje ter vpliva na naše vsesplošno počutje in razpoloženje. Negativno vpliva tudi na fizično, psihično in socialno komponento našega vsakdana. Z lastnim ozaveščanjem pa lahko storimo največ tako, da preprečimo ali izboljšamo naše bolečinsko stanje. Z upoštevanjem preprostih smernic o pravilnem dvigovanju in premeščanju bremen, obvladovanjem pravilne drže, izogibanjem dolgotrajnim statičnim položajem, ergonomsko ureditvijo delovnega okolja in skrbjo za zdrav življenjski slog, ki vsebuje redno telesno aktivnost in ohranjanje primerne telesne teže, lahko sami pripomoremo k zmanjšanju vpliva dejavnikov tveganja delovnega mesta na BVK. Visoka prevalenca BVK svetovne populacije je velik problem zadnjih desetletij. Zmanjšati ali preprečiti možnost za razvoj tega sindroma je problematika širše družbe, ki trpi zaradi ekonomskih prikrajšanj, ki jih povzroča visoko število prizadetih in posameznika, ki ga je sindrom BVK prizadel. Z aktivno uporabo znanja in razpoložljivih sredstev, lahko delovno mesto spremenimo v zdravju varno okolje.
Ključne besede: Bolečina v križu, delovno mesto, delovno okolje, dejavniki tveganja, ergonomija.
Objavljeno v ReVIS: 11.12.2020; Ogledov: 2236; Prenosov: 195
.pdf Celotno besedilo (842,35 KB)

Iskanje izvedeno v 0.26 sek.
Na vrh